🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 62]

  • 48 720
  • 736
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 542
Да попитам за лимита на истанбул карт, как беше точно...не се зануляваше месеца в началото ами от датата на активиране/първо зареждане нали?
Опитвам се да си направя изчисление, дали да си взема нова (още една) карта,защото сега ще ползваме 3-ма души моята. Това ще се случи (живи и здрави) на 30.09-01.10..
Обаче аз в края на октомври ,ще пътувам пак за там и да не стане да нямам лимит..
Не обичам да имам много карти (моя си странност някаква) още не мога да си прежаля старата карта.

# 721
  • София
  • Мнения: 13 187
Рискувай! В края на октомври ще пробваш да я заредиш и ако не става, ще си купиш нова. Не знам дали някой има опит. Лимитите са съвсем отскоро. А едва ли може да се разбере от бележките, които бяха показани тук. Тъкмо ще споделиш опит и ще знаем. Wink

Балък екмека от шарените лодки съвсем не е еталон за вкусотия. Simple Smile Почти навсякъде другаде са по-добри. Освен това някой спомена за цена от 90 лири. Ние минахме от спирката на метрото Халич по тротоара от страната на Египетския пазар. Там масовата цена беше 60-70 лири. В ресторантите на пристанището в Каракьой бяха по 80 лири. Но макар да не купуваме отдавна от Еминьоню (освен от случайни колички), ако махнат лодките и тълпите около тях и направят безлична градинка, определено ще се промени атмосферата и ще ми липсват. Толкова ли не могат да проумеят, че много от туристите идват точно заради тази ориенталска атмосфера... Sad

# 722
  • Мнения: X
Скоро ще станат две години откакто ви чета и все не намирам кураж да се разпиша. Simple Smile Може би е време.
Лимитът е за зареждане и е за календарен месец. Изпробвано наскоро с цел точно за да си отговорим на въпроса, зададен от Веве. Занулихме го няколко дни преди края на август. След седмица, вече през септември, отново бяхме в Истанбул. Естествено пробвахме да заредим и лимитът отново беше в пълния си размер.
Накратко, заредихме 500 лири в една карта ( толкова ни е лимитът) през август. През септември можеше да се заредят отново 500.

# 723
  • Варна
  • Мнения: 3 955
Аз мислех от кея Еминюню. Там видях, че до корабчетата има извадени прости пластмасови маси със столове, едни таива малки, като за деца и беше фул с хора, които ми приличаха на местни.
Чудех се защо е пълно, какво толкова има, че на тези столове прости няма места и май там продават балък екмек  

Точно на лодките на Еминюню ядох най-гадния балък екмек. Питката суха, рибата с кости и също суха. Абе гадно си беше, а обичам. И беше пълно с хора. Просто там винаги е пълно с хора, заради гледката и атмосферата.

Усетили сте тънкостите - навсякъде по света стриит фууд може да хапнете и много вкусна , но почти няма как да е нещо уау. Това са 20 млн. които всеки ден си хапват по няколко пъти - навсякъде се дъвчи Simple Smile Simple Smile Simple Smile  . За да усетите атмосферата може да пиете и само един салеп , а да си намерите хубаво сеафууд ресторантче да си хапнете вкусна рибена чорба , да си изберете един лефер да ви изпекат , да ви опържат гамбари , кинг праус , октопод , калмар и т.н.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 09:29 от peterky2002

# 724
  • Мнения: 7 898
Привет, обсебени от Истанбул!
Тъй като наближава краят на темата, пуснах нова.
 Обнових някои линкове, които не се отваряха (но проверявайте и с друг браузър, защото понякога и това е причина) и включих предложенията на Дама Трефа.
Нямам време да актуализирам раздела Как да стигна до..., но мисля , че наличието на google maps го прави до голяма степен само спомагателен.
В темата, както знаем, постоянно се коментират тези неща, понякога през страница , две. Simple Smile
Разбира се, ако някой има актуално инфо по който и да било раздел, нека го напише тук - до 24 часа мога да правя промени.

След като изпишем  и последната 50 стр., заповядайте в

НОВАТА ТЕМА
 


А аз продължавам с моята програма за Истанбул, която незнайно защо се напълни със сладкарници. Simple Smile

# 725
  • Sofia
  • Мнения: 1 433
Е как защо Smile
Притегателно място са си сладкарниците, особено из турско  )))
Ще чакаме и нарочен пътепис именно оттам CakeCoffeeCustardIce Cream 

Благодарности за новата тема и за труда ти! Дано да я напълним с хубави неща. При мен заглавната снимка (или както там се казва) е много размазана и се вижда зле. Може от моето устройство да е, просто споделям.

# 726
  • София
  • Мнения: 13 187
При мен заглавната снимка (или както там се казва) е много размазана и се вижда зле. Може от моето устройство да е, просто споделям.
Май има нещо такова. Според мен е била малка на размер и форумът я е разтеглил, за да стане размер, подходящ за корица. Затова се е размазала.

# 727
  • Варна
  • Мнения: 1 802
Можете ли да ми дадете име на аптека, верига или не в която лекарствата да не са скъпи. Ще купувам много и не знам да не се набутам в някоя намазана да ме одерат.
Ще съм в района на капълъ чаршъ.

# 728
  • Мнения: 7 898
Ще се опитам да я оправя тази снимка.
И я изряза, и я разтегна едновременно бгмама.
Заподозрях, че може да я размаже, макар че на лаптопа (и на телефона ми) е добре.
По-късно ще си поиграя, че сега седнах с чаша мускат да отдъхна. 😂
Можете ли да ми дадете име на аптека, верига или не в която лекарствата да не са скъпи. Ще купувам много и не знам да не се набутам в някоя намазана да ме одерат.
Ще съм в района на капълъ чаршъ.

Аз бих ви посъветвала, ако разбира се имате възможност, да преминете в Азия 😊.
В Кадъкьой моят съпруг си купи "любимото" лекарство много по-евтино.
В аптеки по трамвайната улица струваше колкото в България.
А аз дотогава мислех, че в Турция има някакво унифициране на цените на лекарствата.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 21:53 от pepel_ot_rozi

# 729
  • София
  • Мнения: 13 187
Можете ли да ми дадете име на аптека, верига или не в която лекарствата да не са скъпи. Ще купувам много и не знам да не се набутам в някоя намазана да ме одерат.
Ще съм в района на капълъ чаршъ.
В Турция цените на лекарствата са фиксирани. В първи пост на темата за Одрин е написано как се проверяват имената и цените на лекарствата - https://www.bg-mamma.com/?topic=1577965  Аз лично си направих списък и срещу всяко лекарство написах цената му. Хем на фармацевта му е по-лесно да разбере кои лекарства търся, хем му става ясно, че няма да мине номера да "подхлъзне" туриста. Wink

Пепелче, не е толкова лоша снимката. Не се занимавай с нея! По-добре действай с програмата! Joy

Пепелче, сега видях какво си дописала за аптеките. Унифицирани са цените. Просто в "трамвайната" част сме разглезили всички търговци. И аптеката, от която купихме лекарствата беше до трамвая, но видяха, че сме наясно. Даже сметката беше закръглена към по-ниската сума.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 22:03 от Таня67

# 730
  • Мнения: 287
Пепелче, благодаря за новата тема.
За Пиер Лоти може да се добави , че от Еминюню се стига до хълма с Трамвай 5.
Новите цени на транспорта. Мармарай е 33, 19 и за чужденците няма отстъпки.

# 731
  • София
  • Мнения: 13 187
Пепелче, сега се сетих, че можеш да добавиш за градския транспорт. Ако не разполагаме с Истанбулкарт или няма достатъчно наличност, може да се плати и с кредитна/дебитна карта, но цената е двойна.

# 732
  • Мнения: 7 898
Допълних.

Давайте още предложения...

# 733
  • Мнения: 287
Пепелче може да добавиш Анадолската крепост, как да стигнем до нея най- лесно е с корабчета на Шехир Хатларъ от Юскудар до фер.терминал A.hisari. Вход за чужденци е 80 лири.
Линк https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&ur … DdRmB5lmbihXUiWl9

# 734
  • Карлово
  • Мнения: 4 666
Защо не пишете в новата тема?

Общи условия

Активация на акаунт