декларация за детски надбавки

  • 6 997
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 758
Миналия месец получих по пощата бележка, че са ми спрени детските на щерката, защото не съм им била занесла бележка от у-щето, че е ученичка.Туй дето го получих беше с дата октомври месец CloseДобре бе, ма.ка ви, кво имахте в устите, че не се обадихте бе Close
Абе аз забелязах, че 2 месеца не са ми превеждали едните детски, ама си викам - сигурно са се объркали нещо newsm78
Ходих до Социалните и им занесох тъпата бележка( да си я заврът некъде дано) #Cussing out
Да видя са дали тоя месец ще ми ги преведат.

# 16
  • Мнения: 5 618
Декларцията важи една година.
Провери си дебитната карта в срок ли е? /Някои имат отделни сметки, по които се превеждат детските и когато изтече срока на картите трябва да се подменят същите в банката/.
Ако имаш ученици, занесла ли си удостоверение, че са записани за училище? И да не би някое от децата да има повече от 5 неизвинени отсъствия през месеца?
За всеки случай звънни по телефона и попитай. Определено причината не е, че не си си подала декларацията на 6 мес.

bilqna_69 и Цомба Гърдева, разбирам яда ви, но изменението в ППЗСПД е от месец септември 2006 година. Оттогава ни задължиха да изискваме тези удостоверения.
ППЗСПД:
Цитат
Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
......
(3) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
........
4. (изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., бр. 71 от 2006 г.) удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври;
ДВ бр. 71 беше публикуван на 1.09.2006 г.  #Cussing out
За нас /социалните работници/ също не беше лесно. Хаоса беше невероятен. Указанията се меняха всеки ден-ту да спираме, ту да не спираме. За малките градчета беше по-лесно, но в големите хората са извън домовете си целодневно и няма как да бъдат уведомени. Аз примерно звънях от домашния си телефон на хората, които бяха оставили телефони за връзка, но не успях да издиря всички. Също така помолихме директорите да разгласят за изменението на родителските срещи, но имаше такива, които не бяха очаровани от факта, че им "даваме акъл", както се беше изразила една госпожа.
В дир-а има клуб "Социални дейности". Вижте тази тема. Там коментираме въпроса за спирането на детските.

# 17
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
края на септември или началото на октомври носих бележка от у-ще. Сега пак ли трябва да нося newsm78
А пък си мисля че дори да са спрели детските на ученичката , за малкия трябва да получавам.
Картата ми е в срок.
 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78
Дано днес ми обърнат внимание по телефона.

# 18
  • Мнения: 505
Специални поздрави и благодарности за Kati v, социалната работничка, която е обяснила какво става. А аз питам - толкова ли няма начин в тая държава да бъдат уведомявани засегнатите от измененията в наредбите и законите??? Защо все живеем на принципа "бития бит..." И защо няма гратисен период при въвеждане на новите изисквания, да речем, от една година??? Колко глоби съм платила така, колко стаж за осигуровки съм пропиляла заради хаотични изменения в наредбите - и все за моя сметка. Разревавали са ме направо.

# 19
  • Мнения: 1 671
Кати В, и аз имам конкретен въпрос. Живея в Пловдив. Последната бележка, че синът ми е записан ученик и ходи редовно, подадох в края на септември, когато пусках декларация за еднократната помощ за първокласници. Беше в края на ноември, ако  не се лъжа, когато се обаждах да питам дали са пристигнали маратонките, тогава соц. служителка ме попита дали съм подала такава бележка. Отговорих й, че съм я подала края на септември, и с това проблемът приключи. Детски засега не са ми спирали, но въпросът ми е: трябва ли февруари-март пак да нося в соц. служба бележка, ако изхождам от тези 6 месеца?

# 20
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
Да питам и аз какво стана с помощите за първи клас , т.е. с маратонките които не ни дадоха? newsm78

# 21
  • Мнения: 15 213
Извинявам се ако въпроса ми не е съвсем по темата.
Мога ли да поискам разпечатка от банката на сумите, кога са ми превеждани детските. С дебитна карта съм, но не съм  теглила повече от година. Дали няма да ме наритат в банката.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 559
Извинявам се ако въпроса ми не е съвсем по темата.
Мога ли да поискам разпечатка от банката на сумите, кога са ми превеждани детските. С дебитна карта съм, но не съм  теглила повече от година. Дали няма да ме наритат в банката.
няма да те наритат, ама ще трябва да си платиш. виж в тарифата на банката колко ще ти струва услугата

# 23
  • София
  • Мнения: 2 623
Сега се сещам, че сестрата на мъжа ми
ходи да взима такава бележка от училището
на дъщеря си, че е записана като редовна ученичка.
Имам бегъл спомен, че срока беше някъде
до края на Август за да не й спрат детските.
Тя тогава се ядосваше, че нейна клиентка
й го е казала между другото, и че никой
никъде не я е уведомил, че трябва да представи
такава  #Cussing out
Какво ли се учудвам  Sick

# 24
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
от социални не дават инфо по телефона - само лично на място. Ще се бяга от рабта Cry

# 25
  • Мнения: 5 618
но въпросът ми е: трябва ли февруари-март пак да нося в соц. служба бележка, ако изхождам от тези 6 месеца?
Не, молбата за подпомагане по чл. /ЗСПД (различно е от чл. 10а/ЗСПД) се подава на 12 месеца.
На всеки шест месеца трябва да се носи бележка от училището,че детето посещава учебните занятия.Никой няма да ти се обади за да ти напомни.
Вече цитирах члена от закона, че удостоверенията, че децата са записани за училище се подават В НАЧАЛОТО НА УЧЕБНАТА ГОДИНА.
Да питам и аз какво стана с помощите за първи клас , т.е. с маратонките които не ни дадоха? newsm78
Маратонките трябва да са пристигнали, поне при нас доъдоха в края на ноември. Проверете в дирекцията.
Извинявам се ако въпроса ми не е съвсем по темата.
Мога ли да поискам разпечатка от банката на сумите, кога са ми превеждани детските. С дебитна карта съм, но не съм  теглила повече от година. Дали няма да ме наритат в банката.
Нищо няма да ти направят, поискай си разпечатка спокойно.  Peace

# 26
  • Мнения: 780
но въпросът ми е: трябва ли февруари-март пак да нося в соц. служба бележка, ако изхождам от тези 6 месеца?
Не, молбата за подпомагане по чл. /ЗСПД (различно е от чл. 10а/ЗСПД) се подава на 12 месеца.
На всеки шест месеца трябва да се носи бележка от училището,че детето посещава учебните занятия.Никой няма да ти се обади за да ти напомни.
Вече цитирах члена от закона, че удостоверенията, че децата са записани за училище се подават В НАЧАЛОТО НА УЧЕБНАТА ГОДИНА.
Да питам и аз какво стана с помощите за първи клас , т.е. с маратонките които не ни дадоха? newsm78
Маратонките трябва да са пристигнали, поне при нас доъдоха в края на ноември. Проверете в дирекцията.
Извинявам се ако въпроса ми не е съвсем по темата.
Мога ли да поискам разпечатка от банката на сумите, кога са ми превеждани детските. С дебитна карта съм, но не съм  теглила повече от година. Дали няма да ме наритат в банката.
Нищо няма да ти направят, поискай си разпечатка спокойно.  Peace
на всеки 6 месеца иначе няма детски . една приятелка ходи да пита социалните защо няма приведени пари и те и казали че трябва да подава бележка на всеки 6 месеца от у/ще. тя казала че не е знаела а те с някакъв гаден тон и казали че циганките знаели а ние българките не сме се интересували  и куп такива глупости

# 27
  • Мнения: 1 671



Това са маратонките, които Мама Цоцоланка е получила, и бе така добра да ми прати фотоса.  bouquet

Аз моите също не съм ги взела, но знам че са дошли още преди Коледа.


Кати В, според текста на разпоредбата наистина не би трябвало да се подават отново тези бележки, факт е обаче, че на много майки спряха детските именно заради това, че са ги подали в началото на септември, например, преди 15-ти. Тогава им ги искат пак.

# 28
  • Мнения: 5 618
на всеки 6 месеца иначе няма детски . една приятелка ходи да пита социалните защо няма приведени пари и те и казали че трябва да подава бележка на всеки 6 месеца от у/ще. тя казала че не е знаела а те с някакъв гаден тон и казали че циганките знаели а ние българките не сме се интересували  и куп такива глупости

Месечните помощи за деца се отпускат за срок от 12 месеца.
ЗСПД:
Цитат
Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Семейните помощи за деца се отпускат от дирекция "Социално подпомагане" въз основа на молба-декларация по образец за всяка отделна помощ, утвърден от министъра на труда и социалната политика. Образците се обнародват в "Държавен вестник".

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 10.03.2006 г. относно думите "12 месеца") След изтичане на 12 месеца от отпускането на месечните помощи по чл. 7 и 8 се подава нова молба-декларация.
В началото на всяка учебна година и най-късно до 31.10. за децата, посещаващи училище е необходимо да се донесат удостомерения, че учат.
ППЗСПД:
Цитат
Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
............
(3) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
............
4. (изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., бр. 71 от 2006 г.) удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври;
Давам пример:
майката кандидатства през м. август 2006 г. примерно и има дете-ученик. Периода на действие на молбата е 1.08.2006-31.07.2007 г. В периода 15.09-31.10.2006 г. трябва да представи удостоверение, че детето е записано за училище. В противен случай детските за това дете се спират. Ако има деца под 7 години, за тях се начислява помощ. Ако примерно донесе бележка през декември 2006 г., помощта се възобновява в периода на действие на молбата. Т.е. молбата й важи до 31.07.2007 г. в случая.
Кати В, според текста на разпоредбата наистина не би трябвало да се подават отново тези бележки, факт е обаче, че на много майки спряха детските именно заради това, че са ги подали в началото на септември, например, преди 15-ти. Тогава им ги искат пак.
Детските са спрени законно. Друг е въпроса, че за пореден път нещата се правят в движение и в последния момент.  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт