Предстои ми лапароскопия

  • 79 762
  • 545
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 381
Здравейте, момичета! И на мен ми предстои лапароскопия за премахване на миома.

Може ли някой със сигурност да каже дали лапарото е поето от касата? Хубаво е да се знае, за да сме подготвени и да не могат да ни изнудват.

И още един въпрос (ще ме извините!) до тези, които са махали кисти или миоми с лапаро. Налага ли се да се прави разрез, за да се извади кистата?
Мисля, че се поема и тази година от НЗОК. Броят на клиничните пътеки, т.е. процедурите и операциите, аз които плаща касата е същият като м.г.
За разреза. Правят се 3 отвора, големи по 1 - 1.5 см. Единият е в долната част на пъпа - през него вкарват камерата. Другите два са съответно от двете страни, горе-долу при яйчниците. При мен отляво, където беше кистата е 1 см., а отдясно, където след това ми беше дренажа - 1.5 см., като този е по-дълбок. Само там ме бяха шили с конци, а другите два отвора - на пъпа и онзи отляво - бяха защипани с нещо като тeлбод. По време на операцията кистата се изгаря с ток, а не се реже.
Писала си ми на ЛС, че лапарото ти ще е в "Шейново". В деня на изписването ще ти кажат, ако искаш да си купиш 3 водоустойчиви леперки, които акушерките ще ти сложат. Така, като се прибереш вкъщи можеш веднага да се изкъпеш. От топлата вода лепенките леко се набръчкват, но не се отлепват и наистина не пропускат, дори и да имаш това чувство. На 6-я или 7-я ден трябва да идеш, да ти свалят конците. После - месец след операцията, се ходи на контролен преглед. Моят съвет е по-отрано да почнеш да си мажеш белезите с Контрактубекс, защото на мен ми каза лекарят, че ще си изчезнат след 2 месеца, но още си седят.
Не ми казаха нищо за вдигането на тежко, но през първия месец, според мен, не трябва да носиш на ръце 10-килограмовия буен хлапак.  Grinning На мен лично 2 - 3 седмици нещо ме опъваше леко при пъпа и като се уморях, ходех леко приведена.  Успех!  Praynig  Hug

Последна редакция: пн, 12 мар 2007, 16:16 от Kia

# 46
  • Мнения: 45
Здравейте, мили момичета! Чета ви от доста време и  "попивам" всичко, което сте написали-възхищавам се на силата и упоритостта, с която се борите с вашите проблеми Simple Smile. Самата аз не мога да се отпусна все още да споделям, но днес вече реших да се допитам до вас. От 1г. и 4м. бебеправим, имам поликистоза, 6м. пих клостилбегит, образувах фоликули, пукаха се, но бебе няма Sad. Имаме направена спермограма-отлична. Реших да си почина 3м. от пиенето на клостилбегита и миналата седмица отидох при моя гинеколог-на 13 ден от цикъла нямах зреещ фоликул, което доста ме притесни Cry. Според моя лекар от следващия месец или трябва пак да започна клостилбегит или лапароскопия. Според него по-добрия вариант е второто, защото 6м. стимулация с клостилбегит е достатъчно време. Склонна съм да се съглася с него, но много ме е страх от лапароскопията. Вие какво бихте ме посъветвали-да опитам ли пак с клостилбегит или да се подложа на лапароскопия? Извинявайте ако съм ви досадила с дългия си пост.

# 47
  • Мнения: 4 324
Здравей Karmina,

Успяхте ли да излекувате поликистозата? Защото доколкото на мен ми е известно поликистоза и клостилбегит са лоша комбинация. Предполагам че сте я излекували, ама аз да попитам Wink

Клостилбегита може да се приема най-много 6-7 пъти в живота на една жена, после може да си навлечеш куп неприятности. Трябвало е преди да започнеш да го пиеш да направиш проверка на проходимостта на тръбите, защото ако са запушени няма как да стане забременяването, та дори и 20 фоликула да образуваш Sad

Защо твоят лекар препоръчва лапароскопия. Вярно че е безкръвна операция, но все пак си е операция! Според мен по щадящо за организма ще е да направите цветна снимка или хидротубация, а и по малко парички струват!

Моят съвет е първо да провериш тръбите, а после пак стимулация! Иначе си пропиляваш шансовете насляпо!

Аз имам съмнения за кой лекар говориш, но моля те сподели при кого се лекуваш?

# 48
  • София
  • Мнения: 2 381
Кармина - излекувахте ли поликистозата? Преди да се направи лапаро се прави фоликулометрия 3 мес. поред, проверява се и проходимостта на тръбите, както ти е писала Верити, а лапарото е последната стъпка. Наистина, лека операция е, но все пак е интервенция. Ако стигнеш до нея - не се страхувай. На 15.12 ми беше лапарото, а на 20 бях на РД на клуб с танци.  Laughing

# 49
  • Мнения: 45
Киа, много ти благодаря за успокоението. Гинекологът ми ме следи 6м. на фоликулометрия-всичко беше ок, овулация на 14 ден, дуфастон,  М. като по часовник, но на спонтанна овулация-нищо. Cry Чета, че много момичета са минали през лапароскопията, но не ми се искаше да стигам до нея. Вече съм почти решена да я направя, защото много искам бебче. При тебе за какво правиха лапароскопия?

# 50
  • Мнения: 45
Верити, отговорих ти на въпросите, но не се е публикувало. Не сме лекували поликистозата, защото моя доктор-Минев каза, че дори и след пиенето на противозачатъчни, не изчезва напълно. Лапароскопията ми я препоръчва, за да ми нацепи яйчниците(мисля, че се казваше "фенестрация"), за да се отделят качествени яйцеклетки и едновременно с това ще ми провери тръбите и ще ги отпуши ако се наложи(дано да няма нещо по-сериозно). Лапарото ще ми струва 750лв. Shocked в новата болница "Селена".

# 51
  • Мнения: 4 324
Karmina кажи какво точно ти обясни той за лапароскопията и защо не препоръчва цветна снимка все пак разликата между двете процедури е бая левове! А и с цветна снимка (или хидротубация) ще се види как са ти тръбите!

Имам позната на която същият д-р препоръчва директна лапароскопия .... На нея д-ра и казал 1200 лв, но като разбрал че операцията ще бъде поета от застраховател, цената се вдигнала на 1400...  newsm78

Както и да е. Важно е да вярваш на лекаря си, но по всичко което съм изчела, а и по-съвет на моя д-р първо се прави по-щадящата за организма манипулация!

Все пак ти решаваш!

И накрая нека те успокоя Simple Smile Няма страшно, от всичко наблюденията ми по форумите съм чувала че при лапароскопията има болка, но е поносима и скоро ще отшуми, а и има голям шанс да забременееш след нея (същото важи и за цветната снимка и за хидротубацията, за забременването де).

Всъщност правихте ли някакви хормонални изследвания?

Успех и късмет, каквото и да решиш!

# 52
  • София
  • Мнения: 2 381
Киа, много ти благодаря за успокоението. Гинекологът ми ме следи 6м. на фоликулометрия-всичко беше ок, овулация на 14 ден, дуфастон,  М. като по часовник, но на спонтанна овулация-нищо. Cry Чета, че много момичета са минали през лапароскопията, но не ми се искаше да стигам до нея. Вече съм почти решена да я направя, защото много искам бебче. При тебе за какво правиха лапароскопия?
При мен беше заради ендометриозна киста на левия яйчник, но аз не съм опитвала да зебременея. Утре ще ми слагат третата инжекция с Диферелин.
Фенетрацията е надупчване на яйчника, което играело роля на стимулация.
750 лв. на мен лично множко ми се виждат. Този доктор, при когото ходиш, не ми е познат. Другите да се изкажат. Въжното е да му имаш доревие и да се чувстваш сигурна.

# 53
  • Мнения: 45
Верити, много ти благодаря за пожеланията. И на теб желая успех във всичко.  WinkЛапароскопията ми я препоръчва преди всичко за нацепване(фенестрация) на яйчниците, защото поликистозата пречи да се отделят качествени яйцеклетки и едновременно с това ще ми види и тръбите. Хормонални изследвания не съм правила. Тъкмо бях решила да ги направя и док. ме застреля с тази лапароскопия. Иначе направо се учудвам, newsm78 че Минев е спекулирал по този начин с приятелката ти. Може би трябва да проучим въпроса.

# 54
  • Мнения: 3 376
По въпроса с лапарото за диагностика на тръбите - оказва се, че много лекари вече го практикуват. Аз също съм попадала на лекари, които са ми го предлагали. Аз обаче също съм против тази практика. Лапарото е сериозна процедура, колкото и да е лека в сравнение с коремните операции, и не може да се прави без основателна причина. При въпроса с Кармина - фенестрацията на яйчник е вече основателна причина за лапаро, но аз бих си помислила преди да се доверя на въпросния лекар. Струва ми се, че няма последователен постъпков подход в лечението на безплодие. Нека Верити или някой друг от Пловдив да ти препоръча добър специалист в града, за алтернативно мнение.

# 55
  • Мнения: 4 324
Karmina поговори с лекаря си за хормонални изследвания! Може пък там да се открие защо нямаш спонтанна овулация! Все повече жени се оплакват от повишен пролактин - той пречи на овулацията, а междувременно лесно се лекува. Това ти го казвам само за пример.

Мнението ми за д-р Минев, от прочетеното във форумите и с опита на моята позната, честно да ти кажа е отрицателно.

# 56
  • Мнения: 45
Верити, и аз вече започвам да се чудя дали д-р Минев е "моя доктор", но се успокоявам с това, че има страшно много пациентки, което говори, че може би е добър. Само като си помисля, че трябва да си сменя гинеколога  Thinkingи тръпки ме побиват-всичко от начало, а и съм на почти 33 години и нямам никакво, ама никакво време-е това ме измъчва най-много Sad Много съм объркана, но ще намеря решение. Момичета, благодарна съм, че ви има, много сте отзивчиви. Hug

# 57
  • София
  • Мнения: 2 686
Kia, благодаря ти за изчерпателния отговор!   bouquet
Аз раждах секцио и болката от операцията не ме притеснява. Тези дни ще си запиша час и ще разпитам за всичко по-подробно и надявам се да планираме операцията.

# 58
  • Пловидв
  • Мнения: 43
Хора лапароскопията до колкото знам ако си  здравно осигурен се поема от касата. newsm78Няма логика иначе.И на мен ми предстой втора, но не са ми казали ,че ще си я платя аз.
Все пак тя е за диагностика на лечение.Успех

# 59
  • Мнения: 45
ma6uki, и аз съм чувала, че лапароскопията се поема от здравнана каса, но само ако лекарят, който ти я прави е сключил договор с нея или ако ти се прави в държ. болница. При моя случай, лекуващият ме гинеколог не работи със здравната каса и ще трябва да се изръся 750лв. за лапарото. #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт