Американски колеж - двадесет и осма тема

  • 64 464
  • 744
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 885
Да ви попитам някой ползвал ли е услугите на college advisor? Ако да, моля за мнение и препоръка. Може в България да бъде, може и в САЩ.

# 91
  • София
  • Мнения: 5 047
Да ви попитам някой ползвал ли е услугите на college advisor? Ако да, моля за мнение и препоръка. Може в България да бъде, може и в САЩ.

Имаш предвид извън съветниците от колежа ли?

# 92
  • София
  • Мнения: 2 885
Да, ние не сме част от АК, нещо такова например:

https://collegewise.com/

# 93
  • София
  • Мнения: 5 047
Има специфики според това дали кандидатът живее и учи в САЩ или ще бъде международен студент. За кандидати от България, които не са ученици в АК, вероятно има варианти, но не съм съвсем запозната (на лични мога да споделя това, което знам, за да не спасим тук в темата за колежа). За учащи в САЩ трябва да се търси там агенция.

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 4 722
О, това не е спам, на мен би ми било много полезно.
Иначе, Интеграл оказват помощ при подготовка за кандидатстване, също, мисля, че съм попадала и на летни програми с такава насоченост.

Последна редакция: сб, 03 юни 2023, 19:35 от Shantal

# 95
  • София
  • Мнения: 2 885
Благодаря за информацията! Наясно съм, че има голямо значение къде е кандидата. В Америка е. Просто ми е интересно да чуя фийдбек за такава услуга.

# 96
  • Мнения: 1 043
Здравейте,
Моля, ако някой от ветераните в темата, има информация за апартамент под наем в близост до колежа, да ми пише. Младежът е 10 клас в момента, на общежитие, но сякаш от догодина предпочитам квартира. Имам спомен, че в близост имаше такива апартаменти.
Хубав ден на всички ☺

# 97
  • Мнения: 559
Здравейте, майка съм на новоприето дете в Колежа и имам питане към мамите на колежани. В графика за тази година, предоставен от АК пише, че ще бъдем известени за намаляването на таксите в срок до 21.06, като ако детето е одобрено за стипендия - трябва да се яви на есе в колежа на 22.06.
Дилемата е, че детето иска да отиде на зелено училище с класа, която ще е до 22.06 /вкл./и сега реално не знаем дали да се запише, а крайния срок да каже дали ще ходи е до утре.
Може ли да кажете от АК последния срок ли спазват /в случая 21.06/ или има шанс да ни уведомят по-рано.
Ако евентуално бъде сред поканените за стипендия - сутрин или следобяд се явяват в Колежа за писане на есе?

# 98
  • София
  • Мнения: 12 175
Просто го вземи един ден по-рано от зеленото училище.

# 99
  • Мнения: 1 498
Здравейте,
Моля, ако някой от ветераните в темата, има информация за апартамент под наем в близост до колежа, да ми пише. Младежът е 10 клас в момента, на общежитие, но сякаш от догодина предпочитам квартира. Имам спомен, че в близост имаше такива апартаменти.
Хубав ден на всички ☺
Привет. Моят син живее до Комплекс Гардения в Младост заедно с едно момче, което от септември напуска апартамента. Търсим си съквартирант Simple Smile

# 100
  • София
  • Мнения: 6 201
Дамасцена, обади се в колежа и ги питай дали конкурса за пълна стипендия ще е точно на 22-ри юни (вкл. подробности за час)? Ако да, си записваш детето на зелено училище и както ти е казала Санака, в случай че сте одобрени, го взимаш един ден по-рано на 21-ви. Ако не сте одбрени, си остава докрай. Дали решението на комисията за намаляване на таксите е излизало по-рано - за 8-ми клас срока е различен и трябва всички от различни години да кажат.
До миналата година, поканените да пишат есе за пълна стипендия бяха само по социални критерии (т.е. ако сте сред първите в класирането, но с недостатъчно социални критерии нямаше да ви поканят). Не знам тази година как ще е, просто да имаш някакви реални очаквания.

# 101
  • София
  • Мнения: 9
Ето какво пишеше:

"И единствено ще повдигна принципния въпрос пред РУО за промяна началото на учебната година и въвеждането на неучебни дни, заради прецедента."

Не е жалба, моя е грешката, въпрос към РУО. И всъщност ми е интересно, дали всяко училище може да си променя началото на годината, съответно и ваканциите? И ако не може, какво ще направи АК? Имаше нещо за иновативните училища, но не съм чела подробно. Иначе и аз съм за 4 дълги уикенда. Wink

Появи си нов мейл от президента на АК:         "Бих искала да направя уточнение във връзка със съобщението относно началото на учебната 2023-2024 година, което бе изпратено наскоро.
        Учебната 2023-2024 година ще започне на 11 септември. Учениците се връщат в клас на тази дата. През годината ще бъдат определени 5 дни, по един месечно, за професионално развитие на учителите. Това са дни, в които преподаватели и служители ще се срещат, за да работят по стратегическите цели на училището. Тези дни ще бъдат неучебни за учениците. Не се колебайте да се свържете с мен, ако имате въпроси."

И сега възниква  въпрос
ЗАКОН ЗА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ (обн. ДВ. бр.79 /13.10.2015г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.11 /02.02.2023г.)

Глава шеста. УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ, Раздел V. Учебно и неучебно време

Чл. 101. (1) Училищното образование се организира в учебни години.
(2) Учебната година включва учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове, както и ваканции.
(3) Учебната година е с продължителност 12 месеца и започва на 15 септември, а в спортните училища - на 1 септември. В случай че 15 септември, съответно 1 септември е почивен ден, тя започва на първия следващ работен ден.
(4) Броят на учебните седмици в една учебна година и разпределението им по класове се определят с държавния образователен стандарт за учебния план.
(5) Учебните срокове и тяхната продължителност, продължителността на учебната седмица, продължителността на учебните часове, както и ваканциите се определят с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование.

Чл. 103. (1) Учебният ден включва учебни часове и почивки между тях.
(2) Продължителността на учебните часове и почивките между тях се определят с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование.
(3) Общият брой задължителни и избираеми учебни часове за една учебна седмица не може да е по-малък от 22 и по-голям от 32 учебни часа.
(4)  Изключения по ал. 3 се допускат за:
1. обучението чрез работа (дуална система на обучение), ....
2. обучението в иновативните училища;
3. училищата със споразумение по чл. 28, ал. 3, училищата по културата, училищата по изкуствата и спортните училища, .....
(5) Конкретният брой задължителни и избираеми учебни часове по класове се определя с държавния образователен стандарт за учебния план.

Чл. 104. (1) За всяка учебна година министърът на образованието и науката определя със заповед:
1. началото и края на ваканциите с изключение на лятната;
2. неучебните дни;
3. началото и края на втория учебен срок.
(2) Заповедта по ал. 1 се издава не по-късно от две седмици преди началото на учебната година.

Чл. 105. (1) Учебни дни може да се определят за неучебни или неучебни дни - за учебни, със заповед на министъра на образованието и науката.
(2) В случаите по чл. 154, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда неприсъствените дни са неучебни за учениците.
 ... (4) Директорът на училището след решение на педагогическия съвет може да обявява до три учебни дни в една учебна година за неучебни, но присъствени, за което уведомява началника на регионалното управление на образованието.

Та въпроса ми е, как се преодолява законовата разпоредба за начало на учебната година, както и за определяне на дни за неучебни през учебната година (повече от 3 годишно), за да има по един ден месечно (не пише петък, както видях в кометари тук), в които преподаватели и служители щели да се срещат, за да работят по стратегическитецели на училището?

Сякаш или всяко семейство има по едно дете, или всички деца в едно семейство учат в колежа, та да е удобство.
За нашето семейство всъщност е изключително неудобство това разминаване в неучебните дни и ваканциите.

И ми направи неприятно впечатление, че правят каквото си искат с учебни, неучебни дни и ваканции - добавят дни за коледа, обявяват за неучебни дни, когато има родителски срещи, организират дни за походи и танци по площадите (които по разкази на очевидци въобще не предизвикаха ентусиазъм и възхита, особено сред момчетата); същевременно пък определени за неучебни дни със заповед на МОН (като 19 и 23 май т.г) са учебни за АК ... много ми е чудно въобще уведомяват ли РУО за тези си решения или смятат, че няма нужда да спазват законодателството.

# 102
  • София
  • Мнения: 16 211
Ge-S, защо питате тук в темата? Защо не попитате директно ръководството на АК?

# 103
  • софия
  • Мнения: 25 675
Сега ще мрънкаме и защо имат различни почивни дни. Все едно не знаем това още при приема.
Защо нямат учебни часове по време на файнълите? Защо оценките им са приравнени към проценти? Защо има тестове, файнъли, проекти, на които получават повече от 100%?
Понякога преди да публикуваме е добре да прочетем това, което ни е минало в междуушието, и сме написали.

Има РУО, има МОН. Вярно, че в нашата държава всеки е юрист, но ако според нашите знания и непрофесионални разбирания нещо нарушава нормативните правила, това са институциите, към които следва да се обърнем.
Имаше едни правила за иновативните училища. Има ги в сайта на МОН, между другото. Ако не знаете, АК се води такова. Включено е официалния списък, който също е на сайта на МОН.

Ученето в Колежа е избор, който е заслужен в състезание, не е задължение. Участието в състезанието за прием също не е задължително. Правилата, които се спазват там, се подписват както от ученика, така и от неговите родители, с което декларираме, че сме ги прочели, разбрали и съгласили. Всеки договор, с който не сме съгласни, може да бъде прекратен едностранно. Може и изобщо да не подписваме.

Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 17:56 от zvаnchе

# 104
  • София
  • Мнения: 2 780
А защо всъщност имат различни почивни дни? Да, разбирам идеята. Знам, че в повечето чуждестранни училища също е така, но сега за първи път се замислих, каква е тази толкова пък "неотменяема" причина да не се синхронизират за съответната държава?

Общи условия

Активация на акаунт