Питка-хризантема?

  • 80 259
  • 91
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 907
Имаше рецепта със снимки на една питка (погача), която прилича на хризантема. Спомням си, че тестото се навиваше на руло и се режеше леко по диагонал. Така отрязаните "листенца" се подреждаха в тавата с рязаната част нагоре, като вторият ред леко застъпваше първият.

Не мога да намеря рецептата, моля помогнете.

# 1
Ето рецептата:
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно, но не зная дали успях да го обясня достатъчно разбрано.
..............
Ето и снимки  Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 3 907
Точно това ми трябваше.
Мерси Honda, направо те обичам.

# 3
Embarassed  Grinning  Heart Eyes

Само да добавя. Най-накрая като я извадя я намазвам и с олио за да лъщи Wink  Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 3 907
Хайде, дано стане хубава и вкусна, че свекърите ще гощавам.

Само да питам за кашкавала - колко?

# 5
Някъде около 200-250 гр. Аз обичкам повечко. Настъргвам го на ситната част на рендето.

# 6
  • Мнения: 10 258
maleeee strahotna pitka daze si pozwolih i drugite snimki da razgledam i si otkradnah idei za trapezata za proshtapulnika. gledam che imate i sashtia kamion na disny kato nashia ama na nashia weche mu iztragnaha peeshite figurki.  Whistling

# 7
  • Мнения: 72
Цитат на: Honda
Ето рецептата:
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно, но не зная дали успях да го обясня достатъчно разбрано.
..............
Ето и снимки  Grinning

Леле, докъде е стигнала моята рецепта за кашкавалената питка! Stuck Out Tongue Бях я пуснала миналата година в дира, но не подозирах, че е отишла чак в  Scotland. Много се радвам, че ви е харесала. Само да добавя, че триъгълниците могат да се подредят с връхчето нагоре и с разрезите отстрани, та като се пече, корите да се разпукнат.

# 8
  • Мнения: 1 116
Цитат на: Steffanie

Леле, докъде е стигнала моята рецепта за кашкавалената питка! Stuck Out Tongue Бях я пуснала миналата година в дира, но не подозирах, че е отишла чак в  Scotland. Много се радвам, че ви е харесала. Само да добавя, че триъгълниците могат да се подредят с връхчето нагоре и с разрезите отстрани, та като се пече, корите да се разпукнат.

А познай кой е проводника? Wink  Embarassed

# 9
  • Мнения: 72
Цитат на: Di5
Цитат на: Steffanie

Леле, докъде е стигнала моята рецепта за кашкавалената питка! Stuck Out Tongue Бях я пуснала миналата година в дира, но не подозирах, че е отишла чак в  Scotland. Много се радвам, че ви е харесала. Само да добавя, че триъгълниците могат да се подредят с връхчето нагоре и с разрезите отстрани, та като се пече, корите да се разпукнат.

А познай кой е проводника? Wink  Embarassed

Амииииии.... Embarassed  Embarassed  Embarassed Едно време физиката хич не ми вървеше... Embarassed Няма ли да ми помогнеш? Simple Smile

# 10
Цитат на: Steffanie
....
Леле, докъде е стигнала моята рецепта за кашкавалената питка! Stuck Out Tongue Бях я пуснала миналата година в дира, но не подозирах, че е отишла чак в  Scotland. Много се радвам, че ви е харесала. Само да добавя, че триъгълниците могат да се подредят с връхчето нагоре и с разрезите отстрани, та като се пече, корите да се разпукнат.

Добра работа Стефани, добра и на разпространителите Wink
Освен това не стига, че има хубав външен вида, ами и вкусна newsm10  eat

# 11
  • София
  • Мнения: 3 907
Много вкусна. И не се прави трудно. Благодаря на рецептодателите.

# 12
  • Мнения: 1 290
Цитат на: Honda

..............
Ето и снимки  Grinning



Страхотни снимки Honda  Simple Smile

Красива, а убедена съм и вкусна трапеза се е получила от златните ти ръце.

А би ли пошушнала с какво са пълни ананасите?

# 13
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Може ли аз да прошепна.....руска салатааааааааа

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Страхотна пита изглежда! И не звучи трудно, ще я направя. Дайте предложение за повод?

# 15
  • Мнения: 6 243
2ри февруари!!! Този повод достатъчно добър ли ти се вижда? doh

# 16
  • София
  • Мнения: 3 907
Ами утре е 2-ри февруари. Празник е....

Иначе можеш да спретнеш една петъчна вечеря за вас и някои много близки приятели. Питката наистина е много лесна.

Само да допълня, че триъгълниците се правят правоъгълни. Моите не бяха и най-външните листенца не се получиха много добре. Не, че беше грозно или остана, но все пак.

# 17
Цитат на: Gvendolin
....А би ли пошушнала с какво са пълни ананасите?

Както Erica е споменала .....само, че пооочти руска Wink
Пълнежа го правя от сварени пилешки гърдички (нарязани на кубчета), малко шунка, сладка царевица, кисели краставички, сол, черен пипер и всичко объркано с майонеза.
По принцип "оригинално" рецептата има и за декорация отгоре от към опашката на ананаса ягоди и мандарини. Мандарините се накъсват на малки парченца, а ягодите се режат на филийки и се редува, мандаринка, ягодка......, ама и без тях както се вижда може да се мине. Wink

boo, поводи да искаш Wink . Почваш на ред. Трифон зарезан (по старому и ново му) , Св. Валентин, купила си ново червило, парфюм, телевизор ..... Wink  Grinning . Абе поводи да искаш. Laughing  Laughing

Малко офф от тема, се сещам на времето няколко приятелски семейства на родителите ми се събриха така за щяло и нещяло. Един си купил ножица, друг ютия, трети телевизор, четвърти кола и т.н. и все бяха поводи за "напиване" Laughing  #Silly

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Как така триъгълниците са четириъгълни? Shocked

# 19
  • София
  • Мнения: 3 907
Правоъгълни триъгълници, не четириъгълни. Режеш сплесканото руло на правоъглници и ги делиш на две по диагонал.

# 20
  • Мнения: 72
Цитат на: Raya
Правоъгълни триъгълници, не четириъгълни. Режеш сплесканото руло на правоъглници и ги делиш на две по диагонал.

Момичета, сплесканото руло не се реже така. Правят се срезове един път наляво, после - надясно, така че да се получат равнобедрени триъгълници и срезовете са катетите, а основата е по-тясна. Триъгълниците се редят полуизправени, с основата надолу, а срезовете са отстрани и при печенето отделните пластове на тестото се разпукват като хризантема. Съжалявам, че нямам снимка, за да ви покажа как точно изглежда питката. Иначе, вариантът на Хонда също е много красив Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 3 907
Виждала съм този вариант, в който всеки триъгълник се разпуква на върха. Става много "рошава" пита. Аз говорех за варианта на Honda. Там би трябвало да са правоъгълни триъгълниците. Аз го направих с рабнобедрени и нали видя, какво излезе...

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Ъъъм, дали ще стахе с бутер-тесто? Мъжът ми си умира за бутер-работи.

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Момичета, просто не мога да не ви се похваля:
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=1283&AlbumId=4924& … mp;PhotoId=178050

Това е с бутер-тесто! С 0,5 кг. Намазах го с яйце, поръсих с мак и сусам, отгоре - кашкавал настърган. Навих на руло и рязах по обясненията на Raya. Предполагам, че може и още да си поиграе човек - на две по-тънки рулца, че да се редят мънички листчета... Но и така стана чудно красива баничка Wink
На 220 градуса (предварително загрята фурна) стана бързо - колкото си взема баницата обикновено. Разставих листенцата на разстояние, за да могат да се надуят добре.

# 24
Браво boo, изглежда вкусна и си е "Хризантемка" Grinning
Мерси за виртуалната почерпка

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Явно сме месили задружно Sunglasses
Аз също правих питка вчера, но не я направих точно по тази рецепта и не точно като Хризантемка. Но горе долу оформянето става на един и същи принцип.
Много вкусна става, но и много калорична, понеже съдържа много масло.
Ето я и аз ви черпя по едно виртуално парченце за закуска Wink

# 26
  • Мнения: 180
Валерия изглежда прелестно. Моите поздравления. На мен тези неща много не ми се отдават  Embarassed

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат на: Rus0koska
Валерия изглежда прелестно. Моите поздравления. На мен тези неща много не ми се отдават  Embarassed

Rus0koska, за нас с тебе - бутер тесто и като моята баница Wink

# 28
  • Мнения: 180
boo права си. В събота правих бухти за закуска. Станаха супер обаче докато ги омеся всичко стана в брашно. Беше неравностойна битка в полза на тестото  Embarassed  ужас. Но няма да се отказваме все някога ще се преборим  Wink

# 29
Еееееех, нямате милост. В ранна утрин ме "тормозите" с такива гледки Grinning
Благодаря де Heart Eyes

# 30
  • Мнения: 3 550
Леле, какви красоти! Тъкмо мислех да ставам от форума и да се заемам с Лунната торта и сега се чудя дали да не започна с питката.

# 31
  • Мнения: 1 071
И аз като теб се чудих вчера същото и реших да питам мъжа ми,а той естествено избра тортата.Утре обаче ще се пробвам и с питката.

# 32
  • Мнения: 3 550
На мен тортата не ми се получи. Нещо прецаках подложката. Дано с питката е по-добре.

# 33
  • Мнения: 96
Здравейте, сръчни мами!
Утре ще правим прощъпулник на Велизар и мисля да направя тази чудесна питка,но имам няколко въпросчета към Honda и въобще към всички мами, които са правили питката:

1.След като се оформят двете рула, как точно се режат тези триъгълници-режат се правоъгълници и се разделят на две по диагонал(по метода на Рая) или се режи веднъж наляво,веднъж надясно(по метода на Steffanie)  Thinking И какви са триъгълниците в крайна сметка- правоъгълни,равнобедрени...  Confused:
2.Как се подреждат триъгълниците- с кой връх нагоре Confused:
Sorry,ама нещо немога да си го представя Embarassed
3.Колко време горе-долу втасва тестото,за да знам как да си разчета времето,че искам питката да е топла като дойдат гостите.
Sorry,ако ви се струват глупави въпросите ми,но сте изказали няколко различни мнения и малко се обърках ooooh! ...а пък искам да се представя добре Blush
Надявам се да ми отговорите скоро,защото ми е спешно и остават броени часове до утре.
Предварително много ви благодаря! Heart Eyes
Отивам да се гмуркам в леглото Sleeping  че утре ме чака яко готвене   food002

# 34
  • Мнения: 5 877
Ауууу, Хондичка, страхотна е!!! Хехе, на пети посрещаме вуйчото от вашите вилаети, тъкмо ще я направя. Много ще се смее, като разбере откъде съм взела рецептата!

# 35
  • София
  • Мнения: 3 907
mucky,

Триъгълниците са различни, защото има два начина (поне) да ги наредиш в тавата.

Първият, е когато режеш рулата на правоъгълници, а тях по диагонал. Така получаваш правоъгълни триъгълници. В тавата ги редиш, като всеки триъгълник го слагаш с по-дългията катет надолу, а правият ъгъл е към ръба на тавата. Така хипотенузата остава отгоре и е "лицето" на питката. Като наредиш външният кръг, започваш втори, който леко застъпва първият, а триъгълниците се поставят по същият начин. Краищата от рълата се оформят като топче и се слагат в средата на тавата, като покриват ъглите на вътрешният ред триъгълници.

Вторият начин, е да нарежеш рулата на равнобедрени тригъглници (наляво, надясно, пак наляво...). Тогава ги редиш, като тригълниците се поставят на основата си и върхът, където се събират двата среза стърчи нагоре. Когато се пече питата,  тестото се надига и се разпуква на върха. Отделят се листове и се извиват в различни посоки. Става много рошаво и красиво.

За съжаление не мога да ти кажа, за колко време ще ти втаса тестото. Във всеки случай си остави около 2-3 часа за питата. Втасването зависи от температурата, брашното, маята, колко дълго си месила...

Само да ти кажа една хитринка - ако фурната ти има градуси, подгрей я на 50 градуса. Като омесиш тестото, намажи го с вода или мазнина, покрий го с кърпа и го сложи във фурната. Изключваш фурната и го оставяш вътре да втасва на топло. Можеш да ползваш и радиатора за същата цел. Внимавай да не превтаса само.

Също така, като опечеш питата, леко я напръскай с вода и пак я завий с кърпа. Не я вади от тавата, за да остане топла по-дълго.

Успех.

# 36
  • Мнения: 2 028
малеее, много е красива тая питка и сигурно много вкусна, сега ще си препиша рецептата, пък и аз ще си търся повод Stuck Out Tongue

# 37
  • Мнения: 96
Raya, хиляди благодарности! Heart Eyes
Обясненията ти са повече от изчерпателни- сега вече всичко си дойде на мястото. Wink
Започвам с готвенето,а питата- след няколко часа...стискайте палци да не оплескам нещо!
Хайде като приготвя всичко ви обещавам една виртуална почерпка  Popcorn   cook  cheers

# 38
  • София
  • Мнения: 3 907
Успех. Да шашнеш гостите с майсторлък.

И после да разкажеш.

# 39
  • Мнения: 2 529
Аз съм правила такава като на Valeria, а сега пробвах и хризантемата  Grinning Хайде само Емчо да прохожда Wink

Моля ви кажете ми как се прави отпечатък на детето в питка или както виждам при Honda - в торта.
Honda, кажи нещо повече и за тортата, моля те Praynig

# 40
Еййххх, съжелявам за късното май включване Embarassed mucky, Raya доста подробно ти е отговорила. Аз я правих по първият от нея описан вариянт на триъгълниците. За втасването прилагама винаги тази "тактика" с предварително затоплена фурна. Горе -долу до сега ми е отнемала около час и половина цялата "процедура".

# 41
Цитат на: kiki27
...или както виждам при Honda - в торта.
Honda, кажи нещо повече и за тортата, моля те Praynig

Кики, само не ми се смей. Отпечатъка на Ели го направих като й сложих крачето на скенера, и после си го отпечатах. Изрязката наложих върху ... ooooh! ...абе продават тук едни готови покрития за торти. ПРосто си разточих от тях и ги изрязах

# 42
..Марципан май му се вика в Б-я Embarassed  Confused Тук се казва ready to rall icing.Тортата иначе е свободно съчинение. Бях си купила два готови блата. Слепих ги с готов шоколадов крем (специално за торти го продаваха) и отгоре го залях със шоколад, отпечатъците и готово. Бързи, смели, сръчни Laughing  Laughing

# 43
  • Мнения: 2 529
Honda, браво! #Milti Много оригинално даже! Grinning
Нямаме обаче такива готови покрития за торти и ще си наложа отпечатъци върху някаква направена от мен глазура. Ще трябва да стане.
А ти знаеш ли го това, че при замесването детето трябва да стъпи в тестото за питката? За здраве и т.н. се правило Thinking

# 44
Цитат на: kiki27
...А ти знаеш ли го това, че при замесването детето трябва да стъпи в тестото за питката? За здраве и т.н. се правило Thinking
Мдааааа....Мойта пикла я вдигахме от сън даже за да й потопя крачето Embarassed  Laughing

# 45
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
А на мен питката не ми се получи Cry .Сигурно защото меся за пръв път Embarassed .Старах се много,месих около 20 мин,втаса,после като я наредих пак втаса страхотно и нещо с печенето прецаках работата Cry .Колко време долу-горе я оставяте само на долен?
Аз съм се заредила с продукти и сега усилено смятам да тренирам,че като проходи Марти няма да се излагаме я Wink .Ако я докарам и като на Honda,ще им скрия шапките направо Laughing

# 46
Цитат на: djidjislava
... .Колко време долу-горе я оставяте само на долен?
...
Аз я оставям само на долен, докато почти изглежда изпечена отгоре. Тогава я загъвам с оризова хартия и включвам и горната част да пече. Пека на 200градуса. Печката ми е вентилаторна (това ако помага Confused  Grinning )

# 47
  • Мнения: 101
Момичета, много ви благодаря за идеята за питката. Ходих на събиране с едни доста опитни в готвенето приятелки и им събрах погледите. Питката свърши за няколко минути. Страшно горда бях и на всички каза това е от мамите.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 907
Цитат на: djidjislava
А на мен питката не ми се получи :cry: .Сигурно защото меся за пръв път :oops: .Старах се много,месих около 20 мин,втаса,после като я наредих пак втаса страхотно и нещо с печенето прецаках работата :cry: .Колко време долу-горе я оставяте само на долен?
Аз съм се заредила с продукти и сега усилено смятам да тренирам,че като проходи Марти няма да се излагаме я :wink: .Ако я докарам и като на Honda,ще им скрия шапките направо :lol:


Ами аз не пека на долен. Слагам скарата на 4-5 пръста от "пода" на фурната и пека на 180-200 градуса докато се изпече хубаво отгоре - става тъмно-златисто-червена. Като вземеш тавата с питата, тя трябва да е равномерно лека (страхотно обяснение), а не да ти се струва, че в долният край е по-тежка или недай си Боже е мокра/тестена. Във всеки случай по-добре с малко по дебели или леко прегорели кори, отколкото сурова.

Пробвай пак и успех.

# 49
  • Мнения: 11 607
Питка - баница "Слънце"

Тесто: 4 бр. яйца
          3 1/2 с.л. захар
          1 с.л. сол
          1 литър прясно мляко, като от него отделяте 1 ч.ч. за да разтворите там маята
           брашно,колкото поеме за меко тесто - около 2 - 2 1/2 кг.
          1 кубче мая - 40гр.
Мазнина: 1/2 ч.ч. олио    
                1 пак. краве масло
                На котлона разтопявате маслото с олиото,но без да завира
Плънка: 2-3 бр. яйца
             600 гр. сирене

масло за намазване на тавата

1 жълтък и 1 с.л. прясно мляко и 100 гр. кашкавал за намазване и поръсване

Желателно е всички продукти да са с една температура - напр. стайна температура - и за

тестото, и за мазнината!!!! В стаята не бива да е студено! Питката се "дърпа"!
Пресявате брашното,правите си дупка,в която слагате всички продукти за тестото плюс половината мазнина,която трябва да е леко топла. Месите хубаво! Като в началото взимате по малко от брашното,до получаване на хубаво меко тесто. След като омесите тестотооставяте на една страна за 15 мин. и в това време си правите плънката.Назанявате с масло дълбока тава за питката.
От тестото отрязвате 4 топки и една много малка за център си отделяте и слагате веднага в тавата. Всяка от 4 топки премесвате още един път. Оставяте да починат за 5 мин.

Взимате първата топка и я разделяте на 3. Взимате първото малко топче,но тук ръцете вивече трябва да бъдат постоянно омазнени за да можете по добре да дърпате корите.Дърпате го до получаване на не много голям кръг, с диаметър малко повече от една педя.Слагате плънката. Взимате второто топче и с него правите така и пак слагате малко плънка. Взимате третото топче и повтаряте отново с плънката. Така полученият трипластен блат режете на кръст на 4.Получавате 4 триъгълника. Всеки триъгълник навивате на фунийка и поставяте около центъра. Процедурата се повтаря и с другите 3 топки. Не забравяйте,че ръцете трябва да бъдат постоянно мазни.Така и по лесно ще дърпате.

Важно уточнение - желателно е между фунийките да има известно разстояние,защото все пак ще втасва и ще увеличи обема си. Ако не ви е много голяма тавата ще се получат две питки.

В края на процедурата трябва да имате питка с формата на слънце. Съжалявам,не мога да ви я пратя на снимка,защото нямам необходимата техника.

Втасва 1 час. Някъде на 40 мин. включвате фурната. Преди да сложите във фурната намазвате с един жълтък+1 с.л. прясно мляко и малко рендосан на едро кашкавал.

Печете поне 40 мин. и ако се съмнявате във фурната си - можете малко да сложите и отдолу без решетка малко да се пече.

При готовност се завива с хавлиена кърпа.

Питката става супер вкусна и смело мога да кажа,че много хора ме помнят точно с нея.
Обясненията могат да ви обезсърчат,изглежда сложно,но не толкова. Отнема цялата процедура около 3 часа - с втасването и с печенето! Но си заслужава! След първият път няма да е сложно и ще се уверите,че се прави лесно!

Отделете време и средства и опитайте! Гарантирам,че ще повторите!

Добър апетит!

Извинявам се ако на места обясненията ми са били смешни!

# 50
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Утре ще правя пита. От къде на къде се нареждат парчетата? От вътре на вън или от вън на вътре  Embarassed ?

# 51
  • Мнения: 1 116
Цитат на: Steffanie
Само да добавя, че триъгълниците могат да се подредят с връхчето нагоре и с разрезите отстрани, та като се пече, корите да се разпукнат.

Днес се опитах да направя питка-хризантема по този начин на подредба. Не знам дали точно съм разбрала подреждането, но ето какво се получи:

Тестото си е по моята рецепта от която винаги правя питки, питката доста бухна и нещо не се открояват много листчетата на хризантемата Simple Smile

# 52
  • София
  • Мнения: 3 907
Di5,

много ти е красива питата. Браво.

Не се получава това, ако редиш триъгълниците по метода на Steffanie. Освен това рецептата има значение, защото се получава нещо като кори, разделени от масло и кашкавал. Като се нагрява кашкавала се разтича и корите се отделят една от друга и така се "разпукват"

Но твоят вариант е чудесен. Много представително.

# 53
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Всеки път като я отворя тази темичка и се амбицирам пак да се пробвам с питката Grinning
Honda,Raya,благодаря ви за отговорите Heart Eyes ,момичета

# 54
Цитат на: logo5ka
.. От къде на къде се нареждат парчетата? От вътре на вън или от вън на вътре  Embarassed ?
Аз ги редя от вътре на вън

# 55
  • София
  • Мнения: 3 907
Цитат на: Honda
Цитат на: logo5ka
.. От къде на къде се нареждат парчетата? От вътре на вън или от вън на вътре  :oops: ?
Аз ги редя от вътре на вън


А пък аз започвам с външният кръг. Така мога просто да поставя вторият ред върху крайчетата на първия, а с топчето да покрия крайчетата на втория. Иначе ще трябва да подпъхвам, което ми се струва по-сложно.

За онагледяване пускам линк към снимките на  Honda :
Пита Хризантема

# 56
  • София
  • Мнения: 3 907
Намерих и снимка за рецептата на rdjvl.

Питка Слънце суров вариант
и
Питка Слънце в готов вид.

Благодарности на мамата, която е побликувала снимките. Извинявам се, че и забравих името.

# 57
  • Мнения: 1 116
Цитат на: Raya
Di5,

много ти е красива питата. Браво.

Не се получава това, ако редиш триъгълниците по метода на Steffanie. Освен това рецептата има значение, защото се получава нещо като кори, разделени от масло и кашкавал. Като се нагрява кашкавала се разтича и корите се отделят една от друга и така се "разпукват"

Но твоят вариант е чудесен. Много представително.


Ох, ами не мога да го разбера тогава, как триъгълниците се слагат с върха на горе и как се разпукват, ако някой може да го обясни нагледно със снимки ще съм му много благодарна.

И в моята питка има кашкавал, само че е в самото тесто, а корите са само намазани с масло.

# 58
  • София
  • Мнения: 767
Цитат на: Raya
Намерих и снимка за рецептата на rdjvl.
Благодарности на мамата, която е побликувала снимките. Извинявам се, че и забравих името.

Може би греша обаче ми се струва ,че е на
aq_kiara. Embarassed

# 59
  • София
  • Мнения: 3 907
Цитат на: Di5

Ох, ами не мога да го разбера тогава, как триъгълниците се слагат с върха на горе и как се разпукват, ако някой може да го обясни нагледно със снимки ще съм му много благодарна.

И в моята питка има кашкавал, само че е в самото тесто, а корите са само намазани с масло.


Направих две схеми (доста дървени). Първата е тази, която аз и Honda правим. Втората е тази с разпукването.

Схеми на подреждане

# 60
  • Мнения: 1 116
Цитат на: Raya

Направих две схеми (доста дървени). Първата е тази, която аз и Honda правим. Втората е тази с разпукването.

Схеми на подреждане

Леле мерси много, че заради мен си си играла да чертаеш тези схеми. Е сега разбрах, значи то и аз така ги рязах и слагах, но ъгъла ми беше доста тъп и се получат по-дълги парчета и затова редих само един ред около топката.

# 61
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Днес направихме прощъпулника, но моята питка хич не стана като за снимки. Добре че бяха само едни много близки приятели, които все пак ми харесаха произведението.
Неуспеха се състои в това, че нещо обърках печенето и стана с доста твърди кори. Иначе питката отдаван е вече в небитието.  Grinning

# 62
  • Мнения: 11 607
Намерих и снимка за рецептата на rdjvl.

Питка Слънце суров вариант
и
Питка Слънце в готов вид



Да, Raya, по този начин изглежда питката,но с уточнението,че аз правя много малък център,а наблягам на лъчите. Мястото в тавата се заема почти 99% от лъчите и смея да твърдя,че по този начин става и по ефекта.

Следващият път ще направя питката с моето тесто,но с подреждане като на хризантема. Благодаря и за тези варианти!

# 63
  • Мнения: 2 529
Цитат на: Di5
Цитат на: Raya

Направих две схеми (доста дървени). Първата е тази, която аз и Honda правим. Втората е тази с разпукването.

Схеми на подреждане

Леле мерси много, че заради мен си си играла да чертаеш тези схеми. Е сега разбрах, значи то и аз така ги рязах и слагах, но ъгъла ми беше доста тъп и се получат по-дълги парчета и затова редих само един ред около топката.


Di5, не знам за ъгъла, но по твоето подреждане на мен питката най-много ми прилича на цветето хризантема и много ми харесва как изглежда Sunglasses

# 64
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Ей,Раичка,голямо благодаря newsm20 ...друго си е "нагледно".Мерси,още веднъж и целувки Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes

# 65
  • София
  • Мнения: 3 907
Радвам се, че схемите са ви от полза. Правете и снимайте, че да не се излагам друг път с грозни картинки.

# 66
  • Мнения: 3 927
Днес успях да спретна и аз питката.
Или съм добра по рождение в кухнята Blush  или ме споходи късмета на начинаещия, но резултата, поне за мен, беше жесток! Щом взех акъла на съседката......

Мерси за идеята, на когото й да е.

Обаче, Хонда, ти се чудя как я побираш тази пита в тавата?! На мен ми останаха 2-3 триъгълника, които изпекох на малка питка....

Ето резултата:
общо са три снимките

http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2105&AlbumId=5778

# 67
Цитат на: Taneto
...
Обаче, Хонда, ти се чудя как я побираш тази пита в тавата?! На мен ми останаха 2-3 триъгълника, които изпекох на малка питка....
Ами при печенето почва да ми капе малко масълце във фурната и после следва лъскане ама....преживявам го. Wink На мене и на вкус си ми харесва.
Много хубава ти е станала питката. Пак да ги омаяш Grinning

# 68
  • София
  • Мнения: 3 907
Днес се амбицирах и наредих питата по "рошавия" метод. Резултатите може да видите

тук

Снимките са три.

Препоръчвам, които обича по-сладки неща, да си направи шведската торта с бадеми. Става много бързо. Можете да я видите пак там. Много ми хареса като вкус.

# 69
Рая, питата изглежда великолепно. Истинско цвете е станала.
А на тортата съм й хвърлила око отдавна, но все не стигам до нея Embarassed

# 70
  • София
  • Мнения: 3 907
Наистина е много впечатляваща. Баща ми каза, че приличала на "разгневено слънце".

А за тортата непременно намери време - много бързо се прави.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Рая, разгледах всичките ти произведения и искам да те поздравя Wink
Имам обаче един страничен въпрос, от къде си си купила този шприц за торти, червеният, има го на една от първите снимки на тортата на Мамма?

# 72
  • София
  • Мнения: 3 907
Цитат на: Valeria
Рая, разгледах всичките ти произведения и искам да те поздравя :wink:
Имам обаче един страничен въпрос, от къде си си купила този шприц за торти, червеният, има го на една от първите снимки на тортата на Мамма?


Благодаря.

Шприца ми е подарък. Вече го давам на Боби да си играе с него. Оказа се че тези, които са като торбичка, са много по-удобни. Препоръчван ти да си вземеш от тях. Иначе шприц можеш да си купиш от всеки голям супермаркет и от всеки магазин за домашни потреби.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Цитат на: Raya

Оказа се че тези, които са като торбичка, са много по-удобни. Препоръчван ти да си вземеш от тях.

Кои като торбичка? Тези дето са от плат тип фуния с няколко накрайника ли? Защото ако е от тях имам такъв, но крема или сметаната винаги ми излиза през накрайника и става мазало. Иначе имам един метален с който могат да се правят и сладки, но е пълен боклук, защото за да украсявам трябва да натискам дръжката която пуска само по една доза и пак нищо не се получава. До скоро си правех сама от пликчета като им режа съвсем малка дупка, ама ми се иска да си имам нещо стабилно и сигурно.

# 74
  • Мнения: 3 927
Raya, моля те, кажи на колко триъгълника наряза парчетата, че стана толкова къдравка и рошавка питата - направо е прекрасна, защото следв. път смятам да е по-рошава и моята....
Аз ги направих толкова, колкото ги изброих на снимката на Honda, обаче ми се получиха малко големи, дебели и груби листенцата.....

# 75
  • София
  • Мнения: 3 907
Valeria,

точно за тези тип фуния имам в предвид. С този моят, нищо не става като хората. Най-редовно му изкача отпред накрайника, подгъва ми се буталото и въобще... Освен това те заболяват ръцете, защото е тип спринцовка и трябва да натискаш само с палеца. За да не ти излиза сместа през накрайника, когато слагаш сместа просто го подгъни нагоре. После като напълниш шприца, го изправяш, стискаш торбата и сместа си тръгва с малко закъснение.

# 76
  • София
  • Мнения: 3 907
Taneto,

ми де да знам, на колко парчета съм рязала. Общо взето гледаш основата да е поне два пъти по-малка от катетите. Но то пък зависи колко широко (високо?) ти е рулото... Колкото повече парчета направиш, толкова по-рошава ще е питата. Даже като втаса, преди да я сложиш във фурната, можеш с ножица да срежеш върховете по дължината на парчетата, така че корите да се разделят (не да отрежеш част от тестото). Ако пък ти се знаимава още повече, разделените върхове ги полагаш в различни страни и така вече става наистина "рошаво".

# 77
  • Мнения: 373
А колко трябва да е висока тавата?

# 78
  • София
  • Мнения: 3 907
Цитат на: DolceVita
А колко трябва да е висока тавата?


Тавата ми е с диаметър 30 см и височина 6 см.

# 79
  • Мнения: 373
Цитат на: Raya
Цитат на: DolceVita
А колко трябва да е висока тавата?


Тавата ми е с диаметър 30 см и височина 6 см.
о-о-о-о-о-о Embarassed аз нямам толкова висока тава

# 80
  • София
  • Мнения: 3 907
Ами то и с по-ниска щв стане. Колкото тавата е по-ниска, толкова по-големи ще са "рошавите" работи. На снимката се вижда, че при мене частта "в тавата" е два пъти (даже повече) от частта "извън тавата".

Така че - прави смело.

# 81
  • Мнения: 373
Цитат на: Raya
Ами то и с по-ниска щв стане. Колкото тавата е по-ниска, толкова по-големи ще са "рошавите" работи. На снимката се вижда, че при мене частта "в тавата" е два пъти (даже повече) от частта "извън тавата".

Така че - прави смело.
ЕЙЙЙЙЙЙ, ама си мисля че като почн да се надува и ще прелее и разтече, даже още при втасването Rolling Eyes

# 82
  • София
  • Мнения: 3 907
Виж тавата на Honda. Мисля, че е висока 4 см. Пак става.

# 83
  • Мнения: 3 927
DolceVita
и моята тава не е висока, но пак се получи. Верно, питката се надигна още толкова, колкото беше и височината на тавата, малко масло покапа по време на печенето, но жертвата си струва Simple Smile

Ако искаш виж моите снимки - там има една на тавата и се вижда как точно питата "прелива" отвън....З

# 84
  • Мнения: 6 390
 от много изчетени теми, стигнах до заключението, че тази питка е най печена за прощъпулник  Grinning
ще пробвам и ще докладвам / а хич ме няма в тези работи  ooooh! Crazy/

# 85
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Малко да побутна темичката напред. Искам да попитам какво значи прясна мая и какво значи суха? Нещо не мога да се ориентирам. Аз имам едно кубче мая - 42гр., турска. Ще ми стигне ли да си направя питката, или трябва да взема още една?

# 86
  • Мнения: 1 708
Прясна е тази,която имаш на кубчета,а сухата е в пакетчета на много малки гранулки.Ще ти стигне. Hug

# 87
  • Мнения: 6 243
Едно кубче прясна мая (българска, предполагам, че е така и с турската) се води достатъчно за 2 кг. брашно. Пакетче суха мая (напр. на д-р Йоткер) е за 500 г. брашно. Това е грубо за ориентация. Но има рецепти, където изрично се сочи по-различно кобичество на маята, в този случай караш по рецептата.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Благодаря ви момичета   bouquet

# 89
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Едно кубче прясна мая (българска, предполагам, че е така и с турската) се води достатъчно за 2 кг. брашно. Пакетче суха мая (напр. на д-р Йоткер) е за 500 г. брашно. Това е грубо за ориентация. Но има рецепти, където изрично се сочи по-различно кобичество на маята, в този случай караш по рецептата.

Хапчице, аз пък знам правилото - 40г-42г(едно кубче) мая за 1 килограм брашно. На сухата си пише че едно пакетче отговаря на 20-25г пясна мая и е за 500г брашно.  Thinking newsm78

# 90
  • Мнения: 6 243
Ами сега и аз погледнах - българската, която използвам, също е 42 г. Не пише търговска марка, само "Хлебна мая - гр. Русе". На кутията, в която стояха пакетчетата в супермаркета, пишеше, че 1 п. е за 2 кг брашно. И аз вече два месеца деля едно кубче на 4, като правя хляб в машината - там дозата ми е за 500 г. брашно, и става перфектно. Ама от опит съм се убедила, че и повече да се сложи - не боли глава. Предполагам, че ако се меси на ръка и майсторицата е неопитна, е по-добре да се сложи малко повече.

# 91
  • In transit
  • Мнения: 11 817
Ами сега и аз погледнах - българската, която използвам, също е 42 г. Не пише търговска марка, само "Хлебна мая - гр. Русе". На кутията, в която стояха пакетчетата в супермаркета, пишеше, че 1 п. е за 2 кг брашно. И аз вече два месеца деля едно кубче на 4, като правя хляб в машината - там дозата ми е за 500 г. брашно, и става перфектно. Ама от опит съм се убедила, че и повече да се сложи - не боли глава. Предполагам, че ако се меси на ръка и майсторицата е неопитна, е по-добре да се сложи малко повече.

  newsm78 Хапке, тази която ползвам аз е чешка, пак е 40 гр, ама пише за 1 кг. брашно и бухва страхотно. 

Общи условия

Активация на акаунт