МАМИ в АВСТРИЯ 3

  • 14 579
  • 312
  •   1
Отговори
# 210
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Addy,
аз за жалост не мога да ти бъда полезна с опит, понеже моят проблем е леко различен. Аз пък преследвам как да си получавам детските от България, понеже не 8, а вече повече от 12 години май ще станат как се осигуравам там и ми се иска по някакъв начин да си ползвам новите права при обезщетенията за бременност и раждане. Хайде, успех, и сподели,  ако разбереш нещо интересно!                                                                                                                                                   

# 211
благодаря ти elfljo за отговора!
не, не бият печати вече, пътувах след 01.01.07 в двете посоки и никъде не сложиха печат, изрично гледах след това  Laughing и за това си мисля и аз като теб, че Meldezettel-a е всъщност доказателството къде живеят детето и майката..

# 212
Renny,

за съжаление не мога да ти помогна с инфо, но мярнах няколко подобни теми във библиотеката на форума, там не намери ли отговори на въпросите си?
пожелавам ти всичко хубаво и прекрасно бебче  Sunglasses

# 213
  • Мнения: 957
 Addy,
сега прочетох цялата история, която си пуснала в друга тема от този форум и ми се поизясниха нещата. Доколкото разбирам нито си бременна в момента, нито имаш дете, а само сондираш информация как стоят нещата ако си.

Правилно ти е казала Renny, първо ще ти трябва Mutter- Kind- Pass, ще трявба да имаш и застраховка. Нямам представа какъв ти е статута тук, но най-малката застраховка, като не смятам студентската, е за geringfügig към 45/50 евро на месец. Ако правиш номера на моята позната да се мелдваш geringfügig при някой познат само на хартия, предполагам трябва да му възстановиш това, което той плаща за теб като те мелдва geringfügig ( Unfallversicherung). Отделно трябва да се връщаш всеки път като се налага задължителен преглед по Mutter- Kind- Pass плюс тези прегледи, които се правят допълнително (Nackenfaltеnmessung, Organscreening- не знам дали са задължителни, но като имаш застраховка в австрия са безплатни). Ами ако бременността ти не дай си Боже се окаже проблемна и не можеш да пътуваш? Би ли рискувала?
Доколкото разбирам от това, което си писала в другия форум, цитирам до колкото разбрах от четене по сайтовете, ако го родя в Англия и нямам 6 месеца стаж там, ще получавам само 17 лири на седмица? Като страничен наблюдател ми се струва, че да си намериш за 6 месеца работа в Англия ще е по малък напън от това да се водиш застрахована тук,  пък да живееш там и да пътуваш за всеки преглед. Друго се сетих  току-що. Авиокомпаниите отказват да превозват бременни след 7 месец. Как ще си направиш 4. и 5. Mutter- Kind- Pass  прегледи, които са в 8 и 9 месец? Ще пътуваш с автобуса ли?

Това, което в края на краищата те интересува може би става, когато си изкарала бременността си  в Австрия и си родила вече, а в последствие решаваш да живееш някъде другаде. И тогава може би дори си струва. Конкретно в твоята ситуация обаче ми се вижда излишно комплицирано, да не кажа дори трудно осъществимо. Предполагам в Англия ще имаш право на работа и също че не е толкова трудно човек да се намери работа, особено пък в Лондон. 6 Месеца въобще не са толкова дълъг период, така че моят съвет е, виж какво можеш да получиш от Англия.

# 214
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Потвърждавам, че печати вече не се бият в България, освен при изрично желание на пътуващия. Имам приятел минтичар и той ми го каза. В моя случай например ще бъде ОК да си имам печат, че съм влязла в България сега като си ходя през март. Можете да го имате предвид. Случаи всякакви. Не се знае кое кога ще потрябва.  Peace

# 215
не, не съм бременна в момента, в процес на бебеправене сме  Embarassed
единия вариант е да продължа да се водя студент по друга специалност и да плащам студентската застраховка от 22 евро на месец...знам и за прегледите, които ще се налагат и търся някак си изход сама за себе си кое е осъществимо и кое е разумно, друго е като чуеш мнения на хора като теб  Hug
статута ми е на студент тук, но завършвам след няколко месеца, а в лондон първоначално ще трябва да пиша дипл. работа така че време и сили и за работа едва ли ще остават..и за това искам докато пиша да съм в щастливо очакване..
знам че е комплицирано и аз съм объркана и мисля дали да не отложим още малко с детето след като се установим добре в лондон, или да се впусна с главата на долу пък каквото стане...

# 216
# 217
  • Мнения: 439
Вал77,

мила виждам те, едно голямо  Hug за последното имайлче, много сте сладки на снимката.
Нямаше как да пиша, днес изпратихме мъжете за Австрия, последните три дни бяха истински хорор с тези багажи...

# 218
  • Мнения: 68
Ади, да се оплача аз от досегашния ми опит с бременността и майчинските, т.н. КБГ. След като забременях ми беше много трудно да работя и да се концентрирам. Слава Богу, че не повръщах, а само ми се гадеше. Имах намерение, докато съм в къщи да поуча малко езици, обаче действителността беше друга. Не можеш и един ред да прочета. Имай го предвид за писането на дипломната ти работа.
Проверките от Финанцамта и от Кранкенкасата са доста сериозни и вече не мога да ги понасям. Само за инфо, аз съм с работна виза от повече от три години, работила съм до последно, както си е по закон (до 8 седмици преди раждането), и на всичкото отгоре плащах на държавата двойно повече всеки месец, отколкото са КБГ. А сега като майка в Каренц ме третират само като чужденка, на която се чудят как да й откажат това-онова.
Прави се стриктна проверка на кои дати си била на задължителните прегледи, а на студентите изискват изрично доказателство за това, че интересът на живеене им е в Австрия (което е твърде разтегливо понятие и се третира субективно от различните служители).
Това, което ще ти искат задължително е и Анмелдебешайнигунг на детето, защото евентуално ще бъде родено след 1.1.2006 (според промените от 2006 г. в закона за чужденците, касаещи също ЕУ-гражданите). За този документ (пак се касае само за студентите) се иска също така, както и досега да се показва банкова сметка.
Успех!!!  Peace
И последно за печатите в паспортите - пътувах за БГ и обратно с кола през Унгария и Сърбия в края на януари. Слагат печати само на влизане и на излизане от Сърбия.

Малко сухо го написах Embarassed, ама е от собствен опит.

# 219
  • Мнения: 439
Tака,

сега малко да ви попиша, че до петък остана малко време, пък не се знае после кога пак ще вляза тук...
Виждам, че са се заформили интересни казуси. Ади, аз бях така доста бременна докато се дипломирах - в 3-4 месец писах дипломната, ама другите мамита вече разбраха, каква е била моята бременност до 16тата седмица, а в 7-8 месец издържах 4 Abschlussprüfungen, имам Durchschnittsnote 1,3 от Abschluss-a, явно хормоните са си свършили работата Joy
Но! при нас нямаше нищо предварително планирано, така че остави нещата в Божиите ръце!

Само да ви дам малко инфо, ако има ентусиасти като нас, които мислят, че пътуването с кола от такива държави като България и Румъния за Австрия и т.н. може да достави удоволствие Laughing
Мъжът ми и свекър ми тръгнаха сутринта точно в 10:15 ч. от София, бяха в 15:30 ч. на БГ ферибота във Видин (тоест все още в България), минаха с ферибота, който няма разписание, а тръгва, когато си пожелае, и от 16:30 ч. до този момент 22:40 са все още в Румъния, като преди час Боби ми каза, че май им остава още около 200 км до унгарската граница #CrazyКаква е тази Одисея, какво е това чудо, мога само да немея и да се дивя.

Милички, сега се впускам да чета линковете, които сте ми пратили, и да се образовам на австрийска тема!
Виждам, че и Кристиян е тук в момента и не мога да пропусна СПЕЦИАЛНИ ПОЗДРАВИ!!!
Лека вечер и пишете, аз ще съм онлайн!
 Hug

# 220
  • Мнения: 68
Душе, съчувствам ти!! Ние скоро си ходихме до БГ с бебчо да ни видят бабите и като си помисля само, че цялата кола я напълних само с багажи за детето. А то при вас е цялата къща. Как се пренася такова чудо. Леле-мале... newsm78
Айде, ще те чакаме и теб. Лек и приятен полет!!! Wink

# 221
  • Мнения: 439
Валче,

ужасна работа е, последните няколко дни съм като сомнамбул Mr. Green

Аз викам другата седмица, към края, да направим една срещичка с бебчовците, че тук се вихрят едни срещички от сутрин до мрак (особено сега, като се затопли времето).

Пък и с другите мамита ентусиастки да се организираме Joy

# 222
мами благодаря на всички ви за отговорите!   bouquet страхотни сте!  Sunglasses желая на всички ви здрави и весели дечица! Simple Smile
поизясниха ми се нещата, определено е друго да се чуе чуждо мнение 
а на теб dusheto ти се възхищавам!а пък бебо направо го запиши за професор  Laughing

# 223
  • Мнения: 260
Ало Австрия алоооооо .....   phoneuu
Никой не чува!
Всички са се иzпокрили, или натоварили домочадието в колички и щъкат насам-натам?   1stroller
Айде dusheto има причина , ами другите ???
Сигурно много сте се zаплели в конците zа мартеници, и не можете да стигнете до компютрите.  smile3532
Честит имен ден на всички Тодоровци, Тодорки, Теодори и т.н. !
 smile3525

# 224
  • Мнения: 23
grami, ха имаме си о6те един татко и с теб ни стават двама, добре си доШъл и дано ти е приятно при нас. Май само аz съм на линия, моят съпруг най му се работи в събота, че нямало телефонни обаждания и раzлични посе6тения в офиса, ама се надявам скоро да си дойде, че много дълга ми стана мартеницата, от сутрента плета....
 Flowers Four Leaf Clover zа всички, които носят името Тодор.

Общи условия

Активация на акаунт