Натура 2000 - собственици на земи VS еколози

  • 18 009
  • 238
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 070
Аз също гледах репортажи и то в централните новини, но не помня по кой от всички канали - Нова, К1 или БТВ. После даваха и в късните.

На последния постинг - еколозите искаха около 30% от територията на Б-я да влезе в Натура, защото толкова горе-долу са явно зоните, които отговарят на директивите. За това се бореха от самото начало. Поради натиск било от протестиращи собственици, било от инвеститори, явно ще са 15-16-18 процента, не знам колко. Тоест - няма да са всички.

Казах ви - явно има нередности за някои земи, но това означава ли, че трябва да го няма закона? Означава ли, че не трябва да има защитени зони? Стоилка ли каква беше - като бие децата си и Закрила на детето не успява да го предотврати - това оначава ли, че не трябва да имаме закон за закрила на детето? Протестирайте срещу нередностите, ходете на срещите по места със собствениците и задавайте тези въпроси, пазарете се за условията на ограничение но не казвайте, че не може да има Натура, защото не сме били дорасли или политиците ни били незнам си какви си.

Ковачева, протестите на еколозите бяха преди тези на собствениците, даваха ги по телевизията, това беше просто внасянето на подписите и израз на подкрепата за подписката.

# 181
  • Варна
  • Мнения: 85
Не казвам, че закон не трябва да има, но то винаги е имало и до Натура и файда никаква. Има понятие ПУП за района и би трябвало да не може да се строят неща по големи от показателите на този ПУП, но не е така, същото ще стане и с Натура същите хора които сега нарушават, ще продължат да нарушават просто взимането на пари за това ще е легално и парите ще са повече, на природата от това по лесно няма да и стане. Повечето земи които сега влизат в Натура трябва да се искарат от програмата защото влизането им в тази програма е смешно, а огромно количество земи трябва да се вкарат в програмата, защото наистина трябва за са защитени, но това няма да стане, по икономически съображения. А природата трябва най-много да я пазим ние самите, с приемане на програми нищо няма да стане, в Морската градина във Варна на 20 майки една учи детето си да ползва кошчето за боклук по предназначение / на това съм била свидетел /. Живея в центъра на града всеки ден виждам как от блока отсреща се изхвърлят пликове с боклуци директно през балкона и до сега никой не е глобен, макар че има приет такъв закон, за съжаление, на доста хора им липсва обща култура и за да им се появи трябва да бъдат санкционирани, но няма кой, закона е приет, но няма кой да следи неговото спазване. 

# 182
  • Мнения: 4 555
А природата трябва най-много да я пазим ние самите, с приемане на програми нищо няма да стане, в Морската градина във Варна на 20 майки една учи детето си да ползва кошчето за боклук по предназначение / на това съм била свидетел /.
Добре, не усещаш ли, че си противоречиш?
От една страна да няма инициативи и програми за опазване на природата, а от друга - майките хвърляли боклук от терасата и учели децата си да правят същото.
Ами очевидно не може да се разчита, че тези майки ще научат децата си да пазят природата, значи някой трябва да го направи! Ако никой не предприеме нещо и чакаме на хората да им дойде отвътре, това очевидно няма да стане.

Кое трябва да се "искара" от Натура не вярвам ти да имаш квалификацията да го кажеш. Особено като гледам как за теб опазването на природата е едва ли не равнозначно на културата къде да се хвърлят отпадъците. Всъщност двете неща нямат много общо едно с друго.

По-горе са ти отговорили много добре. Това, че на българите, поради определени причини ни е трудно да спазваме някои закони не значи, че закони не трябва да има. Напротив! Значи, че трябва да се осигурят по-строги мерки.

# 183
  • Варна
  • Мнения: 85
Ами примерно завод Девня трябва да се изкара и пречиствателната станция на Кранево, а гората на Черноморец да се вкара, но за това съм писала вече по горе, а квалификацията я имам точно за това пиша. И никъде не съм писала че закони не трябва да има, прочети поне внимателно, пиша, че са приети страшно много закони, но файда няма защото никой не следи дали се спазват и няма санкции.   
"Особено като гледам как за теб опазването на природата е едва ли не равнозначно на културата къде да се хвърлят отпадъците. Всъщност двете неща нямат много общо едно с друго."
Всъщност двете неща имат много общо, но защото повечето хора мислят че не е така заради това живеем в кочина.

# 184
  • София
  • Мнения: 2 162
Аз не съм запозната кои земи влизат и кои не, както не съм и 100% сигурна какви точно са причините, но ако това, което Nadiok казва е вярно, съм напълно съгласна с нея. За да има смисъл от Натура трябва еколозите да настояват и останалите зони, нуждаещи се от защита да влезнат и да не се противопоставят само на дребни собственици, ами и на крупни инвеститори. А същото да правят и собствениците на земя -не само да роптаят за тяхното си парче земя и да размахват плакати против Натура.
Вместо това задълбаваме в спорове имат ли нещо общо екологичните програми и инициативи с хвърлянето на хартийки в кошчето, само птиците или и насекомите трябва да са защитени, държавата има или няма право да ограничава правото ни на собственост и така изпускаме цялостната картина. Да, Натура 2000 и другите закони са важни и по- добре с тях, отколкото без тях, но ако всичко се прави скрито- покрито това ще са мъртви закони.

# 185
  • Мнения: 2 070
lilfi, от самото начало еколозите настояват точно за това - тези близо 30% да влязат и да бъдат одобрени. Самият закон си е закон, не е мъртъв, той не подлежи на обсъждане, но определянето на зоните е проблемното. Не виждам това по какъв начин трябва да насройва собствениците срещу еколозите. Първите просто го ползват като аргумент срещу Натура, разбираш ли? Някакси не ги виждам да кажат - щом моят имот е вкаран трябва да влязат всички защитени земи, напротив, те казват - щом не влиза всичко - не трябва да има Натура. Уж настояват за прозрачност /същото правят и еколозите/, но това е просто сламката, за която са се хванали.

# 186
Абе екологчета комуноидни, защо не идете да протестирате пред "Кремиковци", пред АТЗ - Стара Загора, пред "Марица Изток",  пред "КЦМ" АД - Пловдив, пред бензиностанциите, дето никнат на мястото на детските градини, ами гледате да лапнете точно бащините земи на тия хорица?
Къде сте вие, когато заводите обгазяват, изпускат мръсни води или изхвърлят токсични отпадъци? Ама то за протести против подобни безобразия дупе се иска - не е като да ревеш за избитите помияри или да искаш да забраниш на някое старче да си отсече от СОБСТВЕНАТА гора дръвца за зимата...
Между другото - колко от вас карат автомобили? Защо не ходите пеш, а най-добре не идете да живеете в гората, като сте толкова загрижени за природата?

# 187
  • Мнения: 459
Природата нищо няма да спечели от натура, единствено ще загубят собствениците на имоти. То това и е целта на нашата натура бг.

# 188
  • Мнения: 4 555
Не живея в гората, защото нямам работа там да смущавам естествените и обитатели.
А автомобил не карам и никога няма да карам, именно защото не искам да допринасям за всеобщото освинване на природата.

Темата страшно изтъпя. Аргументът ви, че "понеже много части от Рила не са влезли в Натура, по-добре и ние да излезем, за да можем да си строим на воля", беше казан много пъти, но не е станал по-смислен от това.

Надявам се, че никоя територия повече няма да излезе от Натура 2000, а много нови ще бъдат включени.
Надявам се да може да се направи нещо и да се спре строежа на арабския бетонен комплекс на Калиакра (http://koralsky.blogspot.com/), който е получил разрешение за строителство, въпреки, че територията е влязла в Натура 2000.
Смятам да направя всичко, което е по силите ми за каузата, в която вярвам.
За вашите си финансови интерси вие ще се погрижите достатъчно добре. Само че и за природата трябва да има кой да помисли, защото това няма да сте вие.

# 189
# 190
  • Мнения: 459
Не живея в гората, защото нямам работа там да смущавам естествените и обитатели.
А автомобил не карам и никога няма да карам, именно защото не искам да допринасям за всеобщото освинване на природата.

Темата страшно изтъпя. Аргументът ви, че "понеже много части от Рила не са влезли в Натура, по-добре и ние да излезем, за да можем да си строим на воля", беше казан много пъти, но не е станал по-смислен от това.

Надявам се, че никоя територия повече няма да излезе от Натура 2000, а много нови ще бъдат включени.
Надявам се да може да се направи нещо и да се спре строежа на арабския бетонен комплекс на Калиакра (http://koralsky.blogspot.com/), който е получил разрешение за строителство, въпреки, че територията е влязла в Натура 2000.
Смятам да направя всичко, което е по силите ми за каузата, в която вярвам.
За вашите си финансови интерси вие ще се погрижите достатъчно добре. Само че и за природата трябва да има кой да помисли, защото това няма да сте вие.

А бе ти момиче не разбра ли, че наистина територии, които трябва да са защитени НЕ СА, а тези които не трябва като промишлена зона на Варна СА.

С тези си ваши действия само помагате на престъпността да възтържествува.

# 191
# 192
  • Мнения: 4 555
С тези си ваши действия само помагате на престъпността да възтържествува.
На твое място бих се запитала ти със своите действия на кого помагаш. Не че отговорът не е ясен.

Лек ден ти желая Simple Smile
Смятам, че темата сме я изчерпали вече.

# 193
  • Мнения: 459
С тези си ваши действия само помагате на престъпността да възтържествува.
На твое място бих се запитала ти със своите действия на кого помагаш. Не че отговорът не е ясен.

Лек ден ти желая Simple Smile
Смятам, че темата сме я изчерпали вече.

С моите действия защитавам имота си, собствеността си, семейството си.

# 194
  • Мнения: 459


Ако някой не е видял внасянето на подписката от природозащитниците, тези които останаха, защото другите се осъзнаха и не присъстваха.

Общи условия

Активация на акаунт