Университети в Германия и други държави с немски език - 20 тема

  • 37 250
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не ми се струва грешка на ДХЛ. Те доставят до адреса, който е упоменат и са ви върнали обратна разписка или както се нарича, че са доставили дотам.

До кой офис или човек в самия университет трябва да стигнат документите, за това ДХЛ не може да помогне, защото това е вътрешната на университета. Трябва да го пише на пакета/писмото, обикн ако е до човек се пише примерно "z.H. Thomas Schweinhofer". При цял отдел стига и само името на отдела да се напише.

С други думи, звучи като да е грешка във вътрешния Weiterleitung на пощата в рамките на университета. Но все още се чудя как толкова време не се е отразило в разните системи...

# 676
  • Мнения: 55
Не ми се струва грешка на ДХЛ. Те доставят до адреса, който е упоменат и са ви върнали обратна разписка или както се нарича, че са доставили дотам.

До кой офис или човек в самия университет трябва да стигнат документите, за това ДХЛ не може да помогне, защото това е вътрешната на университета. Трябва да го пише на пакета/писмото, обикн ако е до човек се пише примерно "z.H. Thomas Schweinhofer". При цял отдел стига и само името на отдела да се напише.

С други думи, звучи като да е грешка във вътрешния Weiterleitung на пощата в рамките на университета. Но все още се чудя как толкова време не се е отразило в разните системи...

 

# 677
  • Варна
  • Мнения: 821
Изключително неприятна ситуация. Според мен проблема е в DHL.  Махнали са Международния офис от адреса. Преди време имах проблем с една пратка от Германия. Тогава установих , че при влизане в България слагат нови етикети. И от Варна кв. Изгрев, стана село Изгрев, Варненско. Даже и нашата улица я имаше в това село, бяха променили и кода на населеното място.  Но това не беше с DHL.
Дано намерите решение на проблема. Както казва дъщеря ми , в Германия винаги трябва да имаш план Б.

# 678
  • Мнения: 94
Здравейте,
интересувам се дали има в групата деца, които учат в Берлин.
Проблем отново с общежитието, от което всички настанени са получили писма за "доброволно освобождаване" на стаите, заради реновация и ремонт. Всеки трябва да освободи стаята си до 29 септември. Алтернативна такава не се предлага, въпреки мейли, молби от децата. Стаи няма за тях отново!
Търсим стая за моя студент, който не пуши, тих и скромен.

# 679
  • Мнения: 80
Честито и тук, Тотони! Вие сте шампиони по най-бързо записване Simple Smile!
Да добавя за бъдещите кандидат-медици, че изключително важно и определящо се оказва в коя провинция ще ви разпределят. Ние с Тотони нямахме особен късмет с провинцията, но Кристели и СЛ очевидно са имали голям, тъй като например с нашата провинция и с 1.0 на аби не са ги приемали миналата година в Аахен и Мюнхен. За да ме разберете какво казвам - като статистика миналата година с резултата на девойката при нейния жребий Баден Вютемберг - 13 уни са светили в зелено, а ако се беше паднала в Нидерзаксен например - 25. Така че като си изчислявате шансовете, залагайте на по-конкурентна провинция, а ви пожелавам да ви се падне много благоприятна!

След дискусията миналат седмица писах на Hochschulstart, че ми стана любопитно къде е била разпределена дъщеря ми с френската си диплома, трансформирана в единица. Днес ми отговарят:

" The allocation was to the Bundesland of “Nordrhein-Westfalen”. Her diploma scored 862 points in the 900-points-system.
 
Best Regards
Mit freundlichen Grüßen
Im Auftrag
Bewerberservice II"

С тези резултати за миналата година (WS 22/23) всички унита светят в зелено на Абибестен с изключение на Хайделберг и Мюнстер, които са в жълто (т.е. има шанс и при тях).

Аз ползвам този калкулатор https://exam.agav.uke.de/MediRanger/

Също някой много правилно беше споменал, че съпостaвянето с ковид годините не е много показателно, заради изкривените резултати.

В крайна сметка децата ни са приети и ще учат това, което искат и това е най-важното. Всички немски университети са на еднакво високо ниво. Ние в България обичаме да правим класации и сравнения, да класифицираме нещо или някого като елитен, по-малко елитен или много елитен. На други места обаче съвсем не е така. Говорила съм с много колеги немци и всички до един ми казваха, че в Германия не избираш университета, а мястото, където той се намира. Някои предпочитат големия град с лесен достъп до летища, бъдещи перспективи за работа и т.н.,  други предпочитат по-малките и по спокойни градчета. Немците са практични хора, те не пращат децата си да учат на другия край на Германия при положение, че имат университет в съседния град. Дъщеря ми също си подреди желанията на географски принцип и Аахен беше на първо място, защото е най-близо до където учи сестра й и защото, поради разположението си на три граници, не е типичният немски град.
А що се отнася до световните класации на универитети, позициите им много често се определят от броя научни публикации в дадената област. Това, обаче, не означава, че тези университети предоставят  непременно най-добрите условия за обучение на студентите. Преподавателите са ангажирани с личните си научни трудове, много често даже използват студентите да им пишат и да им вършат работата. С други думи, не всичко, което лъщи, е хубаво.

Така че, да се поздравим още веднъж с приема на децата ни. Да са живи и здрави, упорити и да следват мечтите си! Знанието е навсякъде и на който му се учи, учи, работи здраво и става добър, независимо къде.

Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 13:41 от Christeli

# 680
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Christeli, една уговорка за инженерните специалности. Там си има едни топ 3 или 4 университета, които през годините си разменят местата в това топ 3-4, но остават желани и предпочитани, вкл. от работодатели. Работя от немалко години в бранша, гледам какво подбираме, минах за това време през 2 много различни инженерни подбранша и имам и поглед над колеги от най-различни университети и фаххохшулета. Определено подготовката в някои университети е значително по добра от други, без изобщо да им знам броя на публикациите. Също знам докторантите в сегашната ми работа откъде ги подбираме - ми пак от тези топ университети...

За медицина не мога да кажа нищо от личен опит, преди имах инфо от бранша, че Хайделберг е мястото, но вече е доста остаряла. От няколк мед. студента чувах, че е и по-трудно за влизане явно, защото всичките бяха кандидатствали там, но не ги приеха и бяха отишли по други места. Не че на другите места не стават лекари, просто съдя по цедката на влизане, без да претендирам, че е меродавно.

# 681
  • Мнения: 80
Christeli, една уговорка за инженерните специалности. Там си има едни топ 3 или 4 университета, които през годините си разменят местата в това топ 3-4, но остават желани и предпочитани, вкл. от работодатели. Работя от немалко години в бранша, гледам какво подбираме, минах за това време през 2 много различни инженерни подбранша и имам и поглед над колеги от най-различни университети и фаххохшулета. Определено подготовката в някои университети е значително по добра от други, без изобщо да им знам броя на публикациите. Също знам докторантите в сегашната ми работа откъде ги подбираме - ми пак от тези топ университети...

За медицина не мога да кажа нищо от личен опит, преди имах инфо от бранша, че Хайделберг е мястото, но вече е доста остаряла. От няколк мед. студента чувах, че е и по-трудно за влизане явно, защото всичките бяха кандидатствали там, но не ги приеха и бяха отишли по други места. Не че на другите места не стават лекари, просто съдя по цедката на влизане, без да претендирам, че е меродавно.

Simple Smile Нямам представа от инженерните специалности, нямам и от медицинските. Аз съм икономист, имам 29 години трудов стаж, от които 17 в чужбина и в повече от една държави. Самата аз участвам в selection committees и много мога да ви разказвам за завършили и в Германия, и във Франция, и в Белгия, и в престижния London School of Economics. Съотношението престиж и самочувствие спрямо знания и подготовка понякога са потресаващи.
А Хайделберг е последното място, на което бих си пратила детето, и не защото гроздето е кисело Simple Smile

# 682
  • Мнения: 149
Christel, наистина ми беше интересно, точките които дават на френските дипломи. Четох в немски форум, че на австрийските също дават 862 точки. Явно всички чужди дипломи приравняват на 862. За сега не знаем  българска с 5,98, например, дали ще е 862 или 832.

# 683
  • тук-там
  • Мнения: 5 857
По формулата, която предоставиха на дъщеря ми, се получава 832 за 1.0, но това не знам как се съотнася към провинциите. Формулата беше без оглед на провинция. Факт е обаче, че до момента има доста деца в минали години, които не са били приемани на аби с 1.0, а други със същия резултат са получавали място на първо желание.

# 684
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 358
Криси, стана ми интересно за унитата с инженерна насоченост в първите места. Кои имаш предвид? TUM, RWTH Aachen ..... други кои?

Майчета, не смея да се похваля, още малко добри мисли ще са ни необходими по темата с квартирата! Само вие можете да ме разберете какво напрежение ми е като майка да знам, че детето ми е на добро място (че въобще ще има място) и ще има щастието и възможността да се концентрира върху това, за което е отишла и е мечтала. Green Heart Надявам се скоро да имам добра вест ...

Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 19:42 от Mileto

# 685
  • София
  • Мнения: 18 243
Кристели, аз доколкото разбрах, дъщеря ти не е с бг диплома. На нашите маскимално отреждат 862 при  6.00,  а това значи и  две пълни шестици на двата ДЗИ. Я има тази година такъв кандидат, я не. Над  5,91 ще е 1.0 пак, да, но няма да са  862 точките, съответно няма и толкова унита да светват в зелено за абибесте.

Иначе, да, за медицината конкретно няма особено значение къде, все ще им  съдерат д**етата от учене, всички полагат еднакви като продължителност практики и фамулатури, накрая всички ще държат еднакъв държавен изпит, всички имат praktisches Jahr, просто по различни пътища (Modell-, Regel-, Reformstudiengang) ще са стигнали до крайната цел.. Не е маловажен и градът, понеже в него ще изкарат все пак 6-7 години. Някои заради това предпочитат Берлин, Мюнхен, Кьолн пред Хайделберг, понеже им е важно да е голям. Иначе с добър ТМС биха влезли и там на АдХ, ако не на абибесте. Дъщеря ми искаше RWTH Аахен заради по-специфичния моделщудиенганг, различен от унитата пак с модел, ама  другаде в Германия.Това, че е на границата с Белгия и Нидерландия, че е много близо до големия Кьолн,  е  бонус Simple Smile

Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 15:21 от пенсионирана русалка

# 686
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Познавам и аз няколко от London School of Economics, реализираха се всичките и в момента имат стандарт, за който скоро няма да мога и да си мечтая. Хедж фънд мениджъри и подобни...

На мен като град и локация Хайделберг ми харесва, от познати, които учиха там, знам, че им допадаше. Всичко било много наблизо и се стигало навсякъде с колело.

Самата аз нямам никакви аспирации да се занимавам с подбор на кадри, абсолютно безинтересна дейност ми е на мен лично. Питат ме за някакви критерии за практикантите и какви да ми подберат, казвам какво искам, толкова... Изобщо фюрунгът на хора не ме влече. Но се включих дотолкова, че поне при нас определено гледат къде си завършил, особено по-възрастните шефове (ама те в Германия шефовете масово не са на 30 или 30+).

Но все пак, за всички започващи висше образование, ще става все по-лесно на пазара на труда, тъй като все повече кадри липсват и в този смисъл ще губи значение къде си завършил. В момента реален избор и "луксът" да отказват на кандидати имат само най-големите фирми, с етикет на топ-работодатели. В малки градчета (под 200-300к) няма такъв избор, няма такива заплати, съответно и който не е кандидатствал, той не е взет на работа (отново за инж. бранш говоря)...

# 687
  • София
  • Мнения: 18 243
Милето, добави към тези двата и ТУ Берлин, и КИТ, и може би ТУ Дармщадт. Chrissy ще допълни. Стискам палци за квартирата!

Кристели, стана ми интересно защо  си с такова мнение за Хайделберг. Дъщеря ми работи там,  три-четири пъти съм ходила и ми харесва - малък, красив, на река, със зеленина.. И немското бабче, дето ми подари точките за раницата, беше оттам...Simple Smile

Лилуто, какво става с вас?

Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 15:22 от пенсионирана русалка

# 688
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съжалявам, нещо не ми е заредила напълно страницата и съм отговорила само на Кристели.

Милето, да, Русалката ги е споменала, като ТУ Берлин е много предпочитано при ИТ кандидати, а за машиностроене се предпочитат Аахен и ТУМ, поне в последните години. Дармщадт успя nachhaltig / устойчиво да дръпне напред и да запази мястото си и сякаш започва да се споменава и той все по-често.

Една допълнителна особеност има, добавям я в скрит текст за който се интересува, понеже отново е само за инженерите.

Скрит текст:
В Мюнхен и околности си предпочитат местния ТУМ, някакси Аахен не е толкова популярен, нито КИТ (Аахен все пак една идея повече се цени). От друга страна, в по-западните части пък сякаш предпочитат Аахен, Даймлер пък знам, че харесва КИТ, на мен в КИТ точно специалните предмети по производство ми се водеха от професорка точно от работеща в Даймлер... Просто нещо като локализиране се наблюдава сякаш в последните 5-6 години и се предпочита близкият университет от топ 3.

При ФВ е  примерно малко по-друго - те взимат много от разни по-северни и не така известни университети, просто защото там не е атрактивен район, няма много млади хора и изобщо няма тази широка база за избор. Говорила съм и с колеги, които са минали през ФВ, и с техни доставчици от района - част от тях сами били част от ФВ, други пък - тъкмо пратили децата си студенти в района. Всички потвърждават това. Та във ФВ най-много да отиде някой от Аахен като най-близък от тези университети, които споменахме, но най-вече са местни хора, от местни унита и по-малки места... Но отново е локализиране някакво.

# 689
  • Мнения: 11
Здравейте, имам спешна нужда от помощ. Дъщеря ми освобождава общежитието си в Германия и ни трябва превоз на багажа и до България. Много е тежък и обемист и затова не можем да го пратим с куриерска фирма. Бихте ли ми препоръчали надеждни хора, по които сте изпращали багаж. Една фирма, на която разчитах ме лъже вече втори ден.

Общи условия

Активация на акаунт