Продажба на имот

  • 1 306
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 064
Здравейте, наскоро родителите ми наследиха имоти. Земеделско зднание с право на строеж, в Кокаляне-София на около 1км. 1528кв.м. Другите имоти също са, във или около Кокаляне. Тъй като баща ми вече не работи- по болест, плащането на данъци не им е леко и искат да ги продадат, за да не плащат данъци. Въпроса ми е, как става продажбата и колко вървят цените там?

# 1
  • Мнения: 2 886
Да се обърнат към нотариус, при който по-късно ще изповядат сделката. Ще им даде списък с необходимите документи. За цената не мога да кажа, но зависи от много фактори. Ние реално нищо не знаем за имотите.

# 2
  • Мнения: 1 064
Само липсва данъчната оценка. Иначе има скици и там незнам си какво, за наследството. Не ни е ясно точно, как се случва продажбата, ние ли трябва да публикуваме някъде, или да се обърнем към брокер. Също и незнаем, как вървят цените на имотите (всичко там е вилна зона). Ако има някой по-запознат, ще се радвам на мнение.

# 3
  • Мнения: 2 479
Несериозна, малко несериозно е. Отворете няколко сайта за имоти. Вижте какви имоти/парцели се предлагат в района на вашата собственост и на какви цени. Можете и сами да пуснете обява, че продавате в imot.bg и оlx.bg например. Не сте запознати много с процеса. Можете да наемете брокер да се занимава с продажбата срещу съответната комисионна. Сделката се изповядва при нотариус, който ще ви каже какви документи са нужни, за да се изповяда сделката. Данъчната оценка важи до края на календарната година, ако я извадите сега. Трябва и скица от кадастъра. Ако има и други съсобственици, освен твоите родители, тогава става по-сложно и не е зле да се обърнете и към адвокат.

# 4
  • Мнения: 1 064
Да, изобщо не сме наясно. Просто гледаме да се оттървем, колкото се може по-бързо. Благодаря за изчерпателният отговор. Не съм проверила, защото изобщо и не знам какво се води, уж там са земеделски здания, а всичко е вили.

# 5
  • Мнения: 2 479
Да, изобщо не сме наясно. Просто гледаме да се оттървем, колкото се може по-бързо. Благодаря за изчерпателният отговор. Не съм проверила, защото изобщо и не знам какво се води, уж там са земеделски здания, а всичко е вили.

Само родителите ти ли са собственици на тези имоти или притежават само дял от всеки от имотите? Колко ще са данъците на парцел? Предполагам не са толкова високи. Това е съвсем близо до София и може някой ден наследниците на родителите да искат да построят нещо и да живеят там. Мисля, че в бъдеще цените на тези имоти ще вървят нагоре. Това си е почти в София. Уточнявам, че не съм юрист, не съм и експерт по недвижими имоти.

Последна редакция: вт, 13 юни 2023, 15:01 от :::

# 6
  • Мнения: 9 937
За земеделска земя - ниви, ливади, не се плащат данъци.
Като имаш скици - виж какво пише в тях - ПИ (поземлен имот), начин на ползване (или нещо подобно пишеше) - земеделска земя (нива, ливада), категория, предназначение.

# 7
  • Мнения: 1 064
Да, само баща ми, те са на майка му, която почина през 2020г. Той е единствен наследник, но от 2021г не е плащан данък, който трябва да платим. То и да не е много пак е тегаво, защото той не работи, чака септември да се яви на телк комисия.

# 8
  • Мнения: 2 479
Несериозна, говориш за имотИ. Помислете евентуално да продадете един от тези имоти, за да покриете данъците - минали и бъдещи, и си запазете другите.

# 9
  • Мнения: 1 064
Да, около 7-8 имота са, по 2-3дка площ. Благодаря, ще послушаме съвета ви.

# 10
  • Мнения: 2 479
Ще се радвам, ако съм била полезна.

# 11
  • sofia
  • Мнения: 8 958
Имай предвид, че за да продадете имот трябва да нямате задължения към държавата, т.е. трябва първо да платите данъците.

# 12
  • Мнения: 1
Здравейте, получили сте наследство на няколко имота. На самата скица има индетификатор, по който може да проверите имотите къде се намират. Освен скица, възможно е да имате решение на поземлена комисия. Правилно са Ви казали, че данък на ниви и ливади не се плащат. Вие знаете ли дали другите имоти, които сте наследили имат аренден договор, дали се обработват ?
Възможно е сами да продадете Вашият имот, като пуснете обява в популярни сайтове за имоти. Другият вариант е да изберете да работите с професионален консултант по недвижими имоти,  който ще Ви съдейства за продажбата.

# 13
  • Мнения: 2 479
Имай предвид, че за да продадете имот трябва да нямате задължения към държавата, т.е. трябва първо да платите данъците.

Да, Веси1. Което ме подсеща, че данъчна оценка се издава, само ако няма данъчни задължения за съответния имот.

# 14
  • Мнения: 1 064
Знам, че преди да почине баба си плащаше данък всяка година. На баща ми също му идват писма с данък, но не сме се занимавали, защото той тогава точно му откриха силно заразна болест. От там лекуване, болници, инсулт, още куп заболявания и изобщо не ни е било до това. Сега е добре, колкото може да бъде след тези болести естественно, и започваме да търсим начин да се "оттървем". Знам, че мама беше платила някакви данъци последно, в края на 2022г, но за тази 2023г няма плащане, вече изнемогва.

Общи условия

Активация на акаунт