Майчинството счетоводно - 96

  • 35 532
  • 741
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 147
Здравейте!
Имам следното питане - терминът ми беше 15.06 и до дата 14.06 имам 45 дневен болничен издаден от АГ-то.
Родих на 17.06 и съответно болничният от болницата е от  дата 17.06.
При кого да отида,за да издаде болничен за двата дни преносване 15.06 и 16.06- при АГ-то, личната лекарка или тези два дни ще се покрият с последният болничен от педиатъра на детето ?
Благодаря ви!

# 61
  • Мнения: 3 775
Здравейте! Това ми е справката от НОИ. Защо през май месец има две плащания а през юни едно. Изобщо не мога да разбера колко в крайна сметка ми е майчинството, на кои дати се изплаща и на два пъти ли, наведнъж ли. Моля за разяснение и благодаря предварително!

Ти си в болнични и има срокове за изплащане. На 11 Май си получила пари за 13 дни от април. На 23 май си получила остатъка от плащането за този болничен ( за още 13 дни до 20 май). Юни месец си получила плащане за дните от 20 до 31 май. Юни не е свършил, така, че дните ти за този месец ще ти бъдат изплатени през юли.

# 62
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Naneto_L
За дните на преносване, болничен трябва да издаде АГ следил бремеността.

# 63
  • Мнения: 1 690
Здравейте, интересува ме, след издаден болничен от педиатър след раждането, трябва ли заедно с него да се подаде някаква декларация(ако да-каква?), защото съм дала на работодателя само болничния, без нищо друго.
И също когато ми изтече и този болничен, каква точно декларация трябва да попълня при работодателя за майчинството?

# 64
  • Мнения: 147
Много благодаря! Още утре ще отида при АГ-то тогава.

Naneto_L
За дните на преносване, болничен трябва да издаде АГ следил бремеността.

# 65
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Здравейте, интересува ме, след издаден болничен от педиатър след раждането, трябва ли заедно с него да се подаде някаква декларация(ако да-каква?), защото съм дала на работодателя само болничния, без нищо друго.
И също когато ми изтече и този болничен, каква точно декларация трябва да попълня при работодателя за майчинството?
Сега не, после се подава прил. 2
https://www.noi.bg/wp-content/uploads/pril2_2022.doc

# 66
  • Мнения: 38
Здравейте.
Имам въпрос свързан с болничния, надявам се някоя дама да може да ми отговори.
Бременна съм в 5 месец. Работя в детска градина от ноември месец, също така ме водят и на друго място на 4 часа, преди това имам около 6/7 месеца трудов стаж.
От 1 до 12 май бях в отпуск.
Първият ми болничен в издаден на 15 май за 7 дни. Следващият от 22 май до 21 юни 30 дни. 
В края на месец май получих заплата за двете седмици отпуск и 330лв обещетение.
Вчера получих 520лв обещетение…
Въпросът ми е възможно ли е това да в цялата сума болничен, който ще получавам. Как се определя колко трябва да е болничния и колко време назад гледат теудовия стаж. В момента не мога да отида до НАП да си извадят пик код, в понеделник ще мога… Чета, чета в интернет и все не ми става ясно по какъв начин изчисляват болничния. И след като минималната заплата е около 700лв. възможно ли е болничният да е 500лв. или това няма нищо общо?

# 67
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Извадете си ПИК и ще видите дневното обезщетение. Всичко друго  е гадаене. При заплата от 700 бруто, нетото е около 500, така че е нормално и обезщетението да е толкова.
Изчисленията се правят на база 18 календарни месеца назад.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Butterfly пик се вади в НОИ, а не в НАП. Там е за друго.

# 69
  • Мнения: 8
Здравейте, родих първото си дете Май месец 2022, вчера разбрах, че отново съм бременна, интересно ми е как стоят нещата с майчинството, някой може ли да сподели, който е по-наясно и трябва ли да говоря сега с работодател (Сега получавам майчинство, минималната заплата), Майчинството за първото ми дете свършва 2024, Май месец

# 70
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Здравейте, родих първото си дете Май месец 2022, вчера разбрах, че отново съм бременна, интересно ми е как стоят нещата с майчинството, някой може ли да сподели, който е по-наясно и трябва ли да говоря сега с работодател (Сега получавам майчинство, минималната заплата), Майчинството за първото ми дете свършва 2024, Май месец
Ако към датата на излизане в 45 дневен болничен за второто дете, ползвате отпуск за отглеждане на първото, имате право обезщетението за второто да е в размер като за първото дете.

# 71
  • Мнения: 3
Здравейте, имам въпрос, който сигурно е задаван неведнъж, но срещам доста разнопосочни мнения и ми се искаше да се допитам и до вас.

В момента съм в майчинство (детето ми е на 6 месеца) и имам възможност да работя почасово към работодателя ми. Разбрах, че генерално мога да съм на граждански договор, но не ми стана ясно дали може да съм на граждански договор при същата фирма, към която е и трудовия ми договор, без това да създаде ситуация за спиране на майчинството ми? Има ли лимит за сумата, която мога да получавам? Въобще всякакви съвети биха ми били полезни, за да преценя как да процедирам.

Благодаря ви предварително за всякаква информация!

# 72
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Можете.

# 73
  • Мнения: 21
Здравейте,включвам се с няколко въпросчета,тъй като ми е първа бременност и не съм запозната.
От 01.06 до 30.06 съм болничен поради временна неработоспособност и ме интересува до колко време и какъв процент ще ми бъдат изплатени?
Благодаря !

# 74
  • Мнения: 425
80%, в края на юли.

Общи условия

Активация на акаунт