Счупих живачен термометър!!!!Какво да правя?

  • 47 629
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 392
Елеонора_76 , благодаря! Пише, че с този може да се измерва Т на различни места...Дали не дава разлика в измерванията? Thinking Сравнявала ли си резултатите с живачен термометър?

# 16
  • Мнения: 291
Искате ли един любопитен факт? В отделението имаме една цяла кутия живачни термометри. Китайски разбира се. На няколко от тях им играят скалите вътре нагоре-надолу. Ако такъв го наклониш към единия край отчиташ една температура, ако го наклониш към другия - съвсем различна. Да не говорим че няма два да отчитат една и съща стойност. Е това е. Всеки измервателен уред иска калибровка. Живачните с отделна скала (обикновено напечатана на картонена лентичка) губят бързо калибровка или въобще нямат такава. По точни са призматичните със скала отпечатана върху самото стъкло. Но те понякога и накъсват живачния стълб, което ги прави негодни. Подкрепям напълно избора на Елеонора_76. Микролайф е известна марка и нещата са качествени. Използвам такъв термометър, и апарат за кръвно и напълно им се доверявам. Не се доверявайте на битовите термометри предназначени да мерят температурата в ухото, вградени в биберони или лепенки за чело. Не стават.

# 17
  • Мнения: 1 883
http://www.microlife-bg.com/articles.php?mid=2&sid=1#

Имам такъв , но изобщо не е верен  ooooh!

Последна редакция: вт, 16 яну 2007, 22:19 от vikuna

# 18
  • София
  • Мнения: 142
Какво не им харесвате на дигиталните?! newsm78

На мен педиатърката ми препоръча живачен, защото били точни

# 19
  • Мнения: 177
Когато бяхме малки със сестра ми, счупихме такъв термометър в нашата стая. Тогава си нямах никаква представа, че живакът е токсичен. Първо  хубаво си поиграхме с него (много ни беше интересно как се съединяват и разделят топченцата) , а после го набутахме под секцията. Не казахме на никого за това. След няколко години , като разбрах, че живакът е токсичен, си спомних за случая и лекичко се притесних. Споделих с баща ми, а той каза, че най- вероятно, живакът вече се е изпарил, и че този , който слагат в термометрите не е толкова опасен.
Това трябва да е било преди 20-тина години, а ние със сестра ми сме все още живи и здрави. Е, може би с леки психични отклонения Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 410
Живакът съществува под формата на: метал живак (този, който е в термометрите), неорганични живачни съединения (най-токсичен е сублиматът) и органоживачни съединения (най-токсични са метил-, етилживак и т.н.). Живакът под формата на метал (в термометрите) е опасен само, ако се вдишват неговите пари, а той е единственият метал, който се изпарява при стайна температура. Следователно е опасно да има разпилян живак в стаята и е желателно да бъде поръсен със сяра, т.к. при стайна температура той реагира само с нея. Ако глътнете малко количество живак (метал!!!, не неорганични и органични живачни съединения) няма да се отровите, т.к. в среда от солна киселина (каквато е средата в стомаха) той не реагира и се изхвърля от организма. Също така в такава среда той не може да се изпари.
П.П.
Навремето имахме един асистент по химия, който неволно се беше натровил с живачни пари (имало разляно голямо количество живак под паркета в лабораторията му). Беше на около 40 години, а приличаше на 70 годишен старец, прегърбен (ходеше превит на две), състарен.
Та така...живакът си е много токсичен елемент! Освен пораженията, които нанася върху централната нервна система, той замества необратимо калция в костите...и не само това.
Затова, когато счупите термометър, направете всичко възможно да наръсите живака със сяра и да почистите хубаво след това.

# 21
  • Мнения: 1 883
.Там ме успокоиха че живака в термометрите не е токсичен.Дадоха му активен въглен и ми казаха няколко дни да яде сварени картофи и да пиее прясно мляко.

След като не е токсичен , защо да ръсим със сяра , проветряваме , изолираме ........?

# 22
  • Мнения: 1 802
Елеонора_76 , благодаря! Пише, че с този може да се измерва Т на различни места...Дали не дава разлика в измерванията? Thinking Сравнявала ли си резултатите с живачен термометър?



Amarena, не дава разлика. Сравнявала съм резултата със живачен.  Разбира се, е малко въпрос на късмет, нали знаеш  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 872
Станалото - станало.Което можеш да направиш,го направи,да знаеш ,че каквото е зависило от теб,си го направила...Пине за твое успокоение,все нещо ще е от полза.
И аз лятото счупих един,по точно дъщеря ми го хвърли на теракота,даже не помня как точно го събрах и почистих,че не бяхме вкъщи ,а в един хотел...

От дигиталните имам за ухо ,на браун-не съм доволна...

# 24
  • Мнения: 2 237
Момичета,връщам темата,защото вчера и ние счупихме един живачен термометър и направо ще откача от притеснение ! Sad
Като прочетох тук мненията малко се поуспокоих,но все пак ...Стана следното:дъщеря ми го взела без да видя и седнала да пише на компютъра (доколкото може да пише едно двегодишно дете де)
Като влязох в стаята отидох да изключа мишката ,за да не ми цъка напразно върху екрана.Тя обаче реши че ще и се карам,стресна се,тръгна да става и със всичка сила удари термометъра в ръба на масата.Живака се разпиля навсякъде,имаше и по дрехите ни.Аз светкавично реагирах,изтърсихме се хубаво,грабнах я и излязохме от стаята.Десет минути по-късно мъжът ми изчисти всичко с прахосмукачката и изхвърли торбичката.
Аз много се притесних и я заведохме на лекар .И без това щяхме да ходим,тъй като е болна и кашля.Та с едното попитахме и за живака.Лекарката ни успокои че няма страшно,да проветрим хубаво.И че щом дълго не сме стояли да вдишваме не  проблем.
Тази нощ и днес и двете сме добре,но аз пак съм си притеснена... Sad
Исках просто да споделя и да ви призова - внимавайте майчета с живачните термометри !Не че не си го знаете де...  bouquet

П.С.И аз не съм поръсвала със сяра,нямах в момента...

Общи условия

Активация на акаунт