без брак

  • 3 823
  • 74
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 96
Изискват нотариално заверен документ,в които
 таткото  декларира че деиствително е бащата на бебето.Иначе като записват името на бебока в болницата просто казваш фамилията на тати.Ние сьщо нямаме брак и засега не сме имали никакви неудобства заради това.Мисля,но не съм юрист,че припознатото дете и дете родено с брак между родителите имат еднакви права.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 737
Явно практиката в цялата страна е различна. При нас още в родилното ни донесоха свитък от документи, сред които декларация от мен, в която аз вписах кой е бащата на детето, и още една декларация за него, че потвърждава изложеното от мен и заявява, че е баща на детето. После му връчиха целия свитък да ходи да се бори в Общината!
Колкото до преференциите за самотни майки, и аз съм се възползвала от прословутите 18 лв. Колкото до яслите и детските градини, тук директорите скачат със становище, че щом в акта за раждане има вписан баща, значи не си самотна майка (което е долу-горе така)!

# 62
  • Мнения: 373
Не изчетох всички постинги, само искам да попитам дали някой е споменал, че при подписването на тази декларация трябва да присъства и майката, която пък припознава бащата като такъв, и също се подписва?

# 63
  • Мнения: 795
С нотариално заверена декларация.

# 64
  • Мнения: 24 467
Не изчетох всички постинги, само искам да попитам дали някой е споменал, че при подписването на тази декларация трябва да присъства и майката, която пък припознава бащата като такъв, и също се подписва?
Ако сте изчели правните норми, относими към правния институт на припознаването щеше да Ви стане ясно, че припознаването е едностранна правна сделка, т.е. прави се само от припознаващият, като не се изисква съгласие на когото и да било. Този акт само се съобщава на другия известен родител, за което го карат да се подпише като "запознат", а не като "съгласен" или на детето, ако е пълнолетно. Така че майката не може да припознае бащата. Отново  казвам, че неспазването на формата на припознаването, такава, каквато е дадена в СК, води до нищожност на самия акт на припознаването- все едно че не го е имало и няма място за фолклор на отделните здравни заведения или общини.

# 65
  • в центъра
  • Мнения: 445
Не изчетох всички постинги, само искам да попитам дали някой е споменал, че при подписването на тази декларация трябва да присъства и майката, която пък припознава бащата като такъв, и също се подписва?
#Crazy Crazy #Crazy
Никой не го е споменал, а и някакси няма как да се случи, защото по времето на подписването на тази декларация от бащата при нотариус обикновено майката е все още в родилния дом  Mr. Green
А защо не е нужно майката да припознава бащата ще разбереш ако прочетеш поне постингите от последната страница  smile3555

# 66
аз родих през декември миналата година в тина киркова и понеже съм без брак всеки ден в стаята идваше една жена и искаше на тези като мен нотарялно заверен документ че бащата признава детето за свое и е съгласен да му даде името си. искат и двете лични карти. това става до до деня преди изписването.

# 67
  • Мнения: 373
Не, не съм запозната с правните норми, само казвам какво се случи - в декларацията, която попълнихме, попълни той, за да припознае детето, попълних и аз, за да потвърдя, че това е башата на детето. Иначе всеки може да влезе в болницата и да припознае чуждо дете. Вероятно аз се водя нещо като свидетел. Сега, това се случи в Шейново, в София, преди 6 години. Не зная каква е практиката сега.

# 68
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Не, не съм запозната с правните норми, само казвам какво се случи - в декларацията, която попълнихме, попълни той, за да припознае детето, попълних и аз, за да потвърдя, че това е башата на детето. Иначе всеки може да влезе в болницата и да припознае чуждо дете. Вероятно аз се водя нещо като свидетел. Сега, това се случи в Шейново, в София, преди 6 години. Не зная каква е практиката сега.

Аз родих в Шейново преди 5год. и само мъжът ми подписа декларация, че припознава малката. Аз просто бях с него, но не съм подписвала или потвърждавала нищо.

# 69
  • в центъра
  • Мнения: 445
... Не зная каква е практиката сега.
Сега ти попълваш бланка как ще се казва детето (възоснова на което се издава акта за раждане) и към нея се прикрепя въпросната декларация. Вероятно се предполага, че като си написала имената на таткото за бащино и фамилно на детето неформално си го  "признала"  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 508
Родих миналата година в Тина Киркова,поискаха ми документ заверен при нотариус ,в който бащата признава детето.Поискаха ми го на втория ден след раждането,а не при изписването.
И на нас така Peace

# 71
  • Мнения: 3 092
Нямах време да прочета всички отговори .
Аз имам брак , но момичетата , който нямаха такъв  се обадиха на татковците , взеха нотариално заверено пълномощно +лична карта +таткото и така им припознаха малчовците.Ако има значение раждах в Шейново.
А за 18-те лева сте в заблуда че ги вземат само самотните майки.На практика всички ги вземат.

# 72
  • Мнения: 24 467
Нямах време да прочета всички отговори .
Аз имам брак , но момичетата , който нямаха такъв  се обадиха на татковците , взеха нотариално заверено пълномощно +лична карта +таткото и така им припознаха малчовците.Ако има значение раждах в Шейново.
А за 18-те лева сте в заблуда че ги вземат само самотните майки.На практика всички ги вземат.
А-а-а-а, не ги вземат всички, ние "богатите" дето 10 години пълним бюджета не ни подпомага държавата, нашите деца са си "наши", не са държавни. Не че са ми притрябвали тези 18.00 лв., но откакто въведоха това правило лично аз се чувствам обидена от държавата, за мен децата са еднакви и ако някой няма средства и има нужда от помощи си има социални грижи и социални помощи, но да те "орежат" поради това, че имаш доход напр. с 10.00 лв. горница на член от семейството... ами обидно е.

# 73
  • София
  • Мнения: 5 606



ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ПРИПОЗНАВАНЕ НА ДЕТЕ


ОТ РОДИТЕЛ


Подписаният /трите имена на таткото/................................................ от гр................., с л.к.  №.................../................г. изд. на..... от......... ,с ЕГН ....................


ДЕКЛАРИРАМ:



Че детето от ..................... ПОЛ с име /първото име на детето/........................... родено на .............................г. в гр. ................ от майка /трите имена на майката/.................................. от гр.............., с л.к. №................/...........г. на..... от......... ,с ЕГН .................... е мое рождено дете, поради което заявявам, че го припознавам за мое дете.







ДЕКЛАРАТОР:........................

Попълваш тази декларация и таткото отива с нея при нотариус, който за 2  минути и срещу 2 лева го заверява. После даваш това заедно с копия от личните карти и на двамата в родилното, когато оправят документите на детето. Успех.

# 74
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ами те в болницата ги оправят тези неща, няма нужда от допълнително разкарване

Общи условия

Активация на акаунт