Отговори
# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Извод за мен, че съм с две деца, които от сега ритат кой ще наследи апартамента 😂 някой ден - да събирам и съхранявам всички вносни бележки за платени такси за университет, дадени пари на студент (евентуално) за издръжка и подобни.
Ако са на 13 и 9 г., както пише в подписа ти, и имат претенции към имоти... честно, не знам какво да кажа...

# 16
  • Мнения: 41 226
Баба почина април 2022 година.
Ако не е завещание, а дарение преди много години може да е минал някакъв давностен срок (или както се казва там) и тогава може да пледирате, че всичко е минало-заминало. Ако срокът не е минал сестрата има доста добри шансове.

# 17
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Срокът започва да тече от смъртта на наследодателя, 5 години.

# 18
  • Мнения: 12 298
Извод за мен, че съм с две деца, които от сега ритат кой ще наследи апартамента 😂 някой ден - да събирам и съхранявам всички вносни бележки за платени такси за университет, дадени пари на студент (евентуално) за издръжка и подобни.
Ако са на 13 и 9 г., както пише в подписа ти, и имат претенции към имоти... честно, не знам какво да кажа...
На толкова са, да. Синът повдигна въпроса един ден докато още беше в ДГ. Честно, не знам какво са говорили в групата, у дома майка ми упорито и явно дели двете деца, оправия няма. Честно казано, не съм го очаквала. Аз съм единствено дете, около мен няма родиин,които да делят и се карат за имоти, въпреки, че са с по две деца и от семейства с по две деца и никога не съм давала повод да си мисли някое от децата ми, че е предпочитано. Не толерирам и съперничество. Но като цяло се интересувам от темата, защото не искам някой ден да се карат за една панелка.

# 19
  • Мнения: 266
Здравейте! Първо се извинявам на авторката, че използвам темата . Имам въпрос, свързан с чл. 12 от Закона за наследството. Преди 2 години купих апартамент на името на майка ми, като в нотариалният акт е упоменато, че парите за покупката са предоставени от мен и преведени от моя банкова сметка. В този случай, ако апартаментът ми бъде прехвърлен чрез дарение, сестра ми дали би могла да го оспори? Дано да обясних правилно ситуацията.

# 20
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Всеки, който прецени, че са засегнати негови права и интереси, може да заведе дела и да си търси правата. В този смисъл, ако реши, може да предяви такъв иск. Друг е въпросът, ако е наясно, че този имот не е реално собственост на майка Ви, защо би водила такова дело...  Как ще се развие едно такова хипотетично дело зависи от Вашите и нейните доказателства и възражения. Щом имате доказателства, че конкретният имот следва да се изключи от наследствената маса, ще си ги представите...

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Тя за можене - би могла да поиска, но това, че си дала парите, също трябва да се има предвид.

# 22
  • Мнения: 75
Срокът започва да тече от смъртта на наследодателя, 5 години.
Срока тече от момента на узнаването за реализирането на сделката.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Срока тече от момента на узнаването за реализирането на сделката.
Кой срок това, за кое? Grinning
Само не казвай "за оспорването на дарението", защото "оспорванията" биват различни и на различни основания.

# 24
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Срокът започва да тече от смъртта на наследодателя, 5 години.
Срока тече от момента на узнаването за реализирането на сделката.
От откриване на наследството, конкретно за възстановяване на запазена част, тоест от смъртта на дарителя започва да тече срокът.

# 25
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Преди 2 години купих апартамент на името на майка ми, като в нотариалният акт е упоменато, че парите за покупката са предоставени от мен и преведени от моя банкова сметка.
Пазете си документи за произхода на сумите, които сте предоставили на майка си. Заплати, доходи от рента, наеми, продажби, кредити и др. Ще направят експертиза въз основа на средна месечна издръжка на живот/на вас, домакинство/ и възможността за спестяване на сумата.и не, не може да кажете, че сте ги "изгладували".

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Брей, и ка'щяло да не може, ако е вярно? Wink

# 27
  • Мнения: 8 895
Срокът започва да тече от смъртта на наследодателя, 5 години.
Срока тече от момента на узнаването за реализирането на сделката.
От откриване на наследството, конкретно за възстановяване на запазена част, тоест от смъртта на дарителя започва да тече срокът.
т.е. става дума за две различни  оспорвания,
1. за накърняване на запазената част - 5 г от смъртта наследодателя
2. за сделката "дарение" - тя може ли да се опорва? Воля на дарителя.  И за това ли 5 години?
Обяснете как точно

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Аз не разбрах кой да обясни, но:
- дарение може да се "оспори", като се твърди например, че е нищожно - няма срок, от всяко лице, което има правен интерес;
- може да се иска отмяна на дарение, чл. 227 от ЗЗД, срокът тече от възникването на основанието.

Има намаляване на дарение за възстановяване на запазена част, Аида е написала срока.

За други видове "оспорвания" на дарения не се сещам в момента.

А, да, може и по Павлов иск - чл. 135 от ЗЗД, от кредитор на дарителя. Давността би трябвало да тече от извършването на сделката.

# 29
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Дарението може да се оспори на основанията, посочени в ЗЗД чл. 227 - 1/ когато дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта; 2) когато надареният набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена; и най-често по 3) когато надареният отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Искът се предявява от дарителя, а ако е починал - от неговите наследници, в 1-годишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отмяна на дарението.

За нищожност - няма срок. Там чл. 26 от ЗЗД с основанията.
За унищожаемост - 3-годишна давност, която започва да тече от различен момент в зависимост от основанието.
Волята на дарителя според мен няма как да се оспори... Евентуално да се иска унищожаемост при заплашване, измама, грешка или недееспособност примерно.

Последна редакция: вт, 27 юни 2023, 13:56 от AIDA_N

Общи условия

Активация на акаунт