91 НЕГ "Професор Константин Гълъбов" - тема 10

  • 79 371
  • 775
  •   2
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 608
Изпитът за лайстунг миналата година беше през юни, но не помня точна дата. Преди 5 години при сина ми също беше тогава.

# 586
  • София
  • Мнения: 4 868
Фиксиран профил са  паралелките в немския отдел, няма примерно как да  си в хуманитарна  с история и БЕЛ.

Математика и физика търси човекът и всичко друго му се струва ненужно и разсейващо усилие и загуба на време. А голямата причина да е в НЕГ е усвояването на езика.

Видях датите на сайта на НО и понеже не открих изпит за лайстунг, реших, че не гледам където трябва. А от текста, дори с добър превод, не разбрах нищо съществено за същността на лайстунг паралелките и приема в тях.

# 587
  • Мнения: 979
Най-добре детето да си разпита в училище и да реши сам дали иска да кандидатства за лайстунг паралелките.  А иначе с “две думи” двете лайстунг паралелки от 9 клас учат изцяло по немската система: всички предмети на немски с немски учители + БЕЛ отделно; в 11-12 клас държат матури на немски + задължителната ДЗИ БЕЛ. В лайстунг профилите са Химия и Биология -няма друг избор. Ако отсега се е ориентирал и иска да учи в Германия с Математика и Физика,  лайстунг би му било полезно дотолкова, доколкото ще свикне да учи по немската система и ще му е голям плюс за университета.  От лайстунг дипломата му ще бъде по-ниска, но пък за тези тежки специалности не търсят високи дипломи, в някои университети имат отделни изпити, другаде влизат всички, които кандидатстват, но ситото  е  такова, че много отпадат още първата година. Иначе, излиза от НЕГ и с българска диплома, която при приравняване е по-висока от немската. Отделно, ако му трябва сертификат за немски, ако е в лайстунг ще трябва да се яви на изпит в Гьоте институт. Стана дълго, но наистина с две думи: ако детето учи сериозно и не се бои от допълнително натоварване, лайстунгът е в плюс, дори и да изглежда, че има негативи. Много e рисков според мен за кандидатстващите медицина, защото за там искат отлични дипломи.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 13:19 от saffron

# 588
  • Мнения: 332
Последните години все по-малко ученици искат да учат в Лайстунг и все по-малко кандидатстващи в Германия.

# 589
  • тук-там
  • Мнения: 5 864
Предишното мнение е изчерпателно. Добавям само, че ако държи на физика, тя в лайстунг не се учи в 11 и 12 клас.
За медицина не е минус лайстунг, тъй като учат доста биология и химия. Иначе моята дъщеря завърши лайстунг, но кандидатства медицина с бг диплома и ДаФ. Съучениците, които кандидатстваха други специалности, ползваха немската диплома.

# 590
  • София
  • Мнения: 2 407
Аз само да добавя, че не всички учители в Лайстунг са германци - например учителката по химия сега (млада и нова) води предмета на НЕ и в обикн. паралелки и в лайстунг. Физиката и в лайстунг -паралелките, доколкото разбирам,  се води от български преподавател, и то на български език (някой да ме поправи, ако греша - това е по инфо на детето, което е в обикновена паралелка и е щастливо от този факт). За мен най-големият плюс в лайстунг е по-високото ниво на НЕ, с което завършват учениците. Предполагам, че и системата на обучение най-вероятно ги прави по-адаптивни в немските университети. Но и другите деца прекрасно се оправят, ако изберат да следват в Австрия или Германия. А накрая, почти всички кандидатстват с българските си дипломи.
Ако детето (или родителите:)) е много амбициозно, “носи” безпроблемно на двойно натоварване или учи с лекота и запомня всичко още през часа - значи лайстунг е неговото.

# 591
  • Мнения: 332
.....

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 07:20 от _Savina_

# 592
  • София
  • Мнения: 18 291
Янита, макар и с биология химия, паралелките са STEM, тоест ако реши да следва в Швейцария примерно, ще е ок.Иначе вариант е 9 и 10 клас в лайстунг, а в 11 и 12 в ДСД - там вече физика и математика.

# 593
  • Sofia
  • Мнения: 4 502
Янита, макар и с биология химия, паралелките са STEM, тоест ако реши да следва в Швейцария примерно, ще е ок.Иначе вариант е 9 и 10 клас в лайстунг, а в 11 и 12 в ДСД - там вече физика и математика.

Това регламенирано ли е? Местят се спокойно или само ако има свободни места в ДСД?

# 594
  • София
  • Мнения: 18 291
Местят се в ДСД, но май не им уважават непременно желанието за профил, което си е  проблем. Или поне така беше преди. Сега как е  може да каже само някой, чието дете се е преместило в последните две години  в 11 клас. Но тук хората според мен се въздържат в годините да споделят за точно такава ротация, понеже не искат да влизат в обяснителен режим, че направеният избор няма нищо общо с несправяне на детето. За толкова време си спомням само за една дама, която го написа тук, сподели и доводите за такова решение. В 11 клас в класа на моите девойки дойде момиче от лайстунг ( с почти максимален успех по немската система) с явната нагласа да учи политически науки на бг,  съмнява ме  да е избрала при такава ориентация профил математика и информатика, в какъвто се оказа.  Но знае ли човек? Съседчето ни от същия випуск се   приземи в профил биология и химия, а  определено нямаше никакви намерения да следва нещо в тази посока. При нея със сигурност ставаше дума за понатрапен "избор". Но тя пък определено искаше да се махне не  заради коментираната схема с две години език и две желан профил или заради по-висока диплома. Просто казваше, че не се чувства на място. Като всичко друго и лайстунг не е  панацея - за едни е идеалното място, за други не е.

# 595
  • София
  • Мнения: 3 614
И е въпрос на усещане. Големият ми син си искаше биология и лайстунг бе по този показател избран. Малкият държеше да е в лайстунг,  въпреки липсата на афинитет към химия и биология и нагласата, че няма да кандидатства с тях, но се чувства определено на място и доволен. Не учат физика в 11ти и 12клас, да, за съжаление,  учат история пък, пак за съжаление Grinning но на никой не е попречило за кандидатстване, до колкото знам.

# 596
  • София
  • Мнения: 18 291
Liani, сега се присетих нещо на тема физика..
Скрит текст:
Един симпатичен младеж, чиято майка пише във форума,  е  в града при сина ти и моята девойка, идва от лайстунг също. Водеше курс по физика на зайците в медицината. Супер е, че със знания, придобити до само 10 клас вкл., е избран да преподава.  Знаеш, че канят за такива цели само отлично справящи се. Явно си учат сами такива хора с интерес към предмета, понеже съученик на девойките ми от ДСД и приятелката му от лайстунг следват физика - единият е бил при Нено във времена без профил физика Laughing, другият след  10 клас дори не е учил физика.

# 597
  • София
  • Мнения: 3 614
И на големия съученичка учи физика в Аахен. Нямам представа как и какво, че не са близки и не поддържат връзка. В неговата специалност, осен биологията и химията има физична химия, химична физика, само физика и прочее и там проблеми не е имал.
Малкият пък ходи, за кеф, във физическия факултет на някаква допълнителна, безплатна физика. Не, че и такова се е засилил да учи, но му е интересно, а и Нено едва ли би отказал помощ на заинтересовани лайстунги.

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 21:51 от liani

# 598
  • Мнения: 31
Синът ми е в лайстунг - 11 клас. Беше ни обяснено, още в 9 клас, че не е допустимо децата да се местят от лайстунг в ДСД. Независимо от това две деца от класа се преместиха в ДСД паралелка след 10 клас. Причината, доколокото разбрах за едното дете, е именно заради профилите. Също така е имало принципно несъгласие от ръководството на училището за подобно  преместване, но факт е, че децата сега са в ДСД паралелка.

# 599
  • Мнения: 979
Ами, нормално е да има несъгласие от ръководството за премествания от ЛП в ДСД. Липсата на профил не би трябвало да е извинение, защото това е ясно още от самото начало, така че изборът е информиран. Единствено несправяне с темпото на обучение и сериозно изоставане би трябвало да е причина за евентуално преместване.

Общи условия

Активация на акаунт