ПОМОГНЕТЕ С РЕЦЕПТА ЗА ЗАЕШКО МОЛЯ :)

  • 14 363
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 769
Цитат на: elsi

А бебока след 4 дни навършва 8 месеца и почва 9-ти. От няколко дни успешно си тътрузи дебелото дупе и лази!

Ами честито! На прага сте на белите mixed037 comp03 и големите пакости:cheeky006:   Stuck Out Tongue Winking Eye   Stuck Out Tongue Winking Eye   ! Да ти е яка нервната система!       ideauu
За заешкото съм забравила да кажа, че можеш да сложиш магданоз (накрая) и целина-не са вредни и нищо няма да му стане на синеочко!  food002

# 16
  • Мнения: 390
Задушен заек в тенджера под налягане
Продукти:
1 заек; 150 гр. сланина; 125 гр. краве масло; 1 кг. кромид лук; 250 гр. моркови; 300 гр. белени домати; 500 гр. стерилизирани; гъби печурки; 1 глава чеснов лук; 2 с. л. брашно; 200 гр. червено вино; 1 дафинов лист; листа от целина, червен пипер, черен пипер, чубрица и сол.
Приготовление:
Транжирам заека на порции. Разтопявам маслото и задушавам месото в него.
В тенджера под налягане нареждам полуготовото месо върху него поръсвам със ситно нарязаната сланина, прибавям лука нарязан на филии, морковите на кръгчета, едрите гъби нарязвам на половина, а малките слагам цели. Така ред по ред докато се свърши месото и зеленчуците. Добавям останалите продукти и подправки и накрая заливам всичко с 200 гр. вода и червеното вино.
Задушавам около 40 минути.
Готовото ястие поднасям с картофено пюре.

# 17
  • Мнения: 373
Момичета като ви чета рецептите и жал-не жал за животинчето... Stuck Out Tongue
В момента във фризера имам 2 големи заешки кълки. Смятах да направя романтична "лшбовна вечеря за мен и любимия и смятах да ги направя по следната рецепта, която жзех от форума на abv. Ta рецептата е следната:

ЗАЕШКИ КЪЛКИ В БАЛЗАМИКО- МЕДЕН СОС
ЗА МАРИНАДАТА:

* 1 глава лук
* 2 скалитки чесън
* 3 дафинови листенца
* 3 клончета мащерка
* 1/2 връзка магданоз
* 400 ml бяло вино (напр. Chardonnay)
* 1 чл злънца чер пипер
* сол
·
ПРОДУКТИ ЗА ПЕКАНЕТО:
* 1 глава лук
* 4 заешки кълки – всяка разполовена
* 2 пръчки целина
* 2 моркова
* 1 – 2 сл каперн
* 2сл стафиди
* Брашно за обрашняване
* 1. сл добър зехтин
* 2 сл пиниени зърна
* 2 сл черни маслини, освободени от кокичките им и на половина отрязани
* 4 сл бял балзамико
* 2 сл мед

НАПРАВАТА НА МАРИНАДАТА:
· 1 лук и чесъна се белят.
· Лука се нарязва на филийки, а чесъна се режи на половина.
· Билките се измиват и се подсушават. След това с виното и зърната пипер
се кипват, посоляват и се охлаждат.
· Заешките части се измиват и се подсушават. Поставят се в една форма.
· Поливат се с маринадата, съда се покрива и се остава най малкото 8 часа
да се маринират.

ПЕКАНЕТО:
· Останалия лук се бели и се насича на ситно.
· Целената се измива и се нарязва на 1 см дебели късчета.
· Марковете се обелват и се нарязват на филийки.
· Каперна и стафидите се насичат на едро.
· Месото се изважда от маринадата, изцеждат се, посоляват се и се
поръсват с пипер. Обръщат се леко ва брашното
· Сгорещете олиото в съда за печене и опържете вътре до кафяво от
всакъде частите от заешките кълчиците и след което ги извадете.
· В мазнината запържете луна до прозрачно и прибавете останалите
зеленчуци. Прибавете каперна, стафидите, зарната пиниен и маслините и
за късо ги запържете и чак сега върнете месото обратно.
Маринадата се прицежда , примерва се 1/4 l от нея и се прибавя при
месото.
· Покрива се с капака и се задушава 20 мин на слаб огън, евентуално се
добавя по малко от маринадата.
· Разбъркват се бялия балзамико – оцет с меда и се прибавят при месото и
продължава да се задушава още 20 минути.
· Сервира се поръсено с магданоз

Преписах я дословно. Ние понеже обичаме по-нестандартни рецепти та си мислех , че ще ни хареса, ама сега йкато чета и вашите и ме налегна едно чудене...ами сега! Rolling Eyes

Иначе съм правила с целина, моркови, губи, домаки, лук в гювеч. И друг начин- с лук , домати, цесън с мноооого копър пак в гювеч- супер стана!

Айде сега дайте идея как даизненадам любимия! Wink

# 18
  • Мнения: 4 244
Аз сега рових из търсачката и видях тая тема, та реших да споделя и аз как съм приготвяла заек.

ЗАЕК С ЧЕРВЕНИ БОРОВИНКИ И КЪРИ


Продукти
1 заекМарината от червено вино, тъмен балсамов оцет, къри
Сос от марината и заквасена сметана и към тях сладко от червени боровинки
Гарнитура - сварен бял подсолен ориз

Мариновам заека за 24 ч (една нощ) в хладилника. Омазвам заека много добре с къри (около 2/3 лъжички) и го потапям в един съд с червено вино, колкото да го покрие, добавям една лъжица (може и повече) от балсамовия оцет и покрито с фолио в хладилника

След това отцеждам заека от маринатата и го запържвам до златисто в зехтин от всички страни. Като реша че е достатъчно запържен, заливам маринатата отгоре, добавям сол, черен пипер, малко розмарин и мащерка и слагам сметаната. Похлупвам с капак (моя тиган е с стъклен капак) и оставям на слаб огън да къкри около 1/2 ч. Накрая добавям сладкото от червени боровинки и го оставям за още 5/10 мин.

През това време сварявам ориза и го отцеждам. Количеството го определям според броя на хората, които ще ядат (около 1 к.ч. на човек).

Сервирам в големи плоски чинии - първо ориза като канапе, след това транширания заек и накрая поливам с соса. За украса ползвам стрък прясна мащерка или магданоз (може и резен лимон).

Идеална напитка е старо сухо червено вино по избор
Да ви е сладко

Забележка - ако нямате сладко от червени боровинки, може да използвате желео от касис или някакво сладко от горски кисели плодове

# 19
  • Den Haag
  • Мнения: 1 845
http://www.kletki.hit.bg/recepti.htm Тук може да намериш нещо интересно Laughing .Иначе аз го обичам много с кисело мляко на фурна Grinning

# 20
  • Мнения: 2 433
Цитат на: Туфи
Ето ти и още една:

А така правя печен заек:

Задушавам ориз (1 ч.ч.) в олио, прибавям дреболиите на зайчето-байчето, заедно с гъбки, моркови, магданоз, чер ...и вино... Rolling Eyes

Това го правя и аз. Татко ми отглежда от години зайци и това е любимата ни рецепта. Само да добавя:
Заяка преди да се напълни се шпикова с парченце сланинка цяла скилидка чесън и парченце дафинов лист. Това на 6-7 места подкожно. Grinning След като го зашия и сложа в тавата около него нареждам само малки картофченца топла водичка и прясно масло. Така заека е готов заедно с гарнитурата. При сервирането  малките картофки във всяка чиния се слагат в/у марулено листо и се поръсват с червен пипер. Страхотно е. Но печеш поне 2 часа на умерена температура.

Общи условия

Активация на акаунт