Адвокат ще ми свърши ли работа?

  • 1 529
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Майка ми и баща ми се разделят, когато съм била на 4. Имат сключен брак, до смъртта на баща ми през 2007 г. Майка ми, едва сега ми заявява, че може би двете с нея имаме част от негов имот.( наследствен от родителите му).Казвам част, защото е имал брат( починал ) и сестра.
Въпросът ми е, възможно ли е да наема адвокат , който да проследи дали реално ни се полага нещо?

# 1
  • София
  • Мнения: 39 164
Да.

# 2
  • Мнения: 2 115
Разбира се, че може.

Даже е задължително.

Ако бракът им не е прекратен с развод преди смъртта, майка Ви също има дял.

# 3
  • Мнения: 1 495
Отивате в имотният регистър, какъв адвокат. Има и онлайн услуга дори, вижте условията режистрация и някаква такса.

# 4
  • Мнения: 2 115
Имотният регистър се води едва от 1991 год. и е крайно недостатъчен за сериозна проверка, събиране на данни и анализ.
 Той отразява само вписаните актове от 1991 г. насам.
Справката в него може да си направите и сами.
Там ще се провери, но това е малка част от работата.

# 5
  • Мнения: 1 059
Разбира се, защо е чакала толкова време майка ви? Извадете си удостоверение за наследници за баща ви и поотделно за баба и дядо по бащина линия. В имотния регистър са отразени сделки и прехвърляния след 1991 година.
Ако няма постановен развод, майка ви е наследник на баща ви също. Минали ли са 10 години от смъртта на баба и дядо?

# 6
  • Мнения: X
Разбира се, защо е чакала толкова време майка ви? Извадете си удостоверение за наследници за баща ви и поотделно за баба и дядо по бащина линия. В имотния регистър са отразени сделки и прехвърляния след 1991 година.
Ако няма постановен развод, майка ви е наследник на баща ви също. Минали ли са 10 години от смъртта на баба и дядо?
Минали са повече от 10 години от тяхната смърт, те умират преди баща ми. Майка ми е изчакала поради две пречини, първата е , че баща ми не се е интересувал от нас след раздялата им, а втората е , че след като умира неговия брат живее в къщата, та дори и да имаме някаква част, не е искала да го притеснява. Но сега, след като никой не живее там и се струва уместно да си вземем нашия дял. Проблемът е  че имотът е в друг град. Дали този регистър и удостоверение за наследници може да се вземе отвсякъде ?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 5 421
Много внимавайте да не се окаже, че наследявате и разни дългове покрай частта от къщата, надвишавайки нейната стойност.

# 8
  • Мнения: 2 886
Чичото ще е плащал данъците и отдавна е придобил НА по давностно владение. Може и да се е разпоредил вече с имота.

# 9
  • Melmak
  • Мнения: 3 532
Извадете си удостоверение за наследници в общината, в която се е водил баща ти. Майка ти е вдовица, щом не са се развели докато е бил жив. Тя също е наследник.

Намерете адвокат и ще извади всичко. Аз лично наех такъв точно за това, защото имам подобни казуси. И съвсем бързо пуснаха онлайн справки и извадиха всички документи и нотариални актове.

# 10
  • Мнения: X
Извадете си удостоверение за наследници в общината, в която се е водил баща ти. Майка ти е вдовица, щом не са се развели докато е бил жив. Тя също е наследник.

Намерете адвокат и ще извади всичко. Аз лично наех такъв точно за това, защото имам подобни казуси. И съвсем бързо пуснаха онлайн справки и извадиха всички документи и нотариални актове.

Скъпа ли е тази услуга с адвоката?

# 11
  • Мнения: 1 059
На ваше място бих си извадила удостоверенията за наследници и незаверени копия от всички сделки и прехвърляния. После с документите при адвокат. Чичото имал ли е деца, съпруга! Може да си е извадил нотариален акт за давностно владение -10 години. Какви са ви отношенията с леля ви(сестрата на баща ви). Разговаряли ли сте с нея? За баща ви сигурно няма кредити, минали са 16 години и никой не ви е потърсил. Но ако чичо ви няма деца, съпруга, вие също сте му наследник, майка ви не. Внимавайте, все пак да не приемете наследство с тежести. И категорично- искането и издаването  на удостоверение за наследници НЕ Е приемане на наследство. Успех

# 12
  • Мнения: X
На ваше място бих си извадила удостоверенията за наследници и незаверени копия от всички сделки и прехвърляния. После с документите при адвокат. Чичото имал ли е деца, съпруга! Може да си е извадил нотариален акт за давностно владение -10 години. Какви са ви отношенията с леля ви(сестрата на баща ви). Разговаряли ли сте с нея? За баща ви сигурно няма кредити, минали са 16 години и никой не ви е потърсил. Но ако чичо ви няма деца, съпруга, вие също сте му наследник, майка ви не. Внимавайте, все пак да не приемете наследство с тежести. И категорично- искането и издаването  на удостоверение за наследници НЕ Е приемане на наследство. Успех
Информацията ми е много оскъдна. С леля ми не поддържаме връзка. Дори преди години , когато баща ми е починал, тя не е искала да даде информация за стажа му,който са събирали за получаване на наследствена пенсия.
Миналата година минах, за да видя къщата и съседите ме посрещнаха с въпрос, дали имам интерес да я продавам, защото имало хора, които се интересуват от нея.

# 13
  • Melmak
  • Мнения: 3 532
Извадете си удостоверение за наследници в общината, в която се е водил баща ти. Майка ти е вдовица, щом не са се развели докато е бил жив. Тя също е наследник.

Намерете адвокат и ще извади всичко. Аз лично наех такъв точно за това, защото имам подобни казуси. И съвсем бързо пуснаха онлайн справки и извадиха всички документи и нотариални актове.

Скъпа ли е тази услуга с адвоката?

На мен ми взимаха 120 лв на час. Не е евтино, но аз много неща не знаех. Нямах НА на нищо. Само удостоверение за наследници, някои имоти са купувани отдавна. Ходенето в агенция по вписванията беше мъка, а и може само в делничен ден. За това реших, че е по-добре те да го свършат, вместо да си губя дни отпуск за да го правя аз.

А и ако в последните 10 г други роднини са си извадили НА по давност, ще разберете лесно, в последните години регистрите са електронни. При мен пускаха много справки и дадох доста пари, но при вас с може да е по-лесно.

# 14
  • Мнения: 12 953
Може и да може да се оспорва, ако някой си е издал нотариален акт по давност. Просто наемете адвокат.

Общи условия

Активация на акаунт