Отговори
# 675
  • Мнения: 876
А да ви питам, тъй като личната не успя да помогне - малката май има гъбички на палеца на крака. Нокътят жълтее. Каза да можем с йод. Мазахме почти всяка вечер може би месец. Няма никаква промяна. Има ли препарат за толкова малки деца? Идея нямам как е станало, и ножичките за нокти, и джапанките са си само нейни.

# 676
  • Мнения: 59
Ох, малко се успокоих, че не сме сами в отбора на спящите заедно. И Никола е яко лепнат за мен, респективно спи между нас. А пък след операцията - съвсем. Нощем ме вика, търси ми ръката, а преди не е било така.
Но здраве да е, и това ще мине.

За ясла и ние не сме приети (Младост) и още март запазихме място в Киндероазе. След много разговори с други майки и като погледнах списъците с приетите за първа градинска сега, имам големи надежди за догодина, пък да видим.

Аз за дерматолог в София препоръчвам д-р Маргарита Къчева. Преглежда в Токуда и в клиника Евродерма (точно срещу Пирогов).
Помагала е и на Никола, и на мен. Изключително мила и грижовна.

АА, стискам палци и аз!!! Прекрасни новини!!!

Много здраве на всички дечица и душевен мир на вас, момичета Simple Smile

# 677
  • Мнения: 1 039
Здравейте, моята Виктория също е приета в ясла. От 15 септември започва. От ден 1 спи в кошарата си, дори като е болна иска да си спи там, но през  деня е залепена за мен. Мамо, мами ела, мамо (името ми казва) това по 1000000 пъти на ден. Етап на мрънкане, хленчене, все нещо не и е наред. Опитвам се да я уча на търпение, че не може всичко да се случва на секундата. Вечер продължава да се буди, мрънка, вика ме, реве със затворени очи. Събужда се да ходи на гърне въпреки, че и слагам памперс. С две думи няма спане за мама. Всичко е "мое", не си дава играчките, а иска да играе с чуждите. Започна много да говори. Водим си нормален диалог знае няколко песнички.

# 678
  • Мнения: 787
Дарина заспива на нашето легло, но когато заспи дълбоко, я премествам в кошарата ѝ и на първото събуждане е при нас. Понякога това събуждане е към 6:30, друг път  - 1:00. Разбира се, ако е болна или нещо крива (като след ваксина), не си правя труда даже да я местя.

Има, обаче, някаква "регресия" на съня. Последните 2 седмици много трудно заспива вечер, редовно към 23 - 00 часа. Не е увеличен общия сън за денонощие (11 часа сумарно), но ми се струва, че ѝ идва повече...

Също е в период на мрънкане. И аз чувам по 3000+ пъти на ден "мамо".

Маги, отпуск трябва да се е трупал и по време на болничния. Стандартно, трябва да си имаш 20 дни от 2023, 20 за 2024 и каквото не си ползвала (сигурно всичко) от 2022. Аз даже си имам и едни 10 дни от 2021...Та, ударно ще ползвам поне 50 дни платен отпуск като за начало...Тъкмо докато тръгне детето на ясла.

# 679
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 864
Благодаря за палците, момичета! Имаме си сакче отговарящо на размер и седмица, другия месец пулс надявам се да видим.

И при нас е “мамо, мамо” по 8633873 пъти на ден,понякога не издържам 🤭
За съня - щом работи и за вас, и за детето и всички са щастливи това е най-най важното . Особено заради изградената здрава връзка. 🥰

# 680
  • Мнения: 411
АА, супер новини! Продължавам да стискам палци!

Честито на всички приети в градина, успех за продължаващите да кандидатстват!

Маги, до колкото знам се натрупва отпуска и по време на болничния. Давам идея за нещо, което на мен не ми хрумна (и малко ме е яд) при връщане на работа. Да се ползва отпуската за половинки - връщаш се на 4 часа, а останалите 4 ги чистиш с отпуска. Ако работата позволява и работодателя е съгласен естествено. Доста хора около мен направиха така и е много по удобно в началото докато тече адаптация, а и при първите боледувания на детето.

Мис, оздравяхте ли? Другите болни как са? Рафаела, ти май също спомена, че сте болни?

Мен са ме обзели едни странни настроения тези дни. Махнах памперса и ми е малко сантиментално, защото това беше последното останало “бебешко” нещо. Детето вече не е бебе. И като знам, че не искам второ дете, ми е малко мъчно, макар и причината да е супер глупава.

Иначе при нас също е мама по цял ден, не признава никой друг за нищо. Заформя се някаква въображаема игра и ми е много смешно как се преструва, че прави някакви неща - вчера например се преструва, че пръска с препарат и забърсва с една кърпичка. Онзи ден си слага кремче наужким на ръцете, прави се, че чопли трошички. Забавно е.

Напоследък е станал страшно гушлив, раздава ми целувки и прегръдки постоянно, което е голям кеф, щото той никога не им е бил голям фен.

За гумените ботуши щях да казвам, че ние по спешност търсихме в последния момент и ММ намери някакви в кауфланд. Не са уау (както може да се очаква), доста твърда подметка и са малко високи - стигат точно до под коляното, но предвид цената (10лв!) и това, че ще се използват рядко (надявам се!) са супер. Имат и светещи подметки и Тони много им се кефи 😁

Пак стана дълго, изчезвам! Хубави почивни дни!

# 681
  • София
  • Мнения: 3 727
Здравейте, АА стискам палци! Ние вече едни гумени ботуши износихме - бяха червени със светещи подметки, но не помня от къде взимани. Сега взех от Декатлон и на двамата и съм доволна, единствения минус е, че подметката е равна и нямам как да сложа ластика на гащеризона отдолу и да остане там (както беше на предните ботуши). От както е проходила шляпа по локвите, имаме си едно съседче, с което редовно си правят локви парти. Даже и под дъжда ги изкарвахме тези дни и беше още по-голям кеф. Чакам един дъждобран от Тему да дойде за тази цел. Ние сме от приетите в ясла също, но сме с 16 точки заради батко. На 16 септември съм я писала за да тръгне с него и се надявам да е по-лежерно. В една група е с две приятелчета, с които играят всеки ден и много се надявам това да допринесе  за по-леко адаптиране. Аз също след РД ще ползвам платен отпуск до където стигне. Кандидатствам вече и активно за работа, опитвам се да се преквалифицирам (карах курсове) и моля да стискте палци и на мен. Simple Smile
Не знам дали писах, че за рождения си ден си подарих колело с детско столче и гледаме 2-3 пъти в седмицата да караме по велоалеята с двете деца, толкова е хубавоооооооо. Ето малко снимки:
Скрит текст:


# 682
  • Мнения: 2 478
Здравейте, момичета.

АА, много се радвам, че се похвали. Стискам палци всичко да се развива нормално до края. Hug

Мира, благодаря, че се интересуваш. Добре сме горе долу. Седмица след като спряхме антибиотика и беше добре се появи доста обилна хрема, ама и ние с мъжа ми се разболяхме, та може от нас да лепна нещо. Правим инхалации и промиваме носа, и се надявам да минем с това. Явно пак ще отлагам последната ваксина.

На Алекс му остават три дни до края на учебната година и ми е доста нереалистично колко бързо мина тази първа година. Още малко и ще го изпращам абитуриент. Ужас....Grinning

И ние си спим задно с Мартичко, скоро няма да се промени това.
Бъбълз, много си смела с местенето. Аз си представям как ще се събуди, докато го местя и ми се отщява. Пък и ми е хубаво да си е до мен.

И при нас по цял ден  е "мама", а ако изляза за нещо от стаята е "мама дойде" и съответно не остава и за 1 секунда без мен, защото ме преследва навсякъде. Когато баща му си е вкъщи е същото, но само че с него. Мен все едно ме няма. Просто е залепен за него. Точно като маймунка на клон е.

Ще поръчвам книжки за 1ви юни за децата и приемам идеи за нови попълнения. Какво четете? Марти сега е на вълна Бизи, багери, строителни машини, Във вълшебната гора, Косе босе...

Бъдете здрави и хубава седмица!

# 683
  • Мнения: 787
Хаха, Мис, смела съм, защото знам точната формула след толкова опит.
Заспива и 10 минути по-късно местя, ако подраня - проблем! Прави едно много специфично дълбоко поемане на дъх като индикация, че е в дълбок сън.

На Дара са ѝ най-интересни книжките с капачета за отваряне. Новото любимо са ѝ стикери от всякакъв вид също.
Взех ѝ за 1ви юни тази книга, защото много обича кучета, но определено не е съвсем за възрастта ѝ. Комбинацията капачета и кучета, обаче, не е за пренебрегване LaughingLaughingLaughing :

# 684
  • Мнения: 876
И аз ще я поръчам Simple Smile Сложила съм в кошницата книги за 200лв и се чудя какво да махна (за 3 деца, не само за малката), а за нея съм сложила 2 от поредицата на Робертино - за пуяк и петел ни липсват, както и музикалните книжки за Верди, Моцарт и Чайковски. Тя като бебе преди годинката супер много разглеждаше книжки, но напоследък не толкова. Няма и търпение да й чета, само иска да разгръща. Иначе се заглежда по барбароните, с капачетата също.

# 685
  • Мнения: 59
И Никола харесва Бизи.
Определени от Вълшебната гора.
Също така Фют имат и една с 50 капачета за цветовете, постоянно я иска. Абе всичко с капачета.
Най-любима засега му е за Трите прасенца, защото заедно имитираме вълка как духа къщичките. Имаме я в 3д вариант.
От типа "плъзни и дръпни" също са му любими.

За 1 ви юни му взехме сладкарски комплект на play doh и баща му взе че му го даде...здраве да е, голяма игра пада. "Месим", точим, правим с формичките сладки, пращам го на неговата кухня да ги пече и каквото друго ми дойде. Определено беше успешна покупка!

# 686
  • Мнения: 2 478
И Марти обича много кучета. Тази книжка и на мен не ми изглежда подходяща за тяхната възраст, но пък знам ли, те винаги ни изненадват и могат да намерят нещо в нея, което не сме очаквали.
С капачета и на него са му любими. Когато тръгна да избирам книги с дни го правя, защото искам всичкиии и само слагам и махам от кошницата. Обожавам на място да го правя, но така пък мога с часове да си седя в книжарницата, а време за това няма. Яд ме е, че Панаирът на книгата ми е далече, ама може би е по-добре хаха. Така само виртуално ми капят лигите. Grinning

Взех му от Лидл един голям комплект от 500 стикера. Мисля, че ще му е интересно.

Обикновено и аз разказвам по картинки, доокрасявам историите, защото няма търпението да проследи целия текст. Задавам му въпроси кой къде е, какво прави. А на мен така ми се иска да му чета вече приказки и да ме слуша без да бърза да обърне другата страница.

Неве, добра идея със сладкарския комплект.

Игрите му напоследък са да разнася постоянно играчки от единия край на стаята, където му е сортера с (част от)  играчките, до другия края и да ги реди и подрежда. Не знам, някаква схема ще е това. Така ми блокира вратата и не мога да отворя. Ако ги поместя се сърди. Ама е много сладък как си ги носи една по една и прави 52772 курса напред назад. Много обича така да се зарови в играчки, сяда до тях и си бърбори нещо. Често разнася и инструменти, с които ремонтира навсякъде.

И да го "похваля". Понеже често е с нас напред-назад по време на ремонта, видял е как чукат с чук по стените и правят едни мънички дупки....та реши и в нас да упражни видяното. Докато бях в кухнята сътвори това
Скрит текст:
но важното е, че после се е сетил, че може да прикрие следите от стореното, като го залепи. Жалко, че почти не му се получи. Баща му беше много доволен от видяното. Smile

Леле, днес става на годинка и 11 месеца. Точно след месец ще празнуваме 2г. Плаче ми се, че толкова бързo расте. Pensive

# 687
  • Мнения: 449
Толкова ми е и на мен емоционално, че наближава рожденият му ден.. Все едно вчера сме били бременни и бяха съвсем мънички бебенца.. 🥺
Намерих причината защо се тръшка толкова като излезем - иска да кара тротинетката си сам, а аз не го оставях много по булеварда, защото ме беше страх, но се оказа, че човекът като има малко свобода, е чудничък. На парка напоследък основно също това прави - да се сили с тротинетката 😂 голям хит е една касичка, обожава да си пуска стотинки вътре. От книжките - Бизи му е фаворит, както и всички с капачета и за плъзгане.
Имаме отказ от гърнето, съвсем не иска.. дори не иска да седне на него, при вас как вървят нещата? Бихте ли дали някакъв съвет?
Ох, много е сладък Марти, Мис! Как имитират всичкооооо ❤️
Иначе основно сме навън, но напоследък около 11:30 сме вкъщи, защото около нас няма паркове на сянка и е някакъв ужас 😅
Надявам се всички да сте здрави, прегръдки ❤️

# 688
  • Мнения: 787
На мен ми се струва, че бяхме бременнни и после те малки бебенца преди цяла вечност. Laughing

Хоуп-че, ето какво правих аз преди свалянето на памперса, дано ти даде идеи:

    1. Четяхме книжки по темата и то редовно, докато стои на гърнето.
    2. Много говорене по темата при всяка възможност.
    3. Стикери, че нали са страст напоследък, когато седнеше на гърнето, получаваше стикер, който си хареса, за да си го залепи на гърнето, или където поиска.
    4. Печати, които много обича също, слагах я на гърнето и нося печатите с лист хартия, за да може да се занимаваме. Така веднъж една панда за скачане в близост до гърнето се оказа цялата в печати...на панди. Laughing
    5. Изключително изразителна позитивна похвала, ръкопляскане, измислена песничка, когато е на гърне и свърши каквото трябва.

Ако се превърне в борба за надмощие/ борба на воля (неговата и твоята), нещата няма да се случат. Не трябва да усеща, че за теб е изключително важно да се случи сядането на гърне.
Иначе, моето лично мнение е, че за много деца на тази възраст е все още рано.

И като казах, че е все още рано, Дара нали е от ранно махащите дремки...реших пробно да премахна обедния сън, защото вечер заспиването е наистина чак към 23-24 часа, което за мен е безумно за двегодишно. Първноначално дрямката я намалявах, но заспиването си остана късно. За сега само някои дни е без спане на обяд...Еми, в дните без заспива по-рано (към 22- 22:30), спи по-добре (непробудно) и съответно по-дълго, взима си тичипните единадесет часа наведнъж. Познавам малцина деца на нейната възраст без обедна дрямка. Лутам се малко между това да остане на такъв режим или да започна да я събуждам по-рано и да я слагам на обяд да спи. Както върви, май ще се редуват дни с обеден сън и такива без, зависещо от това в колко часа е станала и легнала.Предполагам нещата ще се променят, когато тръгне на ясла и започне да става рано, а и там спят...

# 689
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 864
Да, сега е пак период на промяна в съня. И при нас следобедната стана късна, което не  ми хареса, съответно изместих часа за лягане с един напред - вместо да ляга 20-20:30ч, вече е 21:30. Следобед към 14ч заспива за около час и половина. При нас това работи за момента. Макар че онзи ден като го напече в 11ч слънцето в количката и се одряма, опитах се да го разбудя че бяхме на 5мин от вкъщи - е, като стигнахме легна си сам на дивана и отспа за 45мин. Това му беше за целия ден. Каквото такова, приела съм че няма да е всеки ден твърд режим и се водя по него, стига да се чувства добре.

Общи условия

Активация на акаунт