За студентките-бъдещи мами

  • 1 159
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 424
благодаря за разясненията  Peace
сега , има ли смисъл да запо4вам работа на трудов договор ( но не при познатите ми, защото не искам да ги набутвам тях в данъци) , при положение 4е съм в края на 3тия месец  и тези 6 месеца задължителен стаж, така или ина4е няма да са минали като тръгна да раждам  newsm78 дори и сега да запо4на, което няма как да стане...близки ме съветват изобщо да не запо4вам, защото като се разбере 4е съм бременна, ще ме прецакат по някакъв на4ин.
и тия глупости дето ги пише в смотания семеен кодекс отдавна са отживелица  #Cussing out

# 16
  • Мнения: 3 042
Здравейте, аз съм на 21 години, в 4 месец и съм студентка 2 курс. Работя в една фирма вече година и половина на постоянен трудов договор. Налага ми се да изляза в болнични до раждането. До колкото успях да разбера НОИ ще ми плаща болничния т.е. 90% от заплатата на която ме осигуряват във фирмата.... Какво ще стане обаче след раждането? Колко месеца и какви пари ще взимам и кой ги дава тези пари?!? newsm78
Много са ми мътни тези закони!!!
Благодаря на Babata за предупреждението!!!На студентите им е достатъчно трудно да съчетават учене, изпити и работа (това от личен опи), можеше поне държавата да се застъпи и да влезе в положението на всички млади момичета решили да стават майки!!!! #Cussing out

Само болничните за бременност и раждане се изплащат 90% от заплатата. От това, което сте писали поне аз така разбрах ще ползвате болничен преди този за бременност и раждане. В такъв случай за този болничен ще ви се изплати 80% от заплатата. След това вече, когато трябва да излезете 45 дни преди раждане ще започнат да ви се изплащат 90% . След изтичането на 315 дни ще имате право на обещетение за гледане на дете до 2г. Всичко това го плаща НОИ. вАШИЯТ РАБОТОДАТЕЛ ЩЕ ДЪЛЖИ САМО зо заНЕГОВА СМЕТКА.

# 17
  • Мнения: 3 042
благодаря за разясненията  Peace
сега , има ли смисъл да запо4вам работа на трудов договор ( но не при познатите ми, защото не искам да ги набутвам тях в данъци) , при положение 4е съм в края на 3тия месец  и тези 6 месеца задължителен стаж, така или ина4е няма да са минали като тръгна да раждам  newsm78 дори и сега да запо4на, което няма как да стане...близки ме съветват изобщо да не запо4вам, защото като се разбере 4е съм бременна, ще ме прецакат по някакъв на4ин.
и тия глупости дето ги пише в смотания семеен кодекс отдавна са отживелица  #Cussing out

За да не ви прецакат е добре да започнете при някои познат.
Ако започнете работа в "непозната" фирма най- вероятно ще ви назначът на договор за изпитание и след изтичане на срока може да ви освободят.
Ако сте на постоянен трудов договор обаче не може да ви пипнат.
А що се отнася до "набутването" на познатите ви с данъци и осигуровки - това е въпрос на договорка. Всичко, което се дължи може вие да си поемете.

Има смисъл да започнете работа сега, НО задължително на безсрочен ТД с 8ч раб.ден. В такъв случаи след придобиване на 6м  стаж  /дори и това да стане след раждането/  ще може да получавате и обещетението за болничните и след това обещетението за гледане на дете до 2г.

# 18
  • Мнения: 424
rubi, много благодаря за помощта ! Heart Eyes

# 19
  • Мнения: 173
Само болничните за бременност и раждане се изплащат 90% от заплатата. От това, което сте писали поне аз така разбрах ще ползвате болничен преди този за бременност и раждане. В такъв случай за този болничен ще ви се изплати 80% от заплатата. След това вече, когато трябва да излезете 45 дни преди раждане ще започнат да ви се изплащат 90% . След изтичането на 315 дни ще имате право на обещетение за гледане на дете до 2г. Всичко това го плаща НОИ. вАШИЯТ РАБОТОДАТЕЛ ЩЕ ДЪЛЖИ САМО зо заНЕГОВА СМЕТКА.
[/quote]

Rubi, искаш да кажеш, че майчинството по новия закон е 2 год. и 9 месеца?
315 дни болничен и 2 год. майчинство. Аз си мислех, че общо е 2 год. с болничния

# 20
  • Мнения: 3 042
Само болничните за бременност и раждане се изплащат 90% от заплатата. От това, което сте писали поне аз така разбрах ще ползвате болничен преди този за бременност и раждане. В такъв случай за този болничен ще ви се изплати 80% от заплатата. След това вече, когато трябва да излезете 45 дни преди раждане ще започнат да ви се изплащат 90% . След изтичането на 315 дни ще имате право на обещетение за гледане на дете до 2г. Всичко това го плаща НОИ. вАШИЯТ РАБОТОДАТЕЛ ЩЕ ДЪЛЖИ САМО зо заНЕГОВА СМЕТКА.

Rubi, искаш да кажеш, че майчинството по новия закон е 2 год. и 9 месеца?
315 дни болничен и 2 год. майчинство. Аз си мислех, че общо е 2 год. с болничния

Не . Писала съм "След изтичането на 315 дни ще имате право на обещетение за гледане на дете до 2г. ", което означава, че след тези 315 дни майката ще продължи да получава обещетение /180лв е тази година/ до навършване на 2г на детето. Майчинството пак си е до 2г, но вече първите 315 дни се заплащат по-добре.

# 21
Здравейте студентки-бъдещи Мами,
радвам се на движението на темата. За тези, които се колебаят. Не губете време, не жалете роднини-фирмаджии, помолете да Ви направят договори, платете си осигуровките 6 месеца преди 45-те дни и карайте спокойно майчинство. Тези години, ще разберете по-късно, са най-красивите, насладете им се докрай.
В този сайт www.msoft-bg.com (за удобство, не реклама) намерих образци на трудов договор и други необходими документи. Регистрирането в НАП отнема  не повече от 1 ден. Класификацията на професии, икономическата дейност и т.н. има в сайтовете на nap.bg, noi.bg. Хайде наслука и напук на безхаберието на дамата с костюмчетата, раждайте българчета и се гордейте с тях.
Аз, макар и със закъснение, вече го направих.

# 22
  • Мнения: 424
искам да се посъветвам за нещо много важно !
имам възможност да запо4на работа на нормален трудов договр до 10 дни, но проблемът  е оба4е, 4е сега съм ве4е в края на 3тия месец, скоро влизам в 4етвъртия и факти4ески няма да съм изкарала тия пусти 6 месеца за да полу4авам май4инство!
какво да правя??? newsm78
мога ли да запо4на и дори да не изкарам работейки пълно 6 месеца ( а изляза в май4ниство преди тях), мога ли изобщо да изляза в майчинство без да ме уволнят ако не съм работила 6 месеца?
ще ми се плаща ли някакво майчинство ако изляза по-рано от 6те месеца?
много е спешно!

Общи условия

Активация на акаунт