Витамин В12 - тема 10

  • 29 487
  • 654
  •   2
Отговори
# 315
  • Мнения: 11 896
Аз лично пия Неофолик мета и съм доволна. Ами за пъпките не знам дали е от конкретния препарат или принципно от В12. Може да пробвате капките за нос, по 1 капка през ден, че те са силни.

# 316
  • Мнения: 6
Здравейте! Питането ми е за фолата на Солгар (метафолин)
Дали с него сте успели да вдигнете нивата на фолиева киселина?

Миналата година разбрах, че имам генетични мутации и започнах да приемам само метилирани форми. Започнах с  Неофолик мета×2 за 3 месеца, успях да вдигна нивата минимално. След това си взех Топ фолат спрей, за съжаление и с него ударих на камък - успях да я вдигна до 16. Освен ужасните симптоми, които имам от дефицита, планираме бебе и ми е много важно някак си да успея да вдигна нивата. Благодарение на темата разбрах, че и б12 трябва да вдигна - взела съм на Солгар. Това са ми последните резултати след почивка от 21 дни.

# 317
  • Мнения: 11 896
Аз съм го вземала веднъж, но много отдавна и не помня вече, мисля че добре ми повлия, но аз не бях чак с дефицит.
Иначе когато бях в дефицит с Неофолик мета по 2 за 3 месеца вдигнах от 8,2 на 19 при граници като вашите. В смисъл по-бавно става. После вече минах на 1 за още 2 месеца.
Иначе да, В12 също ви е малко нисък. Проверете си желязо и вит.Д също, щом планувате бебе а и не само заради това.

# 318
  • Мнения: 6
mibobo, благодаря за съветите Flowers Bouquet
Вит.Д също го мъча от няколкото месеца. Желязото ми е добре, но феритинът ми е нисък - 16 при реф. 13-150.
За  съжаление никой лекар не му обръща внимание, а съм се консултирала с 5... Все още не съм попаднала на нормален хематолог и се налага сама да си назначавам изследванията и лечението след това.

# 319
  • Мнения: 11 896
Има активно желязо, но не се трупат запаси. Железния панел е голям (сатурация на трансферин, церулоплазмин, цинк, мед...), може нещо по веригата да не е ок и затова движението в тялото да не е както трябва. С лекарите за съжаление почти във всяка област е така, не случайно здравния форум е пълен от теми, в които хората сами се лекуват...

# 320
  • Мнения: 2 274
А, хемоглобина и кръвната картина как са? Това е много нисък феритин. И фолиева.

# 321
  • Мнения: 6
mibobo, благодаря за насоките!
Точно това ме притеснява, че нямам запаси, а всеки го игнорира.
Тези никога не съм ги изследвала, но задължително ще ги пусна. Благодарение на темите тук разбрах изключително важни неща и че дълги години съм живяла в заблуда за доста неща.

vaychka, няма отклонения в кръвната картина. Хемоглобинът е 131-134 последната година реф. 120-160

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 18:57 от Деси П.

# 322
  • Мнения: 2 274
Това е добре.
Но, е желателно да вдигнете фолиевата преди бъдеща бременност.
Освен метилирана на таблетки, пробвайте известно време и храни богати на фолиева. Те обичайно и желязо, и б12 имат.
Обикновени храни като яйца, леща, боб, черен дроб, спанак, грах, броколи, марули, брюкселско зеле. Банани и ягоди, авокадо.

# 323
  • Мнения: 6
vaychka, благодаря за отделеното време и съветите! Flowers Bouquet

# 324
  • Мнения: 1 711
И аз съм така. Хемоглобин в норми, но желязо, феритин и Б12 в Долни граници. Не са под долната граница, но са ниски. Всички лекари казват, че нищо ми няма. И сега чета, за да знам какво още да пусна и какво да пия.

# 325
  • Мнения: 23
Здравейте,

Занете ли къде в София освен в Бодимед, Лина и Синево се изследва Метилмалонова киселина? Например в някоя болнична лаборатория? В Бодимед е 82 лева и се праща в Германия, в Лина е 93 лева и според мен отива на същото място, а в Синево е безумните 200 лева. Има в DeTox центъра, но според мен пак минават през Германия. Единственото място с що-годе нормална цена е Даболаб (60 лева), но всичко изглежда супер съмнително и аз не се престраших да вляза като видях как изглежда локацията - нямат дори адрес на сайта , а го намерих през този линк

# 326
  • Мнения: 1 504
Здравейте,

Занете ли къде в София освен в Бодимед, Лина и Синево се изследва Метилмалонова киселина? Например в някоя болнична лаборатория? В Бодимед е 82 лева и се праща в Германия, в Лина е 93 лева и според мен отива на същото място, а в Синево е безумните 200 лева. Има в DeTox центъра, но според мен пак минават през Германия. Единственото място с що-годе нормална цена е Даболаб (60 лева), но всичко изглежда супер съмнително и аз не се престраших да вляза като видях как изглежда локацията - нямат дори адрес на сайта , а го намерих през този линк

Не бях чувала за тази к-на. Какво определя тя?

# 327
  • Мнения: 11 896
Един от показателите за дефицит, но аз лично не смятам, че е толкова наложителна като изследване. Достатъчно са показателни мисля кръвна картина, В12 и хомоцистеин

# 328
  • Мнения: 256
Здравейте,
Бихте ли препоръчали лекар, който Ви е обърнал внимание при дефицит на В12, изписал е лечение и е имало ефект?

# 329
  • Мнения: 23
Здравейте,

Занете ли къде в София освен в Бодимед, Лина и Синево се изследва Метилмалонова киселина? Например в някоя болнична лаборатория? В Бодимед е 82 лева и се праща в Германия, в Лина е 93 лева и според мен отива на същото място, а в Синево е безумните 200 лева. Има в DeTox центъра, но според мен пак минават през Германия. Единственото място с що-годе нормална цена е Даболаб (60 лева), но всичко изглежда супер съмнително и аз не се престраших да вляза като видях как изглежда локацията - нямат дори адрес на сайта , а го намерих през този линк

Не бях чувала за тази к-на. Какво определя тя?

Дефицит на B12, но разграничено от дефицита на фолат (който също може да вдигне хомоцистеина).
Благодаря за отогворите на лично, за да сме полезни ще кажа, че се прави на нормална цена и по-бързо в Токуда, за 63 лева.

Общи условия

Активация на акаунт