Витамин В12 - тема 10

  • 28 174
  • 620
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 2 034
Скрит текст:
Аз честно казано не мога да разбера какъв е проблемът дъщеря ти да приема желязо, това не е някакво страшно лекарство, а е хранителна добавка.
Понякога лекарите изписват комбинирани препарати с желязо, под формата на сиропи и т.н. с други витамини и минерали, какво и това ли би отказала да пие?
Иначе - аз съм с подобен проблем, при мен желязото и феритинът са ниски, B12 ми е висок, Д-то в дефицит.
B12 ми е високо, предполагаемо от инжекции с Милгамма, които слагам периодично за друго заболяване, тъй че него не го броя.
D-то коригирам непрекъснато - от ноември до май пия постоянно.
И аз не исках да пия желязо - не поради прищевки, а заради гастрит, при който железните добавки ще са някакъв ужас за стомаха.
Пробвах с храна - изобщо не се получи. Затова от няколко години - вливам в болница. За половин час вливка си решавам проблема поне за 10 месеца.
Скрит текст:
Според моята хематоложка проблемът ми е от цикъла - аз имам обилен продължитен и много чест цикъл - през 25 дни.
Само че аз си имам и симптомите на недостиг на желязо, едно че косата ми пада много, чувствам се като парцал…
Според мен - говорете с лекаря дали не може при тези стойности да пробвате със спрея на Better you, Билкова кръв (или меча ли беше), изобщо някакъв по-подходящ за упорита тийнейджърка вариант, който да не и дразни и стомаха евентуално.

След вливката изчезват ли всички симптоми, които имате преди това?

# 496
  • Мнения: 2 624
Да, след вливката, като се навакса дефицита, спират. Ето например, целият януари бях все едно с изключени бушони. Спях по 14-16 часа на денонощие и постоянно бях смазана. След само 2-3 седмици живнах. И грам няма един страничен ефект (с изключение на цената, но то ако всеки ден приемам желязо, сигурно ще ми излезе същото).
Танита, разбирам притесненията ти, обаче ти не можеш да и висиш на главата нон-стоп и да и казваш какво да яде и какво не. Аз винаги съм била изключително кльощава, като тийн тежах 40-41 кг при сегашния ми ръст от 167-168 см, тогава майка ми изобщо не се е замисляла над моите кръвни показатели, но постоянно ми опяваше за яденето. Аз между другото, не съм анорексичен тип и си ядях, но си спомням колко супер мега досадно ми беше цялото опяване. При по-друг характер можеш да постигнеш обратен ефект и тотално да не иска да слуша.
А относно железните препарати - писах и нагоре - има желязо на орален спрей, който заобикаля храносмилателната система, има сиропи с много малко дразнение, проучи този въпрос, а не само откъде идва проблема.

# 497
  • Мнения: 1 349
Момичета, бременна съм в 32 г.с., имам желязодефицитна анемия, за която вчера ми изписаха медикамент, но доколкото се ориентирам, витамин B12 също ми е нисък - 184 при референтни 145 - 569. Какво бихте ме посъветвали да си взема да приемам?

Не съм медицинско лице, но действително е нисък (въпреки че не споменавате мерните единици, но тази стойност си е ниска за всички). Разбира се, най-добре е да се консултирате и с хематолог, но ако няма възможност - аз бих вземала подезични таблетки метилкобаламин, 1000 мкг/ден. Много важно е да се продължат и по време на кърменето. Има обаче значение и приемът на желязо, и каква всъщност е анемията (не знам какви изследвания са направени, но много често тази диагноза не се поставя по правилния начин).

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 21:58 от easy rider

# 498
  • Мнения: 1 108
Mila1331 , може ли да споделиш кой е хематологът, може и на лично съобщение? Една вливка ми звучи мн добре, ако може да замени 3месеца пиене на желязо.
bubeto80 ,  леле как издържате постоянно пиене с толкова малка почивка? Кой препарат ползвате? Аз сега пия малтофер и уж ми понася, но днес бая ме присви корема.
И при мен причината е цикъла, но дали има причина за толкова обилен цикъл(започна след 1вото раждане) не зная, планирам да посетя ендокринолог. Отделно съм и вегетарианец от около 17г., коприва мразя, не знам дали има други растителни алтернативи.. Преди децата винаги съм имала хемоглобин 120, но с разбутани други показатели( MCH и тн), вероятно латентно съм била с нико желязо, макар и хемоглобина да се е крепял.
Майка ми и баба ми също твърдят, че заради цикъла са се влачили с анемия, и чак след менопаузата са се оправили.

# 499
  • Мнения: 2 624
Blue_eyez,
Пиша тук, защото хематоложката наистина е много добра, въпреки че трудно се добирам до нея, много е ангажирана.
Казва се д-р Кондева и знам, че в момента е начело на болницата по хематология, преглежда на частен прием във Вита 2 (можеш да провериш през superdoc), но аз лично понеже само ходя на вливки вече си уговарям директно с нея консултации и вливки чрез Healee, там таксата ми излиза и по-евтина, а тя отговаря бързо). Вече си знам какво да тествам като усетя познатите симптоми (то е главно желязо, ЖСК, феритин и ПКК, за да се види хемоглобинът - моят по принцип винаги е бил на горната граница, но ето, че като ми падне желязото, отива близо до долната, въпреки че 130 не е нисък). Та така - разбираме се кога да отида на вливка и горе-долу 9-10 месеца не го мисля това с желязото.
Иначе - аз винаги съм била с цикъл 7-8 дни, но откакто родих - взе, че стана 10-12 дни, явно нещо при секциото се е оплескало, четох после за много такива случаи. Освен това ми е доста обилен, АГ прегледите не показват да имам някаква причина и просто съм се примирила.
Освен това аз имам и хиатална херния, според докторката това също е причина, а и съм на висока доза ИПП и вероятно не усвоявам добре желязото от храната, аз месо ям, но пък всякакви зелении не, защото дразнят стомаха, пробвах се с всякакви глупости от рода на черен дроб, дреболийки, червени месо и какво ли не каквото мога да ям, но не става с храната, аз просто всеки месец губя много кръв.
Между другото, имам някакъв спомен, че желязото не се приема по време на цикъл, може затова да ти е станало лошо. Изрично знам, че по време на цикъл и вливане не се прави, това сме го коментирали с докторката.
А относно B12, аз не мога да намеря обяснение, защо месеци след инжекции с Милгамма продължавам да съм с високо B12 (последно го мерих преди месец и половина и беше около 815), мерих и чернодробни да не би там нещо да има, но не, всички показатели са ми ОК, ендокриноложката ми го отбеляза, но тъй като все пак не е супер високо, оставих въпроса така. За съжаление не знам кога пак ще прискърцам от някакви неврологични болки, тогава задължително ми правят инжекции с Милгамма и хоп, B12 пак ми се вдига за месеци…

# 500
  • Мнения: 1 108
Много благодаря, много полезна информация!
Знам за правилото да не се приема по време на цикъл, просто явно на хапчета ми дразни корема, и би било супер ако с вливка го набавя. Отделно наистина и моите кръвозагуби от цикъла са големи само 2 дни е мн обилен но буквално спя с тези гащите на always които са си като памперс 😭
Вечно някакви недостици имам желязо/фолиева/б12/Д и веднага ме попват изтръпванията, от няколко дни приемам каквото трябва и съм по-добре, но не си представям да приемам нон стоп хапчета

# 501
  • Мнения: 315
Mila1331 , може ли да споделиш кой е хематологът, може и на лично съобщение? Една вливка ми звучи мн добре, ако може да замени 3месеца пиене на желязо.
bubeto80 ,  леле как издържате постоянно пиене с толкова малка почивка? Кой препарат ползвате? Аз сега пия малтофер и уж ми понася, но днес бая ме присви корема.
И при мен причината е цикъла, но дали има причина за толкова обилен цикъл(започна след 1вото раждане) не зная, планирам да посетя ендокринолог. Отделно съм и вегетарианец от около 17г., коприва мразя, не знам дали има други растителни алтернативи.. Преди децата винаги съм имала хемоглобин 120, но с разбутани други показатели( MCH и тн), вероятно латентно съм била с нико желязо, макар и хемоглобина да се е крепял.
Майка ми и баба ми също твърдят, че заради цикъла са се влачили с анемия, и чак след менопаузата са се оправили.
Mila, лично аз съм така вече 20г., доказано от обилен и продължителен цикъл, наваксвам желязото, като ми дойде пак ми пада и така става един омагьосан кръг. Да ти кажа честно свиква се
Пием Сорбифер.

# 502
  • Мнения: 2 624
Ох, то, че се свиква, свиква се - аз вече не го мисля, освен, когато почна да ставам съвсем труп, тогава се усещам, че ми е паднало желязото и гледам бързо да си организирам вливката.
Интересно ми е обаче, че наистина, докато не почнах с проблемите със стомаха, вероятно не съм имала ниско желязо (то не съм и го тествала). Хемоглобинът винаги ми е бил много висок. Затова си мисля, че освен обилния цикъл, ясно заради супер високите дози ИПП не усвоявам добре  желязо от храната (то и с моята диета, съвсем). И като прибавя кръвоизливите всеки месец…
Bubeto, а на теб колко дни ти продължава? При мен е някъде 7-8 с истинска кръв, останалите се влачи едно кафеникаво, но откарвам с него поне до 10. Преди бяха 12 😵💫.

# 503
  • Мнения: 315
Ох, то, че се свиква, свиква се - аз вече не го мисля, освен, когато почна да ставам съвсем труп, тогава се усещам, че ми е паднало желязото и гледам бързо да си организирам вливката.
Интересно ми е обаче, че наистина, докато не почнах с проблемите със стомаха, вероятно не съм имала ниско желязо (то не съм и го тествала). Хемоглобинът винаги ми е бил много висок. Затова си мисля, че освен обилния цикъл, ясно заради супер високите дози ИПП не усвоявам добре  желязо от храната (то и с моята диета, съвсем). И като прибавя кръвоизливите всеки месец…
Bubeto, а на теб колко дни ти продължава? При мен е някъде 7-8 с истинска кръв, останалите се влачи едно кафеникаво, но откарвам с него поне до 10. Преди бяха 12 😵💫.
Аз съм 6 дни с доста обилен цикъл. Направих вече 2 месеца без прием, имам чувството, че пак са ми паднали стойностите и от началото на м.май, пак ще започна да пия на ден по едно хапче.
Но да не 'спамим"  повече темата, тя основно е за В12.

# 504
  • Мнения: 1 575
Здравейте отново 😀Аз пристигам за да ,,поумуваме ,, заедно над моя казус.

Имах си различни проблеми, замаяност, изтръпване на ръце, главоболие мравучкащо по темето на главата.
Вит. Д беше тотално дъно, Б-12 299....тук съм разказвала моите драми и неволи подробно....така ,направих купища изследвания вклю. ЯМР на глава всичко е точно. Главата е много добре, всичко е на ред, имам шийна лордоза.
Започнах Вит.Д / Б-12 , като б-12 използвах една опаковка на Бетер Ю ,което означава 48 дни по 1200 ug. След това преминах на прием на таблетки  тези:

Исках да направя пауза, за да видя до къде съм я докарала с количествата и спрях приема от около 5-6 дни. Зная,че се препоръчва почивка от около 30 дни и се канех последните 10 дни да спра и вит.Д за да ги пусна заедно.....Тук стана проблем, от днес съм със същото главоболие и леко изтръпване на ръката.
Възможно ли е да е от спирането  на Б-комплекса? Как ще го изследвам, ако всеки път става така...

# 505
  • Мнения: 1 108
Не мисля, че е от спирането му. Предозирането на някои Б витамини също дава понякога същите симптоми като дефицит. Това което си мисля е да не би да се е изчерпала фолиевата(поне това сякаш става при мен) тъй като тя е кофактор на Б12. Тоест приема на високи дози на Б12 допълнително увеличава нуждата от Б9, а в самия б комплекс има, но дали е метилирана формата и дали е достатъчно се чудя. За това се сещам. А желязото как е?
 "It is also the case that although vitamin B12 is required for every cell in the body, it does not work alone, so it is essential that you have sufficient levels of cofactors to ensure optimal uptake of your B12 therapy. The main cofactors are: Folate (vitamin B9), Ferritin (iron stores) and vitamin B6."

# 506
  • Мнения: 1 575
При последните изследвания и феритин и желязо бяха ок

# 507
  • Мнения: 1 548
Здравейте, за първи път чувам да се спира желязото по време на цикъл. Какво е обяснението?
Аз пих около 3-4 месеца Фероградумед и от желязо 2 и хемоглобин 90 съм ги вдигнала, съответно 12 и 127. Напоследък взимам по-концентрирано желязо, което е от говежди хемоглобин Хемферум, може и от това да е. Истината обаче е, че не съм правила пауза преди изследването. Компрометиран ли е в такъв случай резултатът?

# 508
  • Мнения: 295
Трябва пауза 2 седмици. А не се приема по време на менструация, за да не предизвиква обилно кървене.

# 509
  • Мнения: 59
Трябва пауза 2 седмици. А не се приема по време на менструация, за да не предизвиква обилно кървене.
А на мен личния лекар ми каза след като го пих 6 месеца след това да пия желязо само когато съм в цикъл.

Общи условия

Активация на акаунт