Мартенчетата растат кат' гъбки, време им е за захранване и зъбки - ТЕМА 2

  • 16 877
  • 743
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 801
Аз имам въпрос относно ваксините. На 2 мес.възраст по календар имунизацията е със 6-валентна ваксина (за БГ - хексацима). Как премина постимунизационния период при вашите деца? Не ви ли е страх от толкова вируси (или каквото вкарват там, дори не знам как да го определя) в един прием? Има ли вече деца с втори прием?

# 16
  • Мнения: 1 508
dariVale, ако правилно съм те разбрала, говориш за ваксината в началото на 4  месец. Да, при моя син я поставиха и освен раздразнителност и отпадналост 1 ден, нямаше други оплаквания. Повече ме е страх от боледувания, не от ваксини.
Докато траеше ковид епидемията, имах 3 ваксини, едната бустърна. Така и не се разболях в активния период. После мина уж бумът на болестта, забременях и точно преди раждане хванах Ковид. Резултат - температура, отпадналост, страх за бебето, отключих обриви, уртикария. Последните не знам от стрес или от вируса са. Но е факт, че докато биех ваксините, бях здрава.

Та, след ваксините на бебето го наблюдавам, ако вдигне над 38 градуса, ще давам панадол. За мен е важно да е защитен.

# 17
  • Мнения: 5 801
dariVale, ако правилно съм те разбрала, говориш за ваксината в началото на 4  месец. Да, при моя син я поставиха и освен раздразнителност и отпадналост 1 ден, нямаше други оплаквания. Повече ме е страх от боледувания, не от ваксини.
Докато траеше ковид епидемията, имах 3 ваксини, едната бустърна. Така и не се разболях в активния период. После мина уж бумът на болестта, забременях и точно преди раждане хванах Ковид. Резултат - температура, отпадналост, страх за бебето, отключих обриви, уртикария. Последните не знам от стрес или от вируса са. Но е факт, че докато биех ваксините, бях здрава.

Та, след ваксините на бебето го наблюдавам, ако вдигне над 38 градуса, ще давам панадол. За мен е важно да е защитен.
По календар е през втори, трети и четвърти месец - три приема. Притеснението ми е, че е за шест вида болести в едно. Това е голям товар за организма, отделно течността, в която са разтворени вирусните субстанции (защото не всичките са убити вируси). Не съм антиваксър по принцип, но такова "сливане" ми се струва прекалено. Лошото е, че няма алтернатива, дори родителя да иска и да може да си плати). Примерно едно и двувалентни ваксини както в далечното минало.

# 18
  • Мнения: 1 508
Според мен се притесняваш излишно. Защо да бодат бебето по няколко пъти, като може с 1 игла да се застрахова? Явно са му било на детето ми всичко, споненато от теб, не е имал проблеми. Сега в петия месец няма да има ваксини и следващата ще е в началото на шестия. Медицината е много по-напред сега от миналото...преди са се влошавали от коклюш и други гадости, имало е и фатални случаи, днес именно заради ваксините са рядкост.

# 19
  • Мнения: 1 577
kukli4ka, какви са тези хора без уговорка в дом с бебе да се появяват 🙈 Аз може би вече с възрастта съм станала и леко груба, но изобщо в прав текст бих им казала, че не е удобно 🤷‍♂️
за пюретата - да чукна да дърво наш Петърчо просто обича да яде (а аз съм абсолютен пишман кулинар 🙈).
Гледам всяко хранене да има и пюре и парчета и нещо за пръстите да играе.
днес предиобед изяде 100 гр финно пасирано пюре от тиквичка с две лъжици някаква пълнозърнеста каша от ДМ (тиквичките са мноого воднисти), след това му дадох филийка сварен батат - с лъжичката му подавах парчета - а за тренировка на пръстите парче/филия сварен патладжан.
Не знам самостоятелно хранене с ръце кога ще постигнем да има успех, а да не е само мацане и игра, но определено отхапването и дъвченето все по-добре ги прави.
Не очаквах да се справи честно казано 🤷‍♂️

# 20
  • Мнения: 247
Вече имало някакви нови машинки,доста прецизни и слагат двете наведнъж.


На каката пробихме ушите малко преди да няправи 1 година, при пробиването на първото уше нямаше проблем, защото незнаеше какво ще се случи, но след това се разплака доста и на другото ухо дупката е леко надолу. Така че сега мисля да ги пробием по-рано.
Имам приятелка която не връзва косата на детето(която видимо и пречи) защото детето само трябвало да реши дали иска да му се слагат фибки и панделки. Нямам думи просто....

# 21
  • В твоето съзнание...
  • Мнения: 558
Писах, писах и затрих.

V.P., благодаря за инфоро, тази картинка за пюретата ще я сложа на заглавния пост, ако може.

DariVale, ние сме сложили до тук две дози от шествалентната вакисна и не сме имали проблеми.

За даване и гушкане, аз от началото се стремя да давам, за да се учим и двамата... Но някой да дойде у нас без предизвестие, няма как. Може да се разходим навън, ако някой е наоколо, но само ако е подходящ момент за бебо.

Mimsd, много е интересно това за машинките, случайно да знаеш къде се предлага дупчене с такива?

# 22
  • Мнения: 247
В Бургас,в мед.център 4Life
Studex75 мисля,че така се казва

Mimsd, много е интересно това за машинките, случайно да знаеш къде се предлага дупчене с такива?
[/quote]

Последна редакция: вт, 08 авг 2023, 21:41 от Mimsd

# 23
  • Мнения: 1 577
March, мисля че ти беше питала за яслата, ако се бъркам, извинявам се 🙏
Броя първият ден (което всъщност беше само следобед 13-17) за успешен.
Когато оставихме Петърчо той влюбено зазяпа учителката- ние с баща му аха да ревнем- той като я зяпна 😄
В 17 часа го взехме зачервен от рев, но това не му е попречило в 16 да изяде 200!!!! Грама плодово пюре. (Правят ги на място в яслата и в типичен тукашен стил изобщо не гледат кое кога 🤣 пюрето в било - ябълка банан КИВИ ПРАСКОВА и бебешки бисквити 🤣🤣 - три нови продукта в едно). Вечерта на къпането във ваната излезе засъхнало пюре и от двете ноздри- когато нещо му се усладизапочва да се клатушка от ентусиазъм и редовно си забива носа в лъжицата, която подавам 🙈🙈 (та си представих как е пърхал от щастие на пюрето 😄🙈)
Следобедният сън не е бил успешен - спал е само 45 минути,
Но - мисля че можем да броим първият ден за успешен.
Вечерта го заварихме в шезлонг (ние нямаме в къщи 😄🙈) да гушка плюшената играчка на някое детенце- до него имаше три вървящи момченца, които нещо играеха и той ги зяпаше втренчено.
Дадоха ни и книжка с песнички - всяка група си има - сега ще ги разучаваме - за домашно 👩‍🏫👩‍🎓

Всяка вечер всеки родител получава pdf с "доклад" за деня - нашата учителка даше беше сложила усмихнато човече до грамажа на пюрето 😆

# 24
  • Мнения: 1 508
Lucie, като за първи ден ми звучи добре. Петърчо се е представил супер. 45 минути сън не е толкова зле, инайки предвид новото място и многото емоции.
Добре е хапнал 🤣

# 25
  • Мнения: 613
Lucie, стискам палци и Петърчо, и вие с татко му, бързо да се адаптирате към новата реалност!
Предполагам, че се грижат много добре за малчуганите в яслата.
От това, което си написала, изглежда, че децата в групата са на различни възрасти. Колко учителки се грижат за тях и колко са децата?

На нас яслата не ни предстои скоро, но от сега го мисля. Сигурно ще плача повече от бебо ... и знам, това не е "здравословна" привързаност 🤪

200 грама ... уау 😁
Нашият юнак се роди месец и малко след Петърчо (днес става на 5 месеца) и още е само на кърма 😊 След около две седмици ни предстои вълнуващият старт на захранването ☺️

# 26
  • Мнения: 672
Aria Mia, честит рожденник! И Алекс днес става на 5м.
  3-ти ден от захранването. Към тиквичката днес прибавих и картоф и омете 60гр. Чак се чудя не е ли много, но утре сме на консултация и ще видим какво ще каже докторката.
 Lucie, и на мен като за първи ден ми се струва супер. Куряж на теб и на таткото Hug Явно при вас нещата са коренно различни. В Бг покрай ковид започнаха да допускат родителите само до входната врата и май так си остава и до сега. А за дневен отчет...... Боже.... Представям се как биха изгледали ако не дай си боже поискаш Joy

# 27
  • Мнения: 613
Честита месечинка, Lady25 🥰

# 28
  • Мнения: 49
Благодаря за новата тема!
Скоро не съм писала, така че успех и от нас на Петърчо, честита месечинка на Алекс!
И ние започнахме захранването и така се вълнувам, нищо че с каката сме го минали, но беше отдавна и съвсем по друга схема. Сега следвам схемата на д-р Владимирова и отсега се чудя някои неща. Напр. откакто почнахме пюретата бебка започна да се позапича. Другото, което се чидя е след като въведем 1/4 жълтък на 5 и половина месеца, а все още не сме въвели месно и рибно пюре, по колко пъти в седмицата даваме жълтък в зеленчуковото пюре. Вие как мислите?

# 29
  • Мнения: 1 577
Майчета, и днес ще ви споделя за яслата, че емоцията ми е голяма, и няма да ви спамя повече 😄
Групите са смесени - от 3 месечни бебета до 2,5 години,
Сутринта пак беше учителката Еви (то учителка да не си представите стандартна наша лелка- аз мога да съм им майка 😄🙈 изглеждат 20тина годишни - даже имат стажант момче).
Та наш Петърчо пак беше във влюбена фаза 😄 Еви определено си я хареса.
Взехме го вечерта - нищо общо със вчера - беше сложен в кошарка с активна гимнастика - за да ги виждат учителките кошарките са вдигнати все едно върху маса - и така - нашият герой беше обърнал гръб на света и захапал здраво някаква гризалка 🤣
Аз се качих, "говорих си" с няколко вървящи дечица, които бяха до портичката - от него никаква реакция. (Не знам как е било покрай ковид, но тук родителите влизат вътре да вземат бебето и да обменят информация с учителката).
Следобедната учителка Хелена го взе и ми го подаде - беше ухилен от ухо до ухо,
Вечерта си получихме имейла с рипорта - учителките имат таблети и явно през деня нацъкват информацията и вечер системата изпраща pdf-ите на родителите,  сутринта спал 2 часа!! На обяд от меню Б1 изял само 50 грама и изпил после 160 мл (тепърва ще питаме що е то меню б1 🤣),  следобед пак по-трудно заспал, и горкия в 15:08 заспал и в 15:38 го събудили за плодово пюре ...🤣 но пък добре е хапнал - цели 140 грама, че после и мляко му дали🙈
И така - не е лесно да си оставиш 6 месечното бебе, но знам че е и за негово добро. (Бяхме преди месец на гости на колежка с 2 годишно - той знае че покрай бебето се внимава- подава му играчки, много бях впечатлена).
Струва ми се че и изборът ни на конкретна ясла беше сполучлив, доста време събирахме съвети и пращахме запитвания.
А иначе, много сме несериозни 🤣 не сме си написали домашното - трябва  да намерим музиката на песничките, която учителката ни даде, да ги упражняваме и в къщи.

Общи условия

Активация на акаунт