Гордост и предразсъдъци или разум и чувства?

  • 3 009
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 840
Скрит текст:
Темата няма общо с мен.
Щастливо разведена съм и преди доста време излязла от токсична връзка,така че не съм критерий или потърпевш за пускането на темата и казусите в нея.
Като цяло ми правят впечатление темите тук напоследък,затова я пуснах като взаимопомощ и ако  е полезна някому със съвети тук.
По въпроса за самото започване на връзката ще кажа, че за здрави, хармонични отношения трябват двама здрави и хармонични индивиди.
Оттам нататък са нужни любов и уважение.
И малко мнителност, че тук все са едни влюбчиви...  на гадженце от година-две и кредити теглят, и наеми плащат, и бъбрека ще си дадат, и деца раждат, и работа напускат, и чужди деца гледат. То бива, бива, ама...

Последна редакция: вт, 08 авг 2023, 15:03 от Mandy Bo

# 16
  • Мнения: X
Напоследък всяка втора тема тук е за неудовлетворени жени,пропадащи връзки,слабохарактерни мъже,комерсиалност ,изневери и още много други причини за съсипване на отношенията между мъж и жена!

  Стойността на даден човек се измерва от колко може да се раздава,с какъв ранг е в обществото,колко пари взема,качествен секс ли прави и т.н.

Когато обаче една жена/един мъж се провалят още в началото на потенциално създаване на семейство в наши дни, подсъзнателно или не,каква би следвало да е причината най-често?

Гордостта и предразсъдъците ,че потенциалният човек не е на дадено ниво от всякакво естество и постижения в живота....?

Или разума и чувствата, които са  често в противоречие помежду си?

Къде е баланса, за да бъдат повече семейства щастливи и да отглеждат децата си в нормална и спокойна среда?
Също по какъв начин  да успеят в съхранението на здрави отношения,сигурност и ангажираност?
Аз мисля, че истината се корени някъде по средата. Трябва да има разум и чувства, но подкрепени с някаква себестойност, внимание, подкрепа, компромис, разбиране, труд, уважение, ценностна система. Според мен трябва хората да са доволни и щастливи на малките неща и да се опитват нещата, които искат да постигнат сами да ги  създадат, както и да приемат нещата такива, каквито са, но да не се отчайват.


Разбира се и късметът играе роля, грешната преценка, прибързаното време, неподходящите условия, лоши попадения и куп неща, затова и толкова различни случаи има. 🙂🤔🧐🤓

# 17
  • Мнения: 1 257
Гордостта не е нещо лошо. Защо да не се гордее човек - с произхода си, с възпитанието си, с образованието си, с качествата и постиженията си? Аз лично за връзка предпочитам горд човек със самочувствие  и високо вдигната глава, а не смачкан такъв, с комплекси и без самоуважение.
Предразсъдъците и те не са нещо лошо. Не когато се прилагат за щяло и нещяло, но когато насочват вниманието към определени проблеми. Твърде силна връзка майка-син, баща алкохолик и насилник, никакви интимни връзки до 30 годишна възраст, дистанцирани семейни отношения и липса на любов - добре, няма да ги наричаме "предразсъдъци", а "червени флагове", но пак са нещо, което не бива да се подминава току така.
Връзка без разум не завършва добре. Връзка без чувства също.
Защо се противопоставя така в заглавието, не разбрах. И цялата тема също не я разбирам. Какво се пита?

# 18
  • Мнения: 1 606
Хич не схващам връзката между заглавието и последващите въпроси на авторката, ама за да не съм капо, ще напиша нещо…
Джейн Остин ми е любима писателка. А пък екранизацията на Гордост и предразсъдъци от 2005 с Кийра Найтли е ТОП!

🙃

# 19
  • Мнения: 41 180
Гордостта е хубаво нещо, но тук всъщност се има предвид "горделивост", това е хипертрофирала гордост, надменност, високомерие...

# 20
  • Мнения: 6 190
С едни неща може да се направи компромис, с други не. Точна рецепта няма, но и някой, който да ти съвпада на 100% също няма, така че винаги има нужда от компромис. Да се улучи точно с какво е трудното. Защото много , повече жени, но и мъже също тръгват с мисълта, че той/ тя ще се промени, ще се научи, нещата ще се оправят или наредят и от там се влиза в омагьосания кръг. Както беше споменато в другата тема, като си инвестирал в една връзка нерви и усилия, продължаваш да го правиш все повече и повече, за да не се окаже всичко напразно, докато влезеш с двата крака.
Нещо друго бих споменал, младостта също е положителен фактор в много случаи. Защото като сте млади по лесно си напасвате характерите, по лесно се свиква, може заедно да се доизградите като личности. Докато вече на 35+ завършен характер с изградени навици трудно прави компромиси и трудно би се съобразявал с друг човек, особено ако не е имал дълга връзка до момента. Или ако е преминал през много връзки, разочарования, също трудно би инвестирал време и енергия в поредната такава връзка.

# 21
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 234
А пък екранизацията на Гордост и предразсъдъци от 2005 с Кийра Найтли е ТОП!🙃
Ами, най-слабохарактерния Дарси беше там Hands Thumbsdown

# 22
  • Мнения: 12 840
...
Нещо друго бих споменал, младостта също е положителен фактор в много случаи. Защото като сте млади по лесно си напасвате характерите, по лесно се свиква, може заедно да се доизградите като личности. Докато вече на 35+ завършен характер с изградени навици трудно прави компромиси и трудно би се съобразявал с друг човек, особено ако не е имал дълга връзка до момента. Или ако е преминал през много връзки, разочарования, също трудно би инвестирал време и енергия в поредната такава връзка.
Мда, и моето мнение е такова. Двама млади хора без кой знае какъв опит повече биха били склонни да се приспособят и да приемат, докато зрял човек ще се дразни и от дребните неща.
В крайна сметка въпросът е дали човекът е щастлив в тази връзка, тогава има смисъл в приспособяване към друг човек. Иначе компромиси, компромиси... докато и себе си намразиш.

# 23
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 295
Някои хора избързват със съвместното съжителство и после се оказва,че не си пасват,но бебето е вече на път....
Според мен първо трябва да опознаеш човека и тогава да се обвържеш сериозно.

Първо са чувствата,да.
Но като става въпрос за семейство е хубаво да се включи и разума..

Предразсъдъци?
Ами у нас,ако не си обвързан  до към 30-35г.си стара мома,стар ерген...
ако нямаш деца гледат на теб направо като на инвалид...

Червените флагове -алкохолизъм,хазарт,наркотици,изневери,насилие...
Не предразсъдъци,а проява на здрав разум е да се избягват токсични връзки.


Здравата връзка се крепи на взаимно доверие,любов,уважение ,разбирателство .
Да си готов да поемеш отговорност.Защото се случва и единия партньор да не е...
Умението да се правят компромиси и от двете страни също е важно.
В рамките на допустимото обаче.
Защото за насилие например не бива да се прави компромис.

Последна редакция: вт, 08 авг 2023, 22:05 от Veronikaaa

# 24
  • Мнения: 195
Не правете компромиси, с които не можете да живеете всеки ден. Това “убеждение” си го създадох по повод на една работа във фирма, но вярвам силно в него. Тогава мениджърът ми беше направил компромис със себе си като ме беше назначил (другата кандидатка беше кифла Grinning и той искаше нея) и после ми стъжни живота, независимо колко добра бях в работата.

Същото го имам предвид за връзките. Ако подхождам с усещането, че правя компромис, значи този човек не е за мен. Ако тръгвам с мисълта, че ще го променям, значи не е за мен. Защото компромисът е да виждаш някакви неща, които категорично не харесваш, но да махнеш с ръка и да кажеш, че или ще търпиш и мълчиш, или ще ги промениш. Такава връзка няма да продължи дълго или просто ще бъде беземоционална сделка.

Мен лично ме отблъскват слабохарактерните мъже, без позиция. И аз съм смотана или поне преди бях на 1000% и толкова тормоз съм изяла, че думи нямам. За съжаление животът става все по-сложен, труден и трябва сериозна борба. Те искам един ден, ако имам деца, те също да минават през същия тормоз, защото никой не ги е научил да имат авторитет, да уважават себе си, да се ценят и защитават.

# 25
  • Мнения: 14 922
Какво значи да се провалят в създаване на семейство Rolling Eyes

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Напоследък всяка втора тема тук е за неудовлетворени жени,пропадащи връзки,слабохарактерни мъже,комерсиалност ,изневери и още много други причини за съсипване на отношенията между мъж и жена!

  Стойността на даден човек се измерва от колко може да се раздава,с какъв ранг е в обществото,колко пари взема,качествен секс ли прави и т.н. - това сериозно ли?

Когато обаче една жена/един мъж се провалят още в началото на потенциално създаване на семейство в наши дни, подсъзнателно или не,каква би следвало да е причината най-често?

Гордостта и предразсъдъците ,че потенциалният човек не е на дадено ниво от всякакво естество и постижения в живота....? Демек, единия счита партньора за недостоен заради предразсъдъците/гордостта си?

Или разума и чувствата, които са  често в противоречие помежду си? - Разумът и чувствата са в противоречие по отношение на партньора?

Къде е баланса, за да бъдат повече семейства щастливи и да отглеждат децата си в нормална и спокойна среда?
Също по какъв начин  да успеят в съхранението на здрави отношения,сигурност и ангажираност?

Ако правилно съм схванала идеята на въпросите, какво по дяволите, правят заедно тези двамата?

# 27
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 977
И тя това се чуди от темите, които се пускат във форума...

# 28
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 234
Съдбата на лиричните герои зависи от автора на разказа, те няма какво друго да правят освен да търпят 😁

# 29
  • Мнения: 1 279
Била съм в подобна ситуация.Ще говоря от личен опит.
Много обичах бившия си приятел,но нещата с него не вървяха добре.Ситуация "ни с теб,ни без теб" Така близо 2години.Докато беше извън България,срещнах друг мъж.Това,което исках да бъде бившия ми.Нямах чувства към втория,но имах много добри впечатления от неговото поведение и държание.И така стигнах до кръстопът.Разумът ми казваше: Това,което искаше и търсеше го намери.Вторият е човекът за теб! Бъди с него! С бившия няма да го бъде.Ако не сега,след време ще се разделите.
Сърцето ми казваше: Не го оставяй! Няма да може без теб,както и ти без него! Борете се,нещата ще се оправят.Напразно ли се борите вече две години.Потърпи,потърпи..
А всъщност дълбоко в мен знаех,бях сигурна,че няма да стане с бившия.
Избрах разума...И да,не ме подведе! Щастлива съм за изборът,който направих..

Общи условия

Активация на акаунт