Студенти в Нидерландия - 18

  • 52 401
  • 734
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 517
Да, но почти никой не споделя за реализацията. Като завършат децата, колко са тези, които влизат тук след две, три или пет години и споделят къде работят? Следя темата отдавана и такива постове почти няма.

# 661
  • Мнения: 5 431
Именно, такава беше и моята идея . Точно реализацията трябва да е водеща.

# 662
  • Мнения: 325
Да, но почти никой не споделя за реализацията. Като завършат децата, колко са тези, които влизат тук след две, три или пет години и споделят къде работят? Следя темата отдавана и такива постове почти няма.

Един, двама, пет, десет човека да споделят, не означава абсолютно нищо. Трябват много повече за някаква статистика. Такава се прави от тези които правят ранкингите, те имат доста по-добра представа.
Иначе по въпроса горе, аз също съм в софтуерния бранш, ФМИ може и да е горе долу на ниво, но за българския аршин. Големите ги пратих в Амстердам да учат, средата има значение, те са си тука след като са завършили, но все пак са видяли и тако и вако. На пръв поглед няма особено значение къде си учил, след като има и такива станали програмисти и без висше, но на практика има значение как тръгваш, какво си видял, на какво ниво ти е английския, как комуникираш с клиенти и шефове и много други. Далеч не всеки в бранша стига 10К+ дори и след десетилетия стаж, а моите ги стигнаха само за 2-3 години. Това разбира се не означава че някой без висше не може да стигне и по-нагоре, или да основе успешен стартъп, но като сравняваме реализацията трябва да гледаме първите няколко години за някакво условно сравнение. По нататъка образованието има все по-малко значение...
А и те изкараха бакалавър, засега не са мислили за мастър, то не им трябва особено, ма винаги могат да си променят мнението.

# 663
  • Мнения: 44
Няма как да се очаква, че някой ще споделя конкретна информация за реализацията на детето си в анонимен форум. Без да се посочи фирма, позиция и заплащане, как може да се направи равносметка? Не е сериозно да се прави информиран избор по писанията на хора във форум. Който иска да се информира достоверно, влиза в LinkedIn и проверява завършилите съответния университет къде и на какви позиции работят.

# 664
  • Мнения: 80
Темата с реализацията след дипломирането също е доста индивидуална и зависи от детето.Моята дъщеря завърши Бакалавър в Бреда-Аванс/приложен университет/.Наясно бяхме още при кандидатстването ,че ако реши да учи магистър,ще трябва да кара подготвителен курс,но когато започват да учат децата, повечето са все още неоринтирани за бъдещето си.За мен като родител беше важно тя да е подготвена практически.За съжаление хвана Ковид вълната и когато ги бяха затворили там,тя предпочете да се бърне в БГ и тук дистанционно да се дипломира.Естествено намирането на работа в БГ беше много лесно,само когато видеха СВ-то на учащ в чужбина и беше поканена на интервю и то в големи западни компании.Докато си пишеше тезата ,работеше в HP като младши специалист/там си изкара и стажа ,които е необходим за завършване/.Реши ,че иска да се върне в Нидерландия и да продължи с образованието си.Приеха я примастър в Ерасмус,Трябваше да си намери работа ,за да може да се издържа.Нямаше как да работи на пълен работен ден,заради лекциите и намери работа в Японска  банка в Амстердам.На интервютата,които правеше никой не я беше попитал кой университет е завършила ,а какъв ОПИТ ИМА.Стажа които беше карала в Кока Кола и HP беше водещ.Предлагането на административна почасова работа без холански език е силно ограничено и главно такива позиции се намират в Амстердам,за което естествено, ако децата живеят в друг град,се налага да пътуват.Завърши си магистъра/естествено с 1 година повече,заради примастъра/ и сега е започна постоянна работа отново  в Аместердам,поради същата причина.Основното предлагане на работа само с английски е там.Вече живее в самостоятелно жилище в Ротердам.
Та децата могат да се реализират там където искат да живеят-БГ и Нидерландия.Важното е да си завършат съответното образование и да имат желание да се развиват.А докато учат повечето от тях работят каквато работа намерят/повярвайте ми и реденето на стока по складовете им носи освен пари и мотивация да се развиват/.

# 665
  • Мнения: 517
Няма как да се очаква, че някой ще споделя конкретна информация за реализацията на детето си в анонимен форум. Без да се посочи фирма, позиция и заплащане, как може да се направи равносметка? Не е сериозно да се прави информиран избор по писанията на хора във форум. Който иска да се информира достоверно, влиза в LinkedIn и проверява завършилите съответния университет къде и на какви позиции работят.
Не става въпрос за такава информация - едно не/доволен съм от избора си защото... ще върши работа за следващите.

# 666
  • София
  • Мнения: 6 605
Аз под реализиране нямах предвид да се посочи фирма и заплата (Боже, опази! Dizzy Face), а по-скоро социалната адаптация. Остават ли там, връщат ли се, как се чувстват там и тук. Може ли инженер (например) да се "продаде" без да знае нидерландски или поне не на високо ниво. Това ми е интересно.

# 667
  • Sofia
  • Мнения: 4 231
Аз смятам, че повечето деца са в Нидерландия в резултат на информиран избор - техен или на родителите им. Да се обвиняват консултантските фирми, че подвеждат някого ми звучи абсолютно несериозно. Отговорността е на родителите да съберат цялата обективна информация, да преценят потребностите, интересите и възможностите на децата си и вземат най-правилното решение. То не се прави от външни лица, били те и консултанти. Да, могат да послужат за оправдание на недостатъчно информирани или ангажирани родители, но няма какво да се заблуждаваме, отговорността е единствена наша. Това написах като коментар под широко споделяната статия на Космо във фейсбук, както и че поднесена по този едностранчив начин, лично на мен ми навява нелоялна форма за привличане на клиенти. Вместо аргументиран отговор, коментарът ми беше изтрит (което ми говори достатъчно). Наемът на сина ми в Бреда за 18 квадратна стая, със споделени кухня, баня, тоалетна с още двама студенти, в почти идеален център е 418 евро, като в момента кандидатства за надбавката. Включени са всички консумативи. За един месец разходите му бяха около 200 евро за храна плюс сто и нещо за едногодишна карта за фитнес. Образованието му се плаща с кредит, за който добре знаете какви са условията. За информация, лихвеният процент по студентските кредити на ДСК е 7%. Другият ми син учи в СУ и смея да твърдя, че начинът по който се преподава в неговия факултет не се променил за последните 30 години. А го твърдя защото съм учила на същото място преди толкова години и мога да направя сравнение. Разговаряла съм много както с него, така и с негови колеги, най- обрано казано - отегчени са (не става въпрос за технически науки, така че констатацията ми не касае тях). Да, важна е мотивацията на децата и ако тя съществува ще се изучат все едно къде. Но за мен мотивацията както се създава, така може и да бъде убита. Отегчението, остарелите методи на преподаване, амортизираната техника и база, липсата на реална връзка с практиката, са фактори, които са в състояние да убият мотивацията. И познавайки си всеки детето, границите на възможностите, интереса и формите му на привличане, които му влияят, се преценява. Отделно, лично за мен са важни условията, чистотата, културата в общуването, позитивната енергия, изобщо качеството на живот…., неща, чийто дефицит е все по-осезаем тук. Важни са ми и уменията, които придобива там в практически план, самостоятелността, справянето с различни ситуации, възможността да взима сам решения и да прави избори, да се учи от грешките, които тук бих предотвратявала от майчина милост.
И да споделя Simple Smile
В понеделник се върнах от Бреда, боядисвахме стаята и ви показвам само за кратко как изглежда в почти окончателен вид:)

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 11:32 от dodo_dodo

# 668
  • Мнения: 325
Аз под реализиране нямах предвид да се посочи фирма и заплата (Боже, опази! Dizzy Face), а по-скоро социалната адаптация. Остават ли там, връщат ли се, как се чувстват там и тук. Може ли инженер (например) да се "продаде" без да знае нидерландски или поне не на високо ниво. Това ми е интересно.

Софтуерен може без проблем, в повечето офиси работният език е английски, тъй като е пълно с експатс. То дори в други хъбове като Берлин, Стокхолм и прочие е пълно със експатс които си работят без да знаят местния език.

Апропо моите така и не научиха холандски а изкараха 4-5 години докато учеха и работеха и малко след завършване също.

# 669
  • Мнения: 233
Моето мнение е, че изобщо няма място за сравнение между образование в България и образование в чужбина. Имам наблюдение за деца на роднини и деца на колежки, които грам не се срамуват да споделят(Как някой друг се е явил на изпит вместо тях, как преподавателя влиза в изпит и се обръща с лице към прозореца и с гръб към тях и така остава до като изпита свърши, тоест докато преписват) и още много подобни примери знам. Това се случва в университети в София. За мен образованието в България е потрес. Тази година дъщеря ми завърши инженерна специалност във Фонтис, от пет деца в нейната група, се дипломира само тя, другите не успяха (липса на стаж, не признаване на стаж, не взети изпити, изпуснати срокове и т.н),сега работи във компанията дето си изкара стажа и е много доволна. Колегите и много я ценят и тя доста се старае. Че е трудно, трудно е, но си заслужава усилията.
(През всичките 4 години не е спирала и да работи, от всички в нейната група само тя работеше)
Desislava777




Ето такива коментари трябва да има тук !Браво , браво на децата ви !!, Браво на успеха и трудът им !Момичета когато аз започнах преди 3 години да чета и уплашено да сондирам мнения  вие много ми помогнахте за избора , за това да съм спокойна и да приемам всички предизвикателства които се изправяха пред детето !!!

, ..G D...Chervenokoska .....,Kalista ....., Mini,.... Lubka .....KrisTi ......Kereva,ще пропусна и много други , но вие се знаете момичета и огромно ви БЛАГОДАРЯ!.
  Ето на финалната права сме !Не беше нито толкова скъпо  за нас родителите -/детето работи и се издържа от 2 семестър  от 3-ти си плаща годишната такса сам /,нито толкова страшно!!!!, Но пък смея да твърдя , че децата попадат в различен Свят на възможности , които в България не им се предоставят,те само трябва да се пресегнат и да ги грабнат !!!!За новите  в темата не си мерете  знанията и възможностите на децата  просто стойте плътно зад техните решения и им помагайте с информация!Тук има много проверена такава,  дадена наготово от някой които са я получили по трудния начин, но са ви я предоставили смелена и достъпна !Просто  ей така-безвъзмезно , за да ви помогнат  да не изпаднете в трудна ситуация !!!

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 11:38 от pali78

# 670
  • Мнения: 5 431
"...просто стойте плътно зад техните решения и им помагайте с информация!"
Абсолютно!

# 671
  • Мнения: 590
Здравейте,
Благодаря на всички, които са вложили  много труд и време за да съберат толкова полезна информация буквално по всички въпроси  касаещи студентите в Нидерландия!
Не  съм вярвала, че след като детето порастна пак ще влизам в БГ Мама, но ето ме отново тук след 15 г. Simple Smile
Дъщеря ми е първа година в WDKA Rotterdam и много харесва  града, средата и академията.
За сравнението между образованието в БГ и Нидерландия не мисля че може да правим някакви генерални обобщения. Зависи от университета, специалността и самото дете. 
Истината е че, в момента ако искаш да учиш възможностите за курсове, обучение, литература  и др. са огромни. Всичко опира до желание и усилия.
Моите впечатления за обучението по изкуствата : в Нидерландия ги стимулират да мислят различно, да излязат извън рамки и клишета , докато в България обучението в тази сфера като цяло е закостеняло.  Тук се следват канони и правила и всичко извън рамката е грешно и неприемливо.  Казвам го след  5г. на детето в национална художествена гимназия  и след разкази на няколко деца завършили художествената академия.  Едва през последните години  има някаква промяна генерирана  от млади преподаватели учили навън.  Разбира се ако целта е да станеш художник, който ще рисува в стил реализъм, няма нищо лошо 5 години да рисуваш едно и също и да усъвършенстваш техниката си, но парадоксът е  когато отидеш да работиш  и от теб искат да покажеш оригинални и нестандартни идеи. 
Другото ми наблюдение   за студентите в България е че докато не дойде сесия много не се напъват, докато в Нидерландия от втората седмица започват проекти, задачи и се гонят срокове .
Аз доживях да чуя, че детето ми има дилема: да жертавам ли една вечер и да отида на парти или да си работя по проекта, защото остават само две седмици Simple Smile

# 672
  • Мнения: 255
Дъщеря ми се обади доста притеснена  вчера, учи в Ротердам. Имало стрелба и палежи в Медицинския кампус на Университета Еразъм. Ако сте гледали българските новини, случайт беше отразен. Три жертви - една в университета, а други две в частен дом. Когато се обади, още не беше ясно дали стрелецът е заловен и имаше съмнения, че се движи по улиците въоръжен. Дори в момента не е ясно, дали убиецът е бил един, или съвпадение на инциденти. Получиха по имейл препоръка да избягват публични места и да не излизат, но mid-term изпитът, който трябваше да държи след час в унверситета, не беше отменен. Приятелката ѝ е гъркиня, и група момчета - нейни сънародници ги изпратиха до университета. Не че могат да ги опазят при стрелба, но все пак беше много мил жест. Докато ѝ гостувахме, отново бяхме преки свидетели на улична стрелба. Вярно, полицията реагира много бързо и професионално, стрелецът беше заловен за минути. За мой ужас, вечра попаднах на статистика, според която в има голям брой инциденти със стрелба и палежи (117 взрива и 65 случаи на стрелба в Ротердам от началото на годината), но не само в Ротердам и Амстердам. Има скорошни случаи в Грьонинген, Хага, Айндховен. Аз уж четох за безопасността, но явно не съм чела където или колкото трябва. Не пиша това, за да ви отказвам или плаша. Но според мен е редно да знаете и за това.
https://nltimes.nl/2023/09/01/180-explosions-gunfire-incidents-r … m-region-far-year
Но все пак, изпитът е минал много добре. Любимата математика. Да отбележа, че в Университета Еразъм Ротердам през първата година трябва да бъдат взети успешно всички изпити (60 пълни кредита), иначе отпадаш. В Юнифай ни обясниха, че се влиза ужасно трудно и много трудно се изкарва. Това само я нахъса да учи там. Влизането не е толкова ужасно, в зависимост от специалността може да се иска изпит. За изкарването - предстои да разберем.

# 673
  • Мнения: 458
Смятам, че Холандия е сравнително безопасна дръжава. Разбира се не е приятно да чуваш статистики за населеното място на детето ти, но все пак е важна голямата картина. При нас просто не се дава статистика колко са вандалските прояви вкл. стрелби в студентските кампуси и мигранските сборища.
Холандците са наблюдателни хора и веднага звънят в полицията, ако видят нещо подозрително. А тяхната полиция се отзовава веднага независимо какъв е сигнала.
Моята щерка отишла на една среща по-рано и решила да се разходи докато стане време. Хич не осъзнала, че наблизо има релси. След 10 мин една полицейска кола я посетила да я пита каква е и какво прави в региона, защото някой се обадил, че има потенциален самоубиец чакайки да дойде влака.

# 674
  • Мнения: 517
Някъде четох, че престрелките в Нидерландия са предимно в Ротердам и Амстердам и са свързани в повечето случаи с наркокартелите. Не знам дали и случаят от вчера е такъв, но като че ли по-скоро е на лична основа.

Общи условия

Активация на акаунт