Избор на специалност в ТУ София

  • 1 648
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!
Догодина ми предстои да кандидатствм в универистет. Реших да пиша тук по-рано, за да не взема прибързано решение след година. Бих искала да се занимавам с компютърни науки и програмиране. Насочила съм се към следните специалности в ТУ София:
-"Информатика и софтуерни науки"- Имате ли впечатления от тази специалност? Изучаваната математика на ниво ФМИ ли е?
-"Компютърно и софтуерно инженерство"
-"Интелигентни системи и изкуствен интелект"= нова специалност ,имате ли впечатления от нея?
 -"Мениджмънт и бизнес информационни системи"

Наясно съм , че която и специалност да запиша ще ми се наложи да се подготвям самостоятелно , за да получа практически знания (курсове). Коя от гореизброените специалности би ми дала и достатъчно време за самостоятелна подготовка? Ще се радвам да получа вашите съвети и мнения.
Благодаря!

# 1
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Хем математиката да е на ФМИ ниво, хем да има време за самостоятелна подготовка, т.е. нищо да не се учи. Малко оксиморон...

А курсовете пък защо? Познавам добри и много добри програмисти, част от тях в големите 5 ИТ фирми в света, другите - в други известни американски фирми, макар не топ 5, и последните - добре реализирани и добре печелещи в България. Нито един от добрите и добре платените програмисти не се е научил да програмира с някакви курсове... Тази мода с курсовете е само за преквалифициращи и все още нищо незнаещи в областта хора, които имат съвсееем различни специалности и умения дотук и искат да влязят някак в ИТ бранша, такива също познавам няколко. Те не са добри програмисти, няма и да станат с разните курсове, там целта беше сертификат и някакви бейсик познания, но това са хора на 30+, които нямат време за цяло ново учене, изплащат жилища и успоредно си работят другата работа, помагат на възрастни родители, някои имат семейства... Ама да влезеш да учиш за ИТ и успоредно да ходиш на курс за същото, който и него да си го плащаш, не евтино при това, е това вече не го разбирам...

В този смисъл, сега в момента кой ви спира да се учите да програмирате? Тези от ФМИ, които са голяма част от НПМГ и СМГ (сиг и ТУЕС), те си програмират откакто са гимназисти. Не чакат някои във ФМИ или ТУ да им налива програмиране... Специално за учене на програмиране ти трябва компютър и интернет, не е леярство и стругарство, да чакаш да ги видиш във фирма или в университета. За някакви много особени предмети - ок, за тях ще получиш насоки в университета (под въпрос доколкото адекватни, но ок), но за всякакви основни неща не е нужно да се чака. Ваканция е, има още месец до училището, има какво да се научи...

# 2
  • Мнения: 3
Имах предвид математиката, заложена в програмата на специалността "Информатика и софтуерни науки"(Линейна алгебра и аналитична геометрия,Математически анализ I II, Дискретни структури, Висша алгебра, Теория на вероятностите и математическа статистика, Въведение в числените методи...  ) е толкова тежка, колкото във ФМИ или изпитите се вземат по-леко. Чела съм мнения, че във ФМИ обучението е много тежко точно по предметите свързани с математиката. А какво ще кажете за сертификатите, получени от СофтУни?

# 3
  • Мнения: 435
Моето мнение е, че зависи кой преподавател ще ти се падне. Преди 100 години по математика II  ми се падна Пешева( незнам дали още преподава) от 100+ човека на първо явяване пусна само мен с 3. Незнам какво е нивото във ФМИ не съм и запозната особено с компютърните специалности, познатите които имах в КСТ( тогава,  може и да е преименувано сега) изобщо не бяха впечатлени от нивото на обучение.

# 4
  • Мнения: 269
Във ФМИ изпитите по математика бяха трудни за тия къде изучавахме баш математика. Аз лично съм виждал как на изпит по абстрактна алгебра пускаха програмистите стига просто да могат да съберат 2 матрици. Ако знаеш достатъчно, че да влезеш - ще я избуташ математиката в твоя случай. За програмирането, както са ти казали можеш и сега да си списваш от време на време по нещо. То без тва програмирането  извън унито няма нищо общо. Освен, ако не тръгнеш да се занимаваш с нещо супер тегаво, едва ли някога ще ти се наложи да си разпишеш сама вектор на С чрез пойнтери и едва ли някога ще отвориш забилите четива на Магдалина Тодорова отново. Повечето време ще го прекарваш крадейки код от нета. Все пак ще е хубаво да разбираш кво крадеш, де.

# 5
  • Мнения: 253
Математиката в ТУ е една идея по-лесна за вземане от ФМИ. Въпросът е коя специалност ще избереш. След навлизането на изкуствения интелект много неща ще се променят.

# 6
  • Мнения: 2 903
Ако искаш теоретичните предмети (защото не е само висшата математика има и предмети, които са си специфични за компютърните науки) да са на нивото на ФМИ, то се запиши във ФМИ. Компютърни науки или Информатика, това са двете специалности с най-високо ниво на преподаване и най-обширни конспекти. Колко ще научиш си зависи изцяло от теб. Колко трудно се взимат изпитите зависи най-вече от това при кой преподавател точно ще се паднеш. Има такива, които се заяждат много, но същевременно те държат нивото на преподаване по-високо и не прескачат материал само защото мнозинството от курса изостават.
В ТУ е същото, но там не мога да ти кажа, кои са добрите специалности и преподаватели. Като цяло за чисто софтуерни специалности във ФМИ е по-добре. Във ТУ се набляга много на физика, електроника, електротехника, които за чисто софтуерна работа не са важни, там е по-добре, ако ще се занимаваш и с хардуер, вградени системи, автоматизация на производството и т.н. неща, за които възможностите за кариера в България са доста ограничени. Освен това в ТУ се държи доста на присъствие и заверки на семестрите, което затруднява ходенето по стажове и запчване на работа докато следваш. Във ФМИ го няма това.

Практическия опит се трупа на стажовете и при работа по проекти с колегите и преподавателите ти от университета. Не става с разните частни курсове, защото там 90% от преподаващите практически опит и знания нямат никакви и преподават защото нямат кариерно развитие другаде. За съжаление познавам лично няколко такива "преподаватели". Особено пък в софтуни, където масово преподавателите им са завършили пак софтуни преди 1-2 години.  Масовата практика по тези фирми е да имат 1-2 човека с реален опит, които да ползват за реклама, а реално курсовете да се водят от такива без никаква подготовка и с измислено CV и проекти. Тези сертификатчета ги гледат само фирмите с огромно текучество, където всеки месец наемат цял нов екип защото стария е избягал. Там време за интервюта и търсене на хора със знания нямат и затова са си формирали симбиоза с разните академийки. В България такива фирмички има много, все пак основният принцип на българския бизнес е "евтини сме".

Завършването на истински университет е по-трудно, но ще те постави няколко години напред в кариерното развитие спрямо тези от академийките.

# 7
  • Мнения: 3
Благодаря на всички за изчерпателните отговори, а какво ще кажете за двете нови специалности в УНСС : КОМПЮТЪРНА ОБРАБОТКА И АНАЛИЗ НА ДАННИ и КИБЕРСИГУРНОСТ И ЕЛЕКТРОННО УПРАВЛЕНИЕ, програмите са съвместни с Тракийски университет – Стара Загора. 

# 8
  • Мнения: 2 903
Ако искаш да се занимаваш с компютърни науки и програмиране, в България има само два смислени избора - СУ и на второ място ТУ. Всичко останало е компромис колкото да имаш някаква хартийка с печат.

# 9
  • Мнения: 253
Благодаря на всички за изчерпателните отговори, а какво ще кажете за двете нови специалности в УНСС : КОМПЮТЪРНА ОБРАБОТКА И АНАЛИЗ НА ДАННИ и КИБЕРСИГУРНОСТ И ЕЛЕКТРОННО УПРАВЛЕНИЕ, програмите са съвместни с Тракийски университет – Стара Загора. 
На ваше място не бих избрала УНСС. Както и bboiko ви е писал - най- добре е във ФМИ, но там не е за всеки. Още първата година половината се отказват,  точно заради сложната математика. ТУ е по приемлив избор за деца, които не са завършили НПМГ и СМГ. Вижте програмите на специалностите, които сте харесала и преценете. Тази с изкуствения интелект ми привлече вниманието. Изглежда като две специалности, комбинирани в една. Мернах в програмата, че учат  CAD/CAM технологии и това ме зарадва. Зъболекарят ми прави фасети и коронки с такава машина. Бях впечатлена, че фасетите ми бяха готови за час и не се налага да чакаш зъботехник. Освен това се използват и в хирургията

# 10
  • Мнения: 25
Догодина ми предстои да кандидатствм в универистет. Реших да пиша тук по-рано, за да не взема прибързано решение след година. Бих искала да се занимавам с компютърни науки и програмиране. Насочила съм се към следните специалности в ТУ София:

СУ ФМИ принципно е най-доброто място за ИТ специалности. После следва ТУ София, така че по-добре се насочете на там.

# 11
  • Мнения: 8 536
"Информатика и софтуерни науки" в ТУ не е инженерна специалност, излизаш "Бакалавар информатик", както ФМИ в СУ. Учи се основно математика и програмиране.
"Компютърно и софтуерно инженерство", "Интелигентни системи и изкуствен интелект" са инженерни специашности и се учат типични за инженерните специалности предмети.
Съвета ми е да се запознаете добре с учебните планове.

Математиката в ТУ е една идея по-лесна за вземане от ФМИ.
Това също го потвърждавам.

# 12
  • Мнения: 15 572
Ще използвам темата, за да не пускам нова. На сайта на ТУ видях, че провеждат курсове за кандидат-студенти. Може ли някой, който е карал тези курсове, да каже кога става записването за тях, какво се учи, кога и как се провежда курса и всичко, за което се сети. Също така ме интересува само курса достатъчен ли е или е хубаво да се вземе и учител по математика, който има опит с подготовка на кандидаттстуденти точно за ТУ
Става въпрос за специалност "Софтуерно инженерство".

И въпрос № 2 - коя друга специалност е най-близо до Софтуерното инженерство? Извинявам се за глупавия въпрос, обаче съм изключително боса на тема ИТ и всяка информация ще ми бъде от полза.

# 13
  • Мнения: 253
Ще използвам темата, за да не пускам нова. На сайта на ТУ видях, че провеждат курсове за кандидат-студенти. Може ли някой, който е карал тези курсове, да каже кога става записването за тях, какво се учи, кога и как се провежда курса и всичко, за което се сети. Също така ме интересува само курса достатъчен ли е или е хубаво да се вземе и учител по математика, който има опит с подготовка на кандидаттстуденти точно за ТУ
Става въпрос за специалност "Софтуерно инженерство".

И въпрос № 2 - коя друга специалност е най-близо до Софтуерното инженерство? Извинявам се за глупавия въпрос, обаче съм изключително боса на тема ИТ и всяка информация ще ми бъде от полза.
Моят беше на онлайн курс към ТУ. Каза, че не е доволен от асистентката, която го води. До софтуерното - информатика и софтуерни науки, изкуствен интелект.

# 14
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Моят син хиди на присъствените курсове по математика в ТУ.
Доколкото помня са 2 пъти годишно. Примерно от октомври до февруари и после март-май има курс със същото съдържание, но по-интензивен - вместо само в събота  е събота и неделя. Не си спомням точното разпределение.
Моят ходи на тези, които са в началото на годината. Яви се на 2 пробни изпита, като на втория изкара 5.80 и приключи с кандидатстудентската си кампания, не ходи на редовния изпит. С тази оценка кандидатства, когато дойде времето.

Общи условия

Активация на акаунт