Частни училища -информативно - дискусионна тема- 61

  • 59 949
  • 849
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 2 444
Какво ви е мнението за Училище “Рьорих” и Свети Наум?
За св. Наум нямам.
Рьорих е спокойно, приятно, полагащо индивидуални грижи място.  Образователните им амбиции са насочени към постигане на оптималното  при всяко дете (не максималното), наблягат на дебати, изкуства, индивидуални упражнения. Поради тази причина понякога го избират семейства с деца, за които не искат стрес. Някои са МНОГО интелигентни и с наистина много високи резултати по всички обичайни метрики, някои са доста назад, затова общият им резултат не е уау по общите очаквания.
Идете на място да видите дали е вашето място, защото е една защитена среда, която е много позитивна и приемаща

# 526
  • Мнения: 5 957
Чаках една статистика с огромен интерес. И величината на цифрите ме изненада, макар да очаквах тенденцията.
https://www.svetasofia.com/koi-sme-nie/realizaciq/

 
В един блог беше написано, че 43 ученици от Света София са приети в АК, а има и 3 близки резерви.
Според горната статистика само около 23-24 деца са се записали. Т.е. поне 20 приети деца не са се записали в АК и са избрали други гимназии.
Едно дете е в чужбина, едно дете е в Иван Апостолов.
Преди години такова нещо не се е случвало с такава масовост.

Без коментар!

Последна редакция: пн, 23 окт 2023, 22:33 от Fancy

# 527
  • Мнения: 7 167
Скрит текст:
Чаках една статистика с огромен интерес. И величината на цифрите ме изненада, макар да очаквах тенденцията.
https://www.svetasofia.com/koi-sme-nie/realizaciq/
 
В един блог беше написано, че 43 ученици от Света София са приети в АК, а има и 3 близки резерви.
Според горната статистика само около 23-24 деца са се записали. Т.е. поне 20 приети деца не са се записали в АК и са избрали други гимназии.
Едно дете е в чужбина, едно дете е в Иван Апостолов.
Преди години такова нещо не се е случвало с такава масовост.

Без коментар!
Това, че 43 ученици от СС са приети в АК говори много за самите ученици.
А това, че 20 от тях (от СС) не са се записали в АК не говори абсолютно нищо. Simple Smile
Лично мнение, разбира се. Flowers Hibiscus

# 528
  • София
  • Мнения: 12 394
Е, имаше един спор по-напред в темата. Потребител поддържаше тезата, че броят на явилите се деца от СС на изпита за АК се равнява на броя желаещи да се запишат в АК. И че за явилите се на изпита, но неприети, всяко друго училище е компромисен вариант, просто защото не са имали друг избор. Тазгодишните данни ясно показват, че това не е така.

Последна редакция: пн, 23 окт 2023, 22:31 от sanaka

# 529
  • София
  • Мнения: 2 444
Мисля, че таксите на АК тази година са значително по-високи?

# 530
  • София
  • Мнения: 4 094
В АК може да се влезе и след 8-и клас, май и след 9-и.

# 531
  • Мнения: 9 882
Простете невежеството ми, но таксите на горните класове същите ли са като на новоприетите?

# 532
  • Мнения: 135
Чаках една статистика с огромен интерес. И величината на цифрите ме изненада, макар да очаквах тенденцията.
https://www.svetasofia.com/koi-sme-nie/realizaciq/

 
В един блог беше написано, че 43 ученици от Света София са приети в АК, а има и 3 близки резерви.
Според горната статистика само около 23-24 деца са се записали. Т.е. поне 20 приети деца не са се записали в АК и са избрали други гимназии. Догодина ще посвикнат с новат
Едно дете е в чужбина, едно дете е в Иван Апостолов.
Преди години такова нещо не се е случвало с такава масовост.

Без коментар!
Преди години и таксата не е била толкова висока. Записали са се децата, за които АК е било наистина мечта. Останалите са били понатиснати от родителите да завият към финансово по-приемливи варианти. Нищо толкова изненадващо. Догодина ще посвикнат с новата такса и пак ще започнат да предпочитат АК😁 Всъщност, какво искаш да кажеш, Фенси? Че децата от СС се явяват на изпита за АК само за спорта ли, да докажат колко са велики? Споко, това го правят само децата от общинската конкуренция😁

# 533
  • София
  • Мнения: 12 394
Аз този отлив към частните гимназии чакам да го видя вече 10 години. И не се случва. Не се случваше дори тогава, когато таксите им бяха наистина много ниски. Още по-малко вероятно е да се случи сега, когато таксите са им високи /не само на АК/. Да не говорим, че частни гимназии с език, различен от английски, няма /поне не и що-годе читави такива/.
Нивото на което и да е училище е в силна зависимост от нивото на учениците му, разбира се. Независимо дали е държавно или частно.

# 534
  • Мнения: 8 347
И в каква посока ще е този отлив?
В посока частни гимназии.
Наистина ми се ще да видя прословутото високо ниво на Испанската, примерно, ако приемат ученици с нисък бал🙂 Ще е интересно за статистиката😁
Можеш ли да ме светнеш за кои частни говориш?

След две деца в АК, и сложени плюсове и минуси на теглилката номер три е в ДГ.
Да си призная бях лекичко притеснена, това ми е първият сблъсък с държавното образование. От 1998 съм близка с частното. Както и да ги броиш за 25 години Simple Smile Та за сега забележки от държавното нямам, искренно съм изненадана от положителната посока.
Това не значи, че бих дала съвет на приятелка да запише детето си в 1 клас на ДУ, но за сметка на това ДГ бих я препоръчала.

# 535
  • Мнения: 9 882
Коя ДГ, ако може, сподели.

# 536
  • софия
  • Мнения: 25 959
Успяват децата, които са фокусирани, имат знания, които са учили с постоянство.
Има много примери за много "натренирани", които не са приети. Има и много деца, които изобщо не са тренирали формата, но са умни и учещи и са приети. Доказателство за това са деца (от МГ), които се явяват на изпита, за да видят какъв е и АК да е резервен на резервен вариант.
Разбира се, има и фактор късмет като на всеки изпит.

След известен опит с Колежа, мога да кажа, че той е мястото за моето дете, въпреки слабостите, които има. Не знам за училище, в което липсват. Атмосферата, средата и подходът на обучение имат положителна роля в развитието на моето дете. Всъщност, ако трябва да избираме отново, различният, в сравнение с ДУ, подход на обучение и възможността да правиш нещо в училище, което наистина харесваш извън ученето, са нещата, заради които бихме го избрали отново. Иначе, като навсякъде, има добри и не толкова добри учители, проблеми с комуникацията, по-големи очаквания нещо да се случва и то да не се случва. Усещането ми като родител, не ученик, е, че там нещата се случват много близо до реалния живот и това, с което всеки се сблъсква в работна атмосфера.

Последна редакция: вт, 24 окт 2023, 15:38 от zvаnchе

# 537
  • Мнения: 9 882
Едно и също казахме. "Натренирани" не е обида.

# 538
  • Мнения: 8 347

Фенси, нормално е за теб да започнеш да обиждаш, когато нещо не ти изнася. Но няма никакъв шанс да падна на твоето ниво. Ти започна темата за АК. Нищо, ама нищо информативно нямаше в поста ти. Всеки който се интересува от СС, може да им погледне статистиката. Ако в изпита за вход в АК няма нищо сложно, не знам какво трябва да говорим за елементарното НВО, което държат всички деца. То освен, че е елементарно не предполага и никакво мислене, а залага на наизустяване на модели и шаблони. А що се отнася до това, че не можеш да си видиш есето, какво стана с изпита за вход в СС, за който се оплакваше от липса на прозрачност? Или си променяме мнението според както ни изнася🙂
Позволих си да се включа, защото за пореден път училище ще бъде набедено от теб, без изобщо да си имала реален досег до него. И хората, които разчитат на мнения от този форум, ще бъдат подведени. Лично мен, АК ме привлича точно поради факта, че има отделен изпит, нямащ нищо общо с великото МОН.
Не съм адвокат на Фенси ама да се включа Simple Smile

Фенси даде информация за записаните деца от СС в АК тази година, лично аз мога да извлека доста информаця от тази справка. Въпрос на желание и статистичеки умения, може би Simple Smile
За съжаление или по-скоро за щастие АК, доста доближиха изпита си до този на НВО, реално самото ръководство е оценило НВО-то като фактор. Така реално деца със знания и умения за НВО попадат също в АК.
За разлика от старият формат на изпита с доста логика която не се учи в училище.
При първият ми сблъсък с АК, детето се готви повече от година защото с логическите задачи не се беше сблъсквала никога. При миналогодишният пробен изпит, младежа нафраска логиката за 15 минути защото това бяха част от задачите с които кандидатства в МГ след 4 клас.
Реално за децата с високи резултати остана един единствен компонент по който да се разграничат а именно "Есето" което не се учи в училище а трябва тренировка за него и което се оценява субективно.

Тоест отделният изпит в момента е само отделен и е базиран на НВО , така че реално има доста общо.
Ако

# 539
  • София
  • Мнения: 2 444
Искам да кажа, че ще има все повече по-добри частни гимназии, което ще се случи в следствие на естествения процес от постепенен спад на нивото на общинското образование, която кара по инерция от 89 до сега.

Общи условия

Активация на акаунт