Частни училища -информативно - дискусионна тема- 61

  • 60 028
  • 849
  •   1
Отговори
# 795
  • софия
  • Мнения: 5 017
Всички ли?

Титина, българската реалност и зрялост на родителя засега това е родила. Ти можеш да не записваш детето си на уроци, защото така си решила. Онези, които се борят за определено училище предпочитат да се презастраховат.

В личното ми обкръжение има деца, от обикновени ДУ, ходещи плътно на уроци всяка божа седмица събота и неделя и приключват с 35 точки на матурите, веднъж едно ме изненада с 56.

Уроците не са панацея, нито оправдание, нито показател.

И ако вземем тези деца от училишата (частните), дето са провал защото ходат на уроци, заедно с другите дето също ходят на уроци, но не са от същите уилища и ги изпитаме/тестаме по произволен друг предмет извън матурите, аз си залагам главата, че тези от силните ЧУ ще са в пъти по-високи резултати (като обща оценка)

# 796
  • Мнения: 9 926
Що за въпрос. Естествено, че става дума за изключения.

# 797
  • Мнения: 5 974
Е добре де. Да приемем, че абсолютно всички ходят на уроци. И тези от топ ЧУ, и тези от държавните. Нали, стартовата база е една и съща. Всички ходят. И накрая все най-обсъжданите са с топ резултати, а другите не са. Та мисля можете сами да си отговорите кое дава разликата в представянето, въпреки, че всички ходят на уроци.

Fancy, не ми казвай, че не си срещала/чувала за деца зле по български, блестящи по математика и обратното. Това се вижда доста бързо и съответно си има механизъм заложен в договора децата да не стигнат до НВО. Не знам дали и доколко се ползва, но въпросът е, че го има като клауза.

Принципно, дори и някой да изкара 30 т.  на фона на останалите, с колко да падне общото постижение?
Явяването на НВО си е разумно независимо от плановете. Май до края на гимназията могат да потрябват резултатите при местене.
Казвам ти. Аз предполагам, че имаш конкретен и единичен случай, който само потвърждава другото казано. Освен това, за пръв път чувам за механизъм, заложен в договора, който позволява на училището да не допуска на база тези резултати до НВО. Ако ти имаш такива примери, е хубаво да ги огласиш в конкретика, защото са противозаконни.
И такива драстични разлики в представянето може да има, като много генерално изключение, но като правило не са някакво явление. Разликите са далеч по-несъществени от това, което даваш за пример.

# 798
  • Мнения: 9 926
Не знам дали разбра. Според мен при клауза за успех едва ли се чака НВО.

# 799
  • Мнения: 135
Първо, трябва да се запитаме какво точно тества въпросното НВО. Второ, трябва да видим от къде точно произтича необходимостта от частни уроци. Трето, трябва да си отговорим защо онези малоумници от МОН използват НВО и като състезателен изпит и подлагат родители и деца на неистов тормоз с този шаблониран и елементаризиран тест, който подпомага процъфтяването на бизнесчето с частни уроци. И щяхме да си отговорим, ако отговорите не бяха толкова неудобни, включително за нас като родители.

# 800
  • Мнения: 5 974
Не знам дали разбра. Според мен при клауза за успех едва ли се чака НВО.

Не ти се разбира нищо от твърденията. Какво общо има клаузата за успех с НВО? Клаузата обичайно е мин. 4 или 4.50. Резултатите от НВО на топ училищата средно в последните години са над 5.5-5.6. Схващаш ли, че разликата е огромна?

И само да кажа, че 4,5 е много нисък праг. Ама много нисък. А всяко училище има право да си формира политиката...

# 801
  • Мнения: 9 926
Не ти противореча.
Ако нямаш 4, респективно 4.50, не ти подновяват договора, не стигаш до НВО.
Т.е. не ми се вярва да те чакат до 7 клас, за да те скрият. Разбира се, какво ли знам аз.

# 802
  • Мнения: 5 974
Не ти противореча.
Ако нямаш 4, респективно 4.50, не ти подновяват договора, не стигаш до НВО.
Т.е. не ми се вярва да те чакат до 7 клас, за да те скрият. Разбира се, какво ли знам аз.

А тези, които са между 4 и 6 как ги крият? Нали това е тезата на фейсбук господина.

# 803
  • Мнения: 9 926
Тезата на господина не я намерих в оригинал.
Просто предположих, че едва ли се чака до НВО, ако искаш някое дете да не се яви от твоето училище.

# 804
  • София
  • Мнения: 749
Наскоро, в една ФБ група имаше питане за препоръки на частни училища. В хода на дискусията, един баща написа, че данните за НВО са подвеждащи, защото всички частни училища имат практика (дори Питагор и Света София) да скриват слабите си ученици от НВО (фалшиви медицински бележки), за да не им развалят статистиката. После въпросните слаби ученици продължавали в частни гимназии, приемащи деца без изпит. Ако имате наблюдения, вярно ли е горнато твърдение и ако е, масова практика ли е?

Ето го въпросът, от който тръгна дискусията. Няма такава практика, защото макар и тя хипотетично да е в интерес на училищата, няма родител, който да спре детето си от НВО в името на престижа на училище, в което то така или иначе вече няма да учи.
А относно уроците и изключването на ученици - ужасно досадно е това предъвкване на една и съща тема за едни и същи училища вече години наред. Всичко вече е казано, обсъдено, споделено и коментирано в ужасни и отегчителни подробности.

# 805
  • Мнения: 42 153
Ето го въпросът, от който тръгна дискусията. Няма такава практика, защото макар и тя хипотетично да е в интерес на училищата, няма родител, който да спре детето си от НВО в името на престижа на училище, в което то така или иначе вече няма да учи.

Съвсем не мисля така. Защо например спряха "стените на плача" след изпити и олимпиади? И вече реално няма класирания, ами разни номера и прочее? Ами защото много амбициозни мами се развикаха, понеже "златните им яйца" се издънваха и те не искаха другите да разберат. И с НВО е така - определено има мами, които си правят тънката сметчица,  че е по-добре "яйцето" да е "болно" и да не се яви, отколкото да се разчуе, че е изкарало тройки.

# 806
  • софия
  • Мнения: 5 017
А защитата на лични данни дали не би могла да е причина за новия формат инфо?

# 807
  • Мнения: 314
Добре, ако наистина е така? Къде отиват тези деца ако не са се явили на нво/ пропускаме влезлите в АК/. След 7 клас училищата с висок резултат на нво ЕСПА и СС ги няма. В ПЧМГ има изискване за минимални точки от матура.. Ще ми е странно ако родители допускат децата им да са минали през СС, пчмг и тн и да отидат след 7 клас в училище, в което няма никаква цедка..
А и как става? Седмица или месец преди това ръководството привиква родителя и съобщават, че детето няма да се явява и точка.. И родителя смирено казва: Добре, само за да не ви изложим и независимо от положения труд ще ви послушам и ще го заключа..

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 13:32 от FBID10156259284633594

# 808
  • В офиса
  • Мнения: 4 038
Аз отново загубих фокус тук. Изумява ме количеството безумни легенди, които се генерират и разпространяват от нищото. Крият ги, да знаете, за това ще са им такива хубави резултатите. Заключват ги в мазето седмица преди НВО-то. С очите си го видях Grinning

# 809
  • София
  • Мнения: 749
Ето го въпросът, от който тръгна дискусията. Няма такава практика, защото макар и тя хипотетично да е в интерес на училищата, няма родител, който да спре детето си от НВО в името на престижа на училище, в което то така или иначе вече няма да учи.
Съвсем не мисля така. Защо например спряха "стените на плача" след изпити и олимпиади? И вече реално няма класирания, ами разни номера и прочее? Ами защото много амбициозни мами се развикаха, понеже "златните им яйца" се издънваха и те не искаха другите да разберат. И с НВО е така - определено има мами, които си правят тънката сметчица,  че е по-добре "яйцето" да е "болно" и да не се яви, отколкото да се разчуе, че е изкарало тройки.
Черна станция, паралелът не е особено релевантен. Сама твърдите, че "амбициозните мами" са се преборили за класирания по номер, а не поименни списъци, но все пак децата им отиват на олимпиадите. Защо същите тези амбициозни мами сега пък няма да ги пуснат на НВО?
Освен това, коментарът ми по темата беше, че със сигурност има такива случаи, но те са пренебрежимо малко и са по инициатива на родителите/семействата, а не на училищата.

Общи условия

Активация на акаунт