Покупка на имот в София- трябва ли ми адвокат

  • 1 653
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 68
Здравейте, за покупка на имот в София нужен ли е адвокат, и каква би била цената за неговите услуги? Купувам с кредит, без брокер, от частно лице, но познати ми казаха, че нямам нужда от адвокат. Казват, че нотариуса може да свърши същата работа-да провери документите, да провери за тежести, да подпишем предварителен и окончателен договор пред него. Отделно банката проверявала дали всичко е изрядно и адвоката реално просто взима комисионна отгоре за всичко това. Така ли е?
Никъде не намирам и цени за адвокатските услуги, но ако е повече от 1000лв, трудно ще се оправя.
Доколкото разбирам, се заплаща и около 3% данък към общината, и 1% при нотариус?
Ще съм благодарна някой да обясни повече за процеса

# 1
  • Мнения: 2 924
Банката проверява, че нейният интерес е защитен. Адвокат нает от теб е единственият, който ще защитава твоят интерес. Колко ще ти вземе си зависи от адвоката.
Ако 1000 лева за адвокат ще те затруднят, то си си направила грешно сметката и скачаш на имот, който не можеш да си позволиш.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 865
Купувате скъп имот с ипотека и не ви стигат за адвокат? А как ще плащате ипотеката след това, след като 1000 лева ви се виждат много.
При нотариуса ще платите веднъж за покупко - продажба на недвижим имот и веднъж за учредяване на договорна ипотека.
Не бих рискувала ако не разбирам от сделки с имоти и документи и нямам приятел нотариус, връзки в НАП , кадастъра и агенцията по вписванията да  дам една торба пари без да имам адвокат.

# 3
  • Мнения: 8 924
Колко ще заплатиш при нотариус ще разбеш от него, ако го попиташ. За държавните такси имаш калкулатори в интернет.
Вярно са те посъветвали, това е вярно, че нотариусът има някаква отговорност за сделката, банката проверява имотът, доколкото да си защити сумата, която теглиш, отаналото не я интересува, примерно ако теглиш 50000 лева, да може, в случай на ненлатежоспособност, да го  продаде за 50000 да си ги прибере. Интересът на банката е малко по-различен от твоя, твоят интерес е да си защитиш цялата собственост. Да, правят и и те проверки, вярно е.
И въпреки всичко не мога да те посъветвам друго, освен да си вземеш адвокат, някой трябва да ти подготви предварителен договор, после нотариален договор за покупката,  и договор за кредит. Не съм запозната дали в твоя случай ще трябва предварителен договор - зависи как точно ще плащаш, цялото ли е на кредит, продавачът какво иска и банката какви процедури има.
Но адвокатът е най-необходим за проверка на собствеността - всеки конкретен случай е различен и конкретен. Има 'чисти' жилища откъм проблеми, но има и такива, които, ако купиш, може да си вгорчиш бъдещите 10 години в спорове. На пазара има и от двата типа жилища, има мошеници, има неразбращи брокери. В бъдеще това ще стане, хората ще могат да се доверят на брокер или на банката+нотариуса, или само на нотариуса.
Изборът си е твой, ако искаш си поеми риска, в името на иконимии на средстава или заложи на сигурното, което струва малко повече.
На твое място бих си взела адвокат.

# 4
  • Мнения: 25 710
За разлика от предишните мнения, аз пък ще ти кажа, че може и без адвокат. Банката и нотариусът вършат същата работа.
По-скоро имаш нужда от кредитен консултант (безплатно е за теб), който да ти намери най-изгодния за теб кредит.
Успех!

Скрит текст:
Синът ми и снаха ми си купиха така апартамент с ипотека – без брокер и без адвокат. Нямаха никакви проблеми.

# 5
  • Мнения: 41 323
Доколкото знам нотариусът взема такса според материалния интерес. Това е неизбежно при изповядването, но ако подпишете и заверите и предварителния договор при нотариус ще ви излезе през носа. Тоест адвокатът ще е по-евтин, да не говорим за по-сигурен, както вече са казали.

# 6
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Не бих предприела крачката без мой адвокат. Все пак адвокатът ще защити моите интереси, а банката гледа само своите. Като цяло ако купуваш имот, 1000 лв за адвокат няма да те бутнат. Не знам каква е цената, казах 1000 лв, защото тази сума се спомена.

Имам в момента доста имотни проблеми, казвам го от опит, много е важно да си наясно с всичко и да има кой да ти обясни, да ти провери документацията и да си сигурна какво подписваш.

# 7
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Трябва адвокат!
Банката на доста по-късен етап проверява документи и дава юридическо становище. А пък на нотариуса въобще не му е работа да обследва имота.
Ако обаче се разберете с продавача, да не давате никакви пари, докато не мине юридическото обследване от страна на  банката, може би е някакъв вариант, но и продавачът трябва да се съгласи да предостави всички документи свързани с имота и неговата история. Също така Банката трябва да се съгласи, че на по-късен етап ще подпишете предварителен договор.
Имайте предвид, че се случвало Банката да даде зелена светлина на имот с не токова изчистена и ясна история.
В момента съм в такава сделка, имотът, който купуваме, скоро е ипотекиран, а Банката въобще не е проследила едната линия в историята на имота и то свързано с наследници. За това и продавачът е учуден, че искаме още документи, но адвокатите са категорични: Не е ясна собствеността!!!

Последна редакция: пн, 04 сеп 2023, 10:58 от tomeva

# 8
  • Мнения: 68
Благодаря ви, преценила съм, че ме устройват условията и е добра сделката. Просто самата процедура е нещо ново, и не разбирам нищо. Знам, че има едни 3,5-4% за нотариус, прехвърляне, данък и тн (Сделката е около 130,000€ тоест около 9,000лв).И някъде четох, че адвоката взима 1-1,5% от сделката и ми се стори доста, при положение, че нотариуса реално проверява валидността на документите. Разбира се, нищо са 3000лв на фона на 300,000лв, но все пак логато на веднъж има много разходи, дори и 3000лв могат да ти идват в повече. Дадох пример с 1000лв, че бих дала, но ако са 2-3000лв, а реално няма полза, защо да не ги спестя Blush  ще чакам да видя още мнения и ще се допитам до адвокати да видя цената каква е

# 9
  • Мнения: 25 710
Все пак адвокатът ще защити моите интереси, а банката гледа само своите.

Банката също защитава твоите интереси. На нея апартаменти не ѝ трябват, трябват ѝ платежоспособни длъжници, които да си плащат редовно вноските по кредитите. Плюс това, когато става въпрос за ипотека, докато не се изплати изцяло, апартаментът си е на банката. Така че тя също няма сметка от некоректни продавачи и имоти с неясен статут.
Читавият нотариус също е един вид гарант за коректността на сделката, ако си свърши съвестно работата, естествено.

# 10
  • Мнения: 41 323
Плюс това, когато става въпрос за ипотека, докато не се изплати изцяло, апартаментът си е на банката.

Не, не е на банката, на купувача си е и той може да го продава, отдава под наем, ремонтира или държи празен. Просто върху апартамента има тежест.

# 11
  • Мнения: 25 710
Така де, така де – тежест. Simple Smile
На банката не ѝ се занимава с продажба на апартаменти, за да си прибере парите. Така че няма сметка да лъже клиентите си.
Вярно, винаги има риск да попаднеш на някой некадърник – било то служител на банка или нотариус, но това важи и за адвокатите.

# 12
  • Мнения: 2 924
При стандартната ипотека отговаряш с цялото си имущество, не само с ипотекираното. Та има вариант апартамента да се продаде и пак да продължиш да дължиш пари. Банката това си я устройства, тя парите ще си ги получи с лихвите. При подходящи доходи и друго имущество и за рисков имот ще отпуснат кредит. Интересът на банката не съвпада с твоя. Да разчиташ само на тяхните проверки си е риск. Може да няма проблем, може и да има. Да се циганиш за пари от порядъка на 1% от сумата при условие, че не разбираш хич от това не е най-разумното решение.

И отново ако не ти се дават допълнителни пари е едно, ако тези пари ще те затруднят, то правиш голяма грешка.

# 13
  • Мнения: 41 323
Така е, отговаряш с цялото си имущество, но по различен начин - банката няма директни права върху него, а трябва да го запорира, после да те съди... Което си е както с всеки дълг.

# 14
  • Мнения: 12 857
Продавала съм и съм купувала без адвокат. Един път нотариусът поиска да има адвокат, ами имаше и нищо особено не стана.
Ако има ипотека и читав нотариус, пак бих покупко-продавала без адвокат.
Виждам възможен проблем в стоп капарото, ако си купувач, защото веднъж ако платиш такова капаро на непроверен имот, после ще ти изгорят парите, когато се окаже, че например този не е единствен собственик, има необявени тежести и какво ли не.

Така че ако ще даваш каквито и да е пари на когото и да е, първо виж дали да не вземеш един адвокат да проучи. А иначе - да, адвокатът на банката защитава техните интереси и няма да допусне обезпечение, което не е читаво, та от тази гледна точка това са и твоите интереси.
Един читав нотариус също ще огледа, провери и ще ти каже дали няма някакви нередни неща.

# 15
  • Мнения: 68
При положение че съм преценила да дам 80,000лв самоучастие- няма да ме бутнат тези 1000лв разбирате ли, а просто се “циганя” за повече. Все пак защо да давам 2-3к ако реално няма нужда Thinking но може би е по-добре “ better safe than sorry”
При стандартната ипотека отговаряш с цялото си имущество, не само с ипотекираното. Та има вариант апартамента да се продаде и пак да продължиш да дължиш пари. Банката това си я устройства, тя парите ще си ги получи с лихвите. При подходящи доходи и друго имущество и за рисков имот ще отпуснат кредит. Интересът на банката не съвпада с твоя. Да разчиташ само на тяхните проверки си е риск. Може да няма проблем, може и да има. Да се циганиш за пари от порядъка на 1% от сумата при условие, че не разбираш хич от това не е най-разумното решение.

И отново ако не ти се дават допълнителни пари е едно, ако тези пари ще те затруднят, то правиш голяма грешка.

# 16
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Нали не говорим за частни случаи. Въпросът е принципен и е нужен принципен отговор.
А не според това кой, какво е правил и какво му се случило. Нито е показателно, нито означава, че е правилно.
Още повече, че пропуските в юридическата част, може да лъснат след време, години...

# 17
  • Мнения: 1 564
Когато купувахме сегашното си жилище си наехме адвокат, точно защото нищо не разбирахме. Сега продаваме и търсим ново, отново сме с адвокат. Тия 3000, които можеш да си спестиш сега, в последствие могат да ти струват много повече. Аз не бих рискувала. Дали ще са 150 000 или 153 000 все тая. Важното всичко да е точно. Парите не са малко, сигурността е най-важна.

# 18
  • Мнения: 8 924
Трябва адвокат!
Банката на доста по-късен етап проверява документи и дава юридическо становище. А пък на нотариуса въобще не му е работа да обследва имота.
Ако обаче се разберете с продавача, да не давате никакви пари, докато не мине юридическото обследване от страна на  банката, може би е някакъв вариант, но и продавачът трябва да се съгласи да предостави всички документи свързани с имота и неговата история. Също така Банката трябва да се съгласи, че на по-късен етап ще подпишете предварителен договор.
Имайте предвид, че се случвало Банката да даде зелена светлина на имот с не токова изчистена и ясна история.
В момента съм в такава сделка, имотът, който купуваме, скоро е ипотекиран, а Банката въобще не е проследила едната линия в историята на имота и то свързано с наследници. За това и продавачът е учуден, че искаме още документи, но адвокатите са категорични: Не е ясна собствеността!!!
Томева,
а клиент може ли да получи препис от Нот акт и сам да си изследва историята?

# 19
  • Мнения: 41 323
Аз не знам кой клиент ще подпише предварителен договор и ще плати пари без да са му дали копие от НА за да си провери сам или чрез адвокат.

# 20
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Трябва адвокат!
Банката на доста по-късен етап проверява документи и дава юридическо становище. А пък на нотариуса въобще не му е работа да обследва имота.
Ако обаче се разберете с продавача, да не давате никакви пари, докато не мине юридическото обследване от страна на  банката, може би е някакъв вариант, но и продавачът трябва да се съгласи да предостави всички документи свързани с имота и неговата история. Също така Банката трябва да се съгласи, че на по-късен етап ще подпишете предварителен договор.
Имайте предвид, че се случвало Банката да даде зелена светлина на имот с не токова изчистена и ясна история.
В момента съм в такава сделка, имотът, който купуваме, скоро е ипотекиран, а Банката въобще не е проследила едната линия в историята на имота и то свързано с наследници. За това и продавачът е учуден, че искаме още документи, но адвокатите са категорични: Не е ясна собствеността!!!
Томева,
а клиент може ли да получи препис от Нот акт и сам да си изследва историята?
Принципно, може,  но зависи от историята на имота. За да навържеш всичко, всички актове, много често са необходими Удостоверения за наследници, семейно положение или картон, където да се виждат...бракове, разводи..и т.н. А всички те са лични документи, не са обществено достояние.
Дори да е нов имота, като се обследва земята, пак се стига до това.
За това един НА е достатъчен и не толкова. От нега може да проследиш и предни вписвания и отцелязвания и да се вземат от архива.
Но за УВТ се прилагат и удостоверения за наследници, освен всички НА.

# 21
  • при него
  • Мнения: 1 237
Аз не бих рискувала без адвокат. Купувахме наскоро, адвоката свърши страхотна работа, прерови всички документи, изследва цялата история на имота, беше с нас и при нотариуса и чак след като сделката приключи успешно, му платихме хонорара. По-рано през годината правихме 2 продажби, в различни градове. Навсякъде с адвокат. Всички имоти бяха изрядни, както и всички страни и по трите сделки, но когато говорим за такива суми, аз лично никакви рискове не поемам. Когато бяхме в ролята на продаващи, съответните адвокати извадиха всички документи вместо нас, което беше много полезно и удобно. Единствено удостоверението от НАП, за липса на задължения, трябваше да вадим лично, но то пък става веднага.
Има калкулатори в интернет за данъка към общината. Обикновено купувача го поема целия. За нотариалните такси мисля, че си има изрична наредба, но също можете и в самата нотариална кантора да попитате.
Мисля, че предварителния договор не е нужно да бъде нотариално заверен. При нас, само в единия случай имаше предварителен договор и той се сключи в кантората на адвоката.

# 22
  • Мнения: 68
А какъв беше хонорара на адвоката?
защото на мен ми обявяват някакви суми около 5,000лв Joy нещо изпуснала ли съм, кога станаха такива цените..
Аз не бих рискувала без адвокат. Купувахме наскоро, адвоката свърши страхотна работа, прерови всички документи, изследва цялата история на имота, беше с нас и при нотариуса и чак след като сделката приключи успешно, му платихме хонорара. По-рано през годината правихме 2 продажби, в различни градове. Навсякъде с адвокат. Всички имоти бяха изрядни, както и всички страни и по трите сделки, но когато говорим за такива суми, аз лично никакви рискове не поемам. Когато бяхме в ролята на продаващи, съответните адвокати извадиха всички документи вместо нас, което беше много полезно и удобно. Единствено удостоверението от НАП, за липса на задължения, трябваше да вадим лично, но то пък става веднага.
Има калкулатори в интернет за данъка към общината. Обикновено купувача го поема целия. За нотариалните такси мисля, че си има изрична наредба, но също можете и в самата нотариална кантора да попитате.
Мисля, че предварителния договор не е нужно да бъде нотариално заверен. При нас, само в единия случай имаше предварителен договор и той се сключи в кантората на адвоката.

# 23
  • Мнения: 8 924
на мен ми взеха 1% от продажната цена, като адвокатът прави предварителния договор, купувачът не купуваше с ипотека.

# 24
  • Мнения: 61
на мен ми взеха 1% от продажната цена, като адвокатът прави предварителния договор, купувачът не купуваше с ипотека.

Набутали сте се яко.
Какъв % ,работи се с точен хонорар Laughing.
Даже и НА да ви пише ,пак е супер космическа тази сума.
Но докато има глупаци,ще  има и тарикати.
Същата работа с брокерите

# 25
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
на мен ми взеха 1% от продажната цена, като адвокатът прави предварителния договор, купувачът не купуваше с ипотека.

Набутали сте се яко.
Какъв % ,работи се с точен хонорар Laughing.
Даже и НА да ви пише ,пак е супер космическа тази сума.
Но докато има глупаци,ще  има и тарикати.
Същата работа с брокерите

Отново не сте информиран, но резонно, като чета въпросите, които задавате в темите, не се учудвам.

НАРЕДБА № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери
на адвокатските възнаграждения
  изм. и
доп., бр. 88 от 04.11.2022 г.
8. (доп. - ДВ, бр. 84 от 2016 г.; изм., бр. 88 от 2022 г.) за съставяне на: писмен
договор, нотариални актове за собственост, продажба, замяна, дарение, ипотека,
суперфиция и сервитути, извънсъдебна спогодба, в това число изготвяне на
споразумение, постигнато в процедура по медиация, без участието на адвоката в нея,
както и за извършване и съставяне на акт по обстоятелствена проверка на база цената
на съответния договор или акт:
а) при интерес до 1000 лв. - 250 лв.;
б) при интерес от 1000 до 10 000 лв. - 250 лв. плюс 3 на сто за горницата над 1000
лв.;
в) при интерес от 10 000 до 100 000 лв. - 500 лв. плюс 2 на сто за горницата над
10 000 лв.;
г) при интерес от 100 000 лв. до 1 000 000 лв. - 2300 лв. плюс 1 на сто за
горницата над 100 000 лв.;
д) при интерес над 1 000 000 лв. - 11 300 лв. плюс 0,5 на сто за горницата над 1
000 000 лв.;

П.С Това са минимални тарифи, изрично е казано, че се договарят между адвокат и клиент.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 11:19 от tomeva

# 26
  • Мнения: 2 504
Виждам възможен проблем в стоп капарото, ако си купувач, защото веднъж ако платиш такова капаро на непроверен имот, после ще ти изгорят парите, когато се окаже, че например този не е единствен собственик, има необявени тежести и какво ли не.
Чакай малко - като ще даваш пари, пишеш на една хартия с подпис от двете страни за какво се дават, и там вписваш, че продавачът декларира, че имотът е чист от тежести, че е действителен собственик и т.н. и че ако това се окаже невярно впоследствие, ти дължи платения задатък обратно в двоен размер (може и не в двоен, ако фактите не са му били известни или не са били по негова вина).
Тия работи със стоп-капаро 1000 лева на ръка срещу бележка, само защото "бързайте, че и други хора го искат" не ги препоръчвам на никого.

Иначе адвокатите наистина се научиха да искат доста пари като % от сделката. Нотариусът също пита "аз ли ще изготвям нотариалния акт или само ще го заверя" и ако го изготвя има още една такса, която е в размер мисля колкото за самата заверка.
Ако щете вярвайте, последния път като продавах имот купувачът сам си изготви акта. И не беше адвокат. Но аз бях приготвил една папка с всички документи - нот. акт, скица, платен данък, тежести (онлайн), брачен акт, и каквото друго беше нужно - човекът явно ми е имал доверие, провери си го, написа си акта като общо-взето преписа стария с новите данни и новия списък приложени документи, и нотариусът му го завери без проблем.
Негово решение - но който не се чувства уверен, може и адвокат да си вземе, а също и поп да му освети имота.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 16:00 от chris78

# 27
  • Мнения: 41 323
Чакай малко - като ще даваш пари, пишеш на една хартия с подпис от двете страни за какво се дават, и там вписваш, че продавачът декларира, че имотът е чист от тежести, че е действителен собственик и т.н. и че ако това се окаже невярно впоследствие, ти дължи платения задатък обратно в двоен размер (може и не в двоен, ако фактите не са му били известни или не са били по негова вина).
Тия работи със стоп-капаро 1000 лева на ръка срещу бележка, само защото "бързайте, че свършиха имотите" не ги препоръчвам на никого.

Да, ама това са различни неща - и като функция, и като размер на сумата.
- Стоп капарото е точно това, за което говори името - за някакъв срок продавачът спира да говори с други купувачи. И се дава на момента най-често, ако купувачът иска да не го изместят. Което не значи, че пак не се подписва "една хартия с подпис от двете страни за какво се дават, и там вписваш, че продавачът декларира, че имотът е чист от тежести, че е действителен собственик и т.н. и че ако това се окаже невярно впоследствие, ти дължи платения задатък обратно в двоен размер (може и не в двоен, ако фактите не са му били известни или не са били по негова вина).".  Но срокът на стоп капарото е кратък и основанието за него отпада с подписване на предварителния договор (или евентуално директното изповядване). Аз съм вземала такова от клиент, който искаше да е сигурен, че няма да бъде изместен. И сумата е малка - 1000 - 2000 лева.
- Предварителният договор вече е официален документ не за запазване на обекта от други купувачи, а за покупка и в последствие може да се обяви за окончателен от съда. Там вече се описват подробно всички параметри на сделката и се дава срок за набавяне на специфични документи, заем и пр. И сумата е в пъти по-висока, стандартно 10% от цената на имота, което е от порядъка на 20 хиляди лева или повече.

# 28
  • Мнения: 2 504
Но срокът на стоп капарото е кратък и основанието за него отпада с подписване на предварителния договор (или евентуално директното изповядване). Аз съм вземала такова от клиент, който искаше да е сигурен, че няма да бъде изместен. И сумата е малка - 1000 - 2000 лева.
Вземал съм и аз такова преди години, и то не че аз го исках, а купувачите сами настояха да го дадат, за да им пазя имота, защото им трябвали няколко дни да изготвят предварителен договор, та сакън да не го продам на друг през това време.
Но като подписах документа за него, там пишеше срещу какво основание съм взел тези 1000 лева и ако се беше оказало, че и братчед ми има 25% дял в имота, щях да ги дължа обратно.
Така че не съм съгласен, че е толкова лесно да изгориш с пари. То може, разбира се, но ако си невнимателен какво подписваш.

# 29
  • Мнения: 41 323
Ами да, то пак си е договор и формално е толкова защитен, колкото и всеки друг. Но рискът все пак е малък.

# 30
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Договорът за Стоп капаро/ Гаранция/ Дипозит си е доста подробен и детайлен, често една идея от Предварителния.  Има си защитни клаузи, неустойки и т.н. , както и основни параметри на сделката, които са известни към момента. Както всеки договор, кой крив, кой прав се доказва по съдебен ред.

# 31
  • Мнения: 41 323
Само да допълня, че обикновено обемът на договора е пропорционален на риска*. И понеже рискуването на 1000 лева е несъизмеримо с рискуването на 20 000, поне в моя случай договорът за стопкапарото беше на една страница, писана на ръка. Общо взето описването на имота беше само адрес, етаж, номер на апартамент, данните на двамата подписали, неустойката, уговорката кога и дали се връща и срок. Ако се прави договор в пълен обем се губи основният смисъл на това стопкапаро според мен.

* Това е моят опит от всякакви договори, не конкретно за покупка на имоти.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 19:09 от Черна станция

# 32
  • Мнения: 8 924
на мен ми взеха 1% от продажната цена, като адвокатът прави предварителния договор, купувачът не купуваше с ипотека.

Набутали сте се яко.
Какъв % ,работи се с точен хонорар Laughing.
Даже и НА да ви пише ,пак е супер космическа тази сума.
Но докато има глупаци,ще  има и тарикати.
Същата работа с брокерите
добре, кажи какви са твърдите цени, следващият път да не се мина. Дай примери с различни продажни цени (в случай, че твърдата цена зависи от това)

Общи условия

Активация на акаунт