Ясла, детегледачка или със свекърва ми на село?Моля за съвет

  • 4 506
  • 105
  •   1
Отговори
# 60
Здравейте мами. Моите деца са големи - 22 и 13 години. Тогава имаше 3 години майчинство, но аз така или иначе за двете заедно съм ползвала общо 13 месеца. Големия беше отгледан до 4 години от мама и свекърва ми и чак тогава тръгна на градина, малката имаше бавачка от 11-тия си месец до края на втората си година. След това за 2 години живя на село при мама и тати. Това време в нейните спомени е много добре прекарано и щастливо. Толкова много обича да се връща на село или поне при баба и дядо, че всяка лятна ваканция прекарва при тях. Исках да кажа, че едни баба и дядо дават на детето съвсем друго спокойствие и сигурност, имат време да му правят любими гозби, да го разхождат, приказки да му четат и все едни такива неща, които ние сме твърде забързани да направим. Мястото на детето е при родителите му, но дали то усеща нашето присъствие докато сутрин търчим из къщата да се приготвим за деня, а вечер, уморени и изнервени бързаме да отметнем домакинските задължения и да се мушнем под завивките.
С две думи - ако имате доверие на майките и свекървите си, не се замисляйте да им поверите децата си. Така можете през събота и неделя да им се посветите изцяло, а през седмицата да не се чувствате гузни че сте нахокали малкото заради ядовете на работа.
Варианта с бавачка оставям на второ място - важно е на каква жена ще попаднете. Освен това наличието на бавачка няма да ви отмени домакинските задължения - даже ще се чувствате неудобно ако е разхвърляно, ако няма достатъчно изпрани и изгладени дрехи за детето, ако не сте сготвили и т.н.
За мен ходенето на ясли или градина е крае вариант и то за порастнали деца - след 3.5 - 4 години.

# 61
  • Linz
  • Мнения: 11 619
hope_1964, както представяш нещата изглежда наистина добра идея бабата да гледа детето.
Но не съм съгласна с всичко. Моят мъж например до 7-мата си година е гледан изцяло от баба си по бащина линия... С това готвене на любими гозби е станал толкова капризен, че ме влудява понякога. То е било едно угаждане, едно глезене Crazy Сега стои гладен когато не му правя това, с което е бил закърмен- боб, картофи и още няколко неща (каквото е имало в двора)  Crossing Arms
Моите по цял ден са с други деца в ДГ (днес са при бабите си де, и аз ги ползвам чат-пат)- играят, разхождат ги, четат им приказки, учат ги на стихчета и песни, голямата посещава логопед... А от свекърва ми учат разни глупости за ангели и дяволи Shocked
... Само давам примери, че бабите не винаги са най-доброто... Хубаво би било да ходят често на гости, но не и да ги гледат постоянно... А да ходят на гости на родителите си (които би трябвало да ги възпитават и да изграждат връзка с тях докато са малки).
Аз работя на пълен работен ден, но намирам време за децата си. И най-важното - виждам ги ежедневно, прегръщам ги за лека нощ, сутрин ги целувам за добро утро...

За мен ходенето на ясли или градина е крае вариант и то за порастнали деца - след 3.5 - 4 години.
А това мнение определено е крайно според мен!
Според теб е абсурдно малката ми дъщеря да посещава ДГ. Е, аз я пуснах преди 2 год. възраст и забелязах много положителна промяна. Тя е напълно самостоятелна, доста по-общитетелна стана (а беше страшно затворена), мина почти неусетно периода на адаптация- здравословно и емоционално...

Последна редакция: пт, 26 яну 2007, 12:50 от РЕНИ

# 62
Рени, може да си права - всеки изхожда от собствен опит. Просто при мен това е бил най-добрия вариант. Аз също дадох дъщеря си на градина преди да я поверя на родителите си, но през седмица беше болна, а накрая направи и пневмония с каверни на единия дроб и беше до тук. Започна редовно да посещава градина след 5-тата си година и нямаше здравословни проблеми. За разлика от нея, брат и така и не свикна да ходи на градина и повръщаше пред входа и всеки божи ден. Ако имаше по това време на кого да го оставя - щях да го направя.
Това е много дълга тема, просто исках да ви кажа, че като млада майка правех доста грешни от сегашната ми гледна точка неща, включително и изпращането на децата на градина с цел да са научени, самостоятелни и т.н. Истината е, че те порастнаха добри и самостоятелни млади хора, но не поради възпитанието на градини и училище, а заради всички, които ги отглеждаха и обичаха през това време.

# 63
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Рени, може да си права - всеки изхожда от собствен опит.
Ами така е, би било безсмислено да спорим. Темата се поизчерпа вече. Пък и авторката на темата е взела решение...
 Peace

# 64
  • София
  • Мнения: 3 115
За мен ходенето на ясли или градина е крае вариант и то за порастнали деца - след 3.5 - 4 години.

За мен лично краен вариант е отделянето на децата от родителите. Мисля, че останалите решения (градина, ясла, гледачка) са за предпочитане, при положение че осигуряват постоянна връзка на детето с родителите му. Дори да го виждат само за няколко часа вечер, пак е друго.

Важното е, че авторката на темата е взела решение за себе си.  Peace Да й пожелаем успех и много радост с дъщеря й!

# 65
  • Мнения: 58
Детегледачка разбира се. Детето не бива да се отделя от родителя.
Успех!

# 66
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
И двете ми дъщери (11г. и 4г.) са отгледани с помощта на детегледачки, но винаги са били край мен. Голямата като стана на 4 сама пожела да тръгне на градина, същото се случи и с малката. И двете са много контактни и (не само според мен  Wink) добре възпитани. Обичат да гостуват на бабите, но според мен, ако финансите позволяват - по-добре децата да ги гледа чужд човек (който се съобразява с твоите изисквания), отколкото баба (на която е ясно, че не можеш да се скараш, ако не прави нещата така, както ти смяташ за правилно). А иначе съм против яслите - много са мънички, да се отделят на тая възраст от къщи...

# 67
  • Мнения: 2 237
И моят мъож беше против детегледачка,но се наложи....Свекито живее в провинцията,нашите също...Е,вярно че на мен ми трябва детегледачка само дв-три пъти седмично...От първи март ще я пускам на ясла.
Ако можеш наеми детегледачка,бабата я ползвай в много крайни случаи...

# 68
  • София
  • Мнения: 7 097
От личен опит твърдя, че бабите не са най-подходящият вариант за отглеждане на детето... Rolling Eyes Към бавачките пък съм страшно предубедена, остава яслата  Peace

# 69
  • Мнения: 24 467
Имам богат опит и в трите направления. Значи за бабите писахме на широко в друга тема, мисля че беше озаглавена "проблеми с дъщеря ми". Няма да се повтарям, оставям в сила написаното там. Не е случайно, че този вариант не е от най- употребимите в доста от държавите "на запад", причините са много. Яслите, за разлика от детската градина, не ги харесах също, там има лелки, а не учителки и децата се поставят под час на гърне, повечето не говорят и ако Вашето вече говори добре за него ще бъде едно неприятно изживяване, също- от личен опит, без да влизам в подробности. За това до 3 годишна възраст съм за детегледачките, аз ползвам такава вече втори път и съм по- доволна. Това е бебе, а не конче, за да се отглежда, както се прави в яслите. Сега ми идва на ум, че много правилно ги наричат "ясли".
Знам, че у нас все още не е традиция употребимият от мен вариант, но е широко разпространен в други държави, както вероятно знаете всички и е много удобен. Детето /бебето, повтарям още веднъж, тъй като то е нещо специфично и доста по- различно от по- голямото дете/ получава индивидуални грижи, от които се нуждае на тази възраст. Всяко бебе си има свой режим на хранене, почивка и игри и в крехка възраст е здравословно за него този режим да се спазва. От бабата това е по- добре, тъй като една съвестна гледачка изпълнява програмата, която е задала майката, не проявява излишни самоинициативи, рядко има такова разглезване, каквото е налице при баба. Човек не бива да подхожда с предубеждение към нещо, което не познава, трябва да е по- отворен към нови идеи, тъй като това може да облекчи съществено живота му.
Пак предупреждавам мамите, които искат да се възползват от новата програма "В подкрепа на майчинството"- за всяка община има определен брой места, които ще се отпуснат и финансират от държавата и трябва да побързате да се запишете в съответната служба "Социални грижи". На гледачката поемат МРЗ и осигуровки, като майката сама си избира коя ще е гледачка. Такова лице може и да е роднина, не пречи, само трябва да отговаря на условията за безработен, т.е. да не е пенсионер и да е регистриран в Агенцията по заетостта. Програмата ще стартира през март, това поне бе последната информация, която лично получих от Социални грижи. Аз обаче не предпочитам да си наема баба, а жената, която и в момента гледа бебето ми.

# 70
  • Мнения: 3 089
ако съм твърде крайна, моля да ме извините...
не мога и да си помисля да си оставя детето на майка/свекърва.  това е абсурдна идея и за двамата с мъжа ми /а той е гледан от баба си на село и твърди, че там се е чувстал страхотно./
и двамата работим, нямаме време за себе си и за личен живот, детето е своенравно, неспокойно и инатливо, не яде и не спи като хората, а и чакаме второ. аз съм в 7-я, имам болки, контракции и други чудни неща, съпътстващи една бременност. доста е трудно. но това изобщо не кара и да помисля дори да си изпращам детето където и да е. в момента, в който видях, че изнемогвам, наехме гледачка. така ще караме месец-два, а от април петра тръгва на ясла. гледачката ще остане, за да поема детето, ако е болно, или пък да се занимава с номер две, ако аз съм с петра.
явно проблемът не е в свекърва ти /четох, че добре се справяла/ и в това, че жената не иска да живее в софия /все пак ще живее там, където иска/ или че детето е при нея /все пак това е ваше решение/, а в мъжа ти, защото не иска да ангажирате гледачка. това е моментът да тропнеш с крак и да направиш най-правилното за дедето си - а именно да е с вас, около вас с вички произтичащи от това добри и лоши страни. а мъжът ти да 'земе да се държи като мъж и да не разчита на мама да помага и оправя, а да остави жената да си почива - тя е дала своето, когато го е отглеждала, сега вие сте на ред.
и пак копирам първото изречение - ако съм твърде крайна, моля да ме извините...

# 71
  • Мнения: 5 178
Детегледачка, щом можеш да си го позволиш
предимствата са много - ще се обръща достатъчно внимание на детето ти, а и ще бъде близо до мама и тате (нещо незаменимо за едно детенце)

# 72
  • Мнения: 4 621
Най добре е детегледачка, ако можеш да си го позволиш. Ако не, то яслата не е чак толкова лош вариант.

# 73
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Всеки един от вариантите си има плюсове и минуси. Не мога да отсека от раз еди кое си е най-доброто.
аз бих избрала вариант "ясла".
Детето, освен, че тр. да е близо до майката, тр. и да се социализира.
Но ако не свикне с яслата (има и такива деца), тр. да се търси друг вариант.
Детегледачка - да, добре е, но каква е вероятността да се намери наистина най-доброто?
Свекървата - май единственият проблем е, че е по-далеч. След яслата аз бих избрала (май) варианта да останепри свекървата на село. Ще пътуваме, ще ходим често, но най-важното е детето.
Малко ми е объркан постинга, в момента и аз съм изправена пред този проблем, надявам се, разбрала си какво имам предвид.

# 74
  • Мнения: 765
 Питай я - помага , или не ? Ако ще ви помага , трябва да го направи по начин , който  е удобен за вас , ако това и представлява проблем , не я занимавай . Как ще ти води детето на село ? Това да си оставиш детето там...извинявай , ама тя не му е майка - отгледала си е нейните деца , където е решила , а ти решаваш за твоите . Аз все се изказвах против яслата , но в случаят е хиляди пъти по-добре - детето ще е сред деца и ще се прибира вечер при родителите си . На село при баба е добре от време на време , и то когато детето вече е самостоятелно . Твърдо против отглеждането от баби съм .

Общи условия

Активация на акаунт