Професия учител - 17

  • 46 001
  • 737
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 4 945
Не можах да разбера само с 3 ПКС и кредити става ли се старши учител? Нужни ли са 10 години или не, ако го изкарам сега с 5 г стаж?

# 661
  • Мнения: 10 816
Не можах да разбера само с 3 ПКС и кредити става ли се старши учител? Нужни ли са 10 години или не, ако го изкарам сега с 5 г стаж?
Не са нужни. Аз мисля да направя същото. Сега ще се запиша за едногодишно ППС, юни ще се запиша за 4 пкс, декември ще взема свидетелство за 4 ПКС и февруари 2025 ще взема 3 ПКС. Ако знаех, че за записване в едногодишна ППС не се иска ПКС, можеше и към края на 2024 да съм с 3 ПКС. Ама нищо, де, и февруари 2025 ме устройва. Simple Smile

В тази връзка, да попитам, къде публикуват своите ППС-та ДИУУ? Не откривам никаква инфо в сайта им.

# 662
  • Мнения: 3 421
Чак сега ми стана ясно, че има и ППС. Обаче, забелязвам, че за някои програми се иска "придобили 4 пкс", а за други - не.

Пишете, ако забележите някъде 100% дистанционно ППС.

Здравейте,

Аз завърших ноември 2023 г. изцяло дистанционно ППС към ДИУУ. Занятията ни се провеждаха през zoom, накрая защитата на дипломната работа също беше в онлайн формат.
Мишеле, трудно ли е?
Колко пари е? не намирам в сайта.

# 663
  • Мнения: 1 741
В училище колегите организират формирането на група и подаването на документи за обучение за 3ПКС към ДИУУ- по договор е 540лв, като може сумата да се плати на 2 отделни вноски. След това има още 1-2плащания за явяване на изпит - едното е около 80лв, другото не мога да кажа, понеже преди 3-4г. им плащахме и командировъчно на изпитващите за 5. и 4.ПКС, защото идваха в града ни.
За кандидатстване ни искат копие от диплома за завършено образование, копие от диплома за 4.ПКС, Препис-извлечение от трудова книжка и 2-3бланки, които са изпратени от ДИУУ/координатора от РУО (или там който отговаря за областно ниво за формирането на групата). Съжалявам, че не мога да кажа точно какви, но ги попълнихме вече и изпратихме.

# 664
  • Добрич
  • Мнения: 5 493
Входно ли имаш предвид с контролно?


Да,  благодаря!  Поправям. Вместо "Входно ниво" съм написала "контролно".

# 665
  • Мнения: 10 816

Мишеле, трудно ли е?
Колко пари е? не намирам в сайта.

В сайта няма никаква информация за ППС. Пуснах запитвания по имейл аз, да видим какво предлагат ДИУУ.

# 666
  • Мнения: 6 152
Да, но само ако предметът е изучаван предходната година и материалът е от нея.
Не е точно така. В 6. клас се учи ЧП, а в 7. клас са три отделни предмета, БЗО, ФА и ХООС и по всеки от тях се прави входно ниво.
Вела, предмета( в случая и трите) е нов и входно не се прави.

# 667
  • Добрич
  • Мнения: 5 493
Да, но само ако предметът е изучаван предходната година и материалът е от нея.
Не е точно така. В 6. клас се учи ЧП, а в 7. клас са три отделни предмета, БЗО, ФА и ХООС и по всеки от тях се прави входно ниво.
Вела, предмета( в случая и трите) е нов и входно не се прави.

При проверка експертът ми е гледал тестовете, резултатите и анализа от входните нива. Предметите са нови, като име, но не са нови, като учебно съдържание.

# 668
  • Мнения: 10 816
И аз си мисля, че не би трябвало да има входни нива, в случая. Иначе нямаше да го делят в 7-ми, ами в 8-ми клас.

# 669
  • Мнения: 6 152
Тази година на съвещанието точно на това наблегнаха, но доколко помня при вас имаха и други странни изисквания.

# 670
  • Мнения: 10 816
Понеже съм в търсене на ППС, а самата аз питах за дистанционно такова, да споделя, че попаднах на следното:

http://dkps.uniburgas.bg/index.php/2-uncategorised/239-pks-23-3

То обаче също е било за 2023 г. Пише, че през цялата година можеш да се запишеш за ППС, но по график. Так че явно и там трябва да се пишат имейли.

# 671
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 2 001
Последно, входното се брои за текущо изпитване. Нали?
Да, но не влиза в срочната оценка.

# 672
  • Майничка
  • Мнения: 12 700
Тук можем да поспорим,:
...
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2023 г., в сила от 01.09.2023 г.) (1) Минималният задължителен брой текущи изпитвания по учебен предмет или модули за всеки учебен срок е:
...
(2) В минималния задължителен брой текущи изпитвания по ал. 1 се включва текущото изпитване по чл. 11, ал. 2.
....
Чл. 22. (1) Срочната оценка се формира от учителя, като се отчитат компетентностите на ученика върху учебното съдържание по съответния учебен предмет или модул, изучаван през учебния срок за придобиване на общообразователната, разширената, профилираната, професионалната и специализираната подготовка, и при вземане предвид на текущите оценки.

В една от предните версии на Наредба 11 беше вписано изрично, че изпитването за входно равнище не влиза в минималния брой текущи изпитвания, но после го включиха. После (по спомен) имаше някакво писмо от МОН, на база на което го изключваха, но наредбата беше променена след него.
Не коментирам дали е правилно да се включва или не, просто че актуалната нормативна уредба не го изключва изрично.

# 673
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 788
Последно, входното се брои за текущо изпитване. Нали?
Да, но не влиза в срочната оценка.
Учителите на дъщеря ми тълкуват различно това. Някои са казали, че ще го включат, а други - не. Някои мои колеги имат предвид тази оценка при оформяне, а други не я смятат.

# 674
  • European Union
  • Мнения: 1 460
То няма и изискване за средноаритметична срочна оценка, така че кой може да каже дали входното е взето под внимание или не.
Мен много повече ме дразнят входни нива, които не са съобразени с промяната в предишната учебна година. Много често се случва напоследък, защото готовите входни нива от книгите за учителя остаряха.

Общи условия

Активация на акаунт