Музикален инструмент

  • 13 759
  • 114
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Интересно ми е какво е вашето мнение по въпроса.  Добра "инвестиция"  ли са уроците по музикален инструмент?  Споделете опита си!

# 1
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
От всичко по малко, на този принцип съм  Peace
Моят искаше барабани, но аз не одобрих идеята и вече втора година дрънка на китара. Много му харесва и с желание ходи. Дано така да продължава!

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 856
Мисля че да. Но ако детето не изявява желание не мисля, че трябва да се натиска да свири каквото и да става. За пианото е трудно да разбереш, защото е доста скъпа инвестиция,но... все пак трябва да се опита според мен.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 079
LL Cool J, зависи си от детето!  Hug   Ако е музикално и/или дава признаци за наклонност към музиката си струва да се насочи към свирене на пиано и към солфеж, защото на какъвто и да е инструмент да избере после да свири, пианото е основен музикален инструмент и навсякъде е първи или втори като научаване. (Леле как се изказах ....  #CrazyСама не се разбрах! newsm78 Исках да ти кажа, че дори и на друго после да избере детето да свири, дори и в музикално училище да продължи - то задължително ще се учи да свири и на пиано, като втори инструмент.)

# 4
  • Мнения: 6 315
Да, ако детето проявява интерес. Най-добре (по принцип) е да се учи да свири на пиано, но пък това си изисква да си има пиано вкъщи  newsm78. Моят син е запален по китари, но е малък още  Simple Smile.

# 5
  • Мнения: 1 362
Винаги съм искала детето ми да умее да свири на някакъв музикален инструмент. Аз няколко години учих китара и ми доставяше огромно удоволствие. Китарата обаче не е за малко дете, а може би в 6-7 клас е вече късно да се започне с ноти, тактуване и пр. Пианото изглежда сякаш най-достъпно. Чудя се обаче кога е време да се започне? Мисля си да и взема някакво електронно пиано, нямам място у дома за истинско. Ако и доставя удоволствие, разбира се. Нямам намерение да оказвам натиск да прави нещо без желание.

# 6
  • Мнения: 2 922
Не считам, че е необходимо, но ако решат да свирят на муз. инструмент ще ги поощря.
Насила не може да се свири  Naughty

# 7
  • Мнения: 3 740
Много е хубаво да свирят на нещо.
Дъщеря ми до 6-7-годишна пееше фалшиво. В първи клас започна да свири на пиано и за няколко месеца пропя вярно. После нямаше много голямо желание да полага усилия - да учи нови упражнения, да повтаря, докато се справи с трудните места, но забелязах, че когато е емоционално претоварена, тича на пианото да изсвири нещо, което знае добре. Затова настоявах да продължи, макар че ми беше ясно, че не я очаква професионална кариера в тази област. Вземаше уроци до 7 клас и постигна доста добро ниво, има дори награда от градски конкурс - за артистично изпълнение на "Лунната соната". След 7 клас вече спря с уроците, но продължава да си свири за удоволствие. Не напредва, но се разтоворва много добре. И досега ми е пред очите как, като по-малка, гледа някакъв филм, в който явно напрежението става прекалено силно за нея - скача от дивана, изтичва при пианото, изсвирва 2-3 реда от някакво любимо парче и, успокоена, се връща да си догледа филма.
Със синовете не пожънахме големи успехи на музикалния фронт - и тримата опитаха на пиано с различен успех - за 2, 3 или 4 години, но не се пристрастиха. Вероятно грешката беше и моя, защото не успях да мобилизирам подкрепа на усилията им. Каката, като пръв гений на фамилията, обра всички овации, а за момчетата остана по едно претупано "добре, добре". Е, и те загубиха интерес. Пробваха и на барабани, и на китара, но нищо сериозно.
Въпреки това, смятам, че контактът с музиката е от изключително значение за емоционалното развитие на децата. Просто им се отпушват ушите за нещо повече от елементарните мелодии, с които са заливани отвсякъде.

# 8
  • Мнения: 2 922
Въпреки това, смятам, че контактът с музиката е от изключително значение за емоционалното развитие на децата. Просто им се отпушват ушите за нещо повече от елементарните мелодии, с които са заливани отвсякъде.

Абсолютно съм съгласна  Peace

# 9
  • Мнения: 486
Считам, че какъвто и да е инструмент ще е от полза, а ако може от всичко по малко - най-добре! Simple Smile

# 10
  • Мнения: 192
Аз лично исках като малка да свиря на пиано, но само сестра ми я записаха на уроци.  (Явно не съм искала достатъчно настоятелно) Rolling Eyes
Децата ми са музикални, пеят вярно и имат интерес да се научат да свирят.  Купихме електронно пиано Касио с weighted keys.  Доволна съм и го препоръчвам за начинаещите!  Няма да ви счупи банката, пък ще си имате пиано за децата да се учат. 

# 11
  • Мнения: 1 470
   Ако можете да сиго позволите...определено е хубаво да може едно дете да се докосне до някакво изкуство,до нещо красиво!!!

# 12
  • Мнения: 2 567
Смятам, че е добре децата да могат да свирят на някакъв музикален инструмент. Стига разбира се детето да има интерес. На сила хубост не става, както съм се убедила от моят досег с музиката  Simple Smile 7 години ходих на уроци по пиано. Ходих с нежелание поради ред причини, но все пак смятам, че досега с класическата музика ме обогати. Може пък и пианото да не беше моят инструмент. В момента имам огромно желание да свиря на цигулка. Може пък това да е било призванието ми  Simple Smile

Поради негативните си преживявания никак не настоявах дъщеря ми да свири на нещо, но баща и искаше да сме пробвали. В предучилищната я записахме на пиано и макар по мое мнение да пее много фалшиво се оказа, че като пианиска имала талант.
В първи клас поради натоварената и програма трябваше да я спрем от уроците. А тя има и желание и талант.
Май тази тема ще ме накара да се позамисля и да я запиша отново на уроци......
Ама пустото пиано ме отблъсква, а тя пиано та пиано.

# 13
  • usa
  • Мнения: 2 113
моите свирят на пиано. избрах пианото най-вече, за да зарадвам свекърва ми, която е учител по музика и свири на пиано. иначе смятам, че каквото и да е занимание с музика е полезно. освен всичко друго, развива и математическото мислене - според учените музиката и математиката се случвали в един и същи участък на мозъка, за което имам и пример - свекърва ми изключително лесно помни цифри с всякъкви дължини Simple Smile.

# 14
  • Мнения: 3 491
И аз това се питам. Не мога да стигна още до определено решение. Малкият е още на 4 г. и нещо, големият е в първи клас и няма интерес към пиано, нещо за китара споменава. Учебната програма обаче тук е такава, че в 4-ти клас започват да учат задължително музикален инструмент по избор, за духови и струнни инструменти става въпрос.  Та това ми е чуденето - има ли смисъл да ги записвам отсега, като държавното училище така или иначе ще им го предложи по-късно.

# 15
  • Мнения: 3 932
Ех пианото, интЕлЕгентна работа, но смятам да го поотложа...

# 16
  • Мнения: 6 390
Пиано би било чудесно, обаче не забравяй, че и в къщи трябва да се упражнява... а то е доста масивно... и цените са по-високи от нормалните играчки  Wink
Иначе китара, акордеон и духовите инструменти ми се виждат най-подходящи  Peace
За барабани винаги съм си мечтала да имам, но сега като родител...не искам и да си помислям за тях  Crazy Mr. Green

# 17
  • София
  • Мнения: 7 242
Защо не сложиш и отговор "Не смятам, че е необходимо"?
Ако детето ми не проявява някакъв специален интерес към музиката /какъвто е нашият случай/, не смятам, че е нужно. Просто времето на детето ми е кът и има други неща, които са с приоритет - езици, спорт, рисуване. Иначе е чудесно да можеш да свириш на някакъв инструмент, но това освен желание и талант, изисква и много време и усилия. Предпочитам да ги посвети на друго.

# 18
  • Мнения: 8 505
Необходимо-не.Ако има желание и талант-да.Инструментът ще си избере сама,моето желание няма значение.
Аз като малка много исках да уча барабани.Да,но родителите ми не искаха,предлагаха ми почти всичко друго,но не и това.В крайна сметка не свирих на нищо-нито моето,нито тяхното желание (което всъщност беше пиано) се изпълни.Така че ако детето ви изка да свири на чинели или на туба,не го спирайте Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 1 228
Мисля, че инвестицията определено си струва.
Аз самата свиря на китара, започнах в трети клас. Синът ми проявява огромен итерес, непрекъснато пита кога започва уроци  Simple Smile Само дето според мен е още малък. Но при всички положения ще се постарая да има досег с музиката ... особено класическата музика. Тя дава допълнителни възможности за изява, защото в синтез с тишината далеч надхвърля силата на общуване с думите.
Ще си позволя да не се съглася с тези от вас, които считат, че непременно е необходим талант за запознаване с музиката: талант е необходим, за да стане човек музикант; за да се докосне до музиката е необходимо само желание   bouquet
Колкото до шума - винаги има начини да не пречим на съседите ...
Лично мнение - за деца до втори - трети клас, може би китарата не е най - удачния инструмент, защото е един от най - трудните и може без време да скапе музикалните амбиции  Simple Smile. Може би не е лоша идея да се започне с пиано - доста по - достъпно е. Пък след това детето да си реши.
По повод на инвестицията - не мисля, че музикален инструмент (има китари за 60 - 70 лв., ел. пиана по 600 - 700) е по - лоша инвестиция от луксозна играчка или пък пластмасова къщичка с пързалка в стаята ...

# 20
  • София
  • Мнения: 555
И според мен много обогатява досегът с класическата музика, особебо сега, когато отвсякъде децата се заливат с чалга и да ме простят почитателите, но не мисля че е чудесно това да са идолите на децата ни.  Може би пианото е най-достъпно като за начало, но ако детето има друго желание трябва да го оставим да избере. Разбира се, ако не иска да свири, няма смисъл да настояваме.
Аз съм свирила на пиано, така че имаме вкъщи, засега е интересна играчка, пък ще видим като порастне.

# 21
  • Карлово
  • Мнения: 4 667
Интересно ми е какво е вашето мнение по въпроса.  Добра "инвестиция"  ли са уроците по музикален инструмент?  Споделете опита си!
[/quote
Най-добрата инвестиция. Иска се обаче доста труд и последователност. Убедена съм, че развива концентрацията и обема на внимание, което пък помага в училище. Помага и на самочувствието на детето. Покрай моята дъщеря доста от приятелчетата и се запалиха по пианото. Не е нужно на всяка цена да има в къщи класическо пиано, но синтезатор с динамична клавиатура. А ние ходим в близкия синдикален дом и използваме техния инструмент, а в къщи имаме само детско електронно пиано, на което само в редки случаи се упражняваме.

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
"Добра" инвестиция за кого и защо?

Едва ли щерката ще стане велик пианист, но все пак - харесва й да свири и ходи на уроци по пиано. Намирам го за ОК. Сама поиска, ние се съгласихме.
Баща ми 1000 години ме молеше да уча някакъв инструмент... Ми не ми харесваше нищо и така си останах муз. лаик (инвалид). А може би е трябвало. Сега съжалявам, че не е "натиснал" повечко, макар аз да не си насилвам децата за нищо.

# 23
  • Мнения: 2 381
Ako детето проявява интерес -да.

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 20:24 от daisy_st

# 24
  • Мнения: 1 210
Аз съм на мнение, че интереса се създава у детето от родителите или друг авторитет.

Лично за мен музиката дава много. Това, което някои възпитават чрез спорта, други възпитават чрез музика - търпение, постоянство, самообладание (тренировки, организираност - за да има време за всичко, опит пред хора - за едните състезания, за другите концерти). Казват, че музиката помага на математиката (без майтап), а аз през цялото време се чудя защо и едното и другото ми вървят. Свирила съм 11 години на пиано. Към 7 клас залитнах към специализирано обучение по музика, но се усетих че не е за мен. Станах инжинер  - може да се каже другата крайност но не е така.
Обичам музиката. Обичам да се наслаждавам на всеки звук - особено когато се опитвам да слушам само един инструмент от оркестъра или групата.

Иска ми се да кажа много неща, но ми се струва че на някой може да му се стори префърцунено.

Обаче още не знам как бих се справила с интереса към музиката чисто организационно в София. Колко време ще бъде загубено в придвижване от една точка до друга и т.н.

Замислям се все по-често за вариант Back to the cave.

# 25
  • Мнения: 192
Изобщо не звучиш префърцунено и напълно съм съгласна с мнението ти! 

# 26
  • Мнения: 3 360
Ако и когато пожелаят аз  ще съм "за"Според мен какъвто и допир да имат децата с изкуството все ще им е от полза!А моята работа като родител  е да ги насърчавам/и се опитвам,ама кой знае какво ще излезе newsm78 Laughing/

# 27
  • Мнения: 146
моите свирят на пиано. избрах пианото най-вече, за да зарадвам свекърва ми, която е учител по музика и свири на пиано. иначе смятам, че каквото и да е занимание с музика е полезно. освен всичко друго, развива и математическото мислене - според учените музиката и математиката се случвали в един и същи участък на мозъка, за което имам и пример - свекърва ми изключително лесно помни цифри с всякъкви дължини Simple Smile.
Вярно е, а аз като човек говорещ пет езика ще допълня, че и способността да изучаваш чужди езици е в същата тази част на мозъка. Така че съм много благодарна на родителите ми, че ме записаха на пиано като малка. И ми купиха пиано без да ги моля много.
Човек с музикален слух е в състояние много по-добре да научи чужд език от останалите.
Както и обратното е вярно деца говорещи няколко езика често имат и музикален слух. Grinning

# 28
  • София
  • Мнения: 819
Не считам, че е необходимо, но ако решат да свирят на муз. инструмент ще ги поощря.
Насила не може да се свири  Naughty

Абсолютно съм съгласна с теб Peace Аз като малка имах голямо желание да свиря на пиано, ходих на уроци 1 година, но нашите не можаха да ми купят пиано и трябваше да се откажа, беше ми много мъчно (сигурно затова ме няма никаква в математиката)! Sad А детето ако иска да - свири, ако не иска - няма да я насилвам. Виж, за спорта вече съм категорична - няма не искам Mr. Green

Последна редакция: ср, 31 яну 2007, 15:15 от Пети

# 29
  • Мнения: 891
Много важно и детето да го иска а не само родителите да го натискат.
Стига да има желание да свири на музикален инструмент, аз съм ЗА  Peace Но само ако тя самата иска
Ходила съм години наред на уроци по пиано, без желание и знам колко е неприятно да свириш, не защото ти харесва, а под натиска на родителите.
 

# 30
  • Мнения: 1 210
моите свирят на пиано. избрах пианото най-вече, за да зарадвам свекърва ми, която е учител по музика и свири на пиано. иначе смятам, че каквото и да е занимание с музика е полезно. освен всичко друго, развива и математическото мислене - според учените музиката и математиката се случвали в един и същи участък на мозъка, за което имам и пример - свекърва ми изключително лесно помни цифри с всякъкви дължини Simple Smile.
Вярно е, а аз като човек говорещ пет езика ще допълня, че и способността да изучаваш чужди езици е в същата тази част на мозъка. Така че съм много благодарна на родителите ми, че ме записаха на пиано като малка. И ми купиха пиано без да ги моля много.
Човек с музикален слух е в състояние много по-добре да научи чужд език от останалите.
Както и обратното е вярно деца говорещи няколко езика често имат и музикален слух. Grinning

Е сега вече наистина нямам съмнения защо ми се удава ученето на чужди езици.   bouquet

# 31
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ако детето има желание трябва да бъде насърчено. Моят син от 4 годишен ми се моли за пиано. Чак на 8 успяхме да му купим и се оказа най-добрата инвестиция, която някога сме правили. Сега чакам и щерката да стане на 3, за да започне редовни уроци.

# 32
  • Мнения: 192
Какво пиано купихте? 

# 33
  • Мнения: 1 416
Тайно се надявам да й се свири.
Пианото ми я чака, само да иска. Ще съм щастлива и друг инструмент да си избере - нямам претенции. Просто аз съм свикнала с пианото, макар в сънищата си да съм цигулар или виолончелист..  Grinning

П.С. Толкова ли са скъпи вече пианата?  Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 2 922
П.С. Толкова ли са скъпи вече пианата?  Rolling Eyes

Зависи от пианото  Peace

# 35
  • Мнения: 1 416
Да, де... Ама ми се струва, че руските пиана не са кой знае колко скъпи..

# 36
  • Мнения: 2 922
Да, де... Ама ми се струва, че руските пиана не са кой знае колко скъпи..


Да, те не са много скъпи.

# 37
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Какво пиано купихте? 

Ние купихме дигитално пиано като начало, много добро качество и на добра цена. Скоро след това приютихме едно българско семейство, съвсем непознати, и им помогнахме да си стъпят на краката, намерихме им работа. Оказа се, че тяхното дете идва от музикалното училище в София, колкото сина ми на възраст и гениален музикант. Поживяха вкъщи и до ден днешен съм благодарна на съдбата, че ни срещна. Синът ми много се амбицира и напредна страшно много, затова решихме да му вземем роял. Вярно, че струва колкото една кола, но звукът е незаменим.
Най-големият ни проблем обаче е как да отделим по 5 часа на ден сверене като тук децата са на училище по цял ден, а дъщерята е малка и си ляга рано.

Иначе, за връзката между музика и математика мога много да говоря, тук в учебните програми все повече наблягат на това.

# 38
  • Мнения: 486
Иначе, за връзката между музика и математика мога много да говоря, тук в учебните програми все повече наблягат на това.

Ще ми е много интересно да чуя повече за връзката музика-математика!

# 39
# 40
  • Мнения: 1 734
Много ми се ще да се занимава с музика. Аз самата тръгнах на пиано от много ранна възраст и въпреки, че не съм станала музикант смятам че добре ми се отрази. Дано и Боби до някое време да прояви желание . В противен случай не бих го карала насила

# 41
  • Мнения: 4 392
Би било добре, но само ако има желание! Peace

# 42
  • Мнения: 446
За мен е добра инвестиция, дори само за разтоварване и удоволствие, без някакви специални амбиции. Моите деца се индуцираха един друг. Първа беше дъщеря ми - на 4,5 години поиска да свири на цигулка. Защо точно цигулка още не ми е ясно. Видяхме се в чудо да намерим учител и толкова малка цигулка. Е, от около една година ходим редовно, напредваме бавно, но постоянно. Обаче баткото като видя от нея, поиска и той да свири на "нещо". В крайна сметка избра кларинет, ходи от около половин година и напредва много добре, мотивиран е. Впрочем при него може би е обратното - математическите наклонности да помагат за музиката, пък и езици учи добре и с удоволствие  newsm78

# 43
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Според мен е добре детето да учи някакъв инструмент. Не за да става музикант, а за да добие музикална култура. Пък и не се знае, може да има скрити заложби.
Аз лично бих стимулирала дъщеря ми да се научи да свири на пиано. Пианото е основен инструмент, който дава добра основа за много неща. Със сигурност ще просвири и на китара, тъй като тати е китарист и преподавател по класическа китара в музикалното училище и музикалната академия. Така че това колкото и да не ни се иска, ще стане от само себе си. Но и двамата сме категорични по въпроса да я държим далеч от музикална кариера - един музикант вкъщи стига.  Laughing

# 44
  • Мнения: 486
А има ли някой (вие или децата ви), който да е учил музика по метода на Сузуки?

Ето тук малко информация за този метод:
http://www.canadianencyclopedia.ca/index.cfm?PgNm=TCE&Params=U1ARTU0003348

# 45
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ellie 
 
,
аз съм чувала за него и даже гледах преди няколко месеца концерт на деца, учещи по този метод. Бяха събрали 8 рояла в кръг и музиката беше добре подбрана, но децата не бяха много добри. Аз лично не го харесвам, но си давам сметка, че за начало и особено за по-малко дете може да е добър вариант. Нещо подобно е http://harmonyroadmusic.com/ , индивидуални уроци, които стават и за 2 годишни деца. Аз много страдам, че ги няма в ИЛ, не знам ти къде си.
Всичко зависи от това колко сериозно ще се занимава детето. Сузукито може да помогне само в началото.

# 46
  • Мнения: 146
Hot momma and Ellie, виждам че и двете пишете от САЩ и много се зарадвах, че сте чували за д-р Сузуки. Аз също живях в чужбина много години и се завърнах с идеята да преподавам английски на бебета, така че и малките българчета да говорят този език не по-лошо от децата на  която и да било друга европейска държава. Та този метод е на една англичанка и базира на метода на д-р Сузуки, многократно слушане и наизустяване на мелодията (в моя случай мелодията на езика, интонацията) и след това свирене по слух (без ноти) а при мен говорене без писане и четене. Всичко това важи само до определена възраст разбира се, за най-малките. По-големите след като се научат да свирят научават и нотите без усилие. Та така е и с английския. Първо говорим, чак след това пишем. Най-малките ми ученици по английски са на около една годинка.
Аз лично не съм виждала как свирят учениците на Сузуки и ако имате линк или заглавие на филм с огромно удоволствие бих го видяла. Grinning
А сега и един въпрос. Моят син е на 4 годинки и много искам да го запиша да свири на нещо. Показах му много инструменти и му пуснах как звучат и той си избра флейта, пиано и барабани  Rolling Eyes. Няма да е всичко, но бих искала да го запиша на кларинет или ...? Има ли учител по музика в София, който да се занимава с 4 годишни дечица?

# 47
  • София
  • Мнения: 1 249
Аз лично свиря на пиано.Музикалната култура е нещо много добро за човека.Ако искат и децата ми ще се учат да свирят на пиано или друг инструмент.Но само ако те самите пожелаят.Няма на сила,нищо че ми седи пианото и събира прах.

# 48
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
leeloo:
1. къде преподаваш?
2. кларинета е много сложен и труден инструмент. Не мисля, че е подходящ за 4г. дете. Аз съм лаик, разбира се... но все пак.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 17:41 от Шани

# 49
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
leeloo, има строго фиксирана възраст за изучаването на определен инструмент. Тук не става дума за това дали детето ще възприема по слух музиката или не, а за чисто физиологически процес. За пиано най-ранната допустима възраст е 4,5 години. За цигулка - 5 години, за китара - 6 години. Ударни инструменти детето може да започне да учи едва, когато стане на 10 години. А духови - тоест флейта, кларинет, саксофон и т.н., чак на 12 години. Причината е, че преди тази възраст детето няма достатъчно добре развити дробове и насилването им може да доведе до проблеми, някои дори много опасни. Затова и в музикалното училище не приемат под тази възраст ученици за тези специалности или ако го правят то децата се занимават повече с други неща, а това е странично занимание - тоест няма интензивно натоварване. По същата логика не е добре да се свири на ударни под 10 г. - ръцете още не са укрепнали и има опасност от тендовагинит.

# 50
  • Мнения: 192
Leelo,
Записах дъщеря ми на пиано на 4.5 г. докато прекарваше лятото при бабите си в БГ.  Мъка беше голяма, но имаше полза...
Сега ходи на музикална школа и определено свири по-трудни "парчета" от връстниците си.  Ако имаш силно желание, търпение и време си запиши детето на пиано, но резултатът няма да дойде изведнъж.
Сузуки е наистина много добър метод.  Децата на шефа ми ходят на Сузуки от 5 г. възраст и са добри!  Аз не можах да намеря добра Сузуки школа до нас, но бих записала сина си ако открият.

Сега да ви питам един важен въпрос.  Дъщеря ми все още свири по слух (7г. е).  Предпочита да чуе мелодията и да я възпроизведе, а не да чете нотите.  Как да се справя със ситуацията?  Аз не съм музикант и се ИЗПРИщВАМ докато разчета нотите, но учителката ми каза да не ги пиша с думи върху школата.  Дайте ми съвет как да подходя, без да фрустрирам детето.  Имам чувството, че ако научи да чете добре нотите, половината битка ще е спечелена...  До сега, майка ми и помагаше (тя е свирила на пиано), но си заминава в края на месеца и аз съм в ужас, как ще продължим да се упражняваме... #Crazy


# 51
  • Мнения: 2 922
Сега да ви питам един важен въпрос.  Дъщеря ми все още свири по слух (7г. е).  Предпочита да чуе мелодията и да я възпроизведе, а не да чете нотите.  Как да се справя със ситуацията? 

Какво свирене е това, не мога да си представя...
Как така я чува мелодията и я възпроизвежда?! И защо ти трябва да подхождаш към научаването на нотите - няма ли учители за тази работа?  Thinking

lulumba, много хубаво обяснение   bouquet

# 52
  • Мнения: 192
Ами Baby Doll,  учителката ни дава новото упражнение да го подготвяме в къщи.  Рядко разучава с детето нови упражнения по време на урока.  Урока протича в изглаждане и усъвършенстване на старите упр.  Не знам дали това е общо приета практика или не...

А за слуха, повярвай ми детето чува мелодията и може да я възпроизведе на пианото.  Не знам как да го обясня, но предпочита майка ми да й изсвири лявата или дясната ръка, тя да я чуе и да гледа пръстите и после сяда и го изсвирва.  Да ама аз не мога да свиря, като майка ми...

На солфеж-а ходят деца, които свирят на различни инструменти и класа е насочен към тактуване и т.н... Там не ги учат да четат ноти... 

Споделете при вас как е...

# 53
  • Мнения: 486
Според мен е работа на учителката да научи детето да чете ноти. newsm78... поне такива спомени имам от моите едновремешни уроци по пиано.

Ако решиш да се занимавате вкъщи, ето ти един tutorial - Learn 2 Read Music.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 20:38 от Ellie

# 54
  • Мнения: 2 922
Ами това е нещо много ново за мен  Thinking Кой учи децата да четат ноти, тогава - ако не учителката или на солфеж? 
Ако така могат да се разучават елементарни упражнения, то ще е невъзможно за нещо по-сложно. А детето ти е голямо вече. Ако искаш да се развива, този начин на свирене ми се струва недостатъчен.

# 55
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
LL Cool J, и при нас е такава системата. Моят син и понятие си няма от ноти. Разликата е, че в къщи свири вече научени парчета.
Ellie, мерси за сайта  Hug

# 56
  • Мнения: 192
Baby Doll,

Тя ни е показала основните положения -- диези, бемоли, бекари.  Учим гамите в час - мажорни, минорни, с две ръце.  Показала ни е на кой ред коя нота стои и от там ни кара да се оправяме сами... 
И да, много ни е трудно сега, когато разучава упражнения от по две страници на Бах...

Ellie, мерси за уеб сайта!  Ще ми е полезен.

# 57
  • Мнения: 14 654
добре е детето да се насърчи да свири на някакъв инструмен, ако то проявява интерес и ако има поне малко слух и усет
личи си, когато нещата се получават
може би ще запиша сина си на китара, когато стане достатъчно голям за това, ако не го влече- няма да настоявам -
може пък да му се рисува или да му се играе футбол- все нещо ще му е интересно

# 58
  • usa
  • Мнения: 2 113
Ellie 
 
,
аз съм чувала за него и даже гледах преди няколко месеца концерт на деца, учещи по този метод. Бяха събрали 8 рояла в кръг и музиката беше добре подбрана, но децата не бяха много добри. Аз лично не го харесвам, но си давам сметка, че за начало и особено за по-малко дете може да е добър вариант. Нещо подобно е http://harmonyroadmusic.com/ , индивидуални уроци, които стават и за 2 годишни деца. Аз много страдам, че ги няма в ИЛ, не знам ти къде си.
Всичко зависи от това колко сериозно ще се занимава детето. Сузукито може да помогне само в началото.

какво имаш предвид под индивидуални уроци? при harmony road децата учат в клас, уроците не са индивидуални. моите щерки започнаха в такава школа, едната още учи по тази система, другата мина на частни уроци. като за начало е добра система, но не учи много добре на техника - учителят няма достатъчно възможност да наблюдава всички ученици и да коригира грешките му.

# 59
  • У дома
  • Мнения: 1 741
миз,

извинявай, че се изказах неподготвена, но наистина не знаех подробности. Аз съм в Чикаго, но през лятото ходихме до Айдахо при познати и за да не стои синът ми цяла седмица без свирене намерихме частен учител там само за няколко урока. Тя беше рускиня и се оказа, че работи и по системата на Хармъни роуд. Хареса ми за дъщеря ми, която смятам да започне пиано на 3 год. За по голямо дете - 6-7 год мисля, че най-доброто е частен учител. Ние сменихме няколко, докато не намерим добър. И пак не може да се сравнява с учителя на моите познати. Само че те плащат по $160/час, а за мен това е непосилно.

За мамите, които се чудят как да се работи в къщи ще цитирам нашият учител. След като на последния рецитал цялата публика се изреди да стиска ръката на моя син и аз едва си сдържах сълзите, отидох да благодаря на Марк, а той рече: "О, това е благодарение на  нашата работа вътре в триъгълника - дете, учител, родители, а не на мен" 

Аз до скоро бях музикален инвалид, но много чета и се опитвам да наваксвам. Едва ли съм човекът, който може да дава съвети. Но видях двата свята - музиканти от БГ и САЩ. Има много таланти в БГ, но нямат перспектива. А тук света на музиката се владее от азиатците. Те са издръжливи и свирят по 10-18 часа на ден.
Най-важното е вие, мами, да решите до колко сериозно искате детенцето да се занимава с музика. От Музикалното училище в София по-добро няма. Ако е за удоволствие, пак ви трябва добър учител, а вие с чаша кафе в ръка трябва да сте неотлъчно до детето.

Успех на всички малки музиканти!!!

# 60
  • Мнения: 5 877
Сега да ви питам един важен въпрос.  Дъщеря ми все още свири по слух (7г. е).  Предпочита да чуе мелодията и да я възпроизведе, а не да чете нотите.  Как да се справя със ситуацията?  Аз не съм музикант и се ИЗПРИщВАМ докато разчета нотите, но учителката ми каза да не ги пиша с думи върху школата.  Дайте ми съвет как да подходя, без да фрустрирам детето.  Имам чувството, че ако научи да чете добре нотите, половината битка ще е спечелена...  До сега, майка ми и помагаше (тя е свирила на пиано), но си заминава в края на месеца и аз съм в ужас, как ще продължим да се упражняваме... #Crazy



Според мен това по принцип е много хубаво. Означава, че детето ти има таланта да стане музикант, наистина чува музиката, има музикална памет и т.н.
По отношение на четенето на нотите - основното, което според мен трябва да направиш, е да я мотивираш. Очевидно детето си мисли, че щом може да свири и без ноти, няма нужда да ги учи (хм, Пол Макартни е така). Просто й разкажи някакъв сюжет, в който е било наложително да се запише музиката. Кажи й примерно, че трябва да ги научи (както е научила буквите), за да може да записва измислени от самата нея мелодии.
Или й разкажи в каква тайна се пазели нотите на Miserere и как никой нямал право да ги изнася извън Ватикана, но Моцарт успял да запамети цялото произведение и после го записал. Въобще сюжети с ноти някакви.
Ако поиска, ще се научи.

Виж eто този сайт, много хубав ми се вижда за учене на солфеж.
http://www.sfskids.org/templates/musiclab.asp?pageid=4
Ще трябва да стоиш до нея и да превеждаш, обаче.

# 61
  • Мнения: 2 818
По принцип мисля, че е важно детето да има възможност да се занимава с музика. Но какъв да е инструмента детето трябва да избере. Гласувах "флейта", заради слабостта ми към Валдорфската педагогика, но всъщност смятам за 4 й рожден ден да й подарим пиано/синтезатор.. недетски, но не и съвсем професионален...  Сега си играе с едно мини пиано от моето детство. На уроци ще я запиша, когато тя пожелае...

П.П. Тя си играе с една флейта от едногодишна.

Последна редакция: ср, 07 фев 2007, 09:31 от Maktub

# 62
  • Мнения: 2 229
Хубаво е детето само да си избере инструмент Peace, аз лично гласувам за пианото. Crazy

# 63
  • Мнения: 146
LL cool J and lulumba, много съм Ви благодарна, че ми изяснихте някои неща за инструментите Simple Smile А сега имам една голяма молба да ми препоръчате учител по пиано в София. Къде ходят вашите деца?
Аз преподавам език в детски клуб Двете Феи, там щеше да има и уроци по пиано, но не се намериха желаещи  Cry
Моята идея е не да направя от сина си музикант, а просто да получи музикално образование без обаче това да означава свирене по 5 часа на ден и мазоли на малките пръстчета. Аз искам той да обикне музиката и да я използва като порасне за собствено удоволствие и разтоварване. Дали не подхождам грешно?

# 64
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
leeloo, моето дете все още не ходи на никакви уроци, тъй като през март ще стане на 3 годинки. Малка е за подобни неща. Вкъщи обаче проявява интерес към китарата на татко си, но той не я стимулира да свири, точно заради възрастта. Единственото, което прави е да я кара да повтаря мелодии, удряйки по някаква повърхност с пръчки или палките на детското барабанче. Мисля че всеки би могъл да го прави у дома, защото не е трудно. Но пък това научава детето да слуша мелодията, да е ритмично и т.н. Един вид - подготвя го за бъдеща среща с музиката.
Иначе аз лично много искам дъщеря ни да се научи да свири на пиано. Мислехме неин учител да е нашата кума, но тя почина преди няколко месеца много нелепо. Мъжът ми свири с една изключително добра пианистка, която доскоро работеше и с деца. Но се отказа да дава частни уроци. Въпреки това аз мисля да я тормозя тя да се занимава с детенце като стане време за това. Ако искаш мога да я питам дали би се навила да преподава на детето ти, но не съм сигурна че ще приеме. Все пак мога да опитам. В най-лошия случай поне ще ми препоръча съвестен преподавател. Пиши ми на лични, ако те интересува.
А за китара вкъщи си имаме китарист. Но той трудно приема частни ученици, тъй като освен концерти, преподава на две места - в музикалното училище и в музикалната академия.
Що се отнася до инструментите, мъжът ми обясни, че в музикалното в София не приемат ученици за духови и ударни преди 7 клас точно по тези причини, които вече обясних. А нотите се учат най-вече в часовете по солфеж. Той по принцип е скептичен относно масовото обучение на инструмент. За разлика от пеенето, там принципите са други и е добре преподавателят да има индивидуален подход към всяко дете. А при група това трудно се получава. Затова и най-добре е децата да учат инструмент с частни уроци. В музикалното например не се учи на групи, а всеки индивидуално. Самостоятелните занимания след това естествено, са задължителни. Колкото по-сериозни са амбициите на детето, толкова повече часове продължава свиренето след урока.

# 65
  • Мнения: 446
ЛЛКулДжи, при нас научаването на нотите стана спонтанно. Доста време не ги разпознаваше, макар че правехме опити /имай предвид, че е по-малка от твоята дъщеря, все още не може да чете, и има хронично заболяване, което оказва влияние върху вниманието и донякъде развитието/. Направих карти /като Черен петър/ с половинки и четвъртинки и играехме с тях, отделно ги бях написала на листи с широки петолиния и с имената им, в крайна сметка след около половин година ходене на уроци вече ги знае. Имай предвид обаче, че нямам време, нито специално образование, за да стоя до детето с чашата кафе и да го пазя докато учи ноти или свири, така че при по-мотивиран родител може да отнеме и по-малко време.

# 66
  • Мнения: 192
Aнда, благодаря ти за съвета.

Относно препоръка за учители, и т.н.

Моят опит е следния.  Започнахме в БГ на 4.5 г. лятото.  Детето си върна в Ню Йорк и аз наех частен учител.  След 4 м учителя се премести в Чикаго.  Намерих нов учител, пак наново запознаване, преговаряне на материяла и т.н. След  3 м. замина за Сев. Каролина.   smile3511
В кайна сметка всички тези прекъсвания много лошо се отразиха на темпото ни.

Детето се прибра миналата година в БГ за лятото отново.  Майка ми нае учител, с когото работиха прекрасно и детето отново "влезе в ритъм".  От Септ 2006 я записах в Hoff Barthelson School of Music  (www.hbms.org) недалеч от нас и макар, че плащам двойно съм много доволна!  Учителката е перфекционист.  Даже понякога се ядосвам, че ни връща да свирим неща, които на мен ми звучат ок, но...  Урокът ни се о(у)плътнява ( Embarassed) на 100%.  2 пъти вече ни включиха в концертите на училището и детето придоби чувство за принадлежност към 1 общност.  Ta по този повод, бих препоръчала муз школа пред инд. учител, освен, ако нямате гаранции, че учителят няма да ви "изостави".

Я да ви питам сега, по колко време се упражняват децата ви на ден?  Ние се стремим да свирим колкото е дължината на урока (45мин), но не винаги успяваме.  Има ли мами, които са вземали уроци и могат да споделят личен опит, или опита с децата си?

# 67
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Я да ви питам сега, по колко време се упражняват децата ви на ден?  Ние се стремим да свирим колкото е дължината на урока (45мин), но не винаги успяваме.  Има ли мами, които са вземали уроци и могат да споделят личен опит, или опита с децата си?

Помня, че когато аз ходех на уроци - в моя случай китара, се занимавах поне час у дома всеки ден. Е, просвирих като за компания, но пък научих нотите и най-вече се научих да слушам музика, не просто да я чувам. За по-сериозни занимания си трябва и по-сериозно свирене. Мъжът ми в продължение на 15 години - от самото начало на изучаване на инструмента, е свирил по минимум 12 часа дневно. Сега поддържа форма с 4-часово свирене. Но тук вече говорим за човек, който си изкарва хляба с музика. При всички случаи, ако детето иска да става музикант, ще се наложи да свири много часове самостоятелно.

# 68
  • Мнения: 1 210
Нямах определено време колко да се упражнявам всеки ден. Просто си зависеше от мен дали ще се срамувам на следващия урок, че не съм мръднала напред или пък гордо ще се похваля с научените нови редове и перфектни други.
Всичко зависи и от настроението - няма да се лъжем, че е имало дни, в които не ми се е свирило а ми се четяло или мотало нанякъде.
По едно време лятната ваканция между 6 и 7 клас свирех по поне 4 часа на ден, защото учителката ми беше решила че след 7-ми трябва да кандидатствам музикалното и всичко за изпита трябваше да е готово още преди началото на учебната година (и едва ли не цяла година да работим върху перфектното изпълнение за изпита).
Друг път съм се разсейвала - свиря 10 минути после правя нещо друго, после пак така.
Но това ми бяха едни мераци ..... добре че успях да ги убедя че съм гола вода със солфежа и няма смисъл за кандидатстване. (А репертоара си го научих).
Но за да има наистина напредък 1/2-1 час на ден е ОК. Но според мен уроците трябва да са поне 2 пъти седмично - иначе нещата се размиват някак си във времето и се напредва бавно.

# 69
  • Мнения: 2 242
Стига да има интерес, разбира се че ще съм за – може да се включат и народните инструменти – гадулка, гайда, кавал... което на детето му харесa  Peace

# 70
  • Мнения: 146
Виж как ни изненада, Слави Simple Smile
Въпреки, че с голямо удоволствие пея народни песни съвсем не се бях сетила, че мога да предложа на синчето ми да се научи да свири на фолклорен инструмент. Но дали има преподаватели в София и то на толкова малки дечица?

# 71
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Я да ви питам сега, по колко време се упражняват децата ви на ден?  Ние се стремим да свирим колкото е дължината на урока (45мин), но не винаги успяваме.  Има ли мами, които са вземали уроци и могат да споделят личен опит, или опита с децата си?
Синът ми свири като любител, когато и колкото му се иска. Няма нужда да знае нотите, нито пък да е научил перфектно парчето за следващия час. Всичко е по желание Simple Smile

# 72
  • Мнения: 1 069
 Скоро мъжът ми се появи с китара в къщи. Упражнява се всеки ден и се надява по този начин да се запалят и момчетата, може и това да стане, ще видим...

# 73
  • Мнения: 192
Скоро мъжът ми се появи с китара в къщи. Упражнява се всеки ден и се надява по този начин да се запалят и момчетата, може и това да стане, ще видим...

Личният пример м/у другото е много важен.  И моят съпруг сяда да свири на детето упр, за да не го чувства тя като нещо, което само тя прави или по-скоро трябва да прави  Laughing  Тя съответно се вживява в ролята на учителка и му показва newsm63 

# 74
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Съгласна съм с Аничка, че всеки ден е различен. Понякога свиренето се отдава лесно, но има и дни, в които сякаш нищо не върви. Тогава минаваме на теория на музиката и правим други музикални упражнения.
Един час би трябвало да е предостатъчно за детенце, което свири за удоволствие - мотивирайте също децата да експериментират, да се забавляват с музиката.
LL Cool J , много добра идея и таткото да се включи, сигурна съм, че и двамата се забавляват. Big Ups

А ние за малко повече от година и смяна на 4ма учители стигнахме дотук -

http://www.youtube.com/watch?v=LJ_w6Njbmpo

http://www.youtube.com/watch?v=0kqVCbkrBv8

# 75
  • Мнения: 1 210
Hot mamma. Браво!  smile3501

# 76
  • Мнения: 146
И аз се присъединявам с овации за Simon!
Браво!  smile3501
Aх дали и мойто дете ще се научи така хубаво?

# 77
  • Мнения: 192
Хот Мама,  на мен youtube ми е блокиран на този лаптоп, та ще трябва да го видя довечера! 
Да се похваля, обаче, поканиха ни на просулшване за Бароковия фестивал в муз. училище, който се провежда вс. година през първата седмица на Март! Детето се радва много, очаква прослушването да бъде като American Idol (no na pianoto)   Joy

# 78
  • Мнения: 8 769
Смятам, че музиката обогатява децата и хората въобще. Прекрасно е детенце да се запознае с някакъв инструмент, не е задължително да стане виртуоз.
Именно поради това записах дъщеря си в школата на Орф Шулверк (за която писах във форума в подобна тема) и от октомври м.г. до сега съм изключително доволна. Детето ходи с голямо желание, много й е интересно, има си и нови приятелчета. Хубавото на тази школа е, че запознава децата с различни инструменти, дава им най-първоначални знания за музиката, ритъма, мелодията, свиренето. Интересното е, че там започва свиренето на ксилофон.
Иначе гласувах за пиано в анкетата.

# 79
  • У дома
  • Мнения: 1 741
LL Cool J ,

поздравления! smile3501  Радвам се за вас и ще стискам палци. На нас ни предстоят  изпит за ниво и прослушване пред Гилдията на музикантите, но чак през май. Сега трупаме репертоар.

Кажи ,моля те, няколко думи за този фестивал, ако ти е удобно. Интересно ми е да чуя какво има и при вас.

# 80
  • Мнения: 192
Ами, през годината имат 2 големи фестивала с продължителност 1 седмица всеки.  Първият е Бароковия, а втория на Съвременната музика (предполагам композитори като Глинка ...). 

Иначе имат и т.нар.  informal recitals , където събират деца на различни нива и правят концерти всеки месец.  Ние сме имали 1 информал до сега.  Целта е да има positive reinforcement и децата да бъдат окуръжавани да свирят и да слушат по-напреднали изпълнители. 
Някои учители правят Коледен (Празничен) концерт и концерт за края на учебната година на класа си, след което има коктейл, цветя и подаръци за учителката.  Много е приятно! 
А при вас?

Кое е любимото ви упражнение, което детето ви свири?

# 81
  • Мнения: 1 608
Ще следа темата с интерес. Моят юнак макар и на 6год. овладява втора година два инструмента - пиано и китара. Подчертавам по собствено желание.

# 82
  • Мнения: 1 225
И аз се включвам в темата.
Моят син е на 6 иполовина и от половин година ходи на китара. Според учителя си е музикален и напредва бързо.
Радвам се че сам си пожела да се занимава с музика.
Аз исках да го прави за да си изгради характер - да е настоятелен и да не се предава лесно.
За сега се справя. Не бих го насилвала, ако му омръзне.

# 83
  • Мнения: 192
Hot momma,  браво на момчето ти !  Много ни харесаха изпълненията му! newsm10
На Лили (моето дете)  прослушването мина много добре.  Допусната е до фестивала! Сега е много горда, облича си официяните дрехи вечер, свири и ни кара да пляскаме  Laughing

Sisko2, много съм съгласна с мнението ти за изграждането на характер и постоянство.  Много е важно, дори в най-общ план,  в живота, човек да се научи да изпипва нещата и наистина да не се предава при тудности, а да намери начин да ги преодолява.  Музиката, както и спорта учат децата на това.

Да ви питам сега, ваш'те деца упражняват ли гамите, например A, B, C etc. major i minor?  На нас ни казват с това да "загряваме", но на мен ми се струва скучно, и освен това ми се струва, че не е чак толкова важно, но сигурно греша.  Вие?

# 84
  • Мнения: 195
Дъщеря ми също свири на пиано (от 3 годишна), в началото   свиреше предимно по слух, макар да познаваше добре нотите. Постепенно упражненията и ставаха все по-дълги и се принуди да надвие 'мързела" си и да започне да следи нотния текст.
Свири  1/2 - 1 час два - три пъти в седмицата  в най-добрия случай, понякога свири от урок на урок .
Свири гами за разсвирване (т.е. загряване), като освен основното движение свири и разложени акорди, терци, децими, арпежи, акорди. (дано не казах някоя глупост, че не съм музикант)
Тази година има фестивал за деца, които не са в  музикални училища  т.е. свирещи за обща култура като нас, "На крилете на музиката" се казва и се провежда обикновено през май. Вашите пианистчета ще участват ли?

# 85
  • У дома
  • Мнения: 1 741
LL Cool J , мерси.

Ние винаги започваме с гами, след това гами с метроном, после inversions в различните гами, разложени акорди, арпежи и чак след това същинско свирене.

sisko2 , много точно си го казала. Аз използвам пианото, за да покажа на децата си, че всичко хубаво на този свят се постига с много труд, упоритост и постоянство. Неща, които днешната поп-култура поставя на заден план.

# 86
  • Мнения: 192
Вето, моля те разкажи повече за този фестивал.

# 87
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Hot momma,
браво на Симон! Много добре свири  Peace Надявам се и щерката да го догони... особено с лявата ръка. Тя също свири от 1г. и е само при 1 преподавател.

...не знам да се разсвирват с гамите. Ходи 2 пъти седмично по 20 мин. Точно преди 3 седмици й беше продукцията. Та там също чухме мелодията от Огински и при това тя я разпозна. Аз съм муз. инвалид  Blush

LL Cool J - не се упражнява под час, строй или каквото и да е. Минава и вижда инструмента. Включва го и почва. Сега, след изпълнението на Симон й дойде пак музата и свири... Но определено чете ноти и не свири само по слух.

# 88
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Тази година има фестивал за деца, които не са в  музикални училища  т.е. свирещи за обща култура като нас, "На крилете на музиката" се казва и се провежда обикновено през май. Вашите пианистчета ще участват ли?

Много моля и аз да разкажеш за този фестивал? Къде се провежда?

# 89
  • Мнения: 195
Национален Фестивал - Конкурс "С крилете на музиката", организира се от Дружество "Педагози-Музиканти" към СБМТД.
Провежда се през година, около 5-10 Май.  През 2005г беше в Музикалното училище (София), 2003 - в една зала на Съюза на музикалните дейци ( в тези две издания сме участвали).
Децата са разделени по възрасти и се присъждат награди за всяка възраст - Първенец, Отличник и  ooooh!............. третата награда не си спомням как я бяха нарекли.
Накрая има  нещо като Гала-концерт на Лауреатите, много е емоционално за децата.
Конкурс има   и  за цигуларчета, китаристи и май някакви духови инструменти.
Заявки се подават от учителя и има символична такса за участие.
Това е всичко, което знам, ако ви интересува още нещо мога да питам нашата учителка.  bouquet
 

# 90
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
Мисля че ако детето не обича музиката ,нее необходимо да го насилвам да свири на някакъв инструмент.Моята дъщеря е много музиклна и мисля да я запиша (като порасне) да  свири на пиано.

# 91
  • usa
  • Мнения: 2 113
Да ви питам сега, ваш'те деца упражняват ли гамите, например A, B, C etc. major i minor?  На нас ни казват с това да "загряваме", но на мен ми се струва скучно, и освен това ми се струва, че не е чак толкова важно, но сигурно греша.  Вие?

според свекърва ми и учителката на дъщеря ми гамите били много важни, учели на техника.
що се отнася за упражненията, моите дори да ги вържа на пианото, повече от половин час 3-4 пъти седмично няма да се упражняват. аз обаче нямам амбиции да стават концертриращи музиканти, искам да станат музикално грамотни, да поразбирват от музика и да не гледат като малоумни като чуят чайковски, минует, до мажор, сонатина, легато, ритарданто или нещо от сорта...

# 92
  • Мнения: 192
аз обаче нямам амбиции да стават концертриращи музиканти, искам да станат музикално грамотни, да поразбирват от музика и да не гледат като малоумни като чуят чайковски, минует, до мажор, сонатина, легато, ритарданто или нещо от сорта...

Добър point имаш.  Аз лично, не бих съжалявала, ако детето ми стигне до ниво, което би му позволило да дава уроци след време, разбира се ако има желание.  Още повече, че е момиче...  Говоря за уроци за начинаещи дечица, етц.  Имам колежка, която преди да роди, даваше уроци на 2 дечица през уикендите... 

Миз, колко големи са децата ти?  Евала на свекървата!   Laughing

# 93
  • Мнения: 1 608
Имам някои въпроси към родителите на деца свирещи в България:
- Кои школи използвахте в началото?
- Какво като резултатност може да определите към края на първата и към края на втората година?
Споделеното от вас ще бъде много ценно за мен. Страхувам се, че детето боксува на една място след смяната на учителката.

# 94
  • Мнения: 1 608
За пианото питам Embarassed.

# 95
  • Мнения: 192
Аз си позволявам да ти отговоря, въпреки че сме в Щатите, т.к. първите ни учители и школи са от БГ и в същност тук имат много високо мнение за тях.

Така, в началото взехме от библиотеката начална школа, учихме "качвам се по стълбичка и надолу слизам", "тръгнал коз" и всякакви такива "лесни" упражнения.

После минахме на Bayer.  Майка ми купи школата от муз книжарница при Народния театър.  Много хубаво направена, ... на български  Sunglasses.  Много приятни упражнения има, мелодични и харесващи се от ухото на лаика (т.е. от цялото ни семейство Grinning).  Амер. учителка я удобри и карахме по нея известно време. 
И ние сме боксували,  но не се ядосвай...   Нали кривата на ученето не е права линия, има нагоре (успехи) и застой (боксуване), важното е да сте постоянни!  Имало е упражнения, които детето не харесва и такива, които обожава (последното Полка на Глинка)...

Аз имах разговор с нашата учителка в началото на семестъра и тя сподели, че очакването и в края на втората година е Лили да подготви някоя от сонатите...  Нямам предишен опит нито собствен, нито като родител с пианото и не знам това дали е общоприета практика или не, но съм доволна, че слушам хубава музика в къщи!  И на мен ще ми е интересно да споделят другите родители техния опит, както и конкретни имена на любими композитори и упражнения. 

# 96
  • Мнения: 1 608
LL Cool J полезно!   bouquet
Първата година свирихме -Китайска песен,  Мери има.., Макдоналд, Стълбичка, Блус за три пръста и подобни. Започнахме с първите неща от школите Баер, Руската кола и тази на Кутева и колектив.   Взехме нотите от малка до трета октава, трайностите, паузите, ченете и опити за свирене и четене. До тук добре. Сменихме града и учителката.
Новата стартира с друга школа в часта свирене по слух.  #Crazy Сега пак свири по гореизброените школи пюлс новата, която според него му е прекалено лесна.
Детето обаче иска още. От тук и моето притеснение.

# 97
  • Мнения: 2 567
Момичета, я да ви питам нещо. Моята след три годишно прекъсване е решила, че пак иска да свири на пиано и тъй като няма къде да сложим истинско такова сме се насочили към синтезатор. Та ако може някой да ми даде съвет какъв точно да е. Модел, какво да има. Абе каквото смятате, че ще ми е от полза при избора.

# 98
  • Мнения: 192
Ние имаме Celviano AP-33 na Casio.   Е не е истинско пиано, но ни върши работа за сега -- има отежнени клавиши и възможност да ползваш 2бр. слушалки докато се упражняваш -- 1 бр за учителя и 1 бр за ученика  Grinning.  Изглежда симпатично и заема малко място!  Гугълни-го ако искаш.  Мисля, че Касио вече имат и по-хубави модели... 
Поръчахме го по интернет и ни го доставиха за няколко дни.  Доволна съм, но пак ти казвам звука не е като на класически инструмент...

# 99
  • Мнения: 2 567
Ние имаме Celviano AP-33 na Casio.   Е не е истинско пиано, но ни върши работа за сега -- има отежнени клавиши и възможност да ползваш 2бр. слушалки докато се упражняваш -- 1 бр за учителя и 1 бр за ученика  Grinning.  Изглежда симпатично и заема малко място!  Гугълни-го ако искаш.  Мисля, че Касио вече имат и по-хубави модели... 

А колко октави е добре да има? Защото на мене все с малко ми се струват..... То има и с много сигурно, но и парите им са сигурно множко  Simple Smile Та затова питам поне за нещо средна хубост като брой октави и цена.

# 100
  • Мнения: 11 322
При нас музикалния инструмент върви в комплект с балет и детски хор.
Започна в училище по собствено желание уроци по блокфлейта (аз си му викам кавалче Laughing)
Засега са научили гамата и две елементарни песнички с малко разнообразие на ноти в тях.
Нямам идея какви учебници ползват.

# 101
  • Мнения: 192
Летисия, мисля, че са стандартен брой октавите на всяко пиано? Не са ли?

# 102
  • Мнения: 2 567
Летисия, мисля, че са стандартен брой октавите на всяко пиано? Не са ли?

Ами знам ли. Някой синтезатори гледам, че са доста по малки от пианата.

# 103
  • Мнения: 1 608
Синтезаторите като за обучение трябва да са минимум пет октави.

# 104
  • Мнения: 2 567
Синтезаторите като за обучение трябва да са минимум пет октави.

Мерси  Hug

# 105
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
Синтезаторите като за обучение трябва да са минимум пет октави.
И аз да науча нещо ново.

# 106
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Ако детето има желание и ако усетя, че има усет към музиката.

# 107
  • usa
  • Мнения: 2 113
аз обаче нямам амбиции да стават концертриращи музиканти, искам да станат музикално грамотни, да поразбирват от музика и да не гледат като малоумни като чуят чайковски, минует, до мажор, сонатина, легато, ритарданто или нещо от сорта...

Добър point имаш.  Аз лично, не бих съжалявала, ако детето ми стигне до ниво, което би му позволило да дава уроци след време, разбира се ако има желание.  Още повече, че е момиче...  Говоря за уроци за начинаещи дечица, етц.  Имам колежка, която преди да роди, даваше уроци на 2 дечица през уикендите... 

Миз, колко големи са децата ти?  Евала на свекървата!   Laughing

учещите пиано деца са на 11 и 9, иначе имам още едно на 4, което за сега открива музиката самостоянелно и безплатно Simple Smile.

# 108
  • Мнения: 1 608
pеtia , Летисия сега гледах тетрадката на Иван от миналата година и виждам, че учителката е написала, че освен 5 октави ел. пиано трябва да има и динамична клавиатура.

# 109
  • Мнения: 2 567
pеtia , Летисия сега гледах тетрадката на Иван от миналата година и виждам, че учителката е написала, че освен 5 октави ел. пиано трябва да има и динамична клавиатура.

Да. Той съпругът ми снощи ми каза, че чувал, че е добре да имат динамична клавиатура и ще търсим такъв синтезатор.

# 110
  • Мнения: 2 005
На мнение съм,че той сам ще реши дали му се отдава да свири въобще на муз.инструмент Rolling EyesМакар,че ние с баща му свирим на китара newsm78

# 111
  • Мнения: 1 517
Тук първо трябва да се отделят няколко неща:
1. Детето има ли желание
2. Детео има ли някакъв талант
3. Желанието на родителите

Ако детето има огромно желание, дори и да не виждате никакви заложби в него, хубаво е да му угодите (тук и материалното състояние си казва думата, естествено). И да няма капка талант музиката в никакъв случай няма да му навреди, точно обратното (същото важи и за други занимания). Но ако детето хич и не ще да чуе, а вие да го карате да свири...вредата ще е повече от ползата.
Друг е въпроса ако има талант, който в количествено отношение  е почти правопропорционален на мързела  Joy

Павел беше на 2 год., когато си слагаше една раница отпред и "свиреше" като госпожата от яслата. На около 3 год. свекър ми му донесе едно детско акордеонче. То беше радост, то беше чудо. По цял ден дрън-дрън...и понеже с мъжа ми и двамата сме музикални (той е гайдарджия любител, аз свирих на пиано няколко години), започнахме да го изпробваме и забелязахме, че има някакви наклонности за музика. Когато татио засвиреше с гайдата, павчо доста добре улучваше ритъма...и такива ми ти работи. Когато стана на 4 решихме да поразпитаме тук таме, да го заведем при някой професионалист, просто да ни каже дали има "мая" в него, дали въобще има данни след време да стане нещо  newsm78 Заведохме го и се оказа, че детето е просто голям талант. Веднага започнаха уроците, имаше желание и от страна на Павел естествено.
И така вече почти 5 години. С гордост мога да кажа, че синът ми е рядък талант. Напр. наскоро разбрах, че материала за изпит след 7 !!! клас за прием в музикално училище той го е минал миналата година, когато беше 1-ви клас...
    Под секрет казано  Laughing понякога му се рита топка и ги плещи от сорта : "писна ми да свиря...", но ато му кажа, че д...то си да съдере, аз няма да позволя да си похаби таланта и мирясва. Най се кефи като засвирят нещо заедно с татко си, а Денито им припява. А мен ме карат да им играя  hahaha

При нас беше така. В моя род музиката винаги е била на почит (за разлика от спорта напр.  Sad ).

Последна редакция: нд, 18 фев 2007, 13:31 от Delta

# 112
  • Мнения: 192
Много ти е забавен поста Делта!  Явно голям купон се вихри у вас! Браво на детето!  Значи на пиано свири, нали правилно съм разбрала, а не на акордеон?  Ако да, какво точно свири в момента -- композитори, пиеси и т.н.  Ще ми бъде интересно да споделиш! 

# 113
  • Мнения: 1 517
На акордеон, на акордеон  Laughing Аз се пробвах с пианото, но нищо сериозно не излезе. За сега учи по школите на Любен Панайотов; започна с разни класически неща: етюди, пиески, но кратички. От скоро свири и няколко народни хора, те са по-трудни.

# 114
  • Мнения: 80
Моят син свири на кавал. Тази година го записахме в музикално училище. Свири от една година и напредва много добре.Преди това  3 години ходи на фолклорно пеене и госпожата , която се занимава с него твърди че има данни за музикант. Желанието да свири на кавал си е абсолютно негово и ни най малко съм го насилвала за това .Засега мераците са му големи и дано  да продължи с музика и след 8 клас. Но изборът си е изцяло  негов!!!!    Дъщеря  ми пък играе народни танци вече 5 години и също желае да я запишем в училището на батко и . Ще се радвам много ако поне един от двамата продължи с музика. Пък може и двамата , знам ли, тогава ще бъда най гордата мама на света!!!  newsm44 newsm44                                                       

Общи условия

Активация на акаунт