Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 16

  • 42 241
  • 773
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 42 141
Синята зона май доста порасна и вече покрива широкия център според мен. А зелената е до някъде си.

# 661
  • Мнения: 9 949
Да, бивша зелена зона я направиха синя. В такава живея, та знам от първо лице.
А зелената се разширява и разширява. И мотивът винаги е бил, че на границата със зона колите се изтеглят да паркират към граничните части, които не са зона. Принципно броят на колите, които паркират в даден район, няма нищо общо с това дали кварталът е в центъра или не.
За момента все още синята зона поне обхваща сравнително точно центъра.

# 662
  • София
  • Мнения: 3 480
Е, зелена зона е дори в Яворов над Ситняково. Какъв център е това?

# 663
  • Sofia
  • Мнения: 2 376
Синята зона май доста порасна и вече покрива широкия център според мен. А зелената е до някъде си.
За това и казах "приблизително". Имайте предвид, че не говорим за "исторически" център, когато София е било село.
Все пак както града, така и центъра се разраства. Все пак София е столица. Няма как да остане фиксиран с две улички между "мегдана".
Не са случайно избрани зоните. Също до голяма степен се припокрива с "еко зоните", които са малко по-различни, но пак целят покриване на центъра (малък ринг) и широк център (голям ринг).

# 664
  • Мнения: 3 470
Синята зона май доста порасна и вече покрива широкия център според мен. А зелената е до някъде си.
За това и казах "приблизително". Имайте предвид, че не говорим за "исторически" център, когато София е било село.
Все пак както града, така и центъра се разраства. Все пак София е столица. Няма как да остане фиксиран с две улички между "мегдана".
Хаххаха!
Е, това вече е обидно. Защо исторически център е в кавички? София има исторически център и той датира от 2 век. И е бил наистина монументален. София не е била село никога. Нито пък е била "с две улички между мегдана".

# 665
  • София
  • Мнения: 3 480
Уви, била е.
При обявяването и за столица е била доста скромна, в сравнение с Русе, Пловдив, Стара Загора или Варна.
Има снимки на сайта на "Стара София".
Разбира се, София е адски древна в исторически план, от Римско време още и в сравнение с доста Европейски градове може да се гордее с историческо наследство. Но това е друго.

# 666
  • Мнения: 3 470
Уви, била е.
При обявяването и за столица е била доста скромна, в сравнение с Русе, Пловдив, Стара Загора или Варна.
Има снимки на сайта на "Стара София".
Разбира се, София е адски древна в исторически план, от Римско време още и в сравнение с доста Европейски градове може да се гордее с историческо наследство. Но това е друго.
Била е мизерна, но не е била село. Била си е типичен ориенталски град с прилични мащаби за онова време.
София при Освобождението:

https://stara-sofia.blogspot.com/2021/01/blog-post.html

Последна редакция: вт, 23 апр 2024, 20:47 от Гарганела

# 667
  • Мнения: 1
Здравейте!
Какво ви е мнението за квартал Полигона. Тепърва ще се изгража метро. Харесах една новострояща се кооперация, търся тристайно жилище евентуално да създам семейство.

Също така как мога да разбера какви са евентуалните планове за даден квартал, район?

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 00:20 от smindux

# 668
  • Мнения: 14 812
Цитат
Най-близко до това кое е център и кое е широк център са съответно синя и зелена зона
И пак не е много точно.Има улици в зелената зона,които са на няма 5мин.от МС,президентството или  Ал.Невски,Народният театър.Други на поне 30мин.пеш,че и повече.Иначе излиза,че ул.''Шандор Петьофи'',''Бузлуджа'' и др.са  в покрайнините на центъра,а едната им част е на 1мин.от НДК.Точно са си в топ център.

# 669
  • Sofia
  • Мнения: 2 376
Хаххаха!
Е, това вече е обидно. Защо исторически център е в кавички? София има исторически център и той датира от 2 век. И е бил наистина монументален. София не е била село никога. Нито пък е била "с две улички между мегдана".
В кавички е, защото сме 2024 и се предполага, че в момента при избор на жилище се пита за актуалния център, а не какво е било преди 2000 години. И да в началото е било скромно селище (село) и е минало много време преди да стане град - като любител на историята можете да се върнете към края на VII хил. пр. Хр.
Като става дума за обида - тя е за Велико Търново, а не за столица със 7000 души.
И като стана дума за стария център, при град с общ размер 3кв. км, когато става столица, то центъра е буквално с такива размери от няколко пресечки! Не е лошо да посетите някои от пешеходните разходки на Бохемска София - за 10мин ще ви разходят и разкажат за ресторантчетата, кафенетата и т.н.т във въпросния център. Каренцето е изключително малко.

# 670
  • Мнения: 3 470
Скрит текст:
Хаххаха!
Е, това вече е обидно. Защо исторически център е в кавички? София има исторически център и той датира от 2 век. И е бил наистина монументален. София не е била село никога. Нито пък е била "с две улички между мегдана".
В кавички е, защото сме 2024 и се предполага, че в момента при избор на жилище се пита за актуалния център, а не какво е било преди 2000 години. И да в началото е било скромно селище (село) и е минало много време преди да стане град - като любител на историята можете да се върнете към края на VII хил. пр. Хр.
Като става дума за обида - тя е за Велико Търново, а не за столица със 7000 души.
И като стана дума за стария център, при град с общ размер 3кв. км, когато става столица, то центъра е буквално с такива размери от няколко пресечки! Не е лошо да посетите някои от пешеходните разходки на Бохемска София - за 10мин ще ви разходят и разкажат за ресторантчетата, кафенетата и т.н.т във въпросния център. Каренцето е изключително малко.
[/spoiler]
О, търновец! Ами да, старата българска столица със сигурност е заслужавала повече да бъде столица и на новата българска държава и още повече със своята красота, величие и т.н. Пък София - мизерна и кална. Но все пак по време на османския период град София е имал поне същото, ако не и по-голямо население от Търново. Търново съвсем не е бил шампион в това отношение. Шампионите са Русе, Варна, Пловдив, Шумен, Сливен, Стара Загора, Свищов...
Както и да е. Безсмислен спор. Има си данни, свободни са, който се интересува ще прочете.

# 671
  • Мнения: 9 949
Стана ясна позицията на Джулиан! Laughing Много е вероятно да е "болярин" Smirk, тази болка по Велико Търново като пренебрегната столица на Третото българско царство я знам от познати от там! Но пък вероятно и самото Велико Търново през 1878-1879 г. не е обхващало сегашната територия. А жителите му тогава едва ли са живеели в крепостта Царевец. Ако се сравняват тогавашните мащаби, много е вероятно Русе да е бил по-подходящ за столица. Или Пловдив, ама Пловдив не е можел да стане столица. И столицата на Бразилия не е Рио де Жанейро. Laughing
Точно пък "старата", съществуващата част от стара София, е била препятствие пред новото градоустройство - тесни, криволичещи сокаци нарушават идеята за широки улици и булеварди в двете посоки - изток-запад и север-юг, пресичащи се в центъра. Бомбардировките през Втората световна война са "помогнали" да се изправят част от булевардите в т.нар. и вече споменат от мен "триъгълник на властта". А известната улица "Търговска" е изчезнала от картата

http://stara-sofia.com/targovska.html

Там си е центърът на София, историческият център, и няма как да се премести на друго място. Около него диаметрално София започва да се разраства. При това с бързи темпове. Така центърът се разраства, но не се мести в Малинова долина, примерно. 

Гарганела ме изпревари. Smirk

# 672
  • Мнения: 3 470
Точно пък "старата", съществуващата част от стара София, е била препятствие пред новото градоустройство - тесни, криволичещи сокаци нарушават идеята за широки улици и булеварди в двете посоки - изток-запад и север-юг, пресичащи се в центъра. Бомбардировките през Втората световна война са "помогнали" да се изправят част от булевардите в т.нар. и вече споменат от мен "триъгълник на властта". А известната улица "Търговска" е изчезнала от картата
О, кметът Димитър Петков е бил много упорит и е прокарал големите булеварди с железна ръка, въпреки страшната съпротива. Борисовата градина също е струвала много зор, та дори и жертви. Шопите са си терсене народ.
Дано и сега се намери смел кмет, който да действа с размах и да взима непопулярни мерки.

# 673
  • Мнения: 33
Потребителката може да напише, ако иска, защо задава този въпрос.
Аз бих заложила 2:1, че брокер/и са ѝ предложили нещо в покрайнините на София с твърдението, че е център.

Нещо такова. Питането ми беше провокирано от това една обява за продажба на апартамент на бул. Прага.Исках да попитам вас, които сте по-добре запознати с кварталите в София, кои райони точно се водят център.И изобщо прехвалените и така желани  Оборище и Лозенец център ли са?
Предварително се извинявам,ако съм подразнила или обидила някого.

# 674
  • София
  • Мнения: 4 109
Бул. Прага си е център. Не най-хубавата част, но център. Долни Лозенец, около "Евл. Георгиев" и под Римската стена също понякога го пишат център. Оборище улицата е доста дълга. Едната част е в т.нар. "Докторски паметник" и там си е по-скъпо от "Център". Другата част, между "Евл. Георгиев" и "Ситняково" вече не е център. Там се води квартал или район "Оборище". Има приятни места, но някаква част практически стига до Подуене и там аз лично нищо централано не виждам.

Общи условия

Активация на акаунт