Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 75

  • 29 743
  • 762
  •   1
Отговори
# 75
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
Заплаща се, когато горе в апартамента има складово помещение. Може да 1кв.м. , но го има и е изпълнено изискването.

Изпълнено е но такива възложители са били мишкари. Па и после нагло ти искат още за мазето. Ако не са на минимума - жилище - мазе - ОК. Ама значи ли че някой остава и без мазе? Явно затова избягвам като видя такива трикчета, щото после и качеството ....

Сейко, всеки обект е различен, това нищо не значи, не ги избягвай, а си провери нещата и тогава отхвърляй.
Може да има ателиета, те са без мазе и склад по закон, а може и да имат. Никой не остава без мазе или склад, било в ап. или в сутерена.
Нашия склад например беше в апартамента, аз го разкарах още по време на строежа, просто не ми трябваше, друга организация направих горе, пък нали имам и гараж, място бол. И по принцип много често въобще няма място за мазета в сградите, те едвам си правят необходимата бройка паркоместа.

Вчера, бях на оглед, слязохме да видим мазето, а това беше най-странното мазе, което съм виждала: 1х1 и височина 4-5 метра..... като комин. Явно се получила такава ниша и айде мазенце. Smiley Не се продаваше отделно.

# 76
  • Мнения: 41 951
Среден апартамет и краен гараж обаче е идеалния случай, топло и не ти се пречкат за паркиране.

За подземното ни паркомясто гледахме да е средно, защото е много по-лесно за влизане и излизане (може да се маневрира и в двете посоки), докато крайните до стена са доста неудобни.

# 77
  • Мнения: 1 103
Simple Smile Сейко, ти нали това искаше - всяко жилище да върви с покупката на паркомясто. Тези хора това са направили. Имам чувството, че не си даваш сметка, че задължително ПМ или гараж за всяко жилище, означава просто по-скъпо и недостъпно жилище, и ако бъде наложено за целия пазар, ще бъде трагедия за купувачите.

Точно това искам да кажа още от началото. Да си направят реалните цени (колкото са си сметнали за добре) , с всичките изпълнени и включващи се по наредбите необходими прилежащи помещения и анекси. А не като в някоя кредитна институция, после да приискват още и още. Та или ще сме в Европа и ще се равним с тях и ще казваме - цените ни са високи, щото сме в Европа, или да си мишкуваме както сега го правят. Да премахват тези наредби и да правят както си знаят.

П.П. Томева, да са си правели сметката, като си почнал да правиш 30 апартамента, трябва да осигуриш бройките на мазета и паркоместа. Като няма място, тогава единия апартамент отива за още паркоместа и мазета и остават 29 . Ама не струват колкото един апартамент нали? И почва мишкуването.
Още преди да са били задължителни паркоместата, винаги са били задължителни мазетата. Наскоро гледах обява на панелка - в цената е включено и мазе Simple Smile. Беше смешно, но това последното че е "обвързно допълнително със задължително купуване на мазе" беше още по- смешно.
Нови ателиета вече няма. Свърши тая благинка без паркомясто и мазе, тристайно Ателие с обширна тераса и панорама към Витоша.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 17:00 от Seiko7075

# 78
  • Мнения: X
Пред склад/килер в апартамента или мазе някъде долу, предпочитам килерче в апартамента, но не 1 кв. дрешник да ми го водят килер де Grinning За апартамент предпочитам краен и вече ако има как да избера с какво точно от съседния граничим ще е прекрасно, но рядко се напасват чак такива детайли всичко да е перфектно Grinning

# 79
  • Мнения: 41 951
О, мазето е безумно удобство. Имам такова някъде 3-4 квадрата и какво ли не слагаме там - ски, надуваема лодка, чадъри, гуми, разни инструменти, материали и резерви от ремонти... Никога не мога да събера това в апартамента.

# 80
  • Мнения: 2 679
На родителите ми стария апартамент беше с мазе от тия с прозорче на нивото на улицата, и си беше доста широко. Много обичахме като деца да ровим из вехториите и старите играчки, прибрани там - като ме пратят за компоти съм стоял по 1 час да си играя там.
И сега на зрели години ако имах такова мазенце... "Жена, слизам да претакам зелето" - и викнеш аверите да играете карти там.
Ама сегашното ми е към 3-4 кв.м. и без прозорец.

# 81
  • Мнения: 41 951
Прозорците по мои спомени служеха за да вкарва лесно "кюмюр" - направо с лопатата през прозореца, а не с кофите по стълбите. И за проветрение, де. Но това проветрение си има и неудобства - влизат котки, гълъби, плъхове, крадци...

# 82
  • София
  • Мнения: 330
Ние търсим и в Надежда, може би от там някой се объркал, че давам примери чат пат от там. За строителство. не лошо, 2к ми се вижда малко много:relaxed:. Очевидно и в не много близък квартал до центъра, но пак зависи какво търсите- ако ви е светло, харесвате квартала,размерите ви устройват и най-вече имате парите няма какво да се мисли- взимайте го. Но ако за цялото нещо ще теглите кредит помислете дали ви трябва толкова голямо. Това са 250к без гараж/парко място, минимум още 50 к ви трябват за ремонти и обезавеждане( не особено висок клас Grin ) .
 
Simple Smile Сейко, ти нали това искаше - всяко жилище да върви с покупката на паркомясто. Тези хора това са направили. Имам чувството, че не си даваш сметка, че задължително ПМ или гараж за всяко жилище, означава просто по-скъпо и недостъпно жилище, и ако бъде наложено за целия пазар, ще бъде трагедия за купувачите.
Абсолютно съм съгласна, всички искаме и гараж или парко място, но не всеки може да си го позволи Wink

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 18:37 от chriss

# 83
  • Мнения: 2 679
ако ви е светло, харесвате квартала,размерите ви устройват и най-вече имате парите няма какво да се мисли- взимайте го.
Аз пък смятам, че и да имаш парите, пак има какво да се мисли. Например, при всичките строежи, които виждам навсякъде из София, дали след 1-2 години като ги завършат няма да има същите по 200к, вместо по 250.
Но - всеки да мисли със собствената си глава.

# 84
  • Мнения: 1 103
Пред склад/килер в апартамента или мазе някъде долу, предпочитам килерче в апартамента, но не 1 кв. дрешник да ми го водят килер де Grinning За апартамент предпочитам краен и вече ако има как да избера с какво точно от съседния граничим ще е прекрасно, но рядко се напасват чак такива детайли всичко да е перфектно Grinning

Е и аз бих предпочел склад в апартамента (дори и тъмен) но да си е предвиден и с нормална квадратура. Въпреки че и моето мазе на апартамента в сутерена е 15 кв.м. не го ползвам и половината. На детето слагахме колелата, тротинетки ... Настлал съм го с теракотни плочки, чистичко, шпакловано, с латекс, то и останалите мазета са доста добре поддържани, даже в едно от тях има масажно студио. Но си е мазе Simple Smile.

# 85
  • Мнения: 1 889
За мен това е най-оптималният вариант: да има мазета и паркоместа/гаражи, но да не фиксирани към определен апартамент, а купувачите да имат право да избират като големина и разположение и според които цената варира. Нали разбирате, че няма нищо безплатно. Абсолютно е наивно да се смята, че нещо е безплатно, просто калкулацията e представена по различен начин.
Купих апартамент в сграда, където се предлагаха точно по този начин: избрах си паркомясто и мазе по моя преценка, удобство и цена.

# 86
  • Мнения: 61
Защо брокерите се интересуват толкова много и САМО от адреса на дадена обява ? Не мога да го разбера това

# 87
  • Мнения: 1 103
За мен това е най-оптималният вариант: да има мазета и паркоместа/гаражи, но да не фиксирани към определен апартамент, а купувачите да имат право да избират като големина и разположение и според които цената варира. Нали разбирате, че няма нищо безплатно. Абсолютно е наивно да се смята, че нещо е безплатно, просто калкулацията e представена по различен начин.
Купих апартамент в сграда, където се предлагаха точно по този начин: избрах си паркомясто и мазе по моя преценка, удобство и цена.

По принцип говорех за обявите на брокерите на съществуващи и стари жилища, които вече са с фиксирани мазета. Че ги пишат отделно, и че са включени в цената. Ми то остана и предишния собственик да си го остави и да си го продава отделно ... ще бъде интересно.
Но и с това избиране при ново още от инвеститора имам резерви. Като останат големите апартаменти, защото в началото са изкупени малките с "хубавите" мазета и паркоместа по избор, отиваш и даваш една торба пари за четиристаен, а взимаш шкарпата, каквото останало. Другия вариант е той да си ги резервира предварително и да остави избора за малките апартаменти между "лошите" и "по-лошите" паркоместа и мазета. Да си мислиш че имаш избор ... Абе всичко е пари.

# 88
  • Мнения: 6 552
Защо брокерите се интересуват толкова много и САМО от адреса на дадена обява ? Не мога да го разбера това
Понеже пускате вече сигурно десети пост с инфо тип “на час по лъжичка”, ако искате да питате за имота си читаво- сигурно ще получите много по-адекватни съвети за продажбата си.

Другия вариант е той да си ги резервира предварително и да остави избора за малките апартаменти между "лошите" и "по-лошите" паркоместа и мазета. Да си мислиш че имаш избор ...

Някои инвеститори го правят, но са много малко. Примерно казва- имате избор само от еди коя си зона на гаражите.

# 89
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
Защо брокерите се интересуват толкова много и САМО от адреса на дадена обява ? Не мога да го разбера това

1. Локацията е основното! И то точна локация. Ако я знам, мога да видя отвън сграда и да я преценя. След, което да решим дали въобще искаме оглед с купувача.
2. Спестява супер много време и кухи огледи.
Пример: 2 седмици чакаме частно лице да организира оглед на имота, който продва. Разгеле най-накрая стана. Беше казал к-с Иглика, което е ок за нас. Отиваме и изненадааа...не е комплекса,  а съседна сграда, която още 100м. крещи с ниско качество на строителство.

Когато огледът е с брокер на продавача, такива издънки са много рядко. Просто и той си цени времето.
А когато огледът е с частно лице винаги очаквам изненади. Първо, защото мното често при предварителния разговор и в самата обява е преекспонирал "прекрастността" на имота и е спестил доста неща.
Факт е, че и някои брокери на продавача се изхвърлят в хваленето на имота, но когато на среща му е колега си казва всичко, няма смисъл да омайва колегата си и да губи време в кухи огледи. А тези, които не са го направили, после реват по групите, че било " туризъм".

Общи условия

Активация на акаунт