🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 63]

  • 49 188
  • 744
  •   1
Отговори
# 315
  • Варна
  • Мнения: 3 956
И в Сингапур и в Тайланд има и украси , уж елхи и дядоколеда по бански под тюлена червена роба и нищо общо с духа на Коледа и ЧНГ из Европа и Северна /Канада , че защо не и Южна Америка и Австралия - колкото и невероятно там са доста европейски възпитани/настроени Simple Smile . А и истина е и , че на много места из Азия, вкл. Арабия/Турция( все пак е повече азиатска и ориенталска отколкото европейска държава)   1 януари си е съвсем обикновен работен ден - смятай колко са празнували.  Свидетел  съм как в Япония на 31 всичко свети и в 00 30 вече всички са загасили и спят - толкоз им е купона

# 316
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 466


Кацане.
💞😘💞
Via Mario Bakalov,
Има пилот в самолета 😄

# 317
  • Мнения: 566
Даже играчки за украса масово се продават. Всичко свети и настроението е повече от Празнично. Ние се прибрахме снощи и вече пак ми се ходи.

# 318
  • Мнения: 419
Добър вечер и привет на всички дами и някой инкогнито господа като мен дет четем женския форум Mask
   Завърнах ме се с моята госпожа и приятелите от Истанбул и смело мога да заявя че това ни беше най-най-готиното изкарване в този магнетичен и уникален град и това е благодарение на Вас,а именно и основно на :*Чефи*  и pepel_ot_rozi
Ползвахме основно техния транспорт с Истанбулкарт:автобус, трамвай, метро, фуникуляр и разбира се корабче.


.
Само Мармарая не ползвахме,но следващия път обещавам Bowtie
Ще се опитам да дам колкото се може повече полезно инфо за всичко което се сетя и сме минали за да съм полезен на другите ентусиасти и пътешественници.
Истанбулкарт-вади се от всеки картомат на който става и зареждането. Има ги навсякъде цената е 70тл.-даваш 200тл. пуска ти карта и останалите 130тл. ги зарежда в нея, можеш поетапно да я заредиш до 500тл. това е лимита за 1 месец. Зависи къде и колко ще пътувате си я зареждате с толкова пари,ако минете тази сума,както ние си вадите втора карта.С една карта пътувахме по 2 или 3 човека-не е проблем.  Цените са следните:автобус,метро,трамвай и фуникуляр по 15тл.,корабчетата който ползвахме бяха по 23тл., само до прицовите острови беше 46тл., а на самите острови-Бююкада обиколко с ел.бусче за 13човека е 51тл. също с тази карта.
Принцовите острови-хваща се корабче от Кабаташ посока Адалар като корабчето спира на всеки остров, а именно
Киналиада,


Бургазадаси,



Хейбелиада



 и най-големия Бююкада.



Пътува се около 1час и 50мин. ,който не се усещат защото постоянно зяпаш навсякъде-за първи път видях азиатската част която ми се стори ООООгромна с много високи сгради,абе готино е Simple Smile. Ние слязохме на Бююкада ,като пътувайки натам се запознах с български изселник който живее и работи като екскурзовод и работи основно с руски групи. Та този човек ни даде доста напътствия къде и какво да правим и видим на острова,а именно от пристана се излиза направо на часовниковата кула
и от там в ляво е спирката с бусчетата
 ,където срещу истанбулкарт плащаш и правиш обиколка на острова- времето е около 25-30мин. супер е виждаш всички къщи от сериалите според жена ми,я такова не гледам и немога да ви кажа но ми беше интересно-хубави къщи със страхотна архитектура и озеленяване. На острова няма МПС-та с ДВГ-та,всичко се движи на ток-бусчета,рикши,триколки и мотопеди.Единствените коли с ДВГ-та са на полицията,пожарна и местната власт в това число и комунлните услуги по подръжка и почистване.След обиколката можещ да обиколиш има доста дюканчета със сувенири,който честно казано не са скъпи и разбира се много места за хранене и основно рибни ресторанти. Заслужава си има какво да се види.
Музея Рахми Коч това е нещото което ме е впечатлило най-много до сега в този голям град.Цената е 400тл. за деца до 6г. безплатно,за ученици,студенти,пенсионери и хора инвалиди или с ТЕЛК 50% намаление-200тл. Самия музей е направен с много мисъл и средства. Всичко е изпипано до най-малкия детайл,препоръчвам на всеки посетил този град да отдели поне 3-4 часа да разгледа тази красота-коли,техника,машини,бит и култура на стотици години-първите автомобили,колела,мотори,парни машини,вагони,лодки,кораби и техника. Има страшно много макети 1:1 направени с разрези и със симулация да видиш всяко едно нещо как работи-ДВГ,динамо,пералня,хладилник,ТВ-LED,прахосмукачка,миялна,автомобил,сл.колектор и много такива.














Златния рог и храната която се предлага и трябва да се опита около него,а именно балак екмек-сандвич с риба(100тл.) и разбира се "поничките" OSMANLI LOKMASI(30тл.за 5бр.)
Желязната църква Св.Стефан- от Златния рог с Т5 слиза или на сп.Балат и се връщаш малко назад или на сп.Фенер и вървиш малко напред.На тази спирка е хубаво да се слезе ако реши да идеш до цветната улица в Балат и заведението с шарените чадъри.



Да вметна че малко е стръмничко и на който му е тегаво ходенето да се откаже и да не се мъчи Grin Ние се качихме до училището което по скоро изглежда на затвор ,без майтап. Самата гимназия е на повече от 300 години. Иначе за самата църква-хубава е и е реставрирана от до, заслужава да се види, много чисто и подредено място.



Водих ги и на хубавите японски палачинки в Ортакьой.





На последната снимка се виждат колкэ хора чакат,при условие че ние бяхме 9 човека на 4 маси,смятайте колко човека имаше отвън преди да излезем,а като отидохме чист късмет че имаше само две заети маси.Grin
Единия ден след златния рог се качихме с фуникуляра  F1 до началото на Истиклял и от там пеша до Таксим. Мога да кажа че всичко е насочено към празненствата им по случай 100г.турска република. Да си призная останах възхитен от мащаба  на празненствата,украса,знамена,видео стени,озвочаване светещи надписи навсякъде.







П.С. дано не съм досадил на някой с толкова снимки,ако съм го направил моля да ме извините Blush

Последна редакция: ср, 15 ное 2023, 21:14 от mitko_dvd

# 319
  • Мнения: 2 582
Здравейте! Имам нужда от малко помощ и май тук най-добре ще ме ориентирате Simple Smile
Търся си спален комплект от 5 части, с два отделни плика и не мога и не мога да се справя с филтрите. Или ми излизат такива с един плик 160 см, или с двоен плик...
https://www.hepsiburada.com/cottonbox?filtreler=MainCategory.Id: … alama=azalanfiyat

Ориентирала съм се към Cotton Box, ако сте доволни от други марки, моля да споделите Hug Все пак имате много опит с алъш-вериша в Турция Simple Smile Може и на ЛС, ако смятате, че е спам...

Нещо ме прободе в сърцето като гледах снимките от последния пост. Не съм стъпвала в Истанбул от януари 2019 Cry С две малки деца сме, едното на 4, другото на 1.3 години и не смеем да пътуваме на такива разстояния. Дори и 300-те км до нашите са ни предизвикателство Cry Надявам се поне до Одрин да се метнем догодина...

# 320
  • Sofia
  • Мнения: 1 438
Питайте в темите за пазар в Одрин/Турция... Не знам точно как се казват, но знам че има. Струва ми се по-вероятно да ви помогнат.
За пробождането в сърцето тук всички много добре ви разбираме.  Wink

# 321
  • Мнения: 13
По въпроса за чаршафите - води се кралски размер май. Марки ТАЧ, ОЗДИЛЕК.

# 322
  • Мнения: 4
Здравейте !
Предстои ми пътуване до Истанбул в периода-6.12-10.12. Ще пътувам с туристическа фирма"АБВ травел" от Варна.  Като цяло съм си набелязъл програма.  Нещо от сорта на :

-Топкапъ сарай-дворец
-Света София-Синята Джамия—Султан Ахмед джамия
-Капалъ Чарши-Египетски пазар

ДЕН 2
-църква „Свети Стефан
-квартал Балат
-Кула Галата
-площад Таксим

ДЕН 3
Принцови острови-Бююкада

Ще бъда настанен в хотел в района на Фатих-Лалели. Въпроса ми е от къде да хвана корабче за остров Бююкада и как мога мога да разбера разписание за него ?
Какво ви мнението за фирмата като цяло. Видях че доста хора са ползвали услугите и. 
Струва ли си да се ползват организираните турове от фирмата? На мен май не ми се иска да се бутам с групата...

Благодаря ви !

# 323
  • Sofia
  • Мнения: 1 438
Корабче за островите хванете от фериботен терминал Кабаташ, който се намира на последната спирка на трамвай Т1, който пък минава през Лалели/Фатих.
Разписание тук:
https://www.sehirhatlari.istanbul/en/timetables/domestic-trips/a … abatas-adalar-177

Синята джамия и Султанахмет джамия е една и съща Simple Smile
Програмата ви е ок. Ще се справите и без агенцията. Приятно шматкане из сокаците!

# 324
  • София
  • Мнения: 3 176
Галата-Таксим е маршрут с много сериозен баир за изкачване.
Най-добре го направете Таксим-Истиклял-Галата за да сте в посока надолу.

# 325
  • София
  • Мнения: 1 019
Много лесно ще се ориентирате и сам, а екскурзиите на фирмата излизат много по - скъпо. За корабчето не съм сигурна от къде тръгва, защото на нас островите не ни бяха интересни да губим цял ден за тях, но като питате ще Ви упътят не е трудна ориентацията - почти навсякъде с трамвая от Лалели и после друг транспорт около моста при Галата.

# 326
  • Мнения: 419
Корабчето както са ви написали го хваштате от Кабаташ морска гара през пътя срещу трамваят Т1. Гледате корабче за Адалар,пускам ви разписанието,цената е 46тл.с истанбулкарт.


Програмата е супер лесна и изпълнима,за разходката до Таксим и кулата потвърждавам да изберете посоката от площада към кулата по Истиклял, просто да сте по наклона. Приятна екскурзия.

Последна редакция: ср, 29 ное 2023, 09:10 от mitko_dvd

# 327
  • Мнения: 7 901
Или вместо да катерите баира, хвашате фуникуляр от Каракьой ( след като пресечета мост Галата), а от Таксим пак с фуникуляр от станцията на метрото обратно към Кабаташ и оттам с трамвая към хотела.
На Бююкада по това време на сезона аз не бих си губила времето.
Моят съвет е да си измислите някаква програма за този ден - например до Кадъкьой с корабчето и там разходка из квартала.

# 328
  • Мнения: 419
Или вместо да катерите баира, хвашате фуникуляр от Каракьой ( след като пресечета мост Галата), а от Таксим пак с фуникуляр от станцията на метрото обратно към Кабаташ и оттам с трамвая към хотела.
На Бююкада по това време на сезона аз не бих си губила времето.
Моят съвет е да си измислите някаква програма за този ден - например до Кадъкьой с корабчето и там разходка из квартала.
Могат да направят една обиколка с бусчето на острова да хапнат и да се приберат,все пак имат 2 часа близо в посока с корабчето и после като се приберат с фуникуляра да се качат до таксим и от там да разгледат площада или от Кабаташ до Ортакйои с автобус 22 или 22В и от там на хубавите палачинки GrinMaskSmiling Imp

Последна редакция: ср, 29 ное 2023, 09:09 от mitko_dvd

# 329
  • Варна
  • Мнения: 3 956
ДЕН 3
Принцови острови-Бююкада
Ще бъда настанен в хотел в района на Фатих-Лалели.

Изобщо не ви трябват вътрешните екскурзии на ТА - хем ви дерат кожата хем въ вързват ръцете.
Първата работа да си заредите Истанбулкард и сетне Т1 и вапорети.
Принцови острови извън сезона май - септември са безсмисени - всичко е пусто и консервирано . Колега забранил си ЛС - как да ти пратя подробности , обади се да ти дам и пластика на Истанбулкард - давал съм на много хора да я ползват , хем да я активират от време на време.
Направете си и карта Револют - сега май с нея най изгодно превалутират и с най - малко такси .

Последна редакция: ср, 29 ное 2023, 09:54 от peterky2002

Общи условия

Активация на акаунт