Има ли в България истинско кисело мляко???

  • 60 141
  • 253
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 205
Откакто се помня, млякото за заквасване се вари.Отговарям вместо Мама Теди.
Да! Вари се  млякото и то най малко 10 минути.Благодаря ти за съдействието!

И после се чака да се  охлади, преди да се закваси, нали? До около 40 градуса?

# 91
  • Мнения: 133




Да! чака се да се охлади до такава температура,че кутрето ти да го търпи

# 92
  • Мнения: 133





Да! чака се да се охлади до такава температура,че кутрето ти да го търпи

# 93
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Чака се да се охлади до 45-46 градуса. Меря с  нормален термометър , после включвам фурната за 5 мин на 50 градуса, слагам млякото изключвам фурната . Седи 2 часа и половуна и на всеки кръгал час пускам фурната пак на 50 фрадуса за 5 мин, после в хладилника до сутринта

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

С оригинална закваска на LB. Стига за 100литра мляко, струва 12лв на прах е и се държи затрворена в буркан във фризера. В зависимост от литрите  изчислявам колко грама да сложа , но мялкото какво става няма нищо общо с купешкото. Срам ме е да ви кажа по колко литра мляко се кваси у нас само 1 крава няма да може да ни изхрани много ядем кисело млояко

# 95
  • Мнения: 2 147
Да има, ако си го подквасиш у дома Hug Crazy
В момента ми харесва на Дея  chef

# 96
  • Мнения: 531
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

С оригинална закваска на LB. Стига за 100литра мляко, струва 12лв на прах е и се държи затрворена в буркан във фризера. В зависимост от литрите  изчислявам колко грама да сложа , но мялкото какво става няма нищо общо с купешкото. Срам ме е да ви кажа по колко литра мляко се кваси у нас само 1 крава няма да може да ни изхрани много ядем кисело млояко

Между другото, мисля, че млякото ти става вкусно не от заквасата, а от хубавото домашно мляко PeaceЗащото, само да не се повтарям, и аз съм от хората, заквасващи с купено мляко,и продуктът пак няма нищо общо с купешкия такъв.

# 97
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
......най малко 10 минути
Е защо толкова много? За да се поизпари водата или има друга причина?

# 98
  • Мнения: 667
Е защо толкова много? За да се поизпари водата или има друга причина?

Предполагам се търси някакъв ефект на пастьоризиране. Въпреки че са далеч от него.

# 99
  • Мнения: 133
И аз не мога да ви отговоря, защо толкова много се преварява млякото.Даже и на млековарката на упътването така пише.Сега го варя в голяма тенджера,че много мляко квася и много мляко се унищожава с тия двама мои млекарчета.

# 100
  • Мнения: 25 846
Добре де, какво мляко очаквате да получите при 0,1% масленост?

Май бъркаш масленост със съдържание на сухо вещество. Напълно реално е качествено мляко с 0,1% масленост и изобщо не е задължително това да "е водата, с която са изплакнали гюмовете." Маслеността няма нищо общо с гъстотата на млякото.


Не, не ги бъркам.  Laughing Знам, че това, което си написал е така. Но! За н-ти път споменавам предаването, което гледах със специалистите в тази област (а и статии доста съм чела, доколкото може да им се вярва, разбира се!  Peace), че маслеността също има значение за качеството на киселото мляко. Не случайно истинското кисело мляко се е правело от овче, а и от биволско мляко, заради високата масленост. Едва когато науката се е намесила в процеса, са започнали да квасят и по-нискомаслено мляко като кравето. Това е, което твърдят хора, които са специалисти. Аз не съм, само повтарям наученото.  Rolling Eyes
Друго интересно за нашенския лактобацилус - тайната на старите баби за качествено кисело мляко била, когато млякото се налива в съда, в който ще се кваси, да се налива от възможно най-голяма височина. Така струята била по-дълго време в досег с въздуха, който бил носител на въпросните бактерии. Не случайно мляко като нашето няма никъде и тези страни, които си внасят закваска от България, я подновяват непрекъснато. Факт е, че извън България бактериите мутират.

# 101
  • Мнения: 4 150
Цитат
които си внасят закваска от България
Кажи ми моля те,кьде в БГ се продава zакваска?
  bouquet

# 102
  • Мнения: 25 846
Прочети цялата тема, дадени са координати на магазин на Женския пазар, ако не се лъжа.
Аз лично карам на селска.  Wink Laughing

# 103
  • София
  • Мнения: 903
а такива като мен, които нямат крава на село, къде могат да си купят истинско ( домашно)  прясно мляко?  newsm78  . Вие откъде купувате? 

# 104
  • Мнения: 4 150
Цитат
С оригинална закваска на LB. Стига за 100литра мляко, струва 12лв на прах е и се държи затрворена в буркан във фризера. В зависимост от литрите  изчислявам колко грама да сложа , но мялкото какво става няма нищо общо с купешкото. Срам ме е да ви кажа по колко литра мляко се кваси у нас само 1 крава няма да може да ни изхрани много ядем кисело млояко

Горгона Мердуzа,
МожеШ ли да кажеШ откьде се купува таzи zакваска zа 12 лева?
Много благодаря  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт