Има ли в България истинско кисело мляко???

  • 59 972
  • 253
  •   2
Отговори
  • София
  • Мнения: 903
Нещо напоследък все не ми работи търсачката, така че ако вече е имало подобна тема, моля да ме извините и модераторите да я изтрият.

Скоро чух по телевизията, че само три марки кисели млека съдържали бактерията  на киселото мляко. Останалите били смес със сухо мляко  и други примеси и нямали същите полезни свойства като истинското кисело мляко.

Та въпроса ми е: Вие какво кисело мляко купувате? Кое според васе "истинско"?

знам, че най-истинско е домашно заквасеното, но за съжаление в София нямам откъде  да купя  домашно мляко, което да подквася.

# 1
  • София
  • Мнения: 85
Аз чух за Верея, Родопея и Елена, май така беше newsm78

# 2
  • Мнения: 1 896
Виж това изследване на Асоциацията на потребителите.
Не всички марки са включени, но повечето известни ги има.
Освен изброените, аз лично харесвам Био млякото, но нещо не го виждам напоследък, то се прави в малка семейна мандра и сигурно кравите вече чакат теленца, затова и няма дотатъчно мляко - така си го обяснявам. Иначе е супер млякото.  Grinning

# 3
  • Мнения: 5 468
Аз нямам претенции за марка, но напоследък се улавям, че купувам зелена Верея 2.9% и На баба от 2.5%. Дали са хубави - не знам.

# 4
  • под тепетата
  • Мнения: 9 364
Аз съм твърдо за "Бор чвор" и цеденото им е супер!

# 5
  • Мнения: 331
"Бор Чвор" и "На Дядо" - пробвани със стоене на топло - капачката се подува. Поне за мен е сигнал че има нашата бактерия. "На баба" е на "Данон" - един месец на топло и никакъв резултат  Crossing Arms - явно не е кисело мляко, а някакъв друг млечен??? десерт.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 642
От тези млека, които съм купувала, само БИО стои истинско, без примеси.
Наскоро чух, че слагали и нишесте в кис. мляко, незнам дали е вярно.

# 7
  • Мнения: 331
Доколкото знам слагат нишесте и желатин за да стои по-плътно ( едно време баба като го правеше можеше да обърнеш тенджерата и то не падаше, а все едно се режеше), а сега е едно такова рядко та затова е нишестето.
Това мляко БИО не съм го срещала, а ти си от София - чувала съм че фирма LBB също правят истинско мляко но се срещало само в София (името на фирмата идва от Лакто-Бациликус Булгарикум) и тя изнасяла тази бактерия за Япония - Не знам дали това е вярно но ...  newsm78

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 4 592
Герма от мандрата на Бор-Чвор - според едно изследване, което ще изкопая отнякъде, звучеше най-истинско като състав.

# 9
  • Мнения: 193
Аз редувам Пършевица, Елена и Био. Най-близки са ми до бабиното домашно мляко.
За съжаление Био млякото не е широко разпространено из търговската мрежа, а малкият го обожава. Намирам го само в Пикадили.

# 10
  • Мнения: 983
"На баба" и "Тонус", за мен това са хубави млека, не казвам , че са истинско кисело млеко Naughty

# 11
  • Мнения: 1 564
Аз купувам "Елена" и "Бор Чвор".Като вкус ми  са най-близки до домашното кисело мляко. Peace

# 12
  • под тепетата
  • Мнения: 9 364
Малко встрани от темата, но като фен на Бор Чвора да ви кажа,че днес останах приятно изненадана-пуснали са пак заквасена сметана. По200гр. за 0,90лв. Който я е опитвал, знае за какво говоря.Тук не бях я виждала от около 3 години.

# 13
  • Мнения: 1 896
Герма от мандрата на Бор-Чвор - според едно изследване, което ще изкопая отнякъде, звучеше най-истинско като състав.

Мисля, че говориш за изследването на Асоциацията на потребителите, към което съм дала линк по- нагоре.

А БИО млякото го има не само в Пикадили, а и в 345 и в по-големите магазини на Фантастико (примерно в Скай Сити). Напоследък не го намирам нещо обаче. Може пък и повече хора да са го научили, то се произвежда в малко количество.

# 14
  • Мнения: 1 464
Био и Бор Чвор,но пак са мноого далече от квасеното на баба ми Sick

# 15
  • Countryside
  • Мнения: 11 635
Био и Бор Чвор,но пак са мноого далече от квасеното на баба ми Sick
И аз така само от тези купувам Flutter Мъжо се кара,че Био-то било скъпо hahaha
Случи ми се да си купя прясно мляко Герма и останах приятно изненадана, мисля да пробвам и киселото мляко щом тук толкова го хвалят Thinking

# 16
  • Смолян
  • Мнения: 42
При нас в Родопите най търсеното кисело мляко е на Мандра Кутела - има вкус на домашно кисело мляко и издържа много време без да се развали и е гъсто.  Peace

# 17
  • Мнения: 2 018
При нас в Родопите най търсеното кисело мляко е на Мандра Кутела - има вкус на домашно кисело мляко и издържа много време без да се развали и е гъсто.  Peace
Ако "издържа много време без да се развали" - не е истинско !!!

# 18
  • Мнения: 983
При нас в Родопите най търсеното кисело мляко е на Мандра Кутела - има вкус на домашно кисело мляко и издържа много време без да се развали и е гъсто.  Peace
Ако "издържа много време без да се развали" - не е истинско !!!
да, така е, истинското трае не повече от три-четири дни и се разваля

# 19
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Бор-Чвор, Елена и Родопея.

# 20
  • Мнения: 25 695
Родопея ползват вносна закваска.  Peace
Доколкото знам, Верея, Ел Би и още някои ползват оригиналната българска, но не си спомням кои бяха другите марки.
Факт е, че ако искаме да ядем истинско българско мляко, трябва да отидем в Япония или Финландия.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 094
Най-често купуваме Верея 2.9%  Peace Преди взимахме Пършевица,но нещо го развалиха,има вкус на прегоряло мляко.

# 22
  • в баира
  • Мнения: 861
При нас в Родопите най търсеното кисело мляко е на Мандра Кутела - има вкус на домашно кисело мляко и издържа много време без да се развали и е гъсто.  Peace
Аааа, не само. Ние само Родопея купуваме.

# 23
  • в баира
  • Мнения: 861
Родопея ползват вносна закваска.  Peace

От къде го знаеш това? Технологията на Родопея се пази в тайна и по тази причина в производствената сградата не допускат външни лица.. Много е строг пропускателния режим.

# 24
  • Мнения: 2 018
Родопея ползват вносна закваска.  Peace

От къде го знаеш това? Технологията на Родопея се пази в тайна и по тази причина в производствената сградата не допускат външни лица.. Много е строг пропускателния режим.
Технологията на производство на истинското кис. мляко всички я знаем! Така , че не виждам защо трябва да се пази в тайна Thinking По-скоро има нещо друго което се пази в тайна Party Нанво ли? Joy

# 25
  • Мнения: 2 018
Какво ли? Joy

# 26
Реших да споделя с вас това, което знам за киселото мляко, производството му, качеството му и как тези неща ни засягат като потребители:

Трайност или защо киселото мляко се вкисва?

Киселото мляко се получава с помощта на млечно-кисели бактерии. Животът им, макар и да не знам точно колко, е кратък (часове или дни). Когато умират (или по-точно, когато се самоубиват, което е нормалният процес), те отделят киселина. Колкото повече млечно-кисели бактерии умират, толкова по-кисело става млякото.

Когато се използва чисто прясно мляко (с малко бактерии от други видове, от здрави крави, хранени с добра храна), киселото мляко има поне 10 дена трайност. Личният ми опит е показал, че след 14 дена сквасеното от баба ми мляко все още става за консумиране, макар и вече с осезаем кисел вкус. Другите бактерии, замърсяващи прясното мляко, предизвикват по-бързо умиране на млечно-киселите бактерии.

Мъртвите бактерии не носят никакви ползи на организма. А бактериите са необходими за усвояването на самото кисело мляко – ако ядете мъртъв продукт, по-скоро си вредите.

Едно „но“, или хитрините на производителите

Тъй като производителите, при съвременния начини на отглеждане на добитъка, не могат да осигурят толкова перфектни хигиенни условия, прясното им мляко (или поне не на всички) не е достатъчно чисто, за да се осигури този поне 10-дневен срок на годност. Затова те прибягват до някои хитрости.

Консерванти
Това е най-малко използваният метод за раздуване на трайността – просто е забранен по закон. Консервантите убиват млечно-киселите бактерии, без те да отделят киселината при самоубийството си. Така киселото мляко не се вкисва.

Изкуствено умъртвяване на бактериите
Бактериите се умъртвяват изкуствено, след като сквасят млякото (честно казано не знам с какво). Една известна френска фирма първа в България започна да произвежда киселото си мляко по този начин – погледнете таблицата от споменатото по-горе в темата изследване (http://www.bnap.org/?p=89), те са на дъното. Според мен и други го използваха известно време, но след като това стана обществено достояние, може би вече няма български производител, който го прави.

Некачествена закваска
Това не е точно „метод“ за повишаване на годността, а страничен ефект от немарливост. Държавният институт, който се занимава с Лактобацилус булгарикус, продава срещу скромна сума прясна закваска всеки ден. Това е направено в услуга на производителите. Само че съгласете се, че не е особено икономично да се хвърчи до София всеки ден от, да речем, Бургас. Затова някои производители използват не толкова прясна закваска, което се отразява на броя на живите бактерии в готовия продукт (справка отново в изследването, средата на таблицата). Вероятно в различните партиди се наблюдават различни резултати.

Лекарства
Това е още един страничен ефект, който е полезен за производителите – кравите се тъпчат с лекарства и ваксини. Част от химикалите остават в млякото и убиват млечно-киселите бактерии по-бързо.

Сухо мляко и други добавки

Изненада! По закон е разрешено в киселото мляко да се добавя определен процент сухо мляко. И, за още по-голяма „изненада“, повечето производители го правят. Така продуктът им изглежда много по-гъст срещу почти незначителна сума. Това не е проблем само по себе си, но за мен е измама. Досега съм виждал само едно кисело мляко, на което изрично пише, че съдържа сухо мляко. Проблемът е, че всички толкова свикнаха с него, че вече не го усещат. Трябваше ми известно време да се науча да го откривам, но сега не ми е особено трудно. Над 90 % от марките млека имат сухо мляко!

За другите добавки (желатин, нишесте) не мога да кажа нищо – първо, незаконно е да се използва в кисело мляко, и, второ, сухото мляко върши достатъчна работа – съмнявам се, че някой ги използва.

Заслужава ли си „Бифидус есенсис“?

Бифидус есенсис (Bifidus Essensis), което е едно от използваните търговски имена на бактерията Bifidobacterium animalis (другите са Bifidus Digestivum, Bifidus Regularis, Bifidobacterium Lactis, Bifidus Imunitass и Bifidus Activo), е естествен обитател на чревния тракт на хората. Това е „анаеробна бактерия, която спомага за отделянето на енергия и хранителни вещества от храната“, и спада към така наречените „пробиотици“. Тя се е добавя изкуствено в продукта, иначе е един от основните обитатели на микрофлората на храносмилателната система и е много важна, особено при бебетата и малките деца, защото спомага за усвояването на лактозата и млечните белтъчини. Населването на новородените с нея става чрез кърменето за няколко дена. Известно е, че до около двадесетата годишнина „колониите й са стабилни, след което започват да намаляват“, което вероятно е свързано с изчезването на нуждата възрастните да консумират мляко.

Нетипичното й намаляване и изчезването й обаче си имат причини, т.е. причините трябва да се открият и отстранят. Сред най-често сочените са: приемането на „противозачатъчни, антибиотици, стреса и хранителния режим с редовна употреба на много захар и рафинирани въглехидрати“.

Доказано е, че приемането й може да доведе до стабилизиране на собствените бифидобактерии на организма, тъй като му дава време. Ако обаче причината за измирането на бактериите продължава да съществува в тялото, спирането на приемането на външни такива моментално довежда до измирането им отново. Бактерията има и други полезни ефекти, като предпазване от някои видове тумори, засилване на имунната система и т.н., но те са доста слаби и освен това повечето ги имат и много по-естествените бактерии Лактобацилус булгарикус и Стрептококус термофилус, които ги има във всяко българско кисело мляко. Пробиотиците са лекарство и съответно с тях не трябва да се прекалява! Употребата им при бременни жени и кърмещи майки се препоръчва само след консултация с лекар!

Приемането на външни бифидобактерии има и странични ефекти: в най-добрия случай няма да ви помогне въобще, а в по-лошите предизвиква метеоризъм (събирането на газове), главоболие, диария, подуване и запек. Фибрите, забележете, намаляват страничните ефекти. Дали Данон са поставили мюсли там, за да ви помогнат, или за да избегнат неприятности?

Изводът е: Активия няма да ви спаси, най-много временно да ви облекчи. Намерете проблема и го отстранете, а не наливайте пари в тази не особено популярна с практиките си френска фирма.

Марки
Ако изключим факта, че почти всички добавят сухо мляко, има доста добри млека на пазара – вижте таблицата. Разбира се, „Био кисело мляко“ няма сухо мляко и това си личи. Аз си купувам само него, но смятам, че то постепенно ще донесе цяла вълна подобни продукти от големите производители, които така ще оправдаят увеличаването на цената. Прогнозата ми е, че след като се появи достатъчно конкуренция, ще можем да си купуваме чисто кисело мляко за около 1 лв./400 г.
Има една марка „Родопчанка“ - в пълномасления си продукт в началото не слагаха сухо мляко и си го купувах, но след 1-2 месеца „белият прах“ се появи и там. Имаше и нещо друго странно – дори прясното кисело мляко от тях имаше кисел вкус, но изключително странен, сякаш изкуствено добавена киселина. Не изключвам да са правили някакви шашми и в тази фирма. От време на време се появяват производители, които пускат евтини млека с по-ниска масленост и доста редки – те понякога нямат сухо мляко, но големите магазини явно не ги взимат поради ниска трайност или други причини.

По медиите преди известно време се носеше информация, че се готви закон, който цели да гарантира пълната натуралност на клиселото мляко – да се надяваме, че някой ден ще бъде приет и ще избираме млякото само по шарената опаковка Simple Smile.

# 27
  • Мнения: 106
Благодаря за полезната информация   bouquet
Отдавна търсих такава, благодаря !

# 28
  • София
  • Мнения: 1 951
Аз купувам продуктите с марка "Роса".Доволна съм.

# 29
  • Мнения: 6 461
Купувам  Верея,Роса..

Но най-съм доволна от млякото , което квася у дома. Peace

Това ми е заквасено от днес: Heart Eyes

Последна редакция: вт, 01 май 2007, 19:42 от Дими*

# 30
  • Мнения: 764
Добре де,аз като съм кавасила домашно мляко съм вземала закваска от купено кисело,но не си спомням на коя фирма и ми е ставало.Значи все пак се съдържа бактерията..... newsm78 newsm78 newsm78

# 31
  • Мнения: 25 695
Родопея ползват вносна закваска.  Peace

От къде го знаеш това? Технологията на Родопея се пази в тайна и по тази причина в производствената сградата не допускат външни лица.. Много е строг пропускателния режим.
Няма нужда да се влиза в завода, достатъчно е да си види откъде купуват (или не купуват) закваските си.  Peace

Гледах едно предаване, в което представители на фирма ЕлБи (които държат правата за оригиналната българска закваска) и на някакъв НИИ, който се занимаваше с киселото мляко, разясняваха ситуацията със закваските. Изрично споменаха, че Родопея използват вносна закваска. Както и поне 90% от производителите в България.  Sick

Последна редакция: вт, 01 май 2007, 21:17 от Как`Сийка

# 32
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз това Био не съм го срещала в София. най-често купувам Елена, Верея, Родопея. ПО-рядко Бор-Чвор, Обнова и други.

Герма не ми харесва. Данон ми харесва на вкус, но се съмнявам да има краве мляко.

# 33
  • Мнения: 1 858
Купувам  Верея,Роса..

Но най-съм доволна от млякото , което квася у дома. Peace

Това ми е заквасено от днес: Heart Eyes


Гаранция за качество и вкус Peace особено ако и самото мляко е от домашна крава. И аз така правя само, че рядко квася краве (само през зимата) иначе квася само овче (много го обичам).

# 34
  • Мнения: 3 537
Аз съм твърдо за "Бор чвор" и цеденото им е супер!
И аз само Бор чвор купувам Peace
Ако искаш най-истинско мляко най-добре си закваси, не е никаква философия Wink

# 35
  • Мнения: 193
Аз това Био не съм го срещала в София. най-често купувам Елена, Верея, Родопея. ПО-рядко Бор-Чвор, Обнова и други.

Герма не ми харесва. Данон ми харесва на вкус, но се съмнявам да има краве мляко.


Среща се в Пикадили и Билла. В последната кофичка, която отворих, млякото беше много водно. Иначе вкусът напомня домашното кисело мляко.

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Тонус  Peace

# 37
ние си купуваме на боженци, гъсто и вкусно

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Винаги си квася в къщи мляко, купено от село. За закваска винаги ползвам от предишното мляко, а когато излизам в отпуска и ходим на почивка, си оставям в едно малко бурканче малко кисело мляко за след почивката. От години процедирам по този начин и затова твърдя, че моето в хладилника е истинско  Grinning

# 39
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Купувам Бор-Чвор или Елена. Понякога и истинско от село и си го подквасвам в къщи.
Обаче с Елена не ми се получава всеки път Thinking

# 40
  • Мнения: 1 640
  Бор Чвор- кис.мл. 3,6 % и заквасена сметана!

# 41
  • Мнения: 721
Винаги съм купувала Верея 2,9% и съм била страшно доволна. Тази седмица купих от Била, където пазарувам винаги, и какво да ви кажа...млякото е течно и се точи, както на Данон. Няма същия вкус и направо съм бясна. Няма едно нещо в тази държава, което да запази качеството си с времето! #Cussing out

# 42
  • Мнения: 153
Според мен Био киселото мляко е страшно менте.Случи ми се да го забравя в хладилника и 15 дена след срока на годност мъж ми се престаши да го пробва и беше като току що произведено.Същото ми се е случвало и с Елена, макар че за него и за Ел Би знам от моя позната,която е нещо като контрольор по качеството или нещо такова, че те са най-истински.

# 43
  • Мнения: 24
От скоро купувам Герма и съм доволна а преди това купувах Роса но май нещо го развалиха.Истинско според мен е домашното.

# 44
  • София
  • Мнения: 36 028
За сега харесвам Бор-Чвор.
А за тези, които са от Велико Търново- там има едно "Боженци", което много харесвам. Супер кисело мляко. Hug

# 45
  • Мнения: 256
Аз купувам Боженци.Когато ходя към Габрово купувам Елви на мандра с.Велковци- просто е невероятно, но за съжаление при нас го няма.

# 46
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Бор-Чвор и Герма.

# 47
  • Мнения: 13 512
Откакто откруих преди месец Био-то, не купувам друго. Много ми харесва вкуса, но и на него пише,че трайността му е 10 дни. newsm78

# 48
  • Мнения: 7 106
Купувам само ЕлБи и в много редки случаи когато е свършила в магазина до нас заменям с Бор Чвор.
Много обичам кисело мляко и много ме е яд, че така са се изгаврили с този продукт  Close.

# 49
# 50
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Една докторка ,която е диетолог и също по контрола по храните каза , ЕлБи и Елена имат най-много млечно кисела бактерия. Иначе и те имат подобрители.
Когато подквасвам домашно млеко / в Банкя колкото искаш/ вкуса е друг.Даже аз започнах да го забравям.Чуствам се като чужденците ,който не го харесват защото е кисело.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Аз квася мляко от известно време насам , но преди това взимах най-много на Верея 0,1%

# 52
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Ползвам "Бор-Чвор".
Отскоро имат и вариант - 0.1%+150г калции - 400г - само 56 ст. Търговската му марка е CULTURA

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Аз купувам Елена.

# 54
# 55
  • Мнения: 25 695
Ползвам "Бор-Чвор".
Отскоро имат и вариант - 0.1%+150г калции - 400г - само 56 ст. Търговската му марка е CULTURA

Добре де, какво мляко очаквате да получите при 0,1% масленост? В най-добрия случай това е водата, с която са изплакнали гюмовете.  Sick В най-лошия - не ми се мисли...
А и темата не е да изброим кой какво мляко купува, а дали има истинско такова в България и евентуално кое е то.
С 0,1% може да е всичко, но не и кисело мляко!

# 56
  • Мнения: 13 512
 Как Сийке, може ли да попитам нещо? WinkА това Бор Чвор защо го нямаме във Варна?Май самот това Био мляко ми наподобава на мен на истинско/понеже си спомням с умиление за к.мляко в бурканчетата, с капачка от алум. фолио и струващо 22 ст. с буркана/ cry:

# 57
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
......да, така е, истинското трае не повече от три-четири дни и се разваля
Това за развалянето и друг път съм го чела. Обаче....имам в хладилника домашно подквасено овче кисело мляко от предния понеделник - тогава си го донесох от село. Ми още става за ядене: нито е мухлясало, нито се е вкиснало. Това едва ли значи, че не е истинско. newsm78
Иначе и аз съм фен на Бор-Чвор и на Верея.

# 58
  • Мнения: 133
Има! И това е моето мляко, което си го квася през ден.Всичките други млека по магазините са от


В най-добрия случай това е водата, с която са изплакнали гюмовете. 

# 59
  • Мнения: 2 818
ЕлБи, най-много ми харесва на вкус. Уж е ок, като съдържание, но бих имала доверие само ако аз си подквасявам от крава, която аз съм гледала, на моя земя(т.е. с контрол върху пръскането на площите).

# 60
  • Мнения: 25 695
Как Сийке, може ли да попитам нещо? WinkА това Бор Чвор защо го нямаме във Варна?

Че аз откъде да знам защо го нямате?  newsm78
Тук имаме, но не съм купувала от него. Но пък при нас не съм виждала Роса и Елена. Така или иначе, едва ли само по вкус може да се определи дали едно мляко е истинско или не. За мен истинско е такова, което бъка от лактобацилусите - нали точно те правят млякото полезно. Другото е млечни кремчета.  Peace

ПП Не си спомням писах ли по-горе или не, но най-истинското кисело мляко е овчето. Подквасването на кравето мляко е късна измислица. - през 60-те години на миналия век, ако си спомням добре.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 324
Според Българската Национална Асоциация на Потребителите най-истински са Топ милк, Герма и На дядо, вижте:
http://www.bnap.org/2006/05/19/kiselo-mlqko/

# 62
  • Мнения: 326
Да се включа и аз Simple Smile Преди около 3-4 месеца, може би, във Фантастико зопочнаха да зареждат с едно кисело мляко, което е в зелена кофичка и на него пише "БЪЛГАРСКОТО" -2.5%. Честно казано много ми харесва и си купувам само от него. Има много хубав вкус, който ми напомня на старото кисело мляко от бурканче. Аз по принцип не съм голям фен на киселото мляко, но напоследък се прехранвам с това на работа в комбинация с мюсли. Опитайте го. Може би ще ви хареса.  Peace

# 63
  • Мнения: 326
Другото хубаво кисело мляко е Био Кисело Мляко. Предполагам, че наистина е биологично чисто, като се има в предвид, че Магдалена Малеева го препоръчва също.

# 64
  • Мнения: 5 539
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?
Ако месеци наред заквасвате новото с няколко лъжички от последното старо, знайте, че вашето кисело мляко не съдържа нужното количество лактобацили.
Имаше едно предаване за българското кисело мляко при М. Ангелова преди време и там развенчаха тази практика. Дефакто млякото произведено по този начин съдържа много по-малко полезни бактерии, отколкото което и да е купешко кис. мляко.

Не знам кое е истинското кисело мляко, аз купувам предимно Елби и Русалка. Ако няма, взимам Герма, Пършевица или Бор-Чвор.

# 65
  • Мнения: 6 461
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

Аз използвам за закваска или купешко мляко или домашно което съм заквасила.

# 66
  • Мнения: 133
Лилита-права си ,че не трябва да се ползва подквасата на старото мляко.Аз квася и овче и краве мляко.Ползвам подквасата смесено и от овчето и от кравето ,а когато мине малко време от смяната на млеката ползвам подквасата на мляко "Чех".Само от това мляко ми става подквасата.От мляко "Елена" не иска и да се подкваси даже.

# 67
  • Мнения: 6 461
До сега не ми се е случвало мляко да не ми се подкваси.
Ползвала съм най-различни купешки марки.

# 68
  • Мнения: 5 539
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

Аз използвам за закваска или купешко мляко или домашно което съм заквасила.
Доколкото знам, поне през 3-4 пъти е хубаво да заквасваш със закваска от купешко. Тя все пак е така да се каже "второ поколение закваска" Laughing

# 69
  • Мнения: 6 461
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

Аз използвам за закваска или купешко мляко или домашно което съм заквасила.
Доколкото знам, поне през 3-4 пъти е хубаво да заквасваш със закваска от купешко. Тя все пак е така да се каже "второ поколение закваска" Laughing
Има нещо такова Лиленце.... Mr. Green

Аз си го квася млякото на мъгла и нямам издънки за сега. Mr. Green
Купешка,домашна закваска ...каквато подхвана Wink

# 70
  • Мнения: 223
домашното мляко се прави та-капоне така са ми показвали-на 3л прясно млако,сварено и леко охладено(до толко че спокойно да можеш да го пиеш)се слага една кафена чаша кисело(купено от магазина)разбъркваш и изсипваш към прясното,увиваш го за 24 часа в одеало и после го слагаш в хладилника...май е това

# 71
  • Мнения: 6 461
домашното мляко се прави та-капоне така са ми показвали-на 3л прясно млако,сварено и леко охладено(до толко че спокойно да можеш да го пиеш)се слага една кафена чаша кисело(купено от магазина)разбъркваш и изсипваш към прясното,увиваш го за 24 часа в одеало и после го слагаш в хладилника...май е това

3 часа завито
2часа в хладилника
и е готово Peace

# 72
  • Мнения: 3 810
хехе, айде пак- нали ми казаха че съм на всяка манджа миродия... Mr. Green

Аз лично го гледам когато хване- тогава в хладилника, но 24 ч. е адски много...ще стане много кисело.

Надявам се да съм била полезна...

# 73
  • Мнения: 133
Мами-кисело мляко се прави така на 1(един) литър мляко една супена лъжица кисело мляко(подкваса) в чаша се разбърква до еднородна консиспенция(еднородна маса) в чашата постепенно слагам от топлото прясно сварено мляко (да ми е топло на кутрето и почти горещо)и бъркам  със закваската.След това постепенно изливам чашата с подквасата в тенджерата ,която съм варила млякото.Пълня бурканите смело. Завивам бурканите с млякото в чаршаф и вълнено  одеалче и едно старо кожухче от овча вълна.и след 2 часа отвивам изстива около половин час на стайна температура .Последния процес е хладилника с отворени капачки. Бон апети след 1 час.   chef

# 74
  • Мнения: 288
    Подквасвам домашно прясно мляко с Тонус 3,6% и става много хубаво кисело мляко. Опитвала съм и с Елена,но се получава по-редичко. Затова мисля, че Тонус е истинско / донякъде Simple Smile/.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 816
Другото хубаво кисело мляко е Био Кисело Мляко. Предполагам, че наистина е биологично чисто, като се има в предвид, че Магдалена Малеева го препоръчва също.
Ами тя го препоръчва,понеже фирмата,която го произвежда, е създадена от нея. Laughing

# 76
  • London, baby
  • Мнения: 800
monda, Бор Чвор го продават в Kaufland  Simple Smile

# 77
  • Мнения: 13 512
monda, Бор Чвор го продават в Kaufland  Simple Smile
много благодаря, ако ми се отвори път натам, ще си го купя да го пробвам, че много  го нахвалихте.

# 78
  • Мнения: 326
Другото хубаво кисело мляко е Био Кисело Мляко. Предполагам, че наистина е биологично чисто, като се има в предвид, че Магдалена Малеева го препоръчва също.
Ами тя го препоръчва,понеже фирмата,която го произвежда, е създадена от нея. Laughing
Това е така, но тя е много луда на темата здраве и здравословен начин на живот. Не съм убедена че фирмата е създадена от нея, но дори и така да е, млякото е страхотон Simple Smile

# 79
  • България
  • Мнения: 431
Другото хубаво кисело мляко е Био Кисело Мляко. Предполагам, че наистина е биологично чисто, като се има в предвид, че Магдалена Малеева го препоръчва също.
Ами тя го препоръчва,понеже фирмата,която го произвежда, е създадена от нея. Laughing
Това е така, но тя е много луда на темата здраве и здравословен начин на живот. Не съм убедена че фирмата е създадена от нея, но дори и така да е, млякото е страхотон Simple Smile

Чак пък страхотно. Доста вода има в него. Аз самата си правя мляко. За закваска използвам Активия /единственото мляко на Данон с жива бактерия/ Е моето мляко няма нищо общо със Биото. В хладилник издържа около  2 седмици. Аз също харесвам на Бор ЧВОР, но съм сигурна, че има добавки в него.

# 80
  • Мнения: 3 268
Аз купувам само Родопея.Ако е свършило-Пършевица.

# 81
  • Мнения: 2 591
истинско кисело мляко съм виждала в една ферма в балкана - човекът ни обясни, че просто го оставя под печката и то се подквасва само  #Crazy беше толкова гъсто, че можеше с нож да го режеш  Blush мъжът ми се изби да яде  Mr. Green

иначе аз купувам каквото ми падне - на дядо най-често напоследък...

# 82
  • Мнения: 4 150
Мама Теди..
Цитат
слагам от топлото прясно сварено мляко


Не трябва ли прясното мляко да е само zагрято на 37 градуса,а не да е сварено?
Аz zнам,4е сьс сварено мляко не става zакваска,ама не сьм zапоzнат 100%.Ще обясниШ ли...Мерси.  bouquet

# 83
  • Мнения: 531
Откакто се помня, млякото за заквасване се вари.Отговарям вместо Мама Теди.

# 84
  • Мнения: 197
А с какво прясно мляко правите кисело, става ли с купено от магазина?

# 85
  • Мнения: 531
А с какво прясно мляко правите кисело, става ли с купено от магазина?

Тцъ!В това отношение трябва да се сърдя на членството ни в Европейския #Cussing out, понеже взимах истинско мляко от кравите на родителите ми, но след новите разпоредби е нерентабилно да отглеждаш няколко глави добитък и те ги продадоха.А от това мляко и сметана си правех.На непознати продавачи не се доверявам.

# 86
  • Мнения: 133
Откакто се помня, млякото за заквасване се вари.Отговарям вместо Мама Теди.
Да! Вари се  млякото и то най малко 10 минути.Благодаря ти за съдействието!

# 87
  • Мнения: 4 150
Много ви благодаря моми4ета.Всичко раzбрах  bouquet

# 88
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Купувах на ДАНОН от 2.5 % /май беше/. От няколко седмици взимам ЕЛЕНА. Киселко и е става страхотен таратор от него.

# 89
  • Мнения: 667
Добре де, какво мляко очаквате да получите при 0,1% масленост?

Май бъркаш масленост със съдържание на сухо вещество. Напълно реално е качествено мляко с 0,1% масленост и изобщо не е задължително това да "е водата, с която са изплакнали гюмовете." Маслеността няма нищо общо с гъстотата на млякото.
Като пример мога да дам порочната практика да се слага нишесте - причината е да се повиши съдържанието на сухо вещество, а не да се повиши маслеността! Ако искаха да повишат маслеността щяха да слагат свинска мас.
...предположения... Embarassed

# 90
  • Мнения: 3 205
Откакто се помня, млякото за заквасване се вари.Отговарям вместо Мама Теди.
Да! Вари се  млякото и то най малко 10 минути.Благодаря ти за съдействието!

И после се чака да се  охлади, преди да се закваси, нали? До около 40 градуса?

# 91
  • Мнения: 133




Да! чака се да се охлади до такава температура,че кутрето ти да го търпи

# 92
  • Мнения: 133





Да! чака се да се охлади до такава температура,че кутрето ти да го търпи

# 93
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Чака се да се охлади до 45-46 градуса. Меря с  нормален термометър , после включвам фурната за 5 мин на 50 градуса, слагам млякото изключвам фурната . Седи 2 часа и половуна и на всеки кръгал час пускам фурната пак на 50 фрадуса за 5 мин, после в хладилника до сутринта

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

С оригинална закваска на LB. Стига за 100литра мляко, струва 12лв на прах е и се държи затрворена в буркан във фризера. В зависимост от литрите  изчислявам колко грама да сложа , но мялкото какво става няма нищо общо с купешкото. Срам ме е да ви кажа по колко литра мляко се кваси у нас само 1 крава няма да може да ни изхрани много ядем кисело млояко

# 95
  • Мнения: 2 147
Да има, ако си го подквасиш у дома Hug Crazy
В момента ми харесва на Дея  chef

# 96
  • Мнения: 531
А тези, които подквасвате вкъщи, каква закваска ползвате?

С оригинална закваска на LB. Стига за 100литра мляко, струва 12лв на прах е и се държи затрворена в буркан във фризера. В зависимост от литрите  изчислявам колко грама да сложа , но мялкото какво става няма нищо общо с купешкото. Срам ме е да ви кажа по колко литра мляко се кваси у нас само 1 крава няма да може да ни изхрани много ядем кисело млояко

Между другото, мисля, че млякото ти става вкусно не от заквасата, а от хубавото домашно мляко PeaceЗащото, само да не се повтарям, и аз съм от хората, заквасващи с купено мляко,и продуктът пак няма нищо общо с купешкия такъв.

# 97
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
......най малко 10 минути
Е защо толкова много? За да се поизпари водата или има друга причина?

# 98
  • Мнения: 667
Е защо толкова много? За да се поизпари водата или има друга причина?

Предполагам се търси някакъв ефект на пастьоризиране. Въпреки че са далеч от него.

# 99
  • Мнения: 133
И аз не мога да ви отговоря, защо толкова много се преварява млякото.Даже и на млековарката на упътването така пише.Сега го варя в голяма тенджера,че много мляко квася и много мляко се унищожава с тия двама мои млекарчета.

# 100
  • Мнения: 25 695
Добре де, какво мляко очаквате да получите при 0,1% масленост?

Май бъркаш масленост със съдържание на сухо вещество. Напълно реално е качествено мляко с 0,1% масленост и изобщо не е задължително това да "е водата, с която са изплакнали гюмовете." Маслеността няма нищо общо с гъстотата на млякото.


Не, не ги бъркам.  Laughing Знам, че това, което си написал е така. Но! За н-ти път споменавам предаването, което гледах със специалистите в тази област (а и статии доста съм чела, доколкото може да им се вярва, разбира се!  Peace), че маслеността също има значение за качеството на киселото мляко. Не случайно истинското кисело мляко се е правело от овче, а и от биволско мляко, заради високата масленост. Едва когато науката се е намесила в процеса, са започнали да квасят и по-нискомаслено мляко като кравето. Това е, което твърдят хора, които са специалисти. Аз не съм, само повтарям наученото.  Rolling Eyes
Друго интересно за нашенския лактобацилус - тайната на старите баби за качествено кисело мляко била, когато млякото се налива в съда, в който ще се кваси, да се налива от възможно най-голяма височина. Така струята била по-дълго време в досег с въздуха, който бил носител на въпросните бактерии. Не случайно мляко като нашето няма никъде и тези страни, които си внасят закваска от България, я подновяват непрекъснато. Факт е, че извън България бактериите мутират.

# 101
  • Мнения: 4 150
Цитат
които си внасят закваска от България
Кажи ми моля те,кьде в БГ се продава zакваска?
  bouquet

# 102
  • Мнения: 25 695
Прочети цялата тема, дадени са координати на магазин на Женския пазар, ако не се лъжа.
Аз лично карам на селска.  Wink Laughing

# 103
  • София
  • Мнения: 903
а такива като мен, които нямат крава на село, къде могат да си купят истинско ( домашно)  прясно мляко?  newsm78  . Вие откъде купувате? 

# 104
  • Мнения: 4 150
Цитат
С оригинална закваска на LB. Стига за 100литра мляко, струва 12лв на прах е и се държи затрворена в буркан във фризера. В зависимост от литрите  изчислявам колко грама да сложа , но мялкото какво става няма нищо общо с купешкото. Срам ме е да ви кажа по колко литра мляко се кваси у нас само 1 крава няма да може да ни изхрани много ядем кисело млояко

Горгона Мердуzа,
МожеШ ли да кажеШ откьде се купува таzи zакваска zа 12 лева?
Много благодаря  bouquet

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
От женския пазар, но ще питам баба ми от кой магазин ни я взима

# 106
  • Мнения: 531
Това, което знам: не е добре млякото да се вари до кипене, затова се ползват млековарки.Аз не съм го варила никога 10 минути, в обикновената тенджера-докато се вдигне каймака, и със щипка на носа, понеже не понасям миризмата му.

И друго, надявам се да не изглежда като заяждане, но в кои години се е намесила науката?Защото майка ми е родена в 46та година и вкъщи са имали крава, и сещайте се...няма как да се изпиват 20литра прясно мляко, заквасвали са го.

# 107
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Ако млякото не с екипне мисля, че нама какд  астене кисело после със закваската. Спомянм си като дете на село излъгах пра баба ми, че съм сварила млякото  тя го затопли до нужната Т , но не стана на кисело. После разбра,ч е изобщо не съм го варила  ooooh!
Сега моеот мляко го варя на много слаб огън на 2 пускам котлона и се вари към час -час и половина

# 108
  • Мнения: 25 695
Ами за петдесетте-шестдесетте години на миналия век ставаше дума. За промишлено подквасване на краве мляко с 3,6% масленост. Това твърдяха хората там, от някакъв институт бяха.  newsm78

За варенето знам, че колкото по-дълго време се вари млякото, толкова по-гъсто ще стане. Просто се изпарява излишната вода. Овчето мляко майка ми го вари също доста дълго време, на водна баня.

# 109
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Подквасвала съм и с 0,1 % то важното е бактерията , а не маслеността
Иначе аз не го варя дълго за да се изпари водата, а за да не загори

# 110
  • Мнения: 13 512
Вече за втори път ми вкисва млякото Bio  на 5-тия, 6-ти ден/!

# 111
  • София
  • Мнения: 3 789
Наскоро купих едно, не помня много марката, но до вечерта ми се вкисна, а сутринта като го отворих си беше супер....
направо не можех да повярвам!

# 112
  • Мнения: 2 018
Вече за втори път ми вкисва млякото Bio  на 5-тия, 6-ти ден/!

Това кисело или прясно мляко е?

# 113
  • Мнения: 14 498
Вече за втори път ми вкисва млякото Bio  на 5-тия, 6-ти ден/!

Това кисело или прясно мляко е?

е не би ли трябвало така да бъде, ако е истинско кисело мляко?

# 114
  • Мнения: 2 018
Вече за втори път ми вкисва млякото Bio  на 5-тия, 6-ти ден/!

Това кисело или прясно мляко е?

е не би ли трябвало така да бъде, ако е истинско кисело мляко?


И аз това си мислех и за това попитах дали и прясно или кисело. Защото ако е кисело - така и би трябвало да бъде, ако пък е прясно мляко - също! Дори 5-6 дена са му много през лятото - на прясното мляко имам предвид!

# 115
  • Мнения: 13 512
да,мисля,че така трябва да е, в добрия смисъл го казвам.

# 116
  • Мнения: 667
Когато става дума за кисело мляко естествено, че трябва да е вкиснало най-много до 14-тия ден. В противен случай говорим не за кисело мляко, а за млечен крем. Може да вкисне к. мляко, ако съдържа живи бактерии.

# 117
  • София
  • Мнения: 7 094
Когато става дума за кисело мляко естествено, че трябва да е вкиснало най-много до 14-тия ден. В противен случай говорим не за кисело мляко, а за млечен крем. Може да вкисне к. мляко, ако съдържа живи бактерии.


И аз така си мисля,че трябва да е. Логично погледнато и кисело мляко което става за подкваса също е истинско.Свекърва ми кваси купено домашно мляко с кисело-Верея –резултата е перфектен…значи във Вереята има живи бактерии  Peace

# 118
Ами незнам до колко е истинско, но според мен това е наи- доброто кисело мляко, а то е ''Темко". Може да го откриете във ХИТ и  на доста приемлива цена. Колкото повече седи, толкова по- кисело става.

# 119
  • София
  • Мнения: 1 890
Виж това изследване на Асоциацията на потребителите.
Не всички марки са включени, но повечето известни ги има.
Освен изброените, аз лично харесвам Био млякото, но нещо не го виждам напоследък, то се прави в малка семейна мандра и сигурно кравите вече чакат теленца, затова и няма дотатъчно мляко - така си го обяснявам. Иначе е супер млякото.  Grinning
Био млякото се прави в 2 семейни ферми в Троянския край, едната е собственост на мой приятел и наистина условията са "био" - не е само реклама   Wink  Чистотата е на много високо ниво, постоянно ходят на проверки и т.н. Мисля, че го има във Фантастико и магазини 345  Peace

# 120
  • Мнения: 13 512
И аз купувам предимно Био, има го и в Пикадили. Вкисва за няколко дни..

# 121
  • Мнения: 1 002
Монда , вкисването не е точния критерий ,
 в ЕС има изискване млякото да има трайност 14 дни , затова след като стане готово , така да се каже , то се подлага на кратка термична обработка - загрява се до определена темп. , за да се спре размножаването на бактериите .
това е , въпросът е какво мляко се използва - дали нискокачествено сухо или истинско прясно ...според запознати - смесват малко истинско , малко сухо ...кой ги знае ...

аз най-хубавото кисело мляко съм яла в чужбина - имаха два варианта - по-меко ( на вкус ) и по-киселичко ( като за нас ) ..страхотно беше .

# 122
  • Мнения: 13 512
Da,  не съм запозната с технологията на производство, но това мляко ми харесва най-много на вкус и се доближава най-много до спомените ми отпреди 20 години  за  кисело мляко.

# 123
Проф.Мермерски беше на гости на предаването "Тази сутрин" преди време и тъй като има цяла скнига по въпроса го попитаха кои са марките кисело мляко, които се произвеждат с истинска бактерия и не съдържат добавки. Не отговори в ефир, защото било реклама. Писах на предаването и оттам отговориха, че това са: На дядо, Герма и Топмилк.

# 124
  • Мнения: 325
няколко пъти купувах мляко на Дея 2 % - вкусът му ми допадна и наистина беше вкиснало в деня, обозначен като краен срок на годност.   

# 125
  • Мнения: 4 496
Напоследък развалиха и Виталакт-а,който редовно купувах... Crazy

# 126
  • Мнения: 5 362
Купувам само Боженци 2%.А от скоро и Маркели 3,6%.
Незнам колко са истински,но те най ни харесват Peace

# 127
  • София
  • Мнения: 1 890
Проф.Мермерски беше на гости на предаването "Тази сутрин" преди време и тъй като има цяла скнига по въпроса го попитаха кои са марките кисело мляко, които се произвеждат с истинска бактерия и не съдържат добавки. Не отговори в ефир, защото било реклама. Писах на предаването и оттам отговориха, че това са: На дядо, Герма и Топмилк.
  На дядо е данонско и хич не ми прилича на вкус на истинско мляко  newsm78

# 128
  • България
  • Мнения: 431
Да споделя моя опит с квасенето на мляко. Ползвам прясно мляко от Родопите и самото мляко го заквасвам там. Когато ползвам бактерията LB бУЛГАРИКУМ /ЗАКВАСКАТА от местните хора/ киселото мляко след 6-7 ден става много кисело. Когато използвам Активия /бактерия бифитус есенсис/ киселото мляко се вкисва към 14 ден.

# 129
  • София
  • Мнения: 1 890
Днес си купих някакво ново мляко 0.1 % масленост на Герма, не беше лошо на вкус, подобно на Култура-та. Но ми направи впечатление, че също като него в съставките пише 3.5 % растителни мазнини. Значи има общо 3.6 %, и въобще не е обезмаслено, както пише на кофичката  Thinking

# 130
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Проф.Мермерски беше на гости на предаването "Тази сутрин" преди време и тъй като има цяла скнига по въпроса го попитаха кои са марките кисело мляко, които се произвеждат с истинска бактерия и не съдържат добавки. Не отговори в ефир, защото било реклама. Писах на предаването и оттам отговориха, че това са: На дядо, Герма и Топмилк.

Топмилк най-се доближава, но е изключително воднисто.
Герма за мен е много гадно. Никакъв вкус, никаква киселост, хич не ми хареса.

# 131
  • Мнения: 25 695
Писах на предаването и оттам отговориха, че това са: На дядо, Герма и Топмилк.

 Joy
Дано този, който те е избъзикал, поне е взел някой лев за рекламата.  Mr. Green

# 132
  • Мнения: 11 016
В момента харесвам и купувам само Елена, Боженци и Родопея, макар и да не са истински.
На Данон са най-гадните, даже нямат вкус на мляко. Sick

# 133
  • 1st floor
  • Мнения: 9 123
Проф.Мермерски беше на гости на предаването "Тази сутрин" преди време и тъй като има цяла скнига по въпроса го попитаха кои са марките кисело мляко, които се произвеждат с истинска бактерия и не съдържат добавки. Не отговори в ефир, защото било реклама. Писах на предаването и оттам отговориха, че това са: На дядо, Герма и Топмилк.
радвам се, да го прочета - аз купувам Герма

# 134
  • Мнения: 3 622
Истинско кисело мляко е млякото което прави баба ми  Peace
Да е жива и здрава още дълго и да ни прави мляко и сиренце и много други неща  Grinning

# 135
  • София
  • Мнения: 10 858
Общо взето на нито един производител на  мляко не вярвам Naughty
Единственото, което досега се е подуло отгоре, след три-четири дни в хладилника ми  е едно мляко, което купувам от хлебопекарна Даун Таун, но в момента ми убягна името му. Няма го по др. магазини за жалост.

# 136
  • България
  • Мнения: 431
Днес си купих някакво ново мляко 0.1 % масленост на Герма, не беше лошо на вкус, подобно на Култура-та. Но ми направи впечатление, че също като него в съставките пише 3.5 % растителни мазнини. Значи има общо 3.6 %, и въобще не е обезмаслено, както пише на кофичката  Thinking

Благодаря ти. Каква е тази растителна мазнина?!!!. Край с тези две млека.

Последна редакция: ср, 31 окт 2007, 09:34 от Alisa

# 137
  • Мнения: 121
Аз от няколко месеца купувам Фермерско кисело мляко на "Стелимекс" ЕООД - с.Асен. Не знам доколко е истинско, но е много вкусно. На кофичката пише, че е подходящо да се използва за закваска. Аз мляко не квася, но съм говорила с хора, които са го ползвали и казват, че наистина ставало чудесно.

# 138
  • Мнения: 2 724
Боженци ми харесва на вкус ,но се изненадах неприятно, когато реших да го прецедя за млечна салата.
Цвикът, който изтече от него, беше в минимални количества и се желира Shocked.
Преди си купувах Тонус ,но и него развалиха.
На Данон не ми харесват.
То... май истинско мляко ще ядем ,ако си купим от познати прясно мляко и сами си го заквасим.

# 139
  • България
  • Мнения: 431
Аз от няколко месеца купувам Фермерско кисело мляко на "Стелимекс" ЕООД - с.Асен. Не знам доколко е истинско, но е много вкусно. На кофичката пише, че е подходящо да се използва за закваска. Аз мляко не квася, но съм говорила с хора, които са го ползвали и казват, че наистина ставало чудесно.
В кой град си? От къде го купуваш?

# 140
  • Мнения: 5 001
Четох,четох тая тема...отвратих се от някои марки млека  и най-накрая почнах да си купувам мляко от един дядо и си го варя и после си го подкавасвам със заквасена сметана на "Данон",ако знаете какво ставаааа......МММММ Много съм доволна вече.И вкуса няма сравнение.....

# 141
  • София
  • Мнения: 4 051
Вие какво кисело мляко купувате? Кое според васе "истинско"?

знам, че най-истинско е домашно заквасеното, но за съжаление в София нямам откъде  да купя  домашно мляко, което да подквася.
Права си, вече само домашното  е истинско. Мъжът ми много пътува и винаги ми купува от разни дядовци по селата.
Колкото до "марковите" Верея и Родопея се доближават до истинското (само защото вкисват по-бързо) и не са със срок на годност до 2011 г. Wink

# 142
  • Мнения: 163
Нашия доктор каза, че е разузнавал кое е по - истинско и препоръчва Елби.

# 143
  • Мнения: 952
Герма, Бор Чвор, на дядо са млеката които купувам и едно Юпер,но то се прави в село Юпер ,Русенско  и незнам по другите градове дали го има.Даже последното вкисва и за 2дена.

# 144
  • Мнения: 60
според мен само Елби прилича на кисело мляко

# 145
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
според мен само Елби прилича на кисело мляко
"прилича" е правилния термин!

# 146
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Герма, Бор Чвор, на дядо са млеката които купувам и едно Юпер,но то се прави в село Юпер ,Русенско  и незнам по другите градове дали го има.Даже последното вкисва и за 2дена.
   Това Юперското кисело мляко никак не го харесвам,в началото беше О.К като го пуснаха на пазара,но после го развалиха(съвсем естествено),седи едно лигаво,без аромат на кисело мляко...бях забравила едно  в дъното на хладилника(долемичък е),месец по-късно като го отворих,беше гъсто,стегнато-все едно има желатин,дори нямаше дъх на вкиснато.От тогава не купувам тази марка.Може и да са се поправили производителите.
   Разчитам на "Родопея",харесва ми вкуса и консистенцията,идеално става за закваска ,често квася биволско мляко с,и не е ставал фал,докато с други няколко марки се е налагало да го правя наново или просто да го пресичам на извара.
По някога купувам Герма,Боженци,в краен случаи Пършевица.

# 147
  • България
  • Мнения: 431
Вчера купих от Била Био мляко. Беше хубаво. Трябва да се гледа срока на годност. Имаще доста с изтекъл срок. Купих си страхотно био сирене-краве.

# 148
  • Мнения: 1 117
Подквасвам си у дома и поне знам ,че ядем кисело мляко , а не подквасено нишесте. Прясното мляко купувам от едни познат млекар , варя го доста време за по-сигурно - около 20 минути Crazy, след като започне да ври

# 149
Вчера купих едно прясно мляко Герма 3.6%.
Веднага ми направи впечатление разслояващият се картон, който запечатва гърлото под пластмасовата капачка.
Самото мляко миришеше интензивно на мърша.
Прясното мляко поема миризми. Често го оставят да поседи в обора и мирише на тор.
Ясно е до какво е седяло въпросното.
Продуктите на въпроснта фирма повече няма да присъстват в менюто ми.

# 150
  • София
  • Мнения: 10 858
Чух наскоро, че имало някъкво ново кисело мляко: "Българско кисело мляко" в зелена кофичка било. И че било истинско. Имате ли впечатление от него?

# 151
  • Русе
  • Мнения: 1 193
не съм очарована от"Българско кисело мляко" Confused
И прехваленото "Бор чвор" също не ми допада...бавно вкисва и вкуса му е много сметанов.Като че ли "Елена" най ми напомня едно времешното кисело мляко в стъклените бурканчета.И с него успешно заквасвам всеки път когато ми донесат прясно краве или биволско мляко едни наши близки,които гледат животнии.

# 152
  • Мнения: 3 641
Напоследък купувма само Верея. Сравнение с всички други е най-добро според мен. Данон въобще не употребявам/въре само сухо мляко и консерванти/ Rolling Eyes

# 153
  • Мнения: 5 001
И Верея-та е натъпкана с боклуци.Това го открих,след като си купувах кисело мляко за да направя в къщи "Снежанка".Не се отцежда седи като желирано.Отцеждаше се само "Елена" и "Медея".Ама последната марка е толкова рядко млечното съдържание,че няма смисъл.....

# 154
  • Мнения: 1 360
Купувам Био мляко от Била и засега съм доволна.

# 155
  • Мнения: 134
Предлагам да го тестваме с йод нишестето в млякото ще реагира и поне ще разберем кое мляко е с нишесте Thinking

# 156
  • Мнения: 239
Аз купувам БорЧвор.За съжаление в района около Чаталджа го няма и ходя до Кауфланд заради него.В Пикадили го няма Thinking.

# 157
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Ами моето кисело мляко е истинско, защото купувам от домашна крава и квася сама Peace

# 158
  • Мнения: 131
А да кажете нещо за биволското мляко на Пършевица,че напоследък все него взимаме.
А може ли да се прави домашно кис мляко като в кравето мляко се слага биволско или овче кисело. какво ще се получи?

# 159
  • Вече на село
  • Мнения: 569
А може ли да се прави домашно кис мляко като в кравето мляко се слага биволско или овче кисело. какво ще се получи?

Ако добавиш в кравето мляко овче или биволско, ще ти се получи гъсто кисело мляко. За биволското не знам, но с овчето внимавай, като го вариш, да не загори, защото е по-маслено, на слаб огън, така да се каже. И когато го квасиш, обезателно с нужната температура, защото става едно такова тричаво ooooh!

# 160
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Купувам най-често Елена и ми харесва.

# 161
  • Мнения: 519
След като разбрах за изследването, което го има в началото на темата - почнах да купувам само Герма 2% - много по-вкусно ми е от всички други Simple Smile а и го има в нашия магазин винаги

# 162
  • Мнения: 3 456
Купуваме "Елена".

# 163
  • Мнения: 21
Купуваме кисело мляко "Пършевица". Прясното мляко, кашкавалът и сиренето с тази марка също са хубави.

# 164
  • Мнения: 425
Купуваме кисело мляко "Пършевица". Прясното мляко, кашкавалът и сиренето с тази марка също са хубави.

# 165
  • Мнения: 7
Hubavi kiseli mleka sa: bio mlqko, bor-4vor, germa i na dqdo.

# 166
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Hubavi kiseli mleka sa: bio mlqko, bor-4vor, germa i na dqdo.
   особно на дядо е убиец... hahaha...

# 167
  • Мнения: 22 867

Тази Герма много ми харесва, някакви мнения за нея? Всъщност и другите Герми  /опаковки/ ми допадат.

# 168
  • Мнения: 5 103
Ям Елена.

# 169
  • Мнения: 3 456

Тази Герма много ми харесва, някакви мнения за нея? Всъщност и другите Герми  /опаковки/ ми допадат.


Ами в ония сайт на първа страница го посочваха ( имам предвид млякото "Герма") като добро, според критерия брой колонии на лактобацили, който за мен лично е най-важният. Точно за тази опаковка - не знам.

# 170
  • Мнения: 22 867
.....Ами в ония сайт на първа страница го посочваха ( имам предвид млякото "Герма") като добро, според критерия брой колонии на лактобацили, който за мен лично е най-важният. Точно за тази опаковка - не знам.

На мен лично ми е много вкусно това мляко. Мисля, че са нови тези опаковки, има и с по-висока масленост в оранжева кутия.

# 171
  • Мнения: 171
"Елена" и "Пършевица" Peace

# 172
  • Мнения: 51
Аз купувам за вкъщи Бор-Чвор, Герма, Роса и Елена. Предпочитанията ми са към Бор-чвор и Роса, защото имат и биволско, а малкия яде такова.
Иначе от личен опит, когато съм пускала микробиология на кисело мляко, млечно-кисели бактерии имаше само в Елена, но това беше преди няколко години и тогава по-горе изброените не бяха много популярни и от тях не съм пускала проби.

За сухото мляко: съдържанието на белтък, което трябва да има едно кисело мляко е доста високо по БДС, а поради ситуацията в страната от 90-те год. почти липсват високопродуктивни млекодайни породи. Така че производителите са принудени да слагат сухо мляко за да покрият БДС стандарта /не че ги оправдавам/.
По отношение на по-малкото съдържание на L. bulgaricus в някои известни марки - в Европа масовия вкус за кисело мялко се отличава от този в Бг: клиентските проучвания показват, че там се предпочитат по-нежните млека с неизразена кисела жилка /за разлика от тук/, т.е. с преобладаващи S. termophylus. И всички марки, които работят с вносни закваски и по чужди технологии изкарват такъв продукт. не знам дали си спомняте когато пуснаха Данон за първи път колко различен беше вкуса, в момента доста млека са подобни.

# 173
Имам въпрос към тези, които си квасят мляко (искам и аз да пробвам вкъщи).
От къде намирате истинска закваска?
Явно с к.мляко от магазина няма да стане, защото те не са с истинските бактерии ... и пак ще е само подобие на кисело мляко.  newsm78

# 174
  • Мнения: 51
Ами с някои от магазина става. Можеш да пробваш с Герма или Бор-Чвор. Иначе другия вариант е като си купиваш прясното мляко от някой човек да помолиш хората да ти донесат и малко домашно кисело. Само нещо да ви предупредя всички, които си квасите в къщи и купувате от софийските села. Много хубаво го варете прясното мляко. Без да искам да обиждам никого, но в Софийски район, хигиената на гледане на животни за мляко е на най-ниско ниво в цяла Бг., но все пак си зависи от човека.

# 175
  • София
  • Мнения: 605
Бор-Чвор, Герма и Родопея Peace

# 176
  • Мнения: 2 908
Как да няма истинско мляко-има-аз правя само домашно.

# 177
  • София
  • Мнения: 16 100
Синята Герма - 500 гр. най-много ми харесва. Оранжевата е с по-висока масленост, също е хубава. Най-интересното е че в квартала рядко има от сините. Питах продавачките в супера - не се харчело, бързо се разваляло. Това ме кара да мисля, че е с по-малко консерванти.

# 178
  • Мнения: 1 122
Имам въпрос към тези, които си квасят мляко (искам и аз да пробвам вкъщи).
От къде намирате истинска закваска?
Явно с к.мляко от магазина няма да стане, защото те не са с истинските бактерии ... и пак ще е само подобие на кисело мляко.  newsm78

Ще стане и с купешко 3,6%. Аз съм квасела.

# 179
Аз исках да е съвсем истинско - с правилното съотношение на Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Но явно няма от къде да се купи истински фермент.  Sad
Ще ползвам к.мляко от магазина. Поне ще ядем к.мляко без добавки ...

# 180
  • Мнения: 65
Купеното прясно мляко е толкова рядко, че нямам думи. Като си взема пр.мляко от село то е съвсем гъсто. Един мой познат, който работи в мандра ми беше казал, че преди да се пусне продукт прясно мляко, от него се избива част от маслото. Ако имате роднини на село, които предават прясно пляко на мандра можете да ги питате каква масленост има то. Баба ми като вари мляко за квасене го вари на слаб огън, или слага капачки от бира в/у котлона или на водна баня, защото е гъсто ( маслено ) и загаря.Освен това го вари повече време. За закваска се използва от предното подквасване - не е верно, че съдържали по-малко бактерии, та нали при всяко подквасване се образуват нови колонии. Домашното мляко колкото повече стои толкова по-кисело става. Има и един интересен факт- ако подквасиш мляко с кисела ( повкиснала) закваска то също става кисело. А купените млека не се вкисват, а мухлясват. Аз съм квасила и купено пр.мляко с кисело от магазина, но продукта става воднист и лигав. Едно време продаваха шишенца с жълтеникава течност - мая за сирене. Говоря за 90-91год. От нея като сложиш една капка на един литър пр.мляко и то се сгъстяваше и на стайна температура, но не ставаше кисело - горе-долу като сегашните кис.млека. Аз също гледах това предаване за кис.млека - почти всички известни марки използват холандски закваски, защото било по-евтини. Даже заглавието беше "Колко българско е българското ки.мляко". Холандците претендирали, че правят най-доброто кис.мляко. Единствено ЕлБи са с българска. От хора на село знам, че за да се повиши маслеността на изкъпуваното пр.мляко от мандрите в него нистина се слага или сухо или свинска мас-плаща се според маслеността. И друго нещо: когато се кваси прясно мляко почти винаги се отделя цвик (вода).   
  Това за киселинността на днешните млека и аз го гледах-постепенно се е променил вкусът на българина и се предпочитали не толкова кис.млека за разлика от едно време. А това с европейските изисквания за 14 дена срок на годност е пълна глупост за нашите географски ширини и за нашето кисело мляко, което е с друга бактерия - пак нашите законодатели са приели условия без да мислят. 
  Пак се поувлякох в писане... 

# 181
  • Мнения: 1 802
Шушонка Благодаря за написаното, на мен ми беше изключително интересно да ти прочета постинга! Това отдавна го мисля, но във най-скоро време ще се заема да търся домашно прясно мляко и да си квася във къщи.  Wink

# 182
  • Мнения: 832
Лошото е,че вече кравите ги водят на всевъзможни места да пасат.Близо до пътищата,където тревата се е "напоила" с оловото от колите, по бунища и къде ли не.Трябва да си абсолютно сигурен в млякото, което си купуваш от село,да знаеш,че района е екологично чист,а не да пиеш мляко с олово.

# 183
  • Мнения: 422
dion,  а това от магазина от какви крави, отглеждани на друга планета ли?По-истинско и по-хубаво мляко от това от селата няма, но всичко е въпрос на вкус.За съжаление скоро няма да има кой да гледа крави и няма да пием бг. мляко. Българските политици не знаят да ценят рогното и да пазят традициите ни.

# 184
  • Мнения: 832
Така е,аз съм на същото мнение-няма по-хубаво нещо от това,което сам си направиш,аз също пия само домашно прясно мляко,кисело също си правя.Но съм виждала как кравите пасат буквално на шосетата,какви прахоляци са там и после това мляко го предлагат като чисто и домашно.Против това съм,а не против самото мляко от село.Категорично съм "за" всичко,произведено на село.

# 185
  • Мнения: 422
Toва имах предвид и аз, че в пунктовете предават какво ли не мляко.Мешат и козе и вода, после му взимат маслеността и сллагат Бог знае какво.

# 186
  • Мнения: 3 456
Аз исках да е съвсем истинско - с правилното съотношение на Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Но явно няма от къде да се купи истински фермент.  Sad
Ще ползвам к.мляко от магазина. Поне ще ядем к.мляко без добавки ...

На женския пазар се продава такава закваска. Само да уточня, че не съм купувала, но разбрах за тази закваска от тази тема:]как се кваси мляко[url]

# 187
  • Мнения: 572
млякото, което хапвам аз е Култура.
много ми харесва.
пробвала съм и Герма, което също производство на тази фирма, на която е и Култура.
за мен само това са млеката.
приятни и са на вкус, като домашното, особено Култура 0.1%.
а и ходейки на диетолог и той ми го препоръча.
Верея не го харесвам, макар че е млякото на моя край.

# 188
  • Мнения: 119
Истинското кисело мляко е това което сама си правя. Купувам си прясно краве  мляко  от село и си го квася.  Peace

# 189
  • България
  • Мнения: 431
млякото, което хапвам аз е Култура.
много ми харесва.
пробвала съм и Герма, което също производство на тази фирма, на която е и Култура.
за мен само това са млеката.
приятни и са на вкус, като домашното, особено Култура 0.1%.
а и ходейки на диетолог и той ми го препоръча.
Верея не го харесвам, макар че е млякото на моя край.
Виж на опаковката на Култура, какво пише - растителна мазнина, за какво мляко става въпрос?!!!1

# 190
  • Варна
  • Мнения: 1 179
В нас най-много се харчи Бор Чвор. Веднъж взехме Родопея, останах приятно изненадана от това мляко. На втория ден дори започна да накиселява повече. За съжаление в нашия квартал няма от къде да си купя. Продават го в Кауфланд, но ми е далече.

# 191
  • Мнения: 122
БОЖЕНЦИ!  Peace

# 192
  • Мнения: 116
И аз съм твърдо за "Бор чвор",  харесвам и тяхната заквасена сметана Peace

# 193
  • Мнения: 679
Аз съм твърдо за "Бор чвор" и цеденото им е супер!
Peace Дали е истинско незнам, но е страшно вкусно! А ако не си го направил вкъщи ... гаранция да истинност никаква ...

# 194
  • Мнения: 134
Лошото е,че вече кравите ги водят на всевъзможни места да пасат.Близо до пътищата,където тревата се е "напоила" с оловото от колите, по бунища и къде ли не.Трябва да си абсолютно сигурен в млякото, което си купуваш от село,да знаеш,че района е екологично чист,а не да пиеш мляко с олово.
а ти как мислиш дали квасеното домашно мляко е по добро и не идва ли от същите пасища откъдето е и купеното домашно мляко newsm78 не е гаранция само че домашно квасеното мляко няма нишесте в това съм сигурна но другото да се надяваме на ДВСК макар че и те напоследък се излагат Money откакто преди години имаше туберкулоза по кравите рядко си позволявам да купувам домашно само от козите на село знам че поне това е чисто Naughty

# 195
  • София
  • Мнения: 2 019
Бор чвор и на мен много ми харесва, обаче е абсолютно изкуствено. Онзи ден вадя едно то хладилника престояло отворено доста дълго и приличаше на желиран крем  Sick странен вкус и странна консистенция. Вече не знам какво да купувам. Няколко пъти купувам домашно прясно мляко, но е толкова разредено, че по-добре да си купувам от магазина, там поне има някакъв контрол.

# 196
  • Мнения: 162
а кое мляко е подходящо да се приема при глутенова ентеропатия(циария)- непоносимост към глутена?

# 197
  • Варна
  • Мнения: 1 744
От близо година открих истинско мляко - "Марио" от мандра в с.Суворово, Варненско. Трайност 2-3 дни. На третия ден в хладилника вече е вкиснало  bowuu  chef
Купих си онзи ден кис.мляко "Герма" на Бор Чвор, да имам резерва, ако случайно в магазина не заредят с Марио. Тествам го на балкона вече 3-ти ден. Стои си на топло и нищо му няма...  newsm78

# 198
  • Мнения: 729
Аз купувам Боженци.Когато ходя към Габрово купувам Елви на мандра с.Велковци- просто е невероятно, но за съжаление при нас го няма.
  Peace Само тези двете купувам.

# 199
  • София
  • Мнения: 10 858
От близо година открих истинско мляко - "Марио" от мандра в с.Суворово, Варненско. Трайност 2-3 дни. На третия ден в хладилника вече е вкиснало  bowuu  chef
Купих си онзи ден кис.мляко "Герма" на Бор Чвор, да имам резерва, ако случайно в магазина не заредят с Марио. Тествам го на балкона вече 3-ти ден. Стои си на топло и нищо му няма...  newsm78


Аз не съм виждала такова мляко Марио,
От кой град си?

# 200
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Варна

# 201
  • София
  • Мнения: 10 858
Е, за жалост в СФ май го няма  Sad

# 202
  • 1st floor
  • Мнения: 9 123
Предлагам да го тестваме с йод нишестето в млякото ще реагира и поне ще разберем кое мляко е с нишесте Thinking
стана ми интересно, явно съм пропуснала - за какво става въпрос?

# 203
  • Мнения: 5 001
Предлагам да го тестваме с йод нишестето в млякото ще реагира и поне ще разберем кое мляко е с нишесте Thinking
стана ми интересно, явно съм пропуснала - за какво става въпрос?
Като си купиш кисело мляко отделяш мъничко и капваш върку него 1-2 капки йод.Ако в млякото има примеси се оцветява в лилаво.Ако няма си остава цвета на йода...

# 204
  • София
  • Мнения: 903
Вчера видях в магазина Боженци ( някоя мама беше казала тук че е хубаво), купих си и честно казано не съм особено впечатлена. Дори на капачката отгоре си пише колко процента сухо вещество има в млякото ( някъде дори това не пише), и нямаше вкус на истинско мляко. Явно скоро няма да намеря такова.  Sad

# 205
  • София
  • Мнения: 10 858
На мен едно мляко "Добруджанско" мисля че беше, ми вкисна в хладилника. Предполагам, че е добро, щом е така.
Също и прясното "Горна малина" се разваля на 3тия ден, значи и то тр. да е истинско.

# 206
  • 1st floor
  • Мнения: 9 123
Предлагам да го тестваме с йод нишестето в млякото ще реагира и поне ще разберем кое мляко е с нишесте Thinking
стана ми интересно, явно съм пропуснала - за какво става въпрос?
Като си купиш кисело мляко отделяш мъничко и капваш върку него 1-2 капки йод.Ако в млякото има примеси се оцветява в лилаво.Ако няма си остава цвета на йода...
и? Grinning кое не става лилаво?

# 207
  • Мнения: 4 358
Предлагам да го тестваме с йод нишестето в млякото ще реагира и поне ще разберем кое мляко е с нишесте Thinking
стана ми интересно, явно съм пропуснала - за какво става въпрос?
Като си купиш кисело мляко отделяш мъничко и капваш върку него 1-2 капки йод.Ако в млякото има примеси се оцветява в лилаво.Ако няма си остава цвета на йода...
и? Grinning кое не става лилаво?


О иаз да питам. Кажете от тествали кое не става лилаво newsm78
А по темата купувам най често Пършевица, Бор Чвор и Елена - придържам се и към другите млечнипродукти на тези фирми  newsm78

# 208
  • Мнения: 25 695
Като си купиш кисело мляко отделяш мъничко и капваш върку него 1-2 капки йод.Ако в млякото има примеси се оцветява в лилаво.Ако няма си остава цвета на йода...
и? Grinning кое не става лилаво?

Кисело мляко Тонус 3.6 %, производител - Булмилк ООД. При проба с йод даде отрицателен резултат. Даже май наистина има и жива закваска, след тридневен престой в хладилник (запечатано) определено накиселява.  Grinning

# 209
  • София
  • Мнения: 478
Не знам кое е истинско и кое не, но определно най - много ми харесва на Карабунар, Верея и На баба Crazy

# 210
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
преди време четох тази статия от тук http://www.bnap.org/?p=89
реших да се доверя на изследванията и най-вече от тази графа

но тъй като Топ милк рядко намирам,купуваме Герма - доволна съм и ми харесва на вкус ... Био млякото също го взимаме от време на време  Peace

# 211
  • Мнения: 30
За мен водят класацията  "Елби "и "Елена".Дори тези марки ми ги препоръча и нашата педиатърка,защото са със животинска закваска. Peace

# 212
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Елена стои в хладилника цял месец и не се разваля. Оставено на топло също не дава признаци за вксиване ... Доколко въобще може да има жива закваска там, аз силно се съмнявам.

# 213
  • Мнения: 1 731
По принцип купувам тонус 3,6 %,но когато намеря вземам и едно ново 'Хипноза'.Като сметана е. Heart Eyes

# 214
  • Мнения: 683
АЗ купувам на Верея.

# 215
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз купувам Герма

# 216
  • София
  • Мнения: 10 858
Днес купих Топ милк, което по табличката е на първо място по брой живи клетки на закваска. Обаче много ме озадачи цената му - 0,45 лв. Прекалено е ниска  Thinking Другото нещо е, че на него пише, че съдържа 20 % сухо мляко.

# 217
  • София
  • Мнения: 4 272
Аз пък пробвах да си квася домашно прясно мляко. Първо пробвах с някакво мляко "Милкком" - нищо не стана. После пробвах с "Пършевица" - и се подкваси. Което за мен значи, че "Пършевицата" си е истинско кисело мляко и купувам от него.

# 218
  • София
  • Мнения: 3 816
Днес купих Топ милк, което по табличката е на първо място по брой живи клетки на закваска. Обаче много ме озадачи цената му - 0,45 лв. Прекалено е ниска  Thinking Другото нещо е, че на него пише, че съдържа 20 % сухо мляко.



Таблицата доколкото се сещам е от 2006 година, не се знае сега какво е положението. Излъгах се един път да взема Топ милк и повече няма да повторя. Naughty

# 219
  • Мнения: 3 827
пробвах Бор Чвор , не ми хареса изобщо , както И Топ Милк
тая табличка все пак не е някаква висша инстанция , кой знае как са я правили
най-добре е сам да си го прави човек , но като няма как ...

# 220
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
По принцип купувам тонус 3,6 %,но когато намеря вземам и едно ново 'Хипноза'.Като сметана е. Heart Eyes
Производител на "Хипноза" е "Бор-Чвор".Тази фирма вече има сигурно 4-5 марки кисели млека.Любопитно ми е какви са разликите между тях.

# 221
  • София
  • Мнения: 10 858
По принцип купувам тонус 3,6 %,но когато намеря вземам и едно ново 'Хипноза'.Като сметана е. Heart Eyes
Производител на "Хипноза" е "Бор-Чвор".Тази фирма вече има сигурно 4-5 марки кисели млека.Любопитно ми е какви са разликите между тях.

Да, наистина е така. На мен лично това ми е неприятно, и избягвам този производител.

# 222
  • Мнения: 28
Аз единствено мога да кажа ,че ЕЛБИ произвеждат кисело мляко с живи бактерии,които всъщност са най-важното освен белтъчините.И млякото е без пълнители и боклуци.
Има го в Била и Фантастико.

# 223
  • Мнения: 329
В моя университет преди време бяха правили опит,при който доказаха че Родопея е за предпочитане.Данон е под всяк`ва критика.

# 224
  • София
  • Мнения: 18
Четете по-внимателно етикетите, защото има много млека, на които е показана ниска масленост, но се отнася за животинските мазнини, а има допълнително добавени растителни мазнини. Wink

# 225
  • София
  • Мнения: 18
Вчера видях в магазина Боженци ( някоя мама беше казала тук че е хубаво), купих си и честно казано не съм особено впечатлена. Дори на капачката отгоре си пише колко процента сухо вещество има в млякото ( някъде дори това не пише), и нямаше вкус на истинско мляко. Явно скоро няма да намеря такова.  Sad
В момента ям такова Grinning, купих си го защото нямаше никакво друго по-нискомаслено в магазинчето под офиса. Толкова ми хареса, че даже го написах в гугъл за да видя, какво ще ми излезе за него.
Едва ли е истинско, но е ужасно вкусно Wink

# 226
  • София
  • Мнения: 18
Четете по-внимателно етикетите, защото има много млека, на които е показана ниска масленост, но се отнася за животинските мазнини, а има допълнително добавени растителни мазнини. Wink
Извинявам се! EmbarassedТова го написах по повод един коментар за мляко-Култура 0,1%

# 227
  • Мнения: 572
да, но за предпочитане са растителните пред животинските мазнини  Peace

# 228
„Бор-Чвор“ е едно от най-добрите млека на пазара с 2% масленост и 3,6% масленост-уникално, а от нискомаслените „Култура“, което е много добро за процентите си от 0,1% масленост

# 229
  • София
  • Мнения: 3 789
Ами май е имало.......но преди....сега вече всичко е нишесте, сухо мляко....консерванти
Не може кофичка кисело мляко да ми седи на терасата през март месец за един месец и нито се наду, нито нищо......
отворих я за експеримента- имаше 1 пръст вода отгоре, вкуса- дори и не накиселяваше.......
а било истинско ooooh!
Истинско, ама друг път Crossing Arms

# 230
„Хипноза“- сравнително ново мляко, със страхотен вкус и много добра консистенция. Браво на произодителите „Бор-Чвор“, пак страхотен продукт!!!

# 231
  • Мнения: 247
Аз си правех сама млякото докато бях в Бг. Нито отнема време, нито е трудно. Някои млека имат вкус направо на кремчета и нямат нищо общо с истинското кисело мляко. Бяха писали скоро във вестника, че в Бг сиренето не било истинско, мога да си представя киселото мляко какво е тогава? Shocked

# 232
Много се заблуждавате като си мислите, че истинското кисело мляко трябва да се вкисва бързо и че щом нищо му няма известно време- има консерванти!!! Нищо подобно факта, че млеката се запазват толкова дълго време без да надуват капачките си, говори само едно-  добър технологичен процес; никакви микроорганизми от рода на плесените и дрождите т.е. никакво замърсяване.
И още нещо: относно киселото мляко - „Култура“- то ми едно от любимите млека, така че го носих на микробиологично изследване и останах много доволна, защото си има всичко, което пише и калций и бифидо бактерия и НЯМА НИШЕСТЕ, заради което го носих да му правят микробиология и физикохимия, така че Simple Smile  newsm10...Браво на  „БОР-ЧВОР“(нали те бяха производители) smile3501

# 233
  • Мнения: 107
Бях чела някъде за някакво изследване на млеката по време на Пловдивския панаир, което е констатирало, че единствено млеката на Бор-Чвор, Верея и Тонус са  с жива закваска и без консерванти и доколкото знам млеката на Бор-Чвор  са с няколко златни медала за качество. Иначе в региона, в който живея (Ст. загора), най-харесвано е млякото Боженци, което и на мен много ми допада вкусово, но мисля, че не е напълно естествено.

# 234
  • Мнения: 311
Ако си на село и гледаш комшийката как дои кравата, после ти даде млякото и за-квас - това е истинско кисело мляко. За останалото мога само да кажа, че млякото е доста "подправено". Понякога има сладък вкус, друг път солен,  ooooh! да им се не начуди човек на производителите.

# 235
  • Мнения: 25 695
И още нещо: относно киселото мляко - „Култура“- то ми едно от любимите млека, така че го носих на микробиологично изследване и останах много доволна, защото си има всичко, което пише и калций и бифидо бактерия и НЯМА НИШЕСТЕ, заради което го носих да му правят микробиология и физикохимия, така че Simple Smile  newsm10...Браво на  „БОР-ЧВОР“(нали те бяха производители) smile3501

Благодаря за рекламата, ама нямаше нужда!  Mr. Green
Първо, мляко, което има масленост под 3,6 % може да е всичко друго, но не и истинско кисело мляко.
Второ, за какви микробиологични изследвания за нишесте ми говориш, на училище не си ли ходил/а? Опити с йод и картоф не сте ли правили?  Joy

# 236
  • Мнения: 9 973
купувам верея

# 237
  • Мнения: 3 810
Бяха писали скоро във вестника, че в Бг сиренето не било истинско, мога да си представя киселото мляко какво е тогава? Shocked

някой, някъде беше казал...в една реклама...че българите и не могат да шия ризи... Thinking
И най- обичам да се обобщава по този начин...

# 238
  • Германия
  • Мнения: 111
Определено няма.
Миналата година в Македония ядох страхотно кисело мляко.
В момента съм в Германия и тук определено киселото мляко е много по-вкусно от българското.
Носят се някaкви митове и легенди че кисело мляко има само в Б-я  Thinking Thinking Thinking

# 239
  • София
  • Мнения: 708
Не знам дали е по темата, но какво ще кажете за Активия? Дали наистина има бактериата, кояро рекламират и е толкова полезно?

# 240
  • Мнения: 141
Нещо напоследък все не ми работи търсачката, така че ако вече е имало подобна тема, моля да ме извините и модераторите да я изтрият.

Скоро чух по телевизията, че само три марки кисели млека съдържали бактерията  на киселото мляко. Останалите били смес със сухо мляко  и други примеси и нямали същите полезни свойства като истинското кисело мляко.

Та въпроса ми е: Вие какво кисело мляко купувате? Кое според васе "истинско"?

знам, че най-истинско е домашно заквасеното, но за съжаление в София нямам откъде  да купя  домашно мляко, което да подквася.

В Банкя, съвсем близо до София, се продава страхотно овче кисело мляко, домашно заквасено. Искрено препоръчвам на някой, който държи на хубавото мляко, да си вземе оттам - една малка екскурзия с влак или кола примерно е хубав повод. Иначе и млякото на Clever, май вече писах за него на друго място, се оказа добро - случи ми се за 2 дни (в срок на годност) да вкисне и да надуе капачката както истинското мляко преди години - значи се прави с истинска закваска. Също и има една марка "Домлян", то е много хубаво. "Герма" май също се заквасва с истинска закваска - и то ми се е случвало да вкисне, а и прави нещо като "коричка" каквато се получава и на домашното ни кисело мляко.

# 241
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 705
Купувам вече само домашно мляко от едно семейство, които всеки ден продават до нас на пазара и сама си правя кисело мляко. Повече от магазина не бих купила. Продават и домашно сирене, купих няколко пъти, страхотно е, нищо общо с това в магазина, но не винаги имат, много бързо свършва. И го продават за 5лв./кг.

# 242
  • София
  • Мнения: 708
Morose, може ли малко повече инфо за това овче мляко в Банкя? (може и на лични). Къде точно е и за колко го продават. Обожавам истинско домашно овче кисело мляко  Heart Eyes

# 243
  • Мнения: 25 695
Докато фермерите са сами в протестите си, истинско кисело мляко, че и други български млечни продукти, няма да ядем.  Tired

# 244
  • Мнения: 3 810
ами така си е...како Сийке...
Искаме хем да е евтино, хем да е истинско...
Ама млякото докато стане струва пари, а не извира от земята.

# 245
Ям само „Бор-чвор“ - много е хубаво.

# 246
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 705
Ям само „Бор-чвор“ - много е хубаво.
Вероятно си производителят, иначе няма начин такъв боклук да ти харесва.

# 247
  • Мнения: 3 641
Ям само „Бор-чвор“ - много е хубаво.
Вероятно си производителят, иначе няма начин такъв боклук да ти харесва.
Абсолютно Peace

# 248
  • Berlin
  • Мнения: 11 278
е, в началото на темата има положителни мнения за бор-чвор. ама аз само като видя как се казва (бор-чвор) и ми се отщява всичко. Simple Smile в ямбол продават едно мляко "тонус", има интересен вкус, не като на другите млека, на мен ми е вкусно. от софия взимах само верея, но вече купувам био млякото.

# 249
  • Мнения: 13 197
„Бор-Чвор“ е едно от най-добрите млека на пазара с 2% масленост и 3,6% масленост-уникално, а от нискомаслените „Култура“, което е много добро за процентите си от 0,1% масленост
Да де, само че аз не искам да ми добавят в киселото мляко растителни мазнини #Cussing out
За какво са? Като си купувам 0,1% искам да е толкова, а не с добавка на 3,5% растителни мазнини. Ама и диетично мляко Sad
А в Активия, че има бактерия- има, ама не е от българската...

# 250
  • Мнения: 3 830
Тонус и Русалка ми се струват най-естествени и същата тенденция съм я забелязала при по-евтините млека общо взето.

Всички, които са по-скъпи, рекламирани и по-харесвани, са пълни с разни сгъстители, консерванти и всякакви други боклуци. #2gunfire

Не можеш да оставиш киселото мляко през Август месец в стаята и то да стои над седмица без да има промяна във вида или мириса си(вкуса не посмях да го опитам).

# 251
  • Мнения: 3 830
„Бор-Чвор“ е едно от най-добрите млека на пазара с 2% масленост и 3,6% масленост-уникално, а от нискомаслените „Култура“, което е много добро за процентите си от 0,1% масленост
Да де, само че аз не искам да ми добавят в киселото мляко растителни мазнини #Cussing out
За какво са? Като си купувам 0,1% искам да е толкова, а не с добавка на 3,5% растителни мазнини. Ама и диетично мляко Sad
А в Активия, че има бактерия- има, ама не е от българската...


Доколкото знам в Активията има вещество, което има меко слабително действие, както и други съставки против газове.Всичко това с тази прочута бактерия било рекламен трик.Shocked
Ходиш си редовно до тоалетна и се чувстваш "пречистен" и в отлично настроение... Laughing
Дано да са просто слухове, иначе ще е егати резила... Sick

# 252
  • Мнения: 25 695
"Ацидофилус и Бифидус са наименования на пробиотици, т.е. приятелски бактерии, които подобряват жизнеността и трябва да съставляват 98% от чревната флора на здравите хора. Те заедно са необходими за постигане на оптимално здраве на храносмилателния тракт, за укрепване на черния дроб и кръвта и за повишаване на естествените ни защитни сили.

В идеалния вариант трябва да избягваме фактори, които могат да нарушат бактериалната ни екосистема. За повечето хора това е невъзможно. Антибиотици, кортизон, противозачатъчни, алкохол, кофеин, хлорирана или флуорирана вода, консервирани храни, наситени с въглехидрати и мазнини менюта, както и напрегнат живот могат да увредят полезната храносмилателна флора.

Добавянето на пробиотици е един естествен начин за запазване на добро здраве. То може да допринесе за преодоляване на разстройващия ефект, който създават в храносмилателната ни система диетите, заобикалящата ни среда и психическият стрес.
"

"Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има голямо благотворно влияние върху човека. "

"Доказано е, че лактобацилус булгарикус действа като пребиотик, преминава през цялото тяло, като в чревния тракт унищожава гнилостните бактерии и спомага за понижаване на холестерола. Подобрява кръвните параметри, снижава кръвната захар, подобрява общото състояние на организма, лекува и стрес."




Това са малки цитати от различни статии. Който иска, може да намери богата информация в интернет.
Четете и избирайте - лактобацилус, който по естествен начин да възстановява бифидус бактериите в червата ви или изкуствено внесени бифидуси, които освен против запек, не знам дали имат друга полза.  newsm78

# 253
  • Мнения: 25 695
Попаднах и на нещо друго интересно, не мога да не го споделя с вас:

“До 1989 г. българският патент за закваската и технологията за производство на кисело мляко бе купен от 21 държави, сега се поддържа само в шест - Япония, Филипините, Египет, Кипър, Финландия и Германия”, казва Георги Георгиев, председател на Асоциацията на млекопреработвателите у нас. (статията е стара, председателят вече е друг - бел. моя)
През 1997 г. годишната консумация на кисело мляко у нас е 180 000 тона, като 55% от него е домашно приготвено. Миналата година сме изяли 190 000 тона кисело мляко, домашното е било 35%. Прогнозите сочат, че тази година ще бъдат “унищожени” 195 000 тона кисело мляко, от които 30% - приготвено саморъчно.
“Над 20 вида са произвежданите в света кисели млека от гледна точка на вложените бактерии, а не в зависимост от това дали в млякото има есенция или плодове. В българските млека се влагат познатите лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус. В Швейцария пък влагат друг вид бактерии - лактобацилус хелветикус. Закваската не е по-скъпа, но получените продукти са по-луксозни, с друг вкус. Предлагат се от фирми като “Нестле”, “Мюлер”, “Данон”, казва Ивайло Станков, експерт биотехнолог.
Деветдесет и седем процента от индустриално произведеното мляко у нас е натуралното традиционно кисело мляко, отчитат маркетинговите агенции. На второ място са т. нар. ароматизирани (с есенция) и плодови (с парченца плодове) кисели млека. Ароматизирани млека у нас произвеждат “Данон”, “Виталакт” - Варна, “Млечна промишленост” - Пловдив, “Интерфууд” - Хасково, “Ел Би Булгарикум”. Плодовите са територия на “Данон”, а конкуренцията е от внос главно от немските фирми “Мертинген”, “Ерман”, “ЗОТТ”. Третата ниша са т. нар. млечни напитки - айрян и кисело мляко за пиене (в което няма вода). Познати са доста марки айрян (“Българан”, “Балкан”, “Кенар”). Кисело мляко за пиене произвежда “Данон”, има и внос от Германия на фирма “Кампина”. Четвъртия сегмент от пазара на кисели млека са т. нар. свежи сирена - непознати у нас и традиционни за западната трапеза. Те са смес между сметана и фина извара. Най-популярно на родния пазар е “Данисимо” на “Данон” - внос от Унгария. Десертите завършват разновидностите на киселите млека - у нас са познати “Данет дуо” на “Данон” - внос от Германия, и вносните марки на фирма “Ерман”. Единственото държавно дружество в бранша - “Ел Би Булгарикум” - създаде група здравословни храни - “Биостим”, “Елбивит”, “Елбилакт”, “Лактофлор” - с по няколко разновидности, на основата на лактобацилус булгарикус. Те са тествани клинично и се продават в аптеките като хранителна добавка.

Общи условия

Активация на акаунт