Има ли в България истинско кисело мляко???

  • 60 082
  • 253
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 65
Купеното прясно мляко е толкова рядко, че нямам думи. Като си взема пр.мляко от село то е съвсем гъсто. Един мой познат, който работи в мандра ми беше казал, че преди да се пусне продукт прясно мляко, от него се избива част от маслото. Ако имате роднини на село, които предават прясно пляко на мандра можете да ги питате каква масленост има то. Баба ми като вари мляко за квасене го вари на слаб огън, или слага капачки от бира в/у котлона или на водна баня, защото е гъсто ( маслено ) и загаря.Освен това го вари повече време. За закваска се използва от предното подквасване - не е верно, че съдържали по-малко бактерии, та нали при всяко подквасване се образуват нови колонии. Домашното мляко колкото повече стои толкова по-кисело става. Има и един интересен факт- ако подквасиш мляко с кисела ( повкиснала) закваска то също става кисело. А купените млека не се вкисват, а мухлясват. Аз съм квасила и купено пр.мляко с кисело от магазина, но продукта става воднист и лигав. Едно време продаваха шишенца с жълтеникава течност - мая за сирене. Говоря за 90-91год. От нея като сложиш една капка на един литър пр.мляко и то се сгъстяваше и на стайна температура, но не ставаше кисело - горе-долу като сегашните кис.млека. Аз също гледах това предаване за кис.млека - почти всички известни марки използват холандски закваски, защото било по-евтини. Даже заглавието беше "Колко българско е българското ки.мляко". Холандците претендирали, че правят най-доброто кис.мляко. Единствено ЕлБи са с българска. От хора на село знам, че за да се повиши маслеността на изкъпуваното пр.мляко от мандрите в него нистина се слага или сухо или свинска мас-плаща се според маслеността. И друго нещо: когато се кваси прясно мляко почти винаги се отделя цвик (вода).   
  Това за киселинността на днешните млека и аз го гледах-постепенно се е променил вкусът на българина и се предпочитали не толкова кис.млека за разлика от едно време. А това с европейските изисквания за 14 дена срок на годност е пълна глупост за нашите географски ширини и за нашето кисело мляко, което е с друга бактерия - пак нашите законодатели са приели условия без да мислят. 
  Пак се поувлякох в писане... 

# 181
  • Мнения: 1 802
Шушонка Благодаря за написаното, на мен ми беше изключително интересно да ти прочета постинга! Това отдавна го мисля, но във най-скоро време ще се заема да търся домашно прясно мляко и да си квася във къщи.  Wink

# 182
  • Мнения: 832
Лошото е,че вече кравите ги водят на всевъзможни места да пасат.Близо до пътищата,където тревата се е "напоила" с оловото от колите, по бунища и къде ли не.Трябва да си абсолютно сигурен в млякото, което си купуваш от село,да знаеш,че района е екологично чист,а не да пиеш мляко с олово.

# 183
  • Мнения: 422
dion,  а това от магазина от какви крави, отглеждани на друга планета ли?По-истинско и по-хубаво мляко от това от селата няма, но всичко е въпрос на вкус.За съжаление скоро няма да има кой да гледа крави и няма да пием бг. мляко. Българските политици не знаят да ценят рогното и да пазят традициите ни.

# 184
  • Мнения: 832
Така е,аз съм на същото мнение-няма по-хубаво нещо от това,което сам си направиш,аз също пия само домашно прясно мляко,кисело също си правя.Но съм виждала как кравите пасат буквално на шосетата,какви прахоляци са там и после това мляко го предлагат като чисто и домашно.Против това съм,а не против самото мляко от село.Категорично съм "за" всичко,произведено на село.

# 185
  • Мнения: 422
Toва имах предвид и аз, че в пунктовете предават какво ли не мляко.Мешат и козе и вода, после му взимат маслеността и сллагат Бог знае какво.

# 186
  • Мнения: 3 456
Аз исках да е съвсем истинско - с правилното съотношение на Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Но явно няма от къде да се купи истински фермент.  Sad
Ще ползвам к.мляко от магазина. Поне ще ядем к.мляко без добавки ...

На женския пазар се продава такава закваска. Само да уточня, че не съм купувала, но разбрах за тази закваска от тази тема:]как се кваси мляко[url]

# 187
  • Мнения: 572
млякото, което хапвам аз е Култура.
много ми харесва.
пробвала съм и Герма, което също производство на тази фирма, на която е и Култура.
за мен само това са млеката.
приятни и са на вкус, като домашното, особено Култура 0.1%.
а и ходейки на диетолог и той ми го препоръча.
Верея не го харесвам, макар че е млякото на моя край.

# 188
  • Мнения: 119
Истинското кисело мляко е това което сама си правя. Купувам си прясно краве  мляко  от село и си го квася.  Peace

# 189
  • България
  • Мнения: 432
млякото, което хапвам аз е Култура.
много ми харесва.
пробвала съм и Герма, което също производство на тази фирма, на която е и Култура.
за мен само това са млеката.
приятни и са на вкус, като домашното, особено Култура 0.1%.
а и ходейки на диетолог и той ми го препоръча.
Верея не го харесвам, макар че е млякото на моя край.
Виж на опаковката на Култура, какво пише - растителна мазнина, за какво мляко става въпрос?!!!1

# 190
  • Варна
  • Мнения: 1 179
В нас най-много се харчи Бор Чвор. Веднъж взехме Родопея, останах приятно изненадана от това мляко. На втория ден дори започна да накиселява повече. За съжаление в нашия квартал няма от къде да си купя. Продават го в Кауфланд, но ми е далече.

# 191
  • Мнения: 122
БОЖЕНЦИ!  Peace

# 192
  • Мнения: 116
И аз съм твърдо за "Бор чвор",  харесвам и тяхната заквасена сметана Peace

# 193
  • Мнения: 679
Аз съм твърдо за "Бор чвор" и цеденото им е супер!
Peace Дали е истинско незнам, но е страшно вкусно! А ако не си го направил вкъщи ... гаранция да истинност никаква ...

# 194
  • Мнения: 134
Лошото е,че вече кравите ги водят на всевъзможни места да пасат.Близо до пътищата,където тревата се е "напоила" с оловото от колите, по бунища и къде ли не.Трябва да си абсолютно сигурен в млякото, което си купуваш от село,да знаеш,че района е екологично чист,а не да пиеш мляко с олово.
а ти как мислиш дали квасеното домашно мляко е по добро и не идва ли от същите пасища откъдето е и купеното домашно мляко newsm78 не е гаранция само че домашно квасеното мляко няма нишесте в това съм сигурна но другото да се надяваме на ДВСК макар че и те напоследък се излагат Money откакто преди години имаше туберкулоза по кравите рядко си позволявам да купувам домашно само от козите на село знам че поне това е чисто Naughty

Общи условия

Активация на акаунт