Защо хората хранят негативни чувства към НПО-тата?

  • 7 321
  • 154
  •   1
Отговори
# 60
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 325
Хората не са невежи, а просто дейността на нпо-тата е обвита в мъгла. Там където завесата е повдигната пък, и се вижда туй онуй, хората събират 2 и 2.
Мъгла ли, затъмнение ли, знае ли се. Повечето хора не си правят труда да събират 2 и 2, а копи-пействат готовия резултат и е важно кой резултат се тиражира повече, после иди доказвай, че НПО-то няма сестра.

# 61
  • Мнения: 69 043
И защо намествате политиката? НПО имаше и преди партия Възраждане, отрицателно мнение за НПОтата имаше и преди тази партия? Тогава , към онзи момент, тези хора чии гласоподаватели са били?? Не че има връзка.
И защо трябва да обиждате...нещо по мазола ли някой ви настъпи.
Би могло спокойно да се аргументирате, без да включвате обидни квалификации..или не можете?

Да поговорим за финансиранията на НПО, например...

# 62
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 325
Като премахнем политиката, има ли значение кой финансира ако дейността е полезна?

# 63
  • Мнения: 18 666
Зависи.
 Понякога който финансира иска послушание.
 Хасан Ефраимов  предизвика дискусия за финансиране, на  "Чудната градина", социално предприятие в Добрич за хора с психически недостатъци. Млади хора, почти деца, излизат от разни заведения, с пълнолетието на улицата. Къща за тях, техника за градината. Що взел мръсни пари.  Там е точно ,целево, няма политика. Помага и са първите, следват  /идеи за сега/ за такива предприятия и аз отдавна пиша ,че е добро, вместо да наливат пари на ръка ,да дадат на хората възможност да си ги изкарват достойно и да се чувстват нужни и важни.
 Много го плюха, той отговаря подобаващо и с псуване, да даде Русия ,като Америка е с мръсни пари ,взема от който даде за каузата.
 та това  е. Зависи каузите ,които защитава НПО-то. Трябва да има ревизии, проверки как се изразходват ,че са начин да се налива в  определени хора ,касичка за политики, за  друго. нямам доказателства ,малка съм  дето се вика за достъп, то и който е голям го няма.

# 64
  • Мнения: 2 925
Има значение, който плаща - той поръчва музиката. Зад големите пари винаги стоят нечии интереси.
Да, гарантира, понеже пари за майчино и детско здравеопазване (като се замислиш - първа и изключително важна стъпка в развитието на демографския потенциал на едно общество) никой не дава. НПО-то се казва "Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" и помага на десетки майки и бебета всеки ден, общо хиляди и хиляди за годините на дейността си.

Не знам за кого гласуват Simple Smile Просто ми се струва, че са малко над това примитивно ниво на мислене - а може пък да греша и да има и "възрожденки", примерно.
Разбира се, понеже имам и реалистични очаквания, не очаквам български мъж, и то членуващ в bg-mamma, да схване темата на разговора. XIX век е жив, тогава и НПО-тата бяха рядкост.
Това "никой не дава пари" е много използвано оправдание в България, но много често не е вярно. Често пари има, просто някой по веригата си ги прибира. Така е с образованието, науката и културата - все протести как няма финансиране, пък пълно с милионери в тия среди. Може вашата организация да е едно от изключителнията, но ако не си в ръководството не може да знаеш.

Обаче способна ли си да си прочетеш сама писанията? Скачаш в дискусията, казваш че си обвързана с НПО, след което незабавно почваш да сипеш обиди и да обясняваш кои партии били лоши и кои хора - прости. И как после да не мислят хората, че НПОтата обслужват политически интереси? На запад служителите в големи организации, и правителствени, и неправителствени, и корпорации специално ги учат да не правят публично политически изказвания и да внимават да не представят свои лични виждания за такива на организацията. В България това не е разпространено и вероятно това допринася за негативния имидж на НПОтата.

# 65
  • Мнения: 21 586
Има значение, който плаща - той поръчва музиката. Зад големите пари винаги стоят нечии интереси.
Да, гарантира, понеже пари за майчино и детско здравеопазване (като се замислиш - първа и изключително важна стъпка в развитието на демографския потенциал на едно общество) никой не дава. НПО-то се казва "Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" и помага на десетки майки и бебета всеки ден, общо хиляди и хиляди за годините на дейността си.

Не знам за кого гласуват Simple Smile Просто ми се струва, че са малко над това примитивно ниво на мислене - а може пък да греша и да има и "възрожденки", примерно.
Разбира се, понеже имам и реалистични очаквания, не очаквам български мъж, и то членуващ в bg-mamma, да схване темата на разговора. XIX век е жив, тогава и НПО-тата бяха рядкост.
Това "никой не дава пари" е много използвано оправдание в България, но много често не е вярно. Често пари има, просто някой по веригата си ги прибира. Така е с образованието, науката и културата - все протести как няма финансиране, пък пълно с милионери в тия среди. Може вашата организация да е едно от изключителнията, но ако не си в ръководството не може да знаеш.

Скрит текст:
Обаче способна ли си да си прочетеш сама писанията? Скачаш в дискусията, казваш че си обвързана с НПО, след което незабавно почваш да сипеш обиди и да обясняваш кои партии били лоши и кои хора - прости. И как после да не мислят хората, че НПОтата обслужват политически интереси? На запад служителите в големи организации, и правителствени, и неправителствени, и корпорации специално ги учат да не правят публично политически изказвания и да внимават да не представят свои лични виждания за такива на организацията. В България това не е разпространено и вероятно това допринася за негативния имидж на НПОтата.

По каква верига има пари и стават милионери? Ти май изобщо не разбра за какво пише съфорумката. "Обвързана с НПО"... как звучи само.

# 66
  • Мнения: 2 925
В БАН, СУ и елитните гимназии изчезват милиони и има много учени и директори с имоти за милиони, ама все се тръби как няма пари. Наблюдения имам от първа ръка. В другите сфери е подобно.

Разбрах я много добре какво твърди - тя е голямата алтруистка, пък аз (и всички дето се съмняват в това) съм тъп и прост и не мога да го разбера. Човек, дето от нищото скача да сипе обиди с големия черпак, мнението му не струва нищо и няма и как да се дискутира каквото и да било.

# 67
  • Мнения: 41 353
В елитните гимназии пък как чезнат милиони?

# 68
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 325
Зависи каузите ,които защитава НПО-то. Трябва да има ревизии, проверки как се изразходват
Едно НПО не решава само какви проверки да му се правят, нито може да откаже такава, то работи по начин определен в законите на държавата и се контролира по начините определени от държавата. Ако мислиш, че някое НПО не действа законосъобразно отиваш и се жалваш на съответния орган.

# 69
  • Мнения: 2 925
Ето така:
Скрит текст:
Всичките училищни състезания, както и разните школи за подготовка за тях се плащат като дарение и парите от тях се преразпределят от директора. РИО и МОН също взимат процент. Преди години имаше един епизод на Открито с Валя Ахчиева по тоя повод, тогава изкараха документи, че само от съботно-неделните курсовете СМГ въртеше по над милион лева на година.
Отделно са зелените училища, даренията за ремонти и т.н. които събират. Отделно за всеки реално класирал се в първите 3ма на национално или международно състезание държавата дава допълнително финансиране. Отделно поръчките за оборудване, за училищните столове и т.н. Отделно подкупите от болно амбициозни родители за вдигане на оценка или за влизане в отбора за няков състезание. По мое време имаше и опция да се класираш за прием с пари, сега с новите правила не знам как е, ама сигурно пак го има. Завършил съм СМГто, та знам от първа ръка. Знам и как една директорка за малко отърва затвора и то връзките и в МОН я спасиха, връзки уредени с пари.
За БАН мога още толкова да изпиша, за СУ също, пак видяно лично, че слуховете са за поне 10 пъти повече.
Обаче се разводнява темата. Това което казвах е, че масово разпространеното мнение, че за дадено нещо просто не се дават пари често е много грешно. И това не може да е аргумент, че дадена организация работи добре и е алтруистична както се твърди.

# 70
  • Мнения: 21 586
И защо намествате политиката? НПО имаше и преди партия Възраждане, отрицателно мнение за НПОтата имаше и преди тази партия? Тогава , към онзи момент, тези хора чии гласоподаватели са били?? Не че има връзка.
И защо трябва да обиждате...нещо по мазола ли някой ви настъпи.
Би могло спокойно да се аргументирате, без да включвате обидни квалификации..или не можете?

Да поговорим за финансиранията на НПО, например...

Не сме намесили ние политиката.

Аз лично смятам, че хора, които реагират само още на абревиатурата НПО без изобщо да размислят с какво се занимава конкретната организация са обикновени хейтъри, а не привърженици на конкретна партия. А обикновените хейтъри са тези, които винаги търсят корист, подмолни цели или някакви конспирации зад всяка инициатива, без да се включват в нищо.

# 71
  • Мнения: 1 747
Две неща бих добавила по темата:

Ако има корупция, вероятно и има, тя едва ли е по-голям процент, от тази в частния сектор. Зако тогава въобще се разглеждат като фрапиращ пример НПОтата?

В много случаи, дейностите, предлагани от тези организации изискват средства за изпълнението им, чието заплащане става по пазарни цени, включая и заплатите на персонала, защото човек може да доброволства един ден в седмицата, но ако е на пълен работен ден, получава заплата, с която да издържа себе си и семейството си. Така че, разходи има, независимо дали се поддържат отличници в олимпиади, наркозависими или самотни майки.

Говори зле за обществото, когато прицел на неприязън стават точно най-уязвимите или, тези, които им оказват някаква базова подкрепа, за която няма държавна политика или държавата плаща индиректно.

# 72
  • Мнения: 41 353
Валя Ахчиева е поръчкова журналистка и прави репортажи по задание. Специално за СМГ имам лични впечатления докато настоятелството събираше парите от курсовете и ги управляваше. Тогава отборите ( с тези пари) ходеха безплатно на всякакви състезания и се организираха куп добри работи. После дойде един кофти директор, създаде дрязги, почнаха войни и някои недоволни мами атакуваха настоятелството. Е, вече няма такова и курсовете не носят пари на училището, а за състезанията децата събират пари. Това постигнаха бунтовните мами - развалиха нещо работещо успешно. Заради такива като тях вече няма и класирания след състезания и олимпиади.

# 73
  • Мнения: 21 586
Хейтъри, сър.

# 74
  • Мнения: 69 043
И защо намествате политиката? НПО имаше и преди партия Възраждане, отрицателно мнение за НПОтата имаше и преди тази партия? Тогава , към онзи момент, тези хора чии гласоподаватели са били?? Не че има връзка.
И защо трябва да обиждате...нещо по мазола ли някой ви настъпи.
Би могло спокойно да се аргументирате, без да включвате обидни квалификации..или не можете?

Да поговорим за финансиранията на НПО, например...

Не сме намесили ние политиката.


Как да не се намеси, като Параход писа конкретно за кого гласували пративниците да нпотата?

Как да ги заобичаш, или поне разбереш, като и самите те, НПО-та, не работят прозрачно. И подскачат обидено като ги попиташ как аджеба, се финансирате? Вместо да обяснят механизма,  почват да обиждат.
Не мисля че така спомагат да бъдат разбрани, оттам и обичани.

Общи условия

Активация на акаунт