Бързи въпроси и отговори деца -5

  • 29 088
  • 853
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 964
Именно, че ЦРП 12 е нищо, но тя беше с отит и  от там решиха, че е за АБ, и то 2 венозни и после още 7 дни вкъщи. Мисълта ми беше, че дори с що-годе добри изследвания пак се назначават антибиотици. Иначе нашата педиатърка с ЦРП около 30 изчаква, вдигне ли се до 40-50 и назначава АБ.

# 781
  • Мнения: 3 810
Много ми е смешно като някой каже "ама той аб е изписан от лекар". В 99% от случаите без нужда, без изследвания. Мен масово лекари (най-различни педиатри и специалисти) ме питат дали искам да изпишат антибиотик. Аз нито съм лекар, нито медицинско лице. За щастие, засега дъщеря ми е пила само 1 аб, въпреки че боледува редовно от вируси и бактерии в носа. Лечението на деца в България е пълна пародия и е на метода проба-грешка, а те са опитните зайчета, това е истината. Вече се поизучих кога, какво действа и рядко се налага да стъпваме в кабинет.

# 782
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 427
Цитат
. Лечението на деца в България е пълна пародия и е на метода проба-грешка, а те са опитните зайчета, това е истината. Вече се поизучих кога, какво действа и рядко се налага да стъпваме в кабинет.

Ммм,добре ,ама иди в Англия да пробваш същата схема като в Бг и ще се молиш някой  да те приеме и изпише АБ,пак недей да стъпваш в кабинет -никой не те кара ..Ще отидеш да ревеш в спешното ,,най-малкото

# 783
  • Мнения: 18 837
Сигурно е, че лекарите знаят повече от всеки, който не е медицинско лице.

# 784
  • Мнения: 3 810
Цитат
. Лечението на деца в България е пълна пародия и е на метода проба-грешка, а те са опитните зайчета, това е истината. Вече се поизучих кога, какво действа и рядко се налага да стъпваме в кабинет.

Ммм,добре ,ама иди в Англия да пробваш същата схема като в Бг и ще се молиш някой  да те приеме и изпише АБ,пак недей да стъпваш в кабинет -никой не те кара ..Ще отидеш да ревеш в спешното ,,най-малкото

Не твърдя, че на запад е по-добре положението. Но тук е пълно безумие.
И все пак живея тук, не съм избягала, въпреки мизерията във всяко отношение.
Не съм като повечето майки да тичам до спешното за 38 температура или одраскано коляно, не се бойте. Спешното такива като мен не го препълваме ежедневно.
Говорих си с една позната педиатър в спешното в Пирогов - от 80 случая за 1 смяна около 5 са били спешни. Другите - не. И това е ежедневие. Правете си сметката за какво иде реч.
За съжаление, въпреки че сме в София, още не съм открила педиатър еднорог, който да диагностицира правилно, да лекува адекватно и да има човешко отношение. Ходим на платени приеми, да уточня. Не ми се мисли в провинцията какво е.

B2022, след последният случай, в който 2 лекарки направо се подиграваха с мен съм склонна да вярвам, че знам повече от някои от тях. Твърдяха, че няма смисъл от изследвания и микробиология, въпреки че детето кашляше (педиатър и пулмолог, да уточня), изписваха лекарства в конски дози напосоки (лекарства за инхалиране), подобрение нямаше, накрая направих на своя глава изследвания - оказа се бактерия в носа. Посетихме УНГ, на която имам доверие и не ме е подвела досега, точно за 3 дни ситуацията беше овладяна с правилното лечение (капки за очи в носа). Просто за тях масово е "нищо особено" и няма нужда да търсим причината, а да назначим един широкоспектърен АБ и да умори де що има. Било то добро или лошо (ако изобщо има лошо). Но забелязвам, че пиенето на АБ с и без повод и вярването, че само това ще те оправи (независимо дали си с вирус или бактерия) е повсеместно измежду чели и недочели родители.

Последна редакция: сб, 27 яну 2024, 22:27 от Ella..

# 785
  • Мнения: 1 195
Сигурно е, че лекарите знаят повече от всеки, който не е медицинско лице.

Така жестоко са ни обърквали диагнози, че и ние сме ги хващали, а други лекари са се хващали за главата. Това не е само в България, а навсякъде.

# 786
  • Мнения: 3 258
Ние един път ходихме в събота при дежурния педиатър и веднага се оказахме с предписан антибиотик, педиатъра на детето досега не ни е предписвал, но като го питах на вайвър каза да спазим лечението на колегата. Та от този наш опит, си правя извод, че тези които не познават и следят детето се презастраховат.
То и в Англия не всички живеят в Лондон и Манчестър и там има села.

# 787
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 299
Възможно ли е Ентерол да предизвика запек? 3 дни давах по 1 прахче на ден и както си имаше диария спря да ака, фактически от четвъртък вечерта 🙄

# 788
  • Мнения: 2 000
Ако не се е хранило както обикновено тези дни, е нормално да не се изхожда няколко дни.

# 789
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 856
Като ти вдигне 39 Т в петък вечер и видимо не е добре, прибягваш до спешното. Иначе, и ние за пет боледувания от септември не сме ходили дори до педиатърката. Пиша по Вайбър и тя отговаря какво да дам и да следя. И ако вече се влошава, тогава да ходим на преглед. Не всички доктори от спешното са неадекватни. Смея да твърдя, че поне засега все попадам на свестни там, където водя детето. Най-малкото пускат изследвания преди да дадат рецепта и обясняват кое да се вземе веднага и с кое да се изчака и да се вземе при нужда. Не сме в София, само да уточня.

# 790
  • Мнения: 3 810
Понеже детето ми е вдигало и по 41°,изкара няколко тежки вируса само с температура, се чудя кое налага ходене до спешното, било то в петък вечер? Каква по-различна информация получавате така? Аз лично между 38.5 и 39 давам панадол, освен ако не е преди сън, тогава направо нурофен. Над 39.3-4 давам хексалгин. Събличам детето, давам много течности, охлаждам, и вани съм правила, макар че последният път предобрих и трепереше като лист от студ, та вече ги избягвам. Но като цяло освен външно охлаждане и вътрешно антипиретици, какво повече могат да направят там? Според моята позната лекарка в спешно - нищо по-различно. Вече друго е, ако държи 39-40, въпреки правилно дозирано лекарство, дълго време и температурата не се повлиява от нищо.

# 791
  • Мнения: 913
Малкия е на 3 г и 2 м.
Общо взето миналата година Септември месец боледува по сериозно отит на лявото ухо.
Изпи 3 антибиотика (Аугментин 1 бр ,Зинат 2 бр)
Два пъти лекувахме гърлото и му беше запушен носа.Във носа лекувахме стафилококус Ауреус  .
Общо взето това беше боледуването за 2023 г.
Този месец пуснах ПКК,Суе,СРП  и пакет паразитология. Резултатите са прекрасни.
Здрав е .
Дай боже така да продължава.
Не посещава детска градина.
Дай боже всички деца да са живи и здрави и много да ви радват.

# 792
  • Мнения: 5 506
И аз не водя за Т до спешното. Не виждам какво могат да ми помогнат там.
Давам Нурофен, вкарвам в банята да облея с хладка вода и давам да пие течности.

# 793
  • София
  • Мнения: 3 520
За температура се води на неотложен кабинет, не в спешното. Там освен да ви овикат и ще ви таксуват, защото това не е спешно състояние (много се мрънка по групите, но реално неотложните кабинети се ползват в такива случаи).

Ние лично веднъж се наложи да ходим до спешен кабинет след падане и удряне на глава, правиха и снимка. Но за температура - редуване на Панадол/Нурофен и ако вече удари 39,9-40 - хексалгин. И винаги съм готова, че поне 3 дни ще вдига, а за 3 дни все педиатърът ще се падне на смяна или ще има заместващ/дежурен кабинет в ДКЦ-то.

# 794
  • Мнения: 18 837
Ella.. просто чукай на дърво и най-добре да не знаеш кое налага ходене в Спешното. Или линейка да идва направо. Защото и на 39 градуса детето може да направи температурен гърч. След това при всяко боледуване родителите не спят, за да следят да не се вдигне температура над 37,5 по никакъв начин. Защото "борбата на организма" без помощта на лекарства може да доведе до много по-страшни неща. И въобще има си неща, с които няма да се справиш сама вкъщи, какъвто и героизъм да приложиш.

Общи условия

Активация на акаунт