Осмокласници - 2023/2024 - Тема 2

  • 57 908
  • 919
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 799
МОН - График за почивни дни и ваканции Date

Списък със задължителна литература за 8. клас

1. Старогръцка митология. Митът за Прометей. Митът за Едип. Митове за Троя
2. Омир – епосът „Илиада“
3. Софокъл – трагедията „Антигона“
4. Сафо – „100 + 1 фрагмента”; лирическото стихотворение „Любов“
5. Библия. Стар завет. Нов завет
6. „Пространно житие на Константин-Кирил Философ“
7. Константин Преславски – стихотворението „Азбучна молитва“
8. Черноризец Храбър – полемичната апология „За буквите“
9. Джовани Бокачо – сборникът „Декамерон“: „Притчата за трите пръстена“
10. Мигел де Сервантес – романът „Дон Кихот“
11. Уилям Шекспир – трагедията „Хамлет“. Сонети

Книгите са достъпни в Читанка онлайн или за сваляне


Списък с училищата и децата в тях
      СОФИЯ

     НПМГ
peneva_a - Химия (+Биология)
Сънчо - Икономическо развитие
Desive78 - Икономическо развитие
     73 СУ
no4ko25, НЕ/АЕ
milasara,  НЕ/ФЕ
Bory Ana, НЕ/РЕ
    9 ФЕГ
Дикси, ФЕ/ИЕ
Еlea Lea,
drago_2008, ФЕ/ИЕ
     133 СУ
hris.g, РЕ/АЕ
*Elle*, АЕ/РЕ
     35 СУ
Terpsyhora,  НЕ
Aila, ФЕ
     2 АЕГ
Le Vert, АЕ/НЕ
green_dawn, АЕ+ИЕ
     164 ГПИЕ
Silvery, ИЕ/ПортЕ
Kasmet4e, Исп/Ит
     СМГ
Дамасцена, Мат/инф/АЕ
Соник, Мат/инф/АЕ
     ПЧМГ
EliG, Математика и информатика
drago_2008, МАТ + физ
     19 СУ
Лейди Рамкин, Предприемачество с НЕ/ДатЕ
     51 СУ
Mandi84, Компютърна графика
     128 СУ "Алберт Айнщайн''
A_S_Y_77,
     НТБГ
Sashy, Бизнес администрация, ИЕ/АЕ
     НФСГ
Janakrasi, Икономика и мениджмънт
     ТУЕС
Buzzy,
     НГПИ "Св. Лука"
milasara, Моден дизайн
     НПГПФ
Jiema, Графичен дизайн
   ПГ Телекомуникации
etty775, КМТ

        БУРГАС

     ПГКПИ
Здравец Розов, Програмиране

        ВАРНА

     МГ "Д-р Петър Берон"
Boel, Мат/Инф с АЕ

        ВИДИН

     ППМГ "Екзарх Антим I"
Amanita, Мат

ПЛОВДИВ
     МГ "Акад. Кирил Попов"
Lulu4u,  Системно програмиране

Последна редакция: вт, 26 сеп 2023, 21:13 от anitsa

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 264
anitsa,
благодаря за новата тема.
Хубаво почваш със списъка по литература, да подсетя моите да си върнат книгите в библиотеката да не ги глобят.
Някои от тях останаха неотворени Rolling Eyes
Да споделя за моята осмокласничка в МГ_Пловдив, която рева след 18.9. и искаше преместване час по-скоро в друго училище.... вече "движи" с деца, но не от нейния клас.
Продължава да стои на последния чин, макар че няколко госпожи са я поканили да седне отпред (носи очила-недовижда надалече). Бях ви казала за 18-те часа АЕ на седмица .... госпожата казала " и да не вземат майките ви да ви запишат на английски?!" - е! - записах я! В Максимум - още от юли, на Hot Shots 3. Каза, че вече ще сънува на АЕ и ще припада по спирките. Едва ли Wink
Загуби си първата карта за Градски транспорт (месечна, за септември). Купи си втора - със свои пари! Успях да изцапам с ръжда една от тениските й от униформата (бяла е!). Снощи търках с лимон Sunglasses ... като че ли излезе...
В четвъртък имаме втора родителска, на която ще видим всички учители. На първата беше само класната и учителката по АЕ.
Засега момичето ми е "доволно" от всички учители. Притеснява се от резултатите от входното по рисуване Joy
За входното търсихме моливи В, В2,В6...
Ей, такива.
Бъдете здрави Heart EyesHeart EyesHeart Eyes

# 2
  • Мнения: 2 071
Синът ми, за съжаление, изкара първата седмица болен и на системи и вчера реално беше първия му учебен ден, харесва учителката си по АЕ, а тази по Математика много му напомня за старата му класна, която обожаваше, така че мисля, че по основните 2 предмета сме "случили" на учители. Доста повече се вълнува от тренировките след училище, отколкото от самия учебен процес. Заформили са голяма група с приятели от старото училище и излиза засега с тях. Надявам се на спокойна и здрава година!

# 3
  • Мнения: 4

В четвъртък имаме втора родителска, на която ще видим всички учители. На първата беше само класната и учителката по АЕ.
Засега момичето ми е "доволно" от всички учители. Притеснява се от резултатите от входното по рисуване Joy
За входното търсихме моливи В, В2,В6...
Ей, такива.
Бъдете здрави Heart EyesHeart EyesHeart Eyes

Входното по рисуване и при нас се оказа препъни камък (МГ Пловдив) Simple Smile Рисуваше през уикенда вкъщи като никога досега. Иначе няма проблем с адаптацията - успя да си намери групичка сред съучениците, с която да се "мотае" в междучасията. Но най-големият му проблем са униформите...
Веднъж се е опитал да остане с тениската за физическо и учителката по английски му е казала, че ще му пише забележка и/или изгони. Това естествено никак не му се е харесало, още повече че имало момичета, които ходели с цветни тениски, но не ги накарали да излизат в коридора като него да се преобличат. Та на родителската в четвъртък лично ще разпитам въпросната учителка и/или директорката докога смятат да ги "тормозят" с тези униформи и ако са им толкова важни защо правилата със забележките важат само за осмокласници и то избирателно.

# 4
  • Мнения: 1 606
A аз се оплаквам към внедряването на Ел. обучение 1 към 1. Все още чакаме да се закупят устройства от всички. Карат без учебници. Никой нищо не казва след РС как ще се учи в този виртуален облак. Малко като чула жабата, че коват коня и тя вдигнала крак. Та и НФСГ. Изнасилиха родителите за закупуване. Сега отбой. Чудя се само кога да се проведе разговор и явно трябва да се изпокарам, кому беше нужно...

# 5
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 835
Anita,
И аз мерси за новата тема 💐

janakrasi, защо родителите купувате устройства?

# 6
  • Мнения: 741
При нас следващата родителска ще е втората половина на октомври, като минат и проверят входните нива.
По философия, явно, все чешити са преподаващите - и при дъщеря ми е такъв.
За униформите, зависи кой е дежурният учител на входа, има такива, които връщат и такива, каито не правят проблем.

Последна редакция: вт, 26 сеп 2023, 10:26 от FortyTwo

# 7
  • София
  • Мнения: 5 757
Благодаря за новата тема! Hug
При нас мина входното по бел само. Мат не знам кога ще е, по ае няма да имат, явно заради различните нива на учениците.

# 8
  • Мнения: 1 606
Ами и аз питах, но глас в пустиня.
Пародия.
Хиперактивни родители.
Причини логични няма, но истината е тази, проведе се РС, изказаха се високопарно за ползите от този вид обучение, наложиха с гласуване мнение и тези, които бяхме против не успяхме да се преборим. Но това е една друга тема. Само не ми е ясно от това, което виждам колко повече и по-добре ще се обучат по този метод.
Anita,
И аз мерси за новата тема 💐

janakrasi, защо родителите купувате устройства?

Последна редакция: вт, 26 сеп 2023, 11:47 от janakrasi

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 264

Хиперактивни родители.

... при нас темата на (хипер-)активност е материалната база - щорите, паркета, тапички на краката на чиновете ... Важни неща!!! Sunglasses

# 10
  • Мнения: 741
Щорите, паркета, тапичките... не са ли по-характерни за яслата, детската градина и началното училище?  При мен поне и с първото, и сега с второто дете някъде след четвърти клас се приключваше с това.

# 11
  • Мнения: 2 799
Леле, вие за втори РС говорите, ние още и една не сме отразили...
При нас следващата родителска ще е втората половина на октомври, като минат и проверят входните нива.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 561
Ами и аз питах, но глас в пустиня.
Пародия.
Хиперактивни родители.
Причини логични няма, но истината е тази, проведе се РС, изказаха се високопарно за ползите от този вид обучение, наложиха с гласуване мнение и тези, които бяхме против не успяхме да се преборим. Но това е една друга тема. Само не ми е ясно от това което виждам колко повече и по-добре ще се обичат по този метод.

За да има реална полза от обучението по модела 1:1 най-важно е да има обучени учители, които да го прилагат. Иначе всичко е миже да те лажем както със СТЕМ кабинетите се получава масово. Хвърлят някакви безумни пари за СТЕМ кабинети, а после нямат учител, които един опит да направи вътре.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
Пратих списъка и на anitsa.
При нас днес две входни нива, но изобщо не му пука. Обеща уж да преговори малко сутринта. Чакам да се издъни сериозно на някое, че да се усети къде се намира. Не искам вече аз да побутвам и напомням. По биология например каза, че питала неща, които никога не бил чувал Joy
Но е първи в едно нещо - по физкултура по два норматива досега е първи в класа Sunglasses

# 14
  • Мнения: 741
Леле, вие за втори РС говорите, ние още и една не сме отразили...
Е, тя първата беше преди началото на учебната година - да се запознаем с класния и да ни изчетат правилника (по-скоро да ни кажат да си го отворим на сайта на училището и да си го прочетем).
Никой нямаше въпроси 😁 и приключихме за отрицателно време.

Общи условия

Активация на акаунт