Смяна на име - адвокат

  • 2 763
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 186

Бихте ли дали съвет какво трябва да кажат свидетелите и дали ще бъде възможно без тях?
Не мога да дам съвет без да съм запозната с казуса... Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 452
Питат и отговаря свидетела без излишно да се обяснява. Примерно името уронва престижа, всички познават лицето с името..... и т.н., горе беше писано да неподходящ свидетел.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Обикновено не го познават всички с това име, ами просто не си харесва името, и свидетелят се инструктира какво да говори. Wink Име, което уронва престижа, обикновено се вижда с просто око, за какво ще трябва свидетел? Такива имена са рядкост, аз не съм срещала. Възможен е сигурно и случай, в който само за конкретния случай и човек името е неудобно или опозоряващо, но това пак би било изключение и не се сещам за пример.

Зависи от случая, каза се. Може да има разминаване между името по акт за раждане и по другите останали документи - тогава се представят документи, че в дипломите от училище и сто други документа си Петър, а по лична карта и акт за раждане си примерно Петърчо, в тоя случай вероятно няма да трябва свидетел, работата е ясна. Може да иска да вземе родовото име - примерно записан е Илия Стоянов Илиев, щото дядо му бил Илия (мегатъпа практика е според мен това с дядовото име за фамилно, да вметна), а той иска да е примерно Карацвятков, както се знае родът му. Тук може да се доведат свидетели, може да се представят и документи, че примерно баща му се казва Стоян Илиев Карацвятков, зависи (от случая и може би от съдията). Такива неща. Не са сложни дела в никакъв случай, но не е и "попълваш там сам в съда едно заявление, водиш приятел и си готов". Има особености, има различна практика на съдилищата, като цяло практиката се отнася по-свободно към исканията за смяна на лично име (от Витка към Виктория), отколкото на фамилно и особено - на бащино.
Винаги е по-добре с адвокат или поне молбата да се напише от такъв. Аз съм присъствала като стажантка преди сто години на дело, при което една от свидетелките каза: "Аз искам да кажа, че ние всички сме съгласни тя да се казва Х, а не У" - а трябваше да лъготи, че всички я знаят като Х вместо като У; бяха едни млади момичета и молителката, и приятелката и, свидетелката, дето била съгласна, а бабата на молителката се справи по-успешно тогава. Не знам дали уважиха молбата, предполагам, че са, де.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2023, 19:47 от Магдена

# 18
  • Мнения: 1 452
Обикновено не го познават всички с това име, ами просто не си харесва името, и свидетелят се инструктира какво да говори. Wink Име, което уронва престижа, обикновено се вижда с просто око, за какво ще трябва свидетел? Такива имена са рядкост, аз не съм срещала. Възможен е сигурно и случай, в който само за конкретния случай и човек името е неудобно или опозоряващо, но това пак би било изключение и не се сещам за пример.

Зависи от случая, каза се. Може да има разминаване между името по акт за раждане и по другите останали документи - тогава се представят документи, че в дипломите от училище и сто други документа си Петър, а по лична карта и акт за раждане си примерно Петърчо, в тоя случай вероятно няма да трябва свидетел, работата е ясна. Може да иска да вземе родовото име - примерно записан е Илия Стоянов Илиев, щото дядо му бил Илия (мегатъпа практика е според мен това с дядовото име за фамилно, да вметна), а той иска да е примерно Карацвятков, както се знае родът му. Тук може да се доведат свидетели, може да се представят и документи, че примерно баща му се казва Стоян Илиев Карацвятков, зависи (от случая и може би от съдията). Такива неща. Не са сложни дела в никакъв случай, но не е и "попълваш там сам в съда едно заявление, водиш приятел и си готов". Има особености, има различна практика на съдилищата, като цяло практиката се отнася по-свободно към исканията за смяна на лично име (от Витка към Виктория), отколкото на фамилно и особено - на бащино.
Винаги е по-добре с адвокат или поне молбата да се напише от такъв. Аз съм присъствала като стажантка преди сто години на дело, при което една от свидетелките каза: "Аз искам да кажа, че ние всички сме съгласни тя да се казва Х, а не У" - а трябваше да лъготи, че всички я знаят като Х вместо като У; бяха едни млади момичета и молителката, и приятелката и, свидетелката, дето била съгласна, а бабата на молителката се справи по-успешно тогава. Не знам дали уважиха молбата, предполагам, че са, де.
Била съм свидетел на такова дело и искат свидетели. Факт! Да има имена, които уронват престижа, това, че вие не сте срещали не виждам каква връзка има с реалността, просто отворете интернета има достатъчно информация. Който има пари за адвокат  да дава, но не е нужно. Писах от личен опит, а не просто разсъждения по темата. Що се каса до акта за раждане и други документи, това въобще няма връзка и не е никакъв довод. Защо? Защото няма значение как някой е записан някъде си, водещ е акта за раждане и произтичащиге от това документи, когато лична карта, шофьорска книжка и т.н. Няма как в дипломата да напишат друго име, защото дипломата се издава на база не, добър ден аз се казвам Снежа, а в акта за раждане и личната карта пише Снежанка. Официалните документи се издават на база официални такива.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Аз съм била съдия по около двайсет или трийсет такива дела. Дали нямам повече личен опит?

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 13:31 от Магдена

# 20
  • Мнения: 1 452
Аз съм била съдия по около двайсет или трийсет такива дела. Дали нямам повече личен опит?

Уважение към професията ви, но не и към заяждатето ви.
Един човек изхождаш от ценз и професионален опит ясно заявява това
Цитат на: Магдена
link=topic=1592153.msg47006499#msg47006499 date=1696004875
Обикновено не го познават всички с това име, ами просто не си харесва името...
Е как да не го познават в обществото с това име. Жена с име Марийка, се представя обикновинно, като Мария и малцина знаят, че се казва Марийка. Това лице не е ли познато в обществото, като Мария, а не Марийка?
Зависи от случая, каза се. Може да има разминаване между името по акт за раждане и по другите останали документи - тогава се представят документи, че в дипломите от училище и сто други документа си Петър, а по лична карта и акт за раждане си примерно Петърчо, в тоя случай вероятно няма да трябва свидетел, работата е ясна.
Вие сериозно ли го твърдите това? Освен ако не говорим за техническа грешка и своеволия на административен персонал, няма как в акта за раждане, личната карта да е Петърчо, а в диплома за висше образование да пише Петър. В дипломите се попълва освен име и ЕГН, нали разбирате, като юрист, че това е документ с невярно съдържание.
Не са сложни дела в никакъв случай, но не е и "попълваш там сам в съда едно заявление, водиш приятел и си готов".
Да не са сложни и на делото на което аз присъствах, бях аз и още един приятел също свидетел, без адвокат и всичко мина бързо и безпроблемно.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Не, измислям си.
Разбира се, че сериозно го твърдя това с името в дипломи и други документи, различно от името по акт за раждане, и дори съм го виждала - личен опит. Как става точно, не знам, ама факт - виждала съм и съм допускала такава промяна на името в акта за раждане, за да стане като онова по другите документи. И не, нужда от свидетели тук няма.
Скрит текст:
Всъщност собственият ми баща в някакъв документ за завършен клас беше записан с друго фамилно име (родовото), а майка ми в службата си цял живот беше позната с име, което никога не е носила по паспорт (бащиното на баща ми, а по паспорт беше с третото негово име, което пък беше образувано от дядовото му собствено) и дори и го пишеше в пропуска за службата и на вратата на стаята.
Моя близка приятелка пък в училищните дневници беше с галеното си име (примерно Галя вместо Галина, да речем, тя тогава също така предпочиташе) и когато ни раздаваха дипломите, майка и изрично я инструктира да обърне внимание, ако не е записано пълното име, да каже веднага, да не остане галеното и в дипломата. За моя изненада и момчето, в което бях абсолютно несподелено влюбена тогава, след години също го срещнах с фамилно име, с една буква различно от "училищното".
Документ с невярно съдържание, ти да видиш.

Няма и нужда от свидетел, който да ти разкаже, че името Кукундрелка, Хитлерчо, Сталинчо или Телефонка е обществено неудобно, защото то се вижда. Но такива хора на живо още не съм срещала. Имаше само една Кадифка, българомохамеданка, която искаше да стане Кадифе, защото Кадифка било звучало като "кадаиф", а иначе името произхождало от турското име Кадифе. Само че това дело не го решавах аз, само го администрирах (вероятно е била допусната промяна). Какво има тука да обясняват свидетелите, дали Кадифка звучи еди-как си ли?
И да, Пенка, която иска да стане Патриция, не е позната навсякъде като Патриция, а само не си харесва името. Може на ония, пред които не представя документи, и да им казва, че е Патриция, по-често обаче хората знаят как се казва по документи.
Не съм твърдяла, че никога никой не си сменя името просто с такова, с което е познат - но когато някой го сменя, защото не го харесва, точно това се казва на свидетелите да говорят - че с това име е познат на всички и никой не го знае с другото. Пък някои понякога не си научават добре ролята, като момичето от случката, която описах, нея съм я наблюдавала само като зрител.
Къде точно се заядох? Аз ли обясних как съм била свидетел и затова знам, а насрещният, видите ли, говори наизуст, едва ли не говори глупости?

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 21:37 от Магдена

# 22
  • Майничка
  • Мнения: 12 666
Разминавания има и то не са редки. Баба ми по кръщелно е Цветанка, в дипломата е Цветана, а в личните документи - Цвета. Лошо няма, но почина преди промените и една част от наследството й е на името Цвета, а другата, която по-късно подлежеше на реституция - на Цветана. И ако тук имаме ко-годе производни имена, има и по-тежки случаи.
Дядо на познат е с кръщелно на Артюн (роден в Бг, но преди актовете за раждане), присъства в дубликатите на актовете за раждане на децата си (родени в Бг) като Артин. Впоследствие се изселва с бебетата в друга (соц.) държава. В удостоверението за наследници на родителите му от 94 година е Артин, но след 2000г. става Харутюн и освен с дело за плащани данъци от децата му (също покойници) вече  не могат да докажат, че наследниците му имат собственост в България.

# 23
  • Мнения: 4 808
Не мога да препоръчам адвокат за други градове, само за Бургас. Аз съм водила дело за промяна на собственото си име, а по-късно станах свидетел и на дъщеря ми. Така че роднини могат да бъдат свидетели. На моето дело прокурорът имаше възражения, но те бяха отхвърлени и съдът допусна промяната. Отидох на делото с един сак документи и двама свидетели. Но тук просто не знаем какъв е казусът, за да дадем адекватен съвет.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 813
С одвокат ли се яви? Може ли ориентир колко е хонорарът им по такива дела? До края на ноември ми се иска да свърша тази работа.

# 25
  • Мнения: 1 436
Магдена, срещала съм случай на унижаващо достойнството собствено име. Не съм юрист, просто го чух около мен. Докато чаках пред една рецепция в Кюстендил още през септември 1996 г., жената, чакаща преди мен, си каза името - ТОАЛЕТА. Рецепционистката я попита защо се казва така. Жената обясни, че баба й е била Тодорка. Родителите й искали да я запишат Теолета вместо Теодора, но служителката сбъркала и я записала Тоалета. Така си останало в документите й. Тогава жената беше над 65 годишна. Може би вече не е жива. Не знам къде е живяла и защо за толкова години не си е сменила името.

Вече покойната майка на моя приятелка пък познаваше жена, родена в началото на 70-те години на 20 век, която се казва Интернационалка. Родителите й били убедени комунисти, и решили да кръстят дъщеря си на комунистическия Интернационал. Жената се представяла като Ина. Не знам дали си е сменила името.

Иначе, по казуса на авторката, познавах мъж, вече покойник, сменил фамилното си име. В акта си за раждане е бил записан с  имего на дядо си, а след това пожелава да го смени с фамилното име на рода си. Успява. Това става в началото на 90-те години. Викал е двама свидетели. Съдът се е произнесъл след около месец.

Познавам и много български турци, които по време на „Възродителния процес“ бяха прекръстени с български имена, после си върнаха турските имена, но не знам как ставаше това.

Последна редакция: пн, 02 окт 2023, 20:25 от Radilena

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Напълно възможно е, аз казах, че не съм срещала.
Примерът с Телефонка се разпространяваше също като истински, може да е имало такава жена.
За турците по два начина - даде им се възможност да си възстановят по административен ред името, което са носили преди "възродителния процес". Които са родени по-късно или искат други промени, например да махнат окончание -ов - по общия ред.
В момента по нашия край, Пазарджик и Пловдив, за други места не знам, има цигани мюсюлмани, които при раждането си официално са кръстени с българско име и сега го сменят към турско. Повечето са родени като че ли след 1990, но има и преди.

Последна редакция: пн, 02 окт 2023, 15:34 от Магдена

# 27
  • Мнения: 1 436
Какво означава „по административен ред“? Би ли пояснила?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Със заявление до общината, без съд. Важи само за принудително преименуваните и само за имената, които са носили дотогава.

# 29
  • Мнения: 1 436
Благодаря за отговора!

Общи условия

Активация на акаунт