Едно мазе на два апартамента

  • 1 734
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 305
Здравейте, ще се радвам, ако някои може да ми отговори. Преди време със съседи установих ме, че мазе с един и същ номер  фигурира в нотариалните ни актове. Те така или иначе не го ползваха и така се остана. Сега обаче те продават апартамента и са разучили, че мазето е препродадено два пъти. За собственик на мазето се считал първия купувач, в случая е човека от когото ние купихме апартамента. Та мазето било наше... да обаче сега ни питат дали бихме се съгласили новите собственици да ползват с нас мазето. Ми то мазето е 1.8кв....Какво мога да направя да си стане наше мазето? Казаха ми, че нотариус едва ли ще направи проверка на мазето и новите собственици ще имат нотариален акт с мазе, което дефакно и аз вече не знам на кой е....

# 1
  • Мнения: 8 975
Имате спор, освен ако се съгласят доброволно да си махнат мазето от Нотариалния акт, което няма да стане, предполагам. От малкото информация не става ясно кой е прав, как е възникнала тази ситуация, защо няма мазета за всички и т н. Вие като купувахте апартамента, бяхте ли наясно за тази история, или сега научихте?
Аз не бих се съгласила на съвместно ползване, най-добре се разбереш доброволно. Единият да го вземе, другият да плати, или  дело -  съдът да прецени и да излезе с решение. Трябва ти нещо - документ (споразумение/съд.решение), с който да 'изчистиш' собственоста  над мазето. Щом в два нотариални акта го пише, не знам защо си мислиш, че е твое. Имаш ли ключ от мазето, как ти го продадоха, отворено?

# 2
  • Атина
  • Мнения: 291
Не задълбавайте проблема, решете го. Мисля, че ако се съгласите на общо ползване на мазето - единственото, което ще си навлечете са бъдещи проблеми. Ако само вие използвате мазето (не знам колко години са минали) имате и давност. Ако искате да услужите на сегашните съседи - потърсете да не би да има някое друго празно мазе и просто да са объркали номера при вписването в нотариалния акт. Но общо да ползвате мазе - в никакъв случай. Някой ден може да ви обвинят за изчезнали вещи и т.н.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 255
Не бих си дала мазето по никакъв начин.
Продавача да си издири неговото, да си “изчисти” имота и тогава да го продава.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Поне по проект трябва да има още едно мазе. Или таван, или килер. Жилище без складово помещение не може. Сега ги правят по един квадратен метър, понеже не е удобно по половин, но трябва да са две - за всяко жилище. Нали не се водят ателиета, а жилища? Изяснете го най-напред това - къде е или е трябвало да бъде второто складово помещение.

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 3 250
Говорете с адвокат и си решете проблема. Не бих се съгласила на общо ползване. Така ще си навлечете още проблеми.

# 6
  • Мнения: 10 599
Поне по проект трябва да има още едно мазе. Или таван, или килер. Жилище без складово помещение не може.
Ние нямаме, по НА и по брой мазета... Сградата е 99-2000 строена, 2003 купена. Така си беше.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Килер дори нямате, и се води апартамент, а не ателие? Не би трябвало да е възможно.
Този закон е от 2000-та насам, но и преди него има подобно изискване:
Цитат
Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
(2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.

# 8
  • Мнения: 10 599
Еми апартамент си е, 100+ кв, север-юг. Нямаме ателиета изобщо в кооперацията. И килер нямаме. Направихме си такъв 2рата тоалетна, махнахме я и си сложихме стелаж 😊... Но няма мазе, знаехме го преди да го купим.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 305
Имате спор, освен ако се съгласят доброволно да си махнат мазето от Нотариалния акт, което няма да стане, предполагам. От малкото информация не става ясно кой е прав, как е възникнала тази ситуация, защо няма мазета за всички и т н. Вие като купувахте апартамента, бяхте ли наясно за тази история, или сега научихте?
Аз не бих се съгласила на съвместно ползване, най-добре се разбереш доброволно. Единият да го вземе, другият да плати, или  дело -  съдът да прецени и да излезе с решение. Трябва ти нещо - документ (споразумение/съд.решение), с който да 'изчистиш' собственоста  над мазето. Щом в два нотариални акта го пише, не знам защо си мислиш, че е твое. Имаш ли ключ от мазето, как ти го продадоха, отворено?

Бяхме закупили апартамента и слагахме неща в мазето. След около три месеца дойде съседа и каза, че имал мазе долу, но има неща в него и не знае на кои са. Извадихме нотариалните актове и се установи, че и в двата нот. акта пише мазе номер 24. Но съседите не бяха настоятелни да ползват мазето. Сега обаче продават апартамента и нещо май има проблем. МОже би не могат да продадат артамента без мазе или килер, а и са си казали за тази сага и така. Направили са консултация и за собственит на мазето се счетал човекът пръв закупил мазето от строителя на блока. В случая това е нашият тогавашен продавач. Така че съседката ми каза, мазето е Ваше, защото вашия продавач първи го е купил.

В сградата няма мазета за всички, но почти всички имат килери. В случая съседите нямат нито килер нито мазе. НИе имаме и мазе и килер. Трябва да се води апартамент, не ателие, знам ли. Те имат леко скосяване на апартамента от едната старана,, но съм неграмотна в тази тема и не знам дали наклона определя дали да е ателие.

# 10
  • Мнения: 69 078
Килер дори нямате, и се води апартамент, а не ателие? Не би трябвало да е възможно.
Този закон е от 2000-та насам, но и преди него има подобно изискване:
Цитат
Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
(2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.

Точно така е, складово се предвижда или вътре в жилището, или отделно като таван и/или мазе.
Не може да е без складово.

При майка е килер вътре в апартамента.

Към автора - изискайте от архива на общината проектите на блока, съхраняват се там безсрочно заедно с разрешението за строеж. Част Архитектура ви е достатъчна. Разгледайте ги и вижте колко мазета има, тоест всеки апартамент какво му е складовото помещение - вън, вътре ли е.
И пишете после пак.
Така без данни няма как да ви помогнем много.

# 11
  • Мнения: 1 874
Ние имахме подобен казус заради двусмислено написан нотариален акт. Купихме цял етаж от триетажна къща, която е била семейна, но малко по малко са започнали да разпродават етажите. Този, от когото купихме етажа настояваше, че нямаме право на мазе и това в нотариалния акт е негово.

Водихме дело с години и най-накрая го спечелихме с дело пред Върховен съд, но и новият собственик, който закупи апартамента, с който се съдихме започна да проявява претенции. Разбира се, с документа от Върховния съд - не може да ни каже копче, но откакто се е нанесъл ни прави само мръсотии, защото не може да преживее, че тарикат като него са го излъгали.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 305
Вчера съседката ми писа, че мазето се счита за наше и че в нотариалния акт на новите собственици мазето няма до фигурира.

# 13
  • Мнения: 8 975
да я почерпиш

# 14
  • София
  • Мнения: 1 305
Тя нямаше да рови, ако не продаваше 2 стаи за 140 000 евро...... и нейното да беше нямаше да се сърдя.

Общи условия

Активация на акаунт