Родители в Швейцария

  • 1 978
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте.

Извинявам се предварително, ако вече има такава тема. Потърсих, но не успях да намеря.

Има ли някой от форума, който живее в Швейцария и отглежда децата си там? По-конкретно ме интересува системата им за детски градини. Направих собствено проучване, но ще ми е интересно да чуя отзиви от първа ръка, както се казва. Smile

# 1
  • Мнения: 17
Какво точно Ви интересува? Има значение и за кой кантон става дума.

# 2
  • Мнения: 137
Какво точно Ви интересува? Има значение и за кой кантон става дума.

Ще сме в Цюрих и търся ясла/детска градина за следващата година. Детето ще бъде на 3 годинки. Намирам информация, че по принцип децата започват да ходят на детска градина след като навършат 4. Често срещано ли е да правят изключения за една година по-малките?

Ако някой, който има опит с конкретна детска градина, сподели впечатления, ще съм много благодарна. Или ако сте чували положителни или отрицателни отзиви от приятели за определени места, също ще се радвам да споделите.

# 3
  • Мнения: 17
В Швейцария детската градина е първото образователно ниво и като такова е задължително. Децата тръгват в годината, в която навършват 4 г. ако са родени до 31.07 и в следващата ако са родени след 31.07. Детска градина не се търси и/или избира, тя е по местоживеене и напълно безплатна (но не и целодневна, обикновенно до обяд и 1-2 дни и следобяд). До тръгването си на детска градина някои деца посещават Kita, като там са разделени на групи по възраст. Kita може да се избира, но е и изключително скъпо удоволствие (повечето деца ходят до 2 пъти седмично).

# 4
  • Мнения: 659
Да допълня към горните мнения Grinning
Живея в немската част от 13 години и децата мо сега са в началото училище.
Ако и двамата родители работят, яслата не е евтина, но не и непоносима като цена. Без да сме взимали особено високи заплати с мъжа ми преди 9-10 години, когато дъщеря ми тръгна на ясла, спокойно си го позволявахме. Търсете от рано, защото поне моят опит е, че има повече желаещи отколкото места и има списък с чакащи. Също така, не е нужно да ходи 100 процента, може да е на по-малко дни (според нуждите на семейството).

# 5
  • Мнения: 137
Да допълня към горните мнения Grinning
Живея в немската част от 13 години и децата мо сега са в началото училище.
Ако и двамата родители работят, яслата не е евтина, но не и непоносима като цена. Без да сме взимали особено високи заплати с мъжа ми преди 9-10 години, когато дъщеря ми тръгна на ясла, спокойно си го позволявахме. Търсете от рано, защото поне моят опит е, че има повече желаещи отколкото места и има списък с чакащи. Също така, не е нужно да ходи 100 процента, може да е на по-малко дни (според нуждите на семейството).

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт