Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 76

  • 30 703
  • 749
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 720
Няма евтини имоти в хубавата чужбина. Ако някой ви говори друго, ви лъже.

Сигурно и аз мога да изровя апартаменти в Детройт или Северна Дакота, но защо да ви губя времето.

И да, вмирисана панелка в Дианабад е по ликвидна от талашитена колибка на 40 мили от Тампа.
Наскоро от чисто любопитство реших да прегледам парцели, попаднах на Fort Myers, Florida. Имаше безброй парцели за строителство в диапазона 40-60к долара. Като под "за строителство" визирам - има изградени улици вече, чакат се само къщите да се появят. Някак това изглежда в пъти, ама в пъти по-достъпно, отколкото нашите парцели в регулация, без изградена все още инфраструктура, около градовете!

Средна заплата в САЩ е около 55к долара на година, което означава, че с една годишна заплата (грубо), може да се купи парцел. Средната годишна заплата в София (например) е 32,400 лв, което е ~16.5к евро. В същото време парцел около София под 60к евро НЯМА. Да не говорим за парцел граничещ с асфалтирани улици.

Ти като човек живеещ в САЩ - как би коментирала?

# 661
  • Мнения: 25 922
Скрит текст:
Това в Питсбърг се намира близо до Маунт Лебанон което е едно от най- търсените предградия. Във Финикс пък мястото е супер с едни от най- добрите училища в щатите и доста тек компании които плащат високи заплати. Въпроса е такъв че даже и в крайни квартали на София и Варна цените са високи. Една редова къща из баирите на Тракара във Варна й търсят 300к евро на бдс и я й се вземат 1000 лева наем със сто зора . А тези неща дето съм ги пуснал ще им се вземе от 1500 долара нагоре, това във Финикс сигурно е около 2000-2500 долара. Това в Тампа си е баш в града. Даже се учудих от цената спрямо мястото. По принцип 40 километра не е нищо като разстояние за щатите понеже пътищата са им добри. Аз съм живял в такова предградие  ама там цените започват от 7 цифри даже и за редова къща.
Това във Сейнт Пит дето го показа го цъкнах. Средното училище е 3 от 10, а хай скула е 2 от 10.  Пълна трагедия. Там не бих живяла и без пари да ме викаш.
Сори ама си има специфики, както във България , Факултета, Столипиново и т.н.

Скрит текст:
Няма евтини имоти в хубавата чужбина. Ако някой ви говори друго, ви лъже.

Сигурно и аз мога да изровя апартаменти в Детройт или Северна Дакота, но защо да ви губя времето.

И да, вмирисана панелка в Дианабад е по ликвидна от талашитена колибка на 40 мили от Тампа.
Наскоро от чисто любопитство реших да прегледам парцели, попаднах на Fort Myers, Florida. Имаше безброй парцели за строителство в диапазона 40-60к долара. Като под "за строителство" визирам - има изградени улици вече, чакат се само къщите да се появят. Някак това изглежда в пъти, ама в пъти по-достъпно, отколкото нашите парцели в регулация, без изградена все още инфраструктура, около градовете!

Средна заплата в САЩ е около 55к долара на година, което означава, че с една годишна заплата (грубо), може да се купи парцел. Средната годишна заплата в София (например) е 32,400 лв, което е ~16.5к евро. В същото време парцел около София под 60к евро НЯМА. Да не говорим за парцел граничещ с асфалтирани улици.

Ти като човек живеещ в САЩ - как би коментирала?

Има една голяма разлика между България и развитите страни. В България всеки може да си вземе едно парцелче където му хрумне и да строи. Ще си изкопае кладец ако иска, и яма за фекалии ще си направи, дреме му...Стига се до там, че се продават и незаконно построени имоти...Никакви земетръсни и противопожарни норми не са спазени...
Тук не е така, има твърде много норми, правила и задължения. Задължителни застраховки, такси...Освен това, им цял орасъл, който се занимава със строителство, друг отрасъл, който се занимава с поддръжка и управление, друг със застраховане... и т.н. Къщите се строят от хора които разбират от това и имат лиценз. В различните щати имат рзлични типове къщи, примерно във Флорида нямат мазета, строят се за местния климат предвид урагани и силни наводнения....Човек няма нужда да купува парцел и да строи, както ние сме си свикнали. Има си хора за тази работа.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 22:38 от So Lucky*

# 662
  • Мнения: 1 720
Е, явно отдавна не си била в България - тук е същото. Не говорим за някакви имоти на майната си, пак казвам, тези във Флорида бяха с вече изградени улици. И тук има норми, правила и задължения, когато искаш къщата да ти е законна. Цял отрасъл се занимава със строителството - най-много да си спести човек от майстори по довършителни и обзавеждането, иначе аз не знам в момента някой да тръгне да си гради къща и той да си прави грубия строеж примерно!

# 663
  • Мнения: 25 922
Е, явно отдавна не си била в България - тук е същото. Не говорим за някакви имоти на майната си, пак казвам, тези във Флорида бяха с вече изградени улици. И тук има норми, правила и задължения, когато искаш къщата да ти е законна. Цял отрасъл се занимава със строителството - най-много да си спести човек от майстори по довършителни и обзавеждането, иначе аз не знам в момента някой да тръгне да си гради къща и той да си прави грубия строеж примерно!
От 2021 съм в САЩ, и всяко лято се прибирам в България. Не съм чак толкова отдавна. Не съм видяла още застраховките на жилища да са задължителни в БГ, както и няма асосиации на собствениците.  Все още попадам на обяви започващи със " агенция Х продава парцел със законна постройка Y m2" все едно е някаква екстра.
Все още в България може да си вдигнеш къща без да имаш вземане даване със Вик дружество. Joy това в Сащ ще е трудничко.
Не го пиша със лошо. От родината по хубаво няма.

# 664
  • Мнения: 404
И в Щатите го има, ако тръгнеш да купуваш имоти за отдаване под наем, ще видиш обяви с три апартамента и описанието пише два легални апартамента. Обикновено мазето е направено и отдадено под наем “под масата”.
Продавачите подсказват със снимка на апартаментите и снимка на електромерите защото никой няма да публикува в МЛС незаконен апартамент и да напише колко пари изкарва. Като цяло е супер незаконно и измекярско , но много хора го правят в латино кварталите.
 За строежите Щатите са супер по- отпуснати за разрешителни от БГ, стига юнионите да са доволни и града да взима кинти всеки е доволен.

# 665
  • Мнения: 25 922
Изобщо не твърдя, че всичко е мед и масло тук, хич даже не е.
Въпроса беше защо парцели във Форт Майерс до регулация, са по евтини съпоставени със парцели у нас без инфраструктура. Пак зависи от краля:  ЛОКАЦИЯ

# 666
  • Мнения: 404
О да , за да има свободни по 40-60 хил значи кофти район, по средата на нищото, застрховката ще е златна или комбинация. При рекордно ниско предлагане на ново строителство да седи празно има причини.

# 667
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 17 042
Средна заплата в САЩ е около 55к долара на година, което означава, че с една годишна заплата (грубо), може да се купи парцел. Средната годишна заплата в София (например) е 32,400 лв, което е ~16.5к евро. В същото време парцел около София под 60к евро НЯМА.
Ами да сравним плътността на населението, САЩ 33 души на кв.км, България 163 души на кв.км. А и сравняваш столица с някъде насред пущинака.

# 668
  • Мнения: 25 922
Нека да отбележим и способноста на българина да притежава имоти, които не ползва.   Данъците позволяват. В щатите един апартамент в средна хубост град има данък няколко хиляди долара на година. Отделно такси там ако е в комплекс, по няколко стотин кинта на месец. Застраховчица да си има ако те тресне торнадо, земетръс или каквото си има в щата... кой американец може да си позволи да притежава 3-4-5 жилища, плюс земи от дядо си, лозя и т.н.

# 669
  • Sofia
  • Мнения: 2 377
Е, да ама ако сега правителството сложи данъци и такси, и направи притежаването на имот златно, то пак ще изпищят хората. Нищо, че така пазара ще се отпуши и апартаментите ще поевтинеят (за сметка на годишните таксички).

# 670
  • Бургас
  • Мнения: 6 264
Ще поевтинеят друг път.
Ще се пуснат под наем, за да носят някакъв доход. Или ще се продадат. Но не всички навсякъде наведнъж. За да ги държат празни, очевидно собствениците им нямат нужда от пари.
В момента в София има огромно търсене на нормални жилища за под наем и почти никакво предлагане.
Чакайте хубав имот в София и големите градове да поевтинее.

# 671
  • София
  • Мнения: 5 786
Не е ли редно да се сравняват сравними неща. София със столица на щат или държава,околност на столица,регионален град. А не селце на 40 км от регионален град със София?

# 672
  • Мнения: 48 265
Ако сравняваме селца в провинцията с Европа или САЩ обаче,  нали се сещате, че не трябва да сравняваме само по цена. Щото аз си търся селска къща,  пъти по-евтина от Лъки. Остави, че са оставени да паднат от собствениците. Ми инфраструктурата, достъпа, услугите, всичко останало...отделно номера с удостоверение за търпимост и други неща.

# 673
  • Мнения: 18 962
Опасявам се, че от рязко вдигане на данъците или каквото и да е значително затягане на регулациите в посока енергоефективност или от сорта, ще пострадат най-бедните хора с по един наследствен имот, най-често в съсобственост с някой братовчед, на който имот и сега едва му плащат тока и нямат пари да му сложат една изолация, за да спрат мухъла или вятъра от дупките в стените.

# 674
  • Мнения: 4 157
Опасявам се, че от рязко вдигане на данъците или каквото и да е значително затягане на регулациите в посока енергоефективност или от сорта, ще пострадат най-бедните хора с по един наследствен имот, най-често в съсобственост с някой братовчед, на който имот и сега едва му плащат тока и нямат пари да му сложат една изолация, за да спрат мухъла или вятъра от дупките в стените.

Абсолютно е така. Видно е, че хубави имоти, макар и скъпи, не се задържат на пазара. Очевидно има кой да ги купува и се купуват, дотогава цени на имоти няма как да паднат. Колко пък да вдигнат този данък, и двойно да го вдигнат - какво от това? Хора плащат каско по 2000 лв. на година, няма да платят 200 лева за данък.

Общи условия

Активация на акаунт