Език свещен...и т.н

  • 14 389
  • 104
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 423
"Интелектуалец" няма ли кой да ми го обясни,моля!

Другарят Чомски бил казал,
че да си интелектуалец означава
да си ползваш собствения разум,
за да придвижваш напред важните
за човечеството неща. В този смисъл
и ние тука сме банда интелектуалци.  Laughing

# 46
  • Мнения: 1 671
Не ме притеснява, че не разбирам някоя чужда дума, просто не я използвам или намирам значението й в тълковния речник. По ме притеснява , когато хората използват думи, чието значение не разбират. Това ги прави глупаци.

Обаче много, ама много се дразня, когато масово се използват чуждици, които си имат абсолютно точни и най-вече чисто български съответствия. Това е често явление в информационния поток, който ни залива отвсякъде.

А в този форум - просто ум ми зайде Shocked

И за да не съм голословна, ще дам  пример:  по дефолт - думичка, любима на изявени форумки, достатъчно интелигенти, за да могат да я заменят с българското й съответствие Mr. Green Защо бе, джанъм, тъй си кълчите езиците newsm78



Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 22:24 от Моли Уизли

# 47
  • Мнения: 560
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile

Е тва просто не е истина newsm12.И аз не знам какво е ПОВРАГА.Изобщо българска дума ли е?Както и да е-ако е,то със срам на душата ще си призная,че отворих компютърния българо английски речник,написах ПОВРАГА и ей кво се появи:
ПОВРАГА
damn! dash! the deuce take it! the hell with it! върви ПОВРАГА! go to hell/to the devil!

Не ще да е нищо добро. smile3516

# 48
  • Мнения: 1 404
Някому стигат "д'еба", "опа", "ало",
"да таковам таковата", "сиктер",
"ебало си е мамата", "значи".
Даже животът е по-лесен така.

Поредното ти мъдро прозрение,от респект и възхищение просто не мога да се изкажа.

# 49
  • Мнения: 1 517
И за да не съм голословна, ще дам  пример:  по дефолт - думичка, любима на изявени форумки, достатъчно интелигенти, за да могат да я заменят с българското й съответствие Mr. Green Защо бе, джанъм, тъй си кълчите езиците newsm78

Това е неуважение към собствения език. Ако си нямаме точна наша дума за нещо...лошо няма, ползваме чуждица, обогатяваме си речника, ама да си вържеш езика на възел и да не знаеш какво всъщност казваш само и само да изглеждаш по-умен... Close

# 50
  • Мнения: 9 990
Сега, аз ако трябва да съм честна, по-ми е на ушите да чуя дефолт, отколкото джанъм.....ама хайде, няма да задълбавам толкова...
Сори за лиричното отклонение/ да не кажете че и офф е кофти да се споменава даже.../

# 51
  • Мнения: 1 671
Сега, аз ако трябва да съм честна, по-ми е на ушите да чуя дефолт, отколкото джанъм.....ама хайде, няма да задълбавам толкова...
Сори за лиричното отклонение/ да не кажете че и офф е кофти да се споменава даже.../

 Joy Joy Joy по - ми е на ушите - това ме разсмя искрено. Въпросът не е как е на ушите, а как е на езика свещен...

И дефолт, и джанъм са чуждици. Използвах джанъм, за да вложа ирония, в контекста на изказвания по-горе.

# 52
  • Мнения: 9 990
Е, то това по подразбиране....схванах, ама да си кажа.... Wink

# 53
  • Мнения: 2 022
Не ме дразнят чуждиците, стига да не се стига до крайности. Нито джанъм нито дифолт ми звучат зле - обичам и стари думи също. Пък едва ли някой , който цял ден работи с компютър и софтуер ще тръгне да блести с изрази като дифолт - то просто ти идва на езика.
По отношение на езиковото богатсвто - с повече думи разполага този, който е чел много книги, обикновено такива хора са и доста интересни събеседници. Срам ме е да си призная от кога не съм чела книжка, ама с тоя интернет...   Embarassed

# 54
  • Мнения: 3 740
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile

Е тва просто не е истина newsm12.И аз не знам какво е ПОВРАГА.Изобщо българска дума ли е?Както и да е-ако е,то със срам на душата ще си призная,че отворих компютърния българо английски речник,написах ПОВРАГА и ей кво се появи:
ПОВРАГА
damn! dash! the deuce take it! the hell with it! върви ПОВРАГА! go to hell/to the devil!

Не ще да е нищо добро. smile3516

Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush

В християнската традиция се среща думата "враг" като евфемизъм на думата "Дявол". Така че в случая наистина е "по врага", в смисъл подир врага, но врагът е Дявола, т.е. това е синоним на "по дяволите".

Все си мислех, че по дифолт първо четем, а после питаме, бре джанъм.

# 55
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Пък едва ли някой , който цял ден работи с компютър и софтуер ще тръгне да блести с изрази като дифолт - то просто ти идва на езика.
Точно това мислех да напиша Peace
Дифолт-а да ви е проблемът Mr. Green
Ами корелации, средни, медиани, значимости, екстраполиране, итерация... Ами вездесъщата дума файл? Документ? Да, ама не - в някои случаи хич не е документ, баш Wink си е файл с едни цифри вътре, никакъв документ не е, а не е и програма. Част от база с данни може би (и пак не е точно), но дори да приемем, че е - я кажете как се употребява такъв израз непрекъснато, това са цели 5 думи срещу 1 - ако трябва за деня да повторя на 10 човека 'Изпрати ми твоята част от базата с данни еди къде си' Crazy, аз ще съм с перманентен ларингит бре, хора Laughing. Отделно не се занимавам само с това, дъх няма да мога да си поема Peace.
От толкова лакърдии (любима моя дума!) надявам се стана ясно какво исках да кажа все пак - пренасяме в изказа си думи и фрази, с които работим непрекъснато и за нас не са необичайни.
Не е поза това, дотолкова сме свикнали с тях в ежедневието, че чак се изнервяме, ако другите не ги разбират Wink
Веднага мога да ви затрупам и с още такива от съпътстващата дейност, аз съм им претръпнала вече - респондент, рейтинг, мониторинг, контекст, стигматизира, интепретира, геополитически... много още има.
В началото и аз се Дзверех Mr. Green учудено какво точно означават някои от тях; сега, след като знам и ми се налага да ги употребявам непрекъснато, вече не ми прави впечатление. Нито пък на някой от колегите, примерно. Специално в нашия случай може да се каже, че това е нещо като работен компютърно-социологически 'жаргон' - искаш, не искаш - ползваш го, поне докато не смениш професията Wink.

# 56
  • Мнения: 5 877
Има речници бе, хора!
"Поврага" значи "По дяволите".

Умирам от кеф, когато чуя някой да употребява (на място) думи от периферията на речниковите територии.  Все едно току-що съм разбрала, че имението на мистър Дарси е далеееееч по-просторно от това на господин Бингли.

# 57
  • Мнения: 1 629
А, Анде, имението на мистър Бингли не е за подценяване, не и с тия пет хиляди годишно.

по темата: Бодат ми очите не чуждиците, не диалектините думи, а неумението да се изразяваш. Безумното самочувствие облечено в правописни грешки. Самоувереността, наглостта и безочието на невежия.

# 58
  • Мнения: 2 792
  На мен ми стана смешно, ама човек се учи докато е жив...
  Поврага съм я срещала като малка и невинното ми детско съзнание и е предало такова абсурдно и невинно значение, дори сега казвайки, че всъщност е по дяволите,  не ми се ще до повярвам Crazy
Боже добре, че съм оставила тази дума настрани в речниковия си запас и не я използвам  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 9 990
Тези гръмки фрази всеки ден в някоя подобна тема ги има.... TiredВсе за правописа....все за чуждици, кой какво го дразни...бреййй, ма много раздразнителни бре.....То едно невежество се натяква, чудо голямо...... Confused
ГолЕмо Важно, че някой не знае Поврага какво е, че и речник не отворил.Ми ще прочете тук и толкова.....Така и за Учинайките и бла-бла-бла думи от времето на пра-пра баба ми, които, Ако и да не ги знам, не съм тъпа и неграмотна, нали?

Общи условия

Активация на акаунт