Език свещен...и т.н

  • 14 364
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 765
 Това за " темата е инспирирана от...бла , бла , бла.."  няма да го казвам , то е ясно . Колко са думите в езика ни , които не познавате , чувате за първи път или и да сте чували не знаете какво е значението им ? Аз лично  рядко срещам такива и то обикновено са някакви научни термини , много далече от разговорният език . Това , че не използвам някои думи ( лелинчо , стринчо , учинайка ) не означава , че не знам какво значение имат . Сещам се и за приключенските книги , които четях като малка и изобилстваха от думи като " Поврага!" , което никой не съм чула да употребява в живота , но пак знам , че ги има и смисълът , които носят . Не искам да обиждам някой , просто се питам доколко ни е нужно реалното познаване на езика ни и наистина признак на глупост ли е непознаването на думи , които така или иначе не ползваме ?

# 1
  • Мнения: 239
Ти се имаш за голема интелектуалка, но си просто една претенция. Това, че си била с Гийом и Тиаго Силва не те прави професор по квантова механика ако се сещаш за какво говорим все пак, а?

# 2
  • Мнения: 765
Ти се имаш за голема интелектуалка, но си просто една претенция. Това, че си била с Гийом и Тиаго Силва не те прави професор по квантова механика ако се сещаш за какво говорим все пак, а?
Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 5 370
Барабалекс, не обръщай внимание на ЖорЕто, ясно няколко дневния бан му действа отприщващо и сега иска да се душеизлее и стриптизира форумски. :
mrgreen:
По темата-обикновено това са думи, които са строго специфични за дадена научна област, например медицина и техника. В момента не се сещам за подобна дума....всъщност, какво точно значеше емпиричен? И още няколко подобни думи ми се мотат в главата, с чието съдържание съм доста ненаясно....като ЕЗОТЕРИЧЕН? newsm78

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен не ни прави глупави ....... не мога да знам всички думи.... някои от тях никога няма да изрека ...... предполагам, че са доста думите, които не знам ...... важен е смисъла ......... а той може да бъде изказан по много начини ...... по- просто или  префърцунено ....... и тук има голяма доза суета .......

# 5
  • Мнения: 3 423
Някому стигат "д'еба", "опа", "ало",
"да таковам таковата", "сиктер",
"ебало си е мамата", "значи".
Даже животът е по-лесен така.

# 6
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Богатият речников запас е в правопропорционална зависимост от броя прочетени книги. Има такива думи, които служат за основа на езика - като ствола на дървото. Има други, които образуват структурата на речта, както клоните. И има такива, които придават завършен образ на изказа - думи, които може да употребиш два пъти за деня, но без които не може - както листата завършват цялостния образ дърво. Листата се подменят, в зависимост от темата, аудиторията и др. подобни. Но трябва да си натрупал много, за да можеш да ги заменяш.
Посочените - учинайка, калеко и т.н. определям като листа - сменят се в зависимост от региона, разбирай-сезона.

# 7
  • Мнения: 239
Барабалекс, не обръщай внимание на ЖорЕто, ясно няколко дневния бан му действа отприщващо и сега иска да се душеизлее и стриптизира форумски. :
mrgreen:
По темата-обикновено това са думи, които са строго специфични за дадена научна област, например медицина и техника. В момента не се сещам за подобна дума....всъщност, какво точно значеше емпиричен? И още няколко подобни думи ми се мотат в главата, с чието съдържание съм доста ненаясно....като ЕЗОТЕРИЧЕН? newsm78

Медицина и техника викаш, а? Не знам дали знаеш, но науката е това, което позволява на мен - да карам Бенц и на теб - да пускаш миялната машина. Редно е поне малко да уважаваш еволюцията на мъжкия мозък и да провериш какво е емпиричен, а?

Не знаеш какво е 'езотеричен'. Срамиш милионите гениални мацки, които четат Паоло Коелю и верват, че са открили топлата вода.

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Имаше един виц..... тук го четох ....че  думата " такова " е универсална и може да замени всяка друга



Добре е все пак човек да попълва речниковия си запас  ...... пък било то и напразно ...... нищо няма да изгуби

# 9
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това имах предвид, Сикрет - ти си трупай думички, трупай. Никога не можеш да си сигурен, че няма да ти потрябват.

Езотеричен - вътрешен, таен, скрит, достъпен само за посветени (източник - Уикпедия)

# 10
  • Мнения: 3 447
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile
Сериозно, аз обичам да се заигравам с езика, да пускам тук-там някоя остаряла или диалектна дума, да измислям други значения на думите, да ги изкривявам... И макар че в реалния живот не ползвам думи като "учинайка", мога да я употребя като бъзик в подходящия контекст... защото знам какво означава. Така че специално за мен е богатство, независимо, че не ги ползвам по предназначение - просто защото ми доставя удоволствие. Но в никакъв случай не бих определила някого като "тъп", ако не ги знае  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 5 370
Барабалекс, не обръщай внимание на ЖорЕто, ясно няколко дневния бан му действа отприщващо и сега иска да се душеизлее и стриптизира форумски. :
mrgreen:
По темата-обикновено това са думи, които са строго специфични за дадена научна област, например медицина и техника. В момента не се сещам за подобна дума....всъщност, какво точно значеше емпиричен? И още няколко подобни думи ми се мотат в главата, с чието съдържание съм доста ненаясно....като ЕЗОТЕРИЧЕН? newsm78

Медицина и техника викаш, а? Не знам дали знаеш, но науката е това, което позволява на мен - да карам Бенц и на теб - да пускаш миялната машина. Редно е поне малко да уважаваш еволюцията на мъжкия мозък и да провериш какво е емпиричен, а?

Не знаеш какво е 'езотеричен'. Срамиш милионите гениални мацки, които четат Паоло Коелю и верват, че са открили топлата вода.
НЕ чета Паоло Коелю и не съм Цеци Красимирова, ако се сещаш за какво говоря все пак,а? Joy

# 12
  • Мнения: 7 122
Някому стигат "д'еба", "опа", "ало",
"да таковам таковата", "сиктер",
"ебало си е мамата", "значи".
Даже животът е по-лесен така.

А на други и тези удобни думи им идват нанагорно.
Аз много се радвам на модерните чуждици. Дажи и от чешмата ми изтичат в определени моменти. Чувствам се удовлетворена и  надорряла откъм пипе. Grinning

# 13
  • Мнения: 239
'Има много хора СЪС пари,
някои обаче са големи сееляни'

Ванко 1


'...колко ще ми струва за да спре да ме болиии'

Преслава

# 14
  • Мнения: 765
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile ...
    " Поврага !" , " Триста дяволи ! " , " Да ме вземат мътните !" са ми любими изрази от книгите за пирати и разбойници .  Това са си един вид "литературни псувни" , които ми звучат много смешно и с удоволствие бих употребявала , например поврага вместо по-дяволите ..ама няма как , те вървят с ром и трябва да се изплюеш подобаващо , след като ги кажеш   Laughing

# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Хаха, Барабалекс, добре дошла на борда при ромопиещите. Търси се Капитан Кук Joy

Извинете, ама хлъцнах и изпуснах едно А Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 517
Някому стигат "д'еба", "опа", "ало",
"да таковам таковата", "сиктер",
"ебало си е мамата", "значи".
Даже животът е по-лесен така.


Тъп бих определила някой, който владее само тази част от речниковия запас на българския език. Доброто владение на какъвто и да е език си е цяло богатство. И в Библията го пише: "В началото бе словото..." Но пък това, че някой не може да се гмурка надълбоко и да си играе със словото писменно и устно, не значи, че е втора категория  Naughty

# 17
  • Мнения: 495
"такова" и "таковам" са универсални  Wink
е има ли човек, който да не го знае?  Laughing  Laughing
а сега сериозно - въпрос на добро възпитание и уважение към аудиторията е да употребяваш такива думи, които са разбираеми за всички

# 18
  • Мнения: 3 447
" Поврага !" , " Триста дяволи ! " , " Да ме вземат мътните !" са ми любими изрази от книгите за пирати и разбойници .  Това са си един вид "литературни псувни" , които ми звучат много смешно и с удоволствие бих употребявала , например поврага вместо по-дяволите ..ама няма как , те вървят с ром и трябва да се изплюеш подобаващо , след като ги кажеш   Laughing
Да бе, и на мен оттам са ми любими, но не знам буквално какво означава, откъде произлиза... а ми е интересно   Simple Smile Еййй, благодаря, че ми ги припомни, мило ми стана  Grinning

# 19
  • Мнения: 6 155
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile
Сериозно, аз обичам да се заигравам с езика, да пускам тук-там някоя остаряла или диалектна дума, да измислям други значения на думите, да ги изкривявам... И макар че в реалния живот не ползвам думи като "учинайка", мога да я употребя като бъзик в подходящия контекст... защото знам какво означава. Така че специално за мен е богатство, независимо, че не ги ползвам по предназначение - просто защото ми доставя удоволствие. Но в никакъв случай не бих определила някого като "тъп", ако не ги знае  Simple Smile
Peace

# 20
  • Мнения: 239
Донатела, представи си, че си един преводач от английски по време на соца. Квото и да правиш няма как да преведеш грубите думички от книжките. Тоест всичките тези 'да го вземат мътните' и тъй нататък са плод на фантазията на преводача. Той така вижда рециклираната псувня. За това говорим все пак. Същото явление в наши дни го забелязвам у някои пиченца - понеже са твърде възпитани за да ми казват 'обичам те' още на първата седмица те вместо това казват 'трябват ми 400 лева за едно нещо'.

# 21
  • Мнения: 3 447
Жоро, искаш да кажеш, че са измислени, примерно, от първия преводач на "Острова на съкровищата" ли  Simple Smile Хем не ми се вярва, хем пък има резон - дотолкова, доколкото са много далече от българските ругателни традиции.

# 22
  • Мнения: 239
Жоро, искаш да кажеш, че са измислени, примерно, от първия преводач на "Острова на съкровищата" ли  Simple Smile Хем не ми се вярва, хем пък има резон - дотолкова, доколкото са много далече от българските ругателни традиции.

Точно това исках да кажа.

Знаеш, обичам шоколад с питието, но има друго нещо, което най-сладко ми докосва сърцето. Знаеш, обичам да ме глезиш, знаеш, любимата ми песен знаеш, поръчай ми я и танцувай с мен.

# 23
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush

# 24
  • Мнения: 3 447
Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush
Оттук следва да се замислим майната и врага синоними ли са, и ако да - защо  Simple Smile

# 25
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Майната на мъжа ни е синоним с враг, да. Поне в този форум Mr. Green

# 26
  • Мнения: 3 447
Майната на мъжа ни е синоним с враг, да. Поне в този форум Mr. Green
Което обяснява защо наричаме свекървата "майко" - за да я впишем в ругателните традиции  Mr. Green
Край, спирам.

# 27
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Барбалекс, и аз съм почитател на приключенските романи.  Grinning
Обичам старите думи, употрябвам и доста турцизми.
Смятам, че начетените люде говорят просто и разбираемо, а простите хора кълчат речта с чуждици (а често не знаят дори какво означават).
Онзи ден гледах репортаж (за нов вестник или списание беше). Изтъпани се една мадама, която заяви, че българската журналистика трябвало да стане... неправителствена организация.  ooooh!
Мадмата явно се опиваше от това, колко начетен и интелигентен човек е.
 hahahaМилата женица, много ме разсмя.
П.П. Ама веднага ще си го купя този вестник, тичам.  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 792
Поврага аз по-друг начин си я тълкувам (нещо смесено между "въпреки" и "съобразно с  с тях"), не съм сигурна че става ясно какво точно имам предид, ама айде ще си оставя изложението  Mr. Green, а пък чичко Гугъл я вади в доста различни контекстове ето



 Признак на тъпота е не големината на речниковия запас, а неправилното му използване, поне с поред мен де...
  Щот нови думи лесно можеш да научиш и да си обогатиш речника с тях, но  да схванеш какво точно означават, не можеш ли, няма кой да ти го налее.

# 29
  • Мнения: 2 229
Не съм срещала българска дума, която да не знам какво значи, но много често не разбирам чуждиците. (тук включвам всякакви термини от медицината, техниката..)

# 30
  • Мнения: 677
Аз бих искал да знам какво значи "интелектуалец" и кой е такъв и защо?
Кои са "интелектуалците" в БГ?Вежди Рашидов-такъв ли е?
Ако някой знае,моля да ме информне!

# 31
  • Мнения: 5 228
Боравенето с по-малък речников запас е за предпочитане пред използването на чуждици, чието значение не е много ясно за  хм.. говорителя. Имам един познат, който винаги много ме весели с изказа си - използва примерно думата "сентенция" вместо "есенция". Всичко това вплетено в напудрени изречения, които не е ясно къде започват и къде свършват. Предпочитам "таковата". Поне не ми губи времето.

# 32
  • Мнения: 239
Аз бих искал да знам какво значи "интелектуалец" и кой е такъв и защо?
Кои са "интелектуалците" в БГ?Вежди Рашидов-такъв ли е?
Ако някой знае,моля да ме информне!


Две манекенки баце си говорят и едната пита:

- Абе, кажи ми какво значи 'интелектуалец' в края на краищата?

Другото пиче отговаря:

- Беден човек с малка пишка.

# 33
  • Мнения: 3 740
Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush

В християнската традиция се среща думата "враг" като евфемизъм на думата "Дявол". Така че в случая наистина е "по врага", в смисъл подир врага, но врагът е Дявола, т.е. това е синоним на "по дяволите".

# 34
  • Мнения: 677
"Интелектуалец" няма ли кой да ми го обясни,моля!

# 35
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
"Интелектуалец" няма ли кой да ми го обясни,моля!

Човек, който чрез приноса си обогатява интелектуалния фонд на държавата ...... човек, който оставя от труда си за поколенията ..... човек, който остава в историята заради това ......

нещо такова..... първото ми изречение е малко  #Crazy ... но в момента не мога да се изразя по друг начин

# 36
  • Мнения: 677
"Интелектуалец" няма ли кой да ми го обясни,моля!

Човек, който чрез приноса си обогатява интелектуалния фонд на държавата ...... човек, който оставя от труда си за поколенията ..... човек, който остава в историята заради това ......
Какво е интелектуален фонд?
Кольо Фичето-интелектуалец ли е бил?

# 37
  • Мнения: 14 654
наскоро научих една българска дума, която не знаех. баба ми си мърмореше "къде се зачубръсна този старец, къде се зачубръсна.."
от другата ми баба научих крайно обидната дума за жена "найда"
харесвам ги тези диалектни думички и ги запомням. поняга си служа с тях
най-омразната ми фраза е "всичко е комплицирано и креативно"

# 38
  • Мнения: 677

най-омразната ми фраза е "всичко е комплицирано и креативно"

Тва не е "фраза",тва е виц,нали? Mr. Green

# 39
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
"Интелектуалец" няма ли кой да ми го обясни,моля!

Човек, който чрез приноса си обогатява интелектуалния фонд на държавата ...... човек, който оставя от труда си за поколенията ..... човек, който остава в историята заради това ......
Какво е интелектуален фонд?
Кольо Фичето-интелектуалец ли е бил?


Незнам ...... а определението куца ......не пиша тълковни речници все пак .....

# 40
  • Мнения: 5 370
наскоро научих една българска дума, която не знаех. баба ми си мърмореше "къде се зачубръсна този старец, къде се зачубръсна.."
от другата ми баба научих крайно обидната дума за жена "найда"
харесвам ги тези диалектни думички и ги запомням. поняга си служа с тях
най-омразната ми фраза е "всичко е комплицирано и креативно"

Хм...би ли ми дала тълкуването на думата Найда, защото в една книга съм я срещала като собствено име на жена. Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 14 654
найда си е и име на жена
но един ден запитах баба ми колко найди познава, понеже все казваше "еййй, тая найда в рейса как ме настъпи"
"еййй, тая найда пак е свила от плата..", "тая найда що се не прибира"
и тя ми каза, че в нейното село така обиждали пропадналите жени, не знам точното значение на "найда", но със сигурност е обидно

# 42
  • Мнения: 7 122
А аз съм чувала "найда" като глагол.
Ако го търся, ще си го найда.

# 43
  • Мнения: 14 654
"Дано ми найдат пушката,
пушката, майко, сабята..." - найда като глагол

# 44
  • Мнения: 3 423
А великата труженичка
Найда Манчева не сте
ли я чували, бре, деца?

# 45
  • Мнения: 3 423
"Интелектуалец" няма ли кой да ми го обясни,моля!

Другарят Чомски бил казал,
че да си интелектуалец означава
да си ползваш собствения разум,
за да придвижваш напред важните
за човечеството неща. В този смисъл
и ние тука сме банда интелектуалци.  Laughing

# 46
  • Мнения: 1 671
Не ме притеснява, че не разбирам някоя чужда дума, просто не я използвам или намирам значението й в тълковния речник. По ме притеснява , когато хората използват думи, чието значение не разбират. Това ги прави глупаци.

Обаче много, ама много се дразня, когато масово се използват чуждици, които си имат абсолютно точни и най-вече чисто български съответствия. Това е често явление в информационния поток, който ни залива отвсякъде.

А в този форум - просто ум ми зайде Shocked

И за да не съм голословна, ще дам  пример:  по дефолт - думичка, любима на изявени форумки, достатъчно интелигенти, за да могат да я заменят с българското й съответствие Mr. Green Защо бе, джанъм, тъй си кълчите езиците newsm78



Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 22:24 от Моли Уизли

# 47
  • Мнения: 560
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile

Е тва просто не е истина newsm12.И аз не знам какво е ПОВРАГА.Изобщо българска дума ли е?Както и да е-ако е,то със срам на душата ще си призная,че отворих компютърния българо английски речник,написах ПОВРАГА и ей кво се появи:
ПОВРАГА
damn! dash! the deuce take it! the hell with it! върви ПОВРАГА! go to hell/to the devil!

Не ще да е нищо добро. smile3516

# 48
  • Мнения: 1 404
Някому стигат "д'еба", "опа", "ало",
"да таковам таковата", "сиктер",
"ебало си е мамата", "значи".
Даже животът е по-лесен така.

Поредното ти мъдро прозрение,от респект и възхищение просто не мога да се изкажа.

# 49
  • Мнения: 1 517
И за да не съм голословна, ще дам  пример:  по дефолт - думичка, любима на изявени форумки, достатъчно интелигенти, за да могат да я заменят с българското й съответствие Mr. Green Защо бе, джанъм, тъй си кълчите езиците newsm78

Това е неуважение към собствения език. Ако си нямаме точна наша дума за нещо...лошо няма, ползваме чуждица, обогатяваме си речника, ама да си вържеш езика на възел и да не знаеш какво всъщност казваш само и само да изглеждаш по-умен... Close

# 50
  • Мнения: 9 990
Сега, аз ако трябва да съм честна, по-ми е на ушите да чуя дефолт, отколкото джанъм.....ама хайде, няма да задълбавам толкова...
Сори за лиричното отклонение/ да не кажете че и офф е кофти да се споменава даже.../

# 51
  • Мнения: 1 671
Сега, аз ако трябва да съм честна, по-ми е на ушите да чуя дефолт, отколкото джанъм.....ама хайде, няма да задълбавам толкова...
Сори за лиричното отклонение/ да не кажете че и офф е кофти да се споменава даже.../

 Joy Joy Joy по - ми е на ушите - това ме разсмя искрено. Въпросът не е как е на ушите, а как е на езика свещен...

И дефолт, и джанъм са чуждици. Използвах джанъм, за да вложа ирония, в контекста на изказвания по-горе.

# 52
  • Мнения: 9 990
Е, то това по подразбиране....схванах, ама да си кажа.... Wink

# 53
  • Мнения: 2 022
Не ме дразнят чуждиците, стига да не се стига до крайности. Нито джанъм нито дифолт ми звучат зле - обичам и стари думи също. Пък едва ли някой , който цял ден работи с компютър и софтуер ще тръгне да блести с изрази като дифолт - то просто ти идва на езика.
По отношение на езиковото богатсвто - с повече думи разполага този, който е чел много книги, обикновено такива хора са и доста интересни събеседници. Срам ме е да си призная от кога не съм чела книжка, ама с тоя интернет...   Embarassed

# 54
  • Мнения: 3 740
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile

Е тва просто не е истина newsm12.И аз не знам какво е ПОВРАГА.Изобщо българска дума ли е?Както и да е-ако е,то със срам на душата ще си призная,че отворих компютърния българо английски речник,написах ПОВРАГА и ей кво се появи:
ПОВРАГА
damn! dash! the deuce take it! the hell with it! върви ПОВРАГА! go to hell/to the devil!

Не ще да е нищо добро. smile3516

Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush

В християнската традиция се среща думата "враг" като евфемизъм на думата "Дявол". Така че в случая наистина е "по врага", в смисъл подир врага, но врагът е Дявола, т.е. това е синоним на "по дяволите".

Все си мислех, че по дифолт първо четем, а после питаме, бре джанъм.

# 55
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Пък едва ли някой , който цял ден работи с компютър и софтуер ще тръгне да блести с изрази като дифолт - то просто ти идва на езика.
Точно това мислех да напиша Peace
Дифолт-а да ви е проблемът Mr. Green
Ами корелации, средни, медиани, значимости, екстраполиране, итерация... Ами вездесъщата дума файл? Документ? Да, ама не - в някои случаи хич не е документ, баш Wink си е файл с едни цифри вътре, никакъв документ не е, а не е и програма. Част от база с данни може би (и пак не е точно), но дори да приемем, че е - я кажете как се употребява такъв израз непрекъснато, това са цели 5 думи срещу 1 - ако трябва за деня да повторя на 10 човека 'Изпрати ми твоята част от базата с данни еди къде си' Crazy, аз ще съм с перманентен ларингит бре, хора Laughing. Отделно не се занимавам само с това, дъх няма да мога да си поема Peace.
От толкова лакърдии (любима моя дума!) надявам се стана ясно какво исках да кажа все пак - пренасяме в изказа си думи и фрази, с които работим непрекъснато и за нас не са необичайни.
Не е поза това, дотолкова сме свикнали с тях в ежедневието, че чак се изнервяме, ако другите не ги разбират Wink
Веднага мога да ви затрупам и с още такива от съпътстващата дейност, аз съм им претръпнала вече - респондент, рейтинг, мониторинг, контекст, стигматизира, интепретира, геополитически... много още има.
В началото и аз се Дзверех Mr. Green учудено какво точно означават някои от тях; сега, след като знам и ми се налага да ги употребявам непрекъснато, вече не ми прави впечатление. Нито пък на някой от колегите, примерно. Специално в нашия случай може да се каже, че това е нещо като работен компютърно-социологически 'жаргон' - искаш, не искаш - ползваш го, поне докато не смениш професията Wink.

# 56
  • Мнения: 5 877
Има речници бе, хора!
"Поврага" значи "По дяволите".

Умирам от кеф, когато чуя някой да употребява (на място) думи от периферията на речниковите територии.  Все едно току-що съм разбрала, че имението на мистър Дарси е далеееееч по-просторно от това на господин Бингли.

# 57
  • Мнения: 1 629
А, Анде, имението на мистър Бингли не е за подценяване, не и с тия пет хиляди годишно.

по темата: Бодат ми очите не чуждиците, не диалектините думи, а неумението да се изразяваш. Безумното самочувствие облечено в правописни грешки. Самоувереността, наглостта и безочието на невежия.

# 58
  • Мнения: 2 792
  На мен ми стана смешно, ама човек се учи докато е жив...
  Поврага съм я срещала като малка и невинното ми детско съзнание и е предало такова абсурдно и невинно значение, дори сега казвайки, че всъщност е по дяволите,  не ми се ще до повярвам Crazy
Боже добре, че съм оставила тази дума настрани в речниковия си запас и не я използвам  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 9 990
Тези гръмки фрази всеки ден в някоя подобна тема ги има.... TiredВсе за правописа....все за чуждици, кой какво го дразни...бреййй, ма много раздразнителни бре.....То едно невежество се натяква, чудо голямо...... Confused
ГолЕмо Важно, че някой не знае Поврага какво е, че и речник не отворил.Ми ще прочете тук и толкова.....Така и за Учинайките и бла-бла-бла думи от времето на пра-пра баба ми, които, Ако и да не ги знам, не съм тъпа и неграмотна, нали?

# 60
  • Мнения: 920
Наскоро прочетох, че в Англия било много просташко да се използва уикенд - казва се от събота до понеделеник. Действието се развива по време на Първата световна война /знаете ли как ме изкушаваше да напиша WW1/.

Любима дума ми е парясница. 

# 61
  • Мнения: 3 423
Моите любими думи са потник и
пешкир. Лъхат ми, много ми лъхат.

# 62
  • Sf
  • Мнения: 808
Камизол/к/а Simple Smile
Пищимал/че/

# 63
  • Мнения: 1 533
Наскоро прочетох, че в Англия било много просташко да се използва уикенд - казва се от събота до понеделеник. Действието се развива по време на Първата световна война /знаете ли как ме изкушаваше да напиша WW1/.

Любима дума ми е парясница. 

Четири години бях парясница, омразих я тази дума.

# 64
  • Мнения: 765
 Много харесвам "шафрантия" , "уроспия" , "дамаджана " и незнайно защо "клечка" ...

# 65
  • Мнения: 920
Четири години бях парясница, омразих я тази дума.

Всъщност парясница не е само това, което ние разбираме. Превежда се лека жена, шафрънтия. 

# 66
  • Мнения: 2 792
 Аз харесвам "изке/илиферчих" както и да се пише, "таковата" и още "здрач" и глагола "здрачава се"първо сигнално ми хрумнаха те.

# 67
  • Мнения: 5 877
Хаха, и "амджикнайсет".

# 68
  • Мнения: 3 447
Хаха, и "амджикнайсет".
Хъх, това пък каво е  Shocked

# 69
  • Мнения: 258
....всъщност, какво точно значеше емпиричен?

Емпиричен = който се основава на опита, на практиката, напр. емпиричен анализ.

# 70
  • Мнения: 5 877
Хаха, и "амджикнайсет".
Хъх, това пък каво е  Shocked
произволно число между единайсет и деветнайсет  Laughing

# 71
  • Мнения: 5 877
още "здрач" и глагола "здрачава се" първо сигнално ми хрумнаха те.
... и "зрак", "зрачен" - те пък са характерни за символистите.
И "злак", "злачен" - което пък значи нещо като "тучно зелен"...

# 72
  • Мнения: 4 586
   Пешкир, перде, патладжан са арабски думи, донесени тук от турците. Както и много неща от кухнята. По времето, когато българия е била под турско робство, Сирия например също е била окупирана. Много харесвам нашенските думички девойко, сине, мерудия, чубрица, босилек, благодаря.
   Един ден открих, че съпругата ми не знае какво означава "мърчина" и "мърчиш ми".
   Преди около 10 г на село, близо до родната ми къща дойдоха семейство бесарабски българи, които употребяваха много български думички, забравени от нас. Напомняха ми за Л Каравеловия език. За съжаление преди 2 години заминаха за Сибир в някаква секта.
   Напоследък беснея като чувам някоя депутатка или министърка да предъвква "мониторинг" и "мониторингов доклад". Идва ми да я прасна с един монитор по главата, ама да е с електронно-лъчева тръба.

# 73
  • Мнения: 3 491

И "злак", "злачен" - което пък значи нещо като "тучно зелен"...
"О Морна, Морна, в буря скършен злак ..." - наистина ли е това значението? Един любим стар учител по литература беше казал, че "злак" е прясно напъпил пролетен клон. Така поне си спомням. Беше в отговор на въпроса му "А някой да знае какво е значението на думата, като толкова рецитирате стихотворението?". Но не съм сверявала допълнително, може и той да е бил в грешка, или пък аз вече да не си спомням добре.

# 74
  • Мнения: 5 877
Ммм, английският превод е "verdant".

# 75
  • Мнения: 3 447
Прилагателното "злачен" и аз знам, че е тучно зелен... "Злак" по-скоро съм си го интерпретирала като зеленина, буйна трева, нещо такова...

# 76
  • Мнения: 3 491
Прави сте за "злак" и "злачен", и аз направих току-що речникова справка, "злак" е зеленина, листак ... 10x   bouquet

# 77
  • Мнения: 5 636
Относно думата "найда". Познавам една баба с такова собствено име. Освен това найда значи и намирам. Найда и Найден са наричали подхвърлените деца без име. Значението е намерена, намерен.

# 78
  • Мнения: 2 792
още "здрач" и глагола "здрачава се" първо сигнално ми хрумнаха те.
... и "зрак", "зрачен" - те пък са характерни за символистите.
И "злак", "злачен" - което пък значи нещо като "тучно зелен"...

   Много поетично звучат, определено има думи, които ми звучат като мелодия....

# 79
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Много моля някой да ме осветли по "пищимала". Баща ми се хихика дискретно когато я употребява, но не иска да ми каже какво означава. Предполагам, че и той не знае точното значение.
По темата- хм...и на мен като на CTramell ми се налага да използвам много чуждици(дори същите, които тя е употребила-какво работиш ако не е тайна?). Да не говорим, че покрай натовареността на деня ми напоследък речника ми е съставен само от такива служебни думи. За щастие не ми се налага да ги използвам сред близки и познати.
Обичам разнообразието на езика ни. Радва ме всяка дума употребена на място, без значение дали е чуждица или остаряла или диалектна- за мен това показва владеене и красота на езика. Може пет думи на кръст да знаеш, но да са мъдри и на място-възрастните хора го умеят това.
Тони, за Интелектуалец ли питаш или за ЕнтелектОалец  Mr. Green

# 80
  • Мнения: 5 370
Много моля някой да ме осветли по "пищимала". Баща ми се хихика дискретно когато я употребява, но не иска да ми каже какво означава. Предполагам, че и той не знае точното значение.
Аз тая дума я знам със значение на "парцалче", нещо малко като размер.
Може да има и друго значение. newsm78

# 81
  • Варна
  • Мнения: 1 306
пищимал не е ли чумбер? Т.е. нещо като кърпа за глава, забрадка, но от специална материя?

# 82
  • Sf
  • Мнения: 808
Диалектни думи

Авготар  - сушен хайвер

Авлия  - двор

Аклан – гладко право дърво

Ахчак – кисело мляко стояло в кожен мях

 

 

Бабуш – слаб

Байкуш – наивен човек

Барабудка – жена с вързана отзад кърпа

Барак – мърляв, брадат

Баталясал – обрасъл с плевели

Биба – пуйка

Бибол – пуяк

Бимбаба – гологлав орел

Брана – засада за дивеч

Брацудка – обеднял човек

Брумка – издутина

Брус – камък за точене

Будак – чеп на дърво

Буран – буен вятър

Бурило – съд в който се бие кисело мляко

Бъжлек – насекомо, от който пощръкляват биволите

Бърчина – малък хълм

 

 

Ваголя – пазя, лаская

Валмо – вързоп

Валок – колендро

Варад – воденичен улей – гурна

Вилаф – овес

Вилач – вила за обръщане

Вранка – канелка

Втесвам – прегрешавам

Въгърец – цирей по животни

Възскреб – складирани дрехи, постелки

Въхнат – пръхнат

 

 

Галагонка – плод от хвойна

Барабонка – плод от черница

Гълток – глътка

Гидюл – счупена стомна

Главеж – годеж

Главина – ос на колело

Гламав – ненормален

Грани – мирише на старо

Грибуч – желязна огрибка за огнище

Гръцлун – гръклян

Губерка – голяма желязна игла

Гуджук – животно с отрязана опашка

Гулдуп – див гълъб

Гърлене – последно окопаване на царевица

 

 

Джапунче – малка жабка с опашка, попова лъжичка - копанче

Диканило – върво, което води диканята

Дилка – тъкана пътека

Доваксвам – допълням (от наваксвам)

Домберница – къщовница

Драговница – любовница

Драпа- пълзи

Дробен – парче месо, мръвка

Дрогазица – сойка

Дрън – буца

Дуа  - коледна благословия

Дуда – плод на черница

Дупла – златна пара

Държан – вид плевел

 

 

Енза – рана, язва

 

Жбет – чепка с оронени зърна

Жевкам – лая, мяукам

Желва- костенурка – желка

Жигра – гъстълак от храсти

Жарна – изгоря

Жюгам – спускам се да бягам

 

 

Забун – елек

Залга – залък

Засрук – дървен съд с похлупак – захлюпци

Зипам – ритам

Зунка – дъга след дъжд

 

Егрек – кошара

 

 

Каин – бук

Каинче – шурей

Калмана – кръсница

Калтата – кръстник

Камътен – хубав

Кана – сватбен ритуал

Канески – сватбена храна, ритуал

Каната – дървена ритла на кола

Кандамун – вид племел

Канджа – кука, въдица

Канеш – вид плевел

Капица – вид чушка

Карапат – буца

Картупал – отрязък от дърво

Касак – връхна женска друха

Кафел – канче

Каук – хралупа

Кипра – изрязана

Кипър – човек с добре изрязяни устни,

Кишкил – дървен съд за вадене на вода от кладенец

Климия – дървени подпори за канатите – култуци

Коталче –малко биволче

Коталца – биволица

Кратеж – свършек

Крух – бучка каменна сол (от тук крусци)

Кукуда – цветовете на семето на лука

Купен – наредени снопи на куп

Кутел – съд за чукане на сол

Къкъл – сусам, къклица

Къснак – дървена окръжност около воденичен камък за събиране на житото

 

Лакатка – уред за предене

Лахутник – дърво за дърпане струната на лъка

Ланча – подкова

Лепки – чехли, попетени обувки

Леса – заплетени пръти за подравняване на орана нива

Лунгур – глуповат човек

 

 

Маджирявка – вид дърво

Мала – дървен прът скойто се запушва улук

Мергел – бой

Марцина – отслабнал човек

Мацър – залинял, отслабнал

Меранза – вид декоративни кратунки

Мусандра – стенен гардероб

Мъх – клинци за подкова

 

 

Насосвам – удължавам

Нещерче – остър шип за пускане на кръв

Нити – част от тъкачен стан

 

Огрибка – приспособление за остъргване на нощвите

Охат – едра муха

 

Паламида – бодлив плевел

Паприца – дървен къс вкопан в горния хромел за да го върти

Парак – парче сирене, сланина

Пасмо – обработена за предене вълна; част от навита на чиле прежда

Паскудан – свирка от тръстика, пискюн

Пацок – голям заек

Пашпалуга – игра между моми и ергени на седянка с палене на памук

Пипа – пуйка

Пищимал – тясна изтъкана на шарки престилка

Пиф – събраните на сватба подаръци и пари

Плавой – вълна

Пласа – валмо вълна

Подница – глинен съд за печене на хляб и баница

Попник – глинена подложка като конус, която се подлага на подницата

Полупци – съд за сол – всъщност похлупци

Прясол – солена вода, саламура

Пунга – мехур

Пуска – свински мехур

Пциди- скрепените дървени дъги, които съставляват външния кръг на колелото на кола

Пюзюл – място за сядане край огнището

 

 

Разсул – зелев сок

Рача – искам

Ронка – ръми, вали

Ропа – ров

Рудан – дървен барабан за навиване на въжето на кладенец

Рукан – инструмент за дялане на дърво

Ръжан – резен от диня

Ръженица – едра ръжена плява- ръжанца

 

 

Савак – дървена преграда за вода

Сантура – струнен инструмент

Сарийца – вид жито

Серина – сяра – първо мляко при доене

Смарцол – висулки от лед

Срунка -  сито за брашно – струнка

Стружня – водна бичкиджийница

Стулен – залегнал, прикрит

Суган – лук

Сукар –връв за навуща

Съвлек – плевел

Сърпика – вид трева

 

 

Тайче – малко мъжко конче

Тарапан – сечиво за чилия

Таратан – крак, тестикула

Текленик – глина

Терфил, терефил – вид трева

Трахана – супа от хлебни хапки

Треперушки – сребърен сватбен накит

Тътунчо – дебелак

Туч – чан

Уище – водач на ралото, хванат за ярема

Усмянка -  ястие от свинско месо и лук или праз, осмянка

 

 

Феленк – греда за вдигане на тежести – уленк, лост

Фута – широка престилка

Фъртол – парче от нива

 

 

Хоксан – вид дърво, осен

Хортума – въже за вързване на снопи

Хърдобал – дълбок вир, начало на река

Хърле – сопол, мърсол

 

 

Цвик – отвара при правене на сирене

Цяр  - вид дъб

Циглав – слаб

Цикот – чного

Цириган – врабче

 

Чайне – цигански гвоздей

Чай – ъгъл на къща

Чвор – будак

Чеклас – осил

Чилия – тръни, бодливи храсти

Чирешна – стоманен чук за биене на сусам в кутел

Чул, чултар – покривало

Чухче – сова

Чюрюлика – дървено бутало за биене на мляко

 

Шалампор – ограда

Шюлдурак – малък водопад

 

Щежер – вид дърво

Щенак – едногодишно куче

Щерна  - водоем

Щехо – лично име

 

Юстин – хоризонтална греда на покрив

Юнец, юнче – млад вол

# 83
  • Мнения: 25 709
Пищимал мисля, че е кърпа за бърсане. Синоним на пачавра, което също е кърпа за бърсане (напр. на масата). Предполагам, затова таткото се е подхилвал - ако така са наричали курвите.

# 84
  • Мнения: 5 370
Пищимал мисля, че е кърпа за бърсане. Синоним на пачавра, което също е кърпа за бърсане (напр. на масата). Предполагам, затова таткото се е подхилвал - ако така са наричали курвите.
Това значение не го знаех, но никога не е късно човек да обогати ФАЙЛОВЕТЕ. Mr. Green  bouquet

# 85
  • Мнения: 412
Умирам от кеф, когато чуя някой да употребява (на място) думи от периферията на речниковите територии.  Все едно току-що съм разбрала, че имението на мистър Дарси е далеееееч по-просторно от това на господин Бингли.
Wink ах...
същият източник дава и пример (вярно, не дефиниция...) за интелектуалец - мисис Бенет, разбира се (първия епизод, Анде  Heart Eyes, she? A beauty?! I should rather call her mother a witt... и т.н.  Laughing )
..

# 86
  • Мнения: 3 740
Пищимал /пещимал/ е тясна престилка, която мъжете използват в обществена баня, за да се прикриват отпред. До ден днешен се използва в традиционната турска баня - това последното по сведения на наши яхтсмени, ползвали такава услуга в Турция. Останалите значения са се развили от този основен смисъл.

# 87
  • Sf
  • Мнения: 808
Т
Цитат
ози пищимал е за банята, щом излезеш от банята, ще захвърлиш пищималя, ще облечеш дрехите. Не може да кажем, че тялото е пищимал, но пищималът е за банята. Когато децата се раждат, майките им турят пищимал. Пелените са пищимал на банята.
"Мнозина звани", библиотека Триъгълник



# 88
  • Мнения: 25 709
Пищимал /пещимал/ е тясна престилка, която мъжете използват в обществена баня...
Много благодаря за уточнението!   bouquet
Аз си го представях по-скоро като тези домашно тъкани кърпи, с които завиват тестото или друга подобна употреба в кухнята.  Blush

# 89
  • Мнения: 96
Стана ми интересно за пищимала - това за турската баня не го знаех. Аз си мислех, че пищимал е една престилка специфична, която е елемнт от народните носии в някои области от България и се връзва върху фустата. Като бях малка гледах баба ми как шие за местния ансамбъл такова нещо - изглеждаше доста трудоемко.  Simple Smile

# 90
  • Мнения: 3 740
Пищимал /пещимал/ е тясна престилка, която мъжете използват в обществена баня...
Много благодаря за уточнението!   bouquet
Аз си го представях по-скоро като тези домашно тъкани кърпи, с които завиват тестото или друга подобна употреба в кухнята.  Blush

Няма как да си сигурна, че някъде не го ползват И за това.

# 91
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ето- злата сте вие- една проста дума "пищимал", употребена в контекста на жена по "без нищо" намери точното си значение и в моята глава. Благодаря доземи- както се казва. Ненагледни-  ух!

# 92
  • Мнения: 3 447
Ето- злата сте вие- една проста дума "пищимал", употребена в контекста на жена по "без нищо" намери точното си значение и в моята глава. Благодаря доземи- както се казва. Ненагледни-  ух!
Сигурно и Нидялковия лаф за "миндила" идва оттам някъде  Grinning

# 93
  • Мнения: 1 671
 ...
   Напоследък беснея като чувам някоя депутатка или министърка да предъвква "мониторинг" и "мониторингов доклад". Идва ми да я прасна с един монитор по главата, ама да е с електронно-лъчева тръба.

Може ли един монитор и за мен, обещавам да го ползвам по предназначението, описано по-горе Mr. Green

А е толкова просто и разбираемо да кажеш наблюдение и доклад за наблюдението, ама не звучи фешън   #Cussing out

Чуждиците в родния ни език са като въгъреца по животните, няма да свърши езикът с тях, но чешат, дразнят, лютят на слуха и вмирисват общуването. Naughty

# 94
  • Мнения: 5 370
А.,....аккво значи  въгъреца? newsm78

# 95
  • Мнения: 843
   Кросмая,   благодаря за списъка.  Интересно  , че  доста от думите ги знам...  от предците наверно:-)  Пък и редовно чета тук.  bouquet
               

                Често пиша на диалект и ми и приятно... най- вече на разговорен градски език...с целият му майтап!!:-))                         пищимал - чето    , ми е останало от дядо...  Няколко прекрасни големи парчета дебел и обработен Лен/?!/  нямам и идея как И не е точно "наша" думичка, май! Sunglasses

1.  И Диалект не ...всъщност

   

# 96
  • Мнения: 272

И на мен ми е интересно да разбера, защото баба ми често казва, че някой "има въгърец в задника", когато не може да си намери място, когато е нервен или когато не някое дете се гевези.

# 97
  • Мнения: 4 586
   Чумбер е черна кърпа за главата. Носят я вдовиците. Също като забрадка, но забрадката е чисто бяла и по ъглите има извезано със ситни мъниста.
   Пищимал по нашия край е елемент от капанската носия. Капанците се малка етническа група на територията на Разградски окръг- селата Дряновец, Костанденец, Каменово, Сеново, Гецово, Осенец, Садина и Доброшката махала в Разград. Пищимала е част от женското облекло, нещо като престилка, но доста по-широка и се тоси отзад, с по-широки и дълги вързанки. Пищимала е много ситно накъдрен. Отпред се затваря от утата. По-рано в музея "Абритус се продаваше една книга "Капанците".

# 98
  • Мнения: 1 671

И на мен ми е интересно да разбера, защото баба ми често казва, че някой "има въгърец в задника", когато не може да си намери място, когато е нервен или когато не някое дете се гевези.

Кросамая е дала много интересен речник по-горе, доста се позабавлявах, но тази дума много ми допадна Grinning

# 99
  • Мнения: 4 586
   Това, за което говоря е не пищимал, а пещемал.

# 100
  • Sf
  • Мнения: 808
термошлухка - това какво е?!?

Моля, помогнете, че ми се падна в един електричарски текст Sad

# 101
  • Мнения: 4 586
ТермошлАухка, девойко, а тук там се среща написана и в мъжки род Термошлаух. Според мен е от женски род, защото цялата е една дупка и нищо друго. В техниката нещата с дупки са от женски род, а нещата дето се пъхат в дупките - от мъжки. Гайка, шайба, розетка, винт, болт, нит, щепсел.
   Термошлаухката е тръбичка от изолационен материал, издържащ по-висока температура на разтапяне и изгаряне от изолацията на проводник, служи да изолира открити тоководещи части от допир.

# 102
  • Sf
  • Мнения: 808
Благодаря, вълчо!!! Помогна ми страшно!!!

А сбърках в написването на думата, защото така ми беше написана и в дадения текст. Но се справих с превода Simple Smile Обяснявах си го от термо-частта в думата и го докарах Simple Smile

# 103
  • Варна
  • Мнения: 1 306
   Чумбер е черна кърпа за главата. Носят я вдовиците. Също като забрадка, но забрадката е чисто бяла и по ъглите има извезано със ситни мъниста.
   Пищимал по нашия край е елемент от капанската носия. Капанците се малка етническа група на територията на Разградски окръг- селата Дряновец, Костанденец, Каменово, Сеново, Гецово, Осенец, Садина и Доброшката махала в Разград. Пищимала е част от женското облекло, нещо като престилка, но доста по-широка и се тоси отзад, с по-широки и дълги вързанки. Пищимала е много ситно накъдрен. Отпред се затваря от утата. По-рано в музея "Абритус се продаваше една книга "Капанците".

Абе моето село е Осенец, а съм почти сигурна, че тоя пищимал има и друга употреба. Кърпа (тъкана) може би, ама престилка?... Thinking

# 104
  • Мнения: 4 586
   Абе, не може да си от Осенец. Аз от Осенец ги познавам всичките. Кембъла е от Осенец. Гарелов каза, че бил интел, който се прави на простак. Според мен е обратно. Те в Осенец на върлеца викат лизгяр, а къде са го оставили? Тукенцък или таменцък?

Общи условия

Активация на акаунт