Език свещен...и т.н

  • 14 347
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Хаха, Барабалекс, добре дошла на борда при ромопиещите. Търси се Капитан Кук Joy

Извинете, ама хлъцнах и изпуснах едно А Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 517
Някому стигат "д'еба", "опа", "ало",
"да таковам таковата", "сиктер",
"ебало си е мамата", "значи".
Даже животът е по-лесен така.


Тъп бих определила някой, който владее само тази част от речниковия запас на българския език. Доброто владение на какъвто и да е език си е цяло богатство. И в Библията го пише: "В началото бе словото..." Но пък това, че някой не може да се гмурка надълбоко и да си играе със словото писменно и устно, не значи, че е втора категория  Naughty

# 17
  • Мнения: 495
"такова" и "таковам" са универсални  Wink
е има ли човек, който да не го знае?  Laughing  Laughing
а сега сериозно - въпрос на добро възпитание и уважение към аудиторията е да употребяваш такива думи, които са разбираеми за всички

# 18
  • Мнения: 3 447
" Поврага !" , " Триста дяволи ! " , " Да ме вземат мътните !" са ми любими изрази от книгите за пирати и разбойници .  Това са си един вид "литературни псувни" , които ми звучат много смешно и с удоволствие бих употребявала , например поврага вместо по-дяволите ..ама няма как , те вървят с ром и трябва да се изплюеш подобаващо , след като ги кажеш   Laughing
Да бе, и на мен оттам са ми любими, но не знам буквално какво означава, откъде произлиза... а ми е интересно   Simple Smile Еййй, благодаря, че ми ги припомни, мило ми стана  Grinning

# 19
  • Мнения: 6 155
"Поврага" така и не разбрах какво е, моля, ако някой знае, да ме осветли, с удоволствие ще го ползвам  Simple Smile
Сериозно, аз обичам да се заигравам с езика, да пускам тук-там някоя остаряла или диалектна дума, да измислям други значения на думите, да ги изкривявам... И макар че в реалния живот не ползвам думи като "учинайка", мога да я употребя като бъзик в подходящия контекст... защото знам какво означава. Така че специално за мен е богатство, независимо, че не ги ползвам по предназначение - просто защото ми доставя удоволствие. Но в никакъв случай не бих определила някого като "тъп", ако не ги знае  Simple Smile
Peace

# 20
  • Мнения: 239
Донатела, представи си, че си един преводач от английски по време на соца. Квото и да правиш няма как да преведеш грубите думички от книжките. Тоест всичките тези 'да го вземат мътните' и тъй нататък са плод на фантазията на преводача. Той така вижда рециклираната псувня. За това говорим все пак. Същото явление в наши дни го забелязвам у някои пиченца - понеже са твърде възпитани за да ми казват 'обичам те' още на първата седмица те вместо това казват 'трябват ми 400 лева за едно нещо'.

# 21
  • Мнения: 3 447
Жоро, искаш да кажеш, че са измислени, примерно, от първия преводач на "Острова на съкровищата" ли  Simple Smile Хем не ми се вярва, хем пък има резон - дотолкова, доколкото са много далече от българските ругателни традиции.

# 22
  • Мнения: 239
Жоро, искаш да кажеш, че са измислени, примерно, от първия преводач на "Острова на съкровищата" ли  Simple Smile Хем не ми се вярва, хем пък има резон - дотолкова, доколкото са много далече от българските ругателни традиции.

Точно това исках да кажа.

Знаеш, обичам шоколад с питието, но има друго нещо, което най-сладко ми докосва сърцето. Знаеш, обичам да ме глезиш, знаеш, любимата ми песен знаеш, поръчай ми я и танцувай с мен.

# 23
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush

# 24
  • Мнения: 3 447
Я да предложа и моето обяснение. Бих разделила Поврага на по врага, в смисъл на "подир врага", като нещо лошо, което трябва да си отиде с враговете. Нещо такова. Мен ме задоволява и се вписва в българските ругателни традиции, където някой винаги ходи някъде /на майната си, по дяволите и т.н./ Blush
Оттук следва да се замислим майната и врага синоними ли са, и ако да - защо  Simple Smile

# 25
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Майната на мъжа ни е синоним с враг, да. Поне в този форум Mr. Green

# 26
  • Мнения: 3 447
Майната на мъжа ни е синоним с враг, да. Поне в този форум Mr. Green
Което обяснява защо наричаме свекървата "майко" - за да я впишем в ругателните традиции  Mr. Green
Край, спирам.

# 27
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Барбалекс, и аз съм почитател на приключенските романи.  Grinning
Обичам старите думи, употрябвам и доста турцизми.
Смятам, че начетените люде говорят просто и разбираемо, а простите хора кълчат речта с чуждици (а често не знаят дори какво означават).
Онзи ден гледах репортаж (за нов вестник или списание беше). Изтъпани се една мадама, която заяви, че българската журналистика трябвало да стане... неправителствена организация.  ooooh!
Мадмата явно се опиваше от това, колко начетен и интелигентен човек е.
 hahahaМилата женица, много ме разсмя.
П.П. Ама веднага ще си го купя този вестник, тичам.  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 792
Поврага аз по-друг начин си я тълкувам (нещо смесено между "въпреки" и "съобразно с  с тях"), не съм сигурна че става ясно какво точно имам предид, ама айде ще си оставя изложението  Mr. Green, а пък чичко Гугъл я вади в доста различни контекстове ето



 Признак на тъпота е не големината на речниковия запас, а неправилното му използване, поне с поред мен де...
  Щот нови думи лесно можеш да научиш и да си обогатиш речника с тях, но  да схванеш какво точно означават, не можеш ли, няма кой да ти го налее.

# 29
  • Мнения: 2 229
Не съм срещала българска дума, която да не знам какво значи, но много често не разбирам чуждиците. (тук включвам всякакви термини от медицината, техниката..)

Общи условия

Активация на акаунт