Майчинството счетоводно - 97

  • 37 313
  • 825
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 2 912
Дори и досега да не си имал, с регистрация в Евротръст и вадене на подпис, плюс вадене на ПИК след това, пак става онлайн и доста по-бързо отколкото на място.

# 766
  • Melmak
  • Мнения: 3 338
Благодаря Ви, дами, имам пик от нап.

# 767
  • Мнения: 1
Здравейте! Детето ми навършва 2г. на 23.03., като денят е събота. Аз съм бременна отново в 4 месец. Искам да Ви питам мога ли да изляза директно в болничен, без да се връщам на работа? Последният ден на майчинството включително 23.03. ли е и ако е така, болничният от 24.03. (неделя) ли трябва да се пусне, за да бъде всичко изрядно? Фирмата ни работи 7 дни в седмицата. Също така трябва ли да се попълват някакви документи за края на майчинството или само се подава болничен? Благодаря предварително!

# 768
  • Мнения: 960
Най-добре излез в болничен в седмицата преди рождения ден на детето.

# 769
  • Melmak
  • Мнения: 3 338
ПИК от НОИ се вади лично и на място.
Някои услуги в сайта на НОИ са достъпни и с ПИК код от НАП, ако имате такъв.
На сайта на НОИ има публикуван календар на плащанията. Болнични се изплащат всеки вторник и четвъртък.
Ако болничния ви е до 05.03 например, и ако работодателя го е предал навреме, ще получите парите в някой от следващите вторници или четвъртъци - да кажем на 07.03 или пък 12.03.

Успях да вляза с пика от нап. Имам визибилити относно обезщетения, като проверката е по години. За 2024 пише, че няма данни.

Опитах за предишни години, дава данни, примерно за 2023 имам 1 болничен и се вижда дати, сума, всичко.
За 2024 нищо.

# 770
  • ново
  • Мнения: 6 051
Влезте с ПИК на НОИ.

# 771
  • Melmak
  • Мнения: 3 338
Нямам, ще ходя до НОИ да си направя. Дълги години свекърва ми работеше там и ми вършеше всичко, сега вече се усеща нуждата от пик. 😁

# 772
  • ново
  • Мнения: 6 051
По-нагоре ви дадоха решение с ел.подпис.

# 773
  • Мнения: 1 433
На мен също ми трябваше пик от НОИ и сега пробвах да си извадя с ел. подпис, наистина стана за нула време.

# 774
  • Мнения: 18
Здравейте,
Ако към момента на излизане в майчинство съм на трудов договор, но преди това в този период от 24м. имам дупка, в която съм била на борсата, какво се взима като основа за месеците на борсата. (На по-висока от минималната заплата съм била осигурена и съм взимала по-високо обезщетение).

# 775
  • Мнения: 3 765
Здравейте,
Ако към момента на излизане в майчинство съм на трудов договор, но преди това в този период от 24м. имам дупка, в която съм била на борсата, какво се взима като основа за месеците на борсата. (На по-висока от минималната заплата съм била осигурена и съм взимала по-високо обезщетение).
МРЗ

# 776
  • София-Младост
  • Мнения: 23 387
Здравейте, бонусът необлагаем доход ли е? Ако да, приемам съвети как бих могла да ползвам данъчно облекчение за дете/дете с ТЕЛК по време на майчинство. Бащата не живее в България и засега не съдейства.
Обикновено е ооблагаем. Ако няма удържан данък, няма данъчна основа, няма какво да ви намалят, респективно върнат. Ако имате друг облагаем доход, може и от него.

# 777
  • ново
  • Мнения: 6 051
При нас е необлагаем.
Бащата и да съдейства, щом не работи по трудов договор в България все тая.

# 778
  • Мнения: 1 675
При нас е необлагаем.
Бащата и да съдейства, щом не работи по трудов договор в България все тая.

И това е така, чудя се дали да не похлопам някъде по инстанции, защото парите от Телк облекчението не са малко. На практика доста неща не успяваме да ползваме, а основно в втория ми мъж се грижим за детето... Трябва на една голяма възраст да минаваме през тромава процедура за отнемане на род. права. Абсурдно!

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 17:55 от Mama2288

# 779
  • ново
  • Мнения: 6 051
Разбирам ви, но това все пак е данъчно облекчение, т.е за да се използва трябва да сте платила ДОД.

Общи условия

Активация на акаунт