Как да избавим детето от компанията на лоши приятели

  • 2 503
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 165
Ако вашият син или дъщеря има приятел, когото не харесвате, или сте забелязали някакви обезпокоителни прояви на характера или поведението му, които правят приятелството им нежелано, трябва да вземете мерки, за да предпазите детето си от неговото влияние. В някои случаи причината може да е просто несходството в характерите на двете деца, поради което те постоянно се карат. Независимо от възможните причини, тази статия предлага съвети, които можете да използвате, за да изолирате детето си от неговия приятел, ако сте твърдо убедени, че тяхното приятелство е вредно и нездравословно.


Ето какво можете да направите в такава ситуация:

1.   Не забранявайте на детето си да се вижда с приятеля си. Ако просто му кажете, че повече не искате да играе с него, и още по-лошо, ако не му обясните точно защо не искате, то вероятно ще се обърка и разстрои. Ако неочаквано помолите детето си да се откаже от нещо важно за него (в случая неговия добър приятел), то ще реши, че не се интересувате от неговото мнение и най-вероятно в отговор ще поиска да се вижда с него още по-често.

2.   Помолете детето си да ви разкаже повече за своя приятел. Подходете към тази тема по неконфликтен начин, просто го помолете да изброи нещата, които харесва в него. Като пример можете да му разкажете за вашите добри приятели и какво харесвате в тях. Щом детето ви започне да ви разказва за достойнствата на своя приятел, попитайте го дали забелязва в него и неща, които не харесва или са му неприятни, които го притесняват и разстройват.

3.   Обяснете му как се проявява истинското приятелство. Разкажете му как приятелите трябва да си помагат в трудни моменти, да не оставят приятеля си в беда, да споделят моментите на триумф, радост и победи и да не завиждат един на друг за успехите си. Помагайки му да разбере какво представлява истинското приятелство, вие ще му помогнете да оцени критично собствените си отношения с неприятното за вас дете.

4.   Дайте на детето си конкретни примери за вашите притеснения.
Може би успехът му се е понижил? Учителите се оплакват, че е станал невнимателен в час? Вкъщи забелязвате чести промени в настроението или поведението му? Обсъдете с него тревогите си, ако например е започнало да се държи нахално с вас или да използва ругатни, да се държи предизвикателно, да е станало тревожно и несигурно в себе си. Обяснете му, че се притеснявате дали влиянието на неговия приятел не е пряка причина за настъпилите промени.

5.   Инициирайте постепенно прекъсване на отношенията.
Намалявайте постепенно времето, което детето прекарва с приятеля си. В същото време го насърчавайте да общува с други деца по всевъзможен начин и отделяйте повече време за организиране на семейни събития. Разхождайте се в парка, сред природата, организирайте пикник, отидете на екскурзия или някъде другаде през уикенда. Едно ентусиазирано и заето дете много по-лесно ще се дистанцира от нежелан приятел.

Това не важи, разбира се, когато приятелят го е ударил или се е държал грубо с него, ако се ядосва, когато вижда как детето ви постепенно се отдалечава от него. В този случай, ако смятате, че това дете може да навреди на вашето или да го нарани, трябва да инициирате бързо и напълно прекъсване на техните отношения.

6.   Бъдете твърди, но подкрепящи. Ако детето ви поиска разрешение да се види отново с приятеля си, напомнете му за неприятните и разстройващи моменти, довели до необходимостта от прекратяване на приятелството им и които може да се случат отново. Помолете детето си да ви разкаже защо приятелят му липсва, но останете твърди в убеждението си, че прекратяването на връзката с него е най-добрият вариант. Вероятно детето ви също е имало известни съмнения относно поведението на приятеля си и след време ще ви благодари за намесата.

7.   Говорете с учителя на детето си. Той ще ви помогне да го изолирате от нежелани контакти в училище и ще следи за неговото поведение, за да се убедите, че детето ви не е подложено на някакъв вид тормоз.

Разбира се, ако приятелят на вашето дете не му оказва лошо влияние и приятелството им не носи вреда, просто оставете събитията да следват естествения си ход, а вие само наблюдавайте как ще се развият отношенията им с времето. Въпреки че някои детски приятелства остават за цял живот, повечето училищни връзки не са постоянни и подлежат на промяна. Най-добрият приятел на вашето дете може следващата година да се превърне просто в добър познат, с когото се срещат все по-рядко, а може и изобщо да престанат да общуват.

Ако почувствате, че не можете да се справите сами и имате нужда от професионална помощ, възползвайте се от възможността за безплатни онлайн консултации с психолози и психотерапевти в рамките на нашата инициатива „Специалистите говорят“:

Онлайн консултации с Людмил Стефанов – психолог и психотерапевт

Тревожността, стресът и ниската себеоценка – как да се справим: Ива Янчева

Oнлайн консултации с детско-юношески психолог: Антоанета Георгиева

Справяне със стреса, мотивация и повишаване на самочувствието: Ина Иванова

Последна редакция: пт, 27 окт 2023, 16:43 от Рaдост

# 1
  • Мнения: 3 637
Децата които се възпитават да са нагли и безпардонни и техните родители разбира се никога не виждат проблем в своето дете няма разбирателство.Не разбират от думи.Решението собственото ми дете да се държи като него към него иначе няма спасение.За съжаление опростачването на народа е,в все силата си

# 2
  • Мнения: 4
Ако приятелството на детето предизвиква отрицателни влияния, като например булитинг, агресия или нежелано влияние върху поведението и развитието му, е важно да се обсъди с родителите или с други възпитатели. Подкрепата и разбирането от страна на възрастните са от съществено значение за справяне със затрудненията и насърчаване на здравословните междуличностни взаимоотношения.

Общи условия

Активация на акаунт