Обсъждане на имотни обяви - 33

  • 39 447
  • 762
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 42 088
Черна станция, тъкмо да научиш нещо. Иначе съм бил в едни стари големи като пансион  сгради, предполагам наследствени и наследниците с цел максимална печалба са ги направили на малки едностайни и двустайни жилища. Е там е супер теснотия, но пък наема бива.
Новото им строителство  е с нормални размери, не е като нашето НС. Нашето по-скоро се доближава до японското. Поне в нещо ще ги стигнем... Там апартамент с две стаи, баня и килер е към 25 квадрата.

Ох, тези обобщения. Няма такова нещо като "нашето НС". И у нас, и у тях има всичко за всеки джоб и всяка цел. Да не би у тях всички да са мултимилионери, че да купуват стотици квадрати?
Спала съм във френски хотел, в типова стара сграда. Ми едва едва обикаляхме около спалнята, а асансьорът беше тесен в раменете на мъжа ми.

# 691
  • Мнения: 9 265
Нерде Ямбол, нерде Стамбул Wink
Айде пак, от София по голямо няма!

Скрит текст:

# 692
  • Мнения: 2 709
Ето цък - има си схема, с размерите, който иска да вади калкулатора и да смята - 77,75 кв.м. без терасите (общо обитаема площ, така е написано), с терасите 94,73 кв.м. (обща обитаема площ и допълнителните помещения).  Ново строителство, до ключ, тази година го издават, 947 000 еврА.
Скъпо, евтино - поне са написали хората точно колко е. Този апартамент 77.75 тук ще ти го продадат като поне 120 кв.м. - който е ходил по огледи на НС знае:

Хол 4х7 (не холокухня, а без кухнята, която е още 4х2.60) тук правят много рядко.
Освен това явно смятат светла площ, а не стените - поне така изглежда от чертежа:


Тук тия 120 кв.м. ако са в нова качествена сграда на средно място колко ще ти искат? БЛД на Хладилника гледам искат по 3700 Е/кв.м. А ако е в топ центъра ще е сигурно 5 и нагоре и като нищо ще ти кажат 600 бона. Ми по-добре 950 в Париж - все пак за тази сграда става дума (от презентацията на сайта):

Ще си ходиш пеша до Айфеловата кула, не до Женския Пазар.

# 693
  • София
  • Мнения: 1 431
Странно как има толкова учудени от начина, по който се обявява квадратурата в последните над 15 години?
Ето един пример, в който всичко е прилежно и точно описано.
https://stroikolux.com/bg/apartament?id=40
т.нар. светла част е 58.31 м2, застроена площ - 67.77, общи части от сградата - 15.74м2. Така цената е 1972 Е/м2 застроена площ.
Съпоставка със старото строителство - при нас по НА апартаментът (ЕПК) е 69.82 м2, светлата част е 61,6 м2, т.е стените са 8.22 м2. Огромната разлика е, че общите части са описани отделно и са около 10м2 на апартамент, но това не променя факта, че тяхната стойност е била включена в цената, не е подарък.

# 694
  • Мнения: 2 709
То е ясно, че трябва да се заплатят. Но това представяне обърква всякаква сравнимост. Много хора викат - ми в Берлин, в Прага бил по 4-5к евро квадратния метър, при нас що да не е по 3-4 в центъра? Ето една от причините е, че 1 кв.м. при тях не е 1 кв.м. при нас.
Над другите причини не ми се разпростира.

# 695
  • Мнения: 6 582
Пак ще цитирам за Любляна. Да не е Париж и Берлин и Лондон.
Ето този проект, извън идеалния център.
Например този апартамент : https://bellevue-living.si/en/listing/z3-2-2/
Чисто квадратурите на стаите излизат 101,42 кв. другото е описано.

Според този сайт https://biserisoce.si/2022/01/18/overview-new-construction-price … sqm-availability/ цените са следните за проекта
Location: Ljubljana, Šiška
Number of apartments: 70
Available units:
-2 bedroom apartments are sold out
-one 3-bedroom apartment with 88 sqm is still available
-6 units with 177 to 240 sqm are still available at prices from 840.000 to 1.100.000 EUR
Foto: Bellevue Living

Можеш да видиш и за останалите. Цените са прелюбопитни, нищо че не е Париж и смятат и стените.

# 696
  • Мнения: 2 709
Е то Любляна си е Австрия. Колко стотин години са били в Австро-Унгарската империя? Любляна може да се сравнява с Прага или Будапеща.
София може да се сравнява да речем с Букурещ (макар че последно като ходих ми се видя по-уреден и хубав град от София, но хайде да речем еднакви балкански столици).
Ето в един от техните нови квартали, да речем нашето Кръстова Вада - 132 кв.м. 100 хил. евро. Без ДДС обаче, явно и там се изхитряват така да се рекламират, а с квадратурите не знам шмекеруват ли.
https://www.imobiliare.ro/vanzare-apartamente/bucuresti/fundeni/ … camere-X0IS000B8?
Забележете и как го издават - настилки, врати, боя, всичко е довършено. Може да е с евтини материали, но поне влизаш и живееш, не тепърва да търсиш майстори за ремонт:


До този има няколко двустайни по 70к евро, не им познавам точно кварталите, но нещо като нашата Кръстова Вада ми се струва:


Сигурно някой ще каже - ми купи си тогава там. И бих, защо не? Сега децата още ходят на училище, ама като се изнесат какво ми пречи да продам тоя в София и да си купя 2-3 в Букурещ, или само един, а останалите пари да си вложа в нещо? Ако ми домъчнее за България, ще прескачам до Русе.

# 697
  • Мнения: 6 582
Ееее ся и това не е подходящо!
Сравнение между Любляна и София, без значение кой в коя империя е бил. Щото и ние в империя сме били също. И под комунизъм сме живели еднакво.
https://versus.com/en/ljubljana-vs-sofia

Колкото и да ни изглежда странно, София води в резултата.

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 13:31 от second

# 698
  • Мнения: 2 910
Има логика, кой към коя империя е бил. В единия случай града се е развивал защото е инвестирано в него, в другия случай е грабено и рушено. Тухлата и пътя си седят през вековете Simple Smile

# 699
  • Мнения: 42 088
Скъпо, евтино - поне са написали хората точно колко е. Този апартамент 77.75 тук ще ти го продадат като поне 120 кв.м. - който е ходил по огледи на НС знае:

А това изобщо какво значение има??? Нали купуваш конкретен апартамент, а не квадрати? Каква е разликата дали ще ти предложат даден апартамент като 120 квадрата по 2000 евро на квадрат или като 100 квадрата по 2400 евро на квадрат? И в двата случая цената за този имот, с тази квадратура и особености е все 240 000, нали?
Пък защо у нас е прието така, а там онака не е толкова важно. Единствено ни пречи да сравняваме коректно.

# 700
  • Мнения: 9 944
И аз не знам каква е тази обсесия да се гледа цена на кв.м., особено от купувачите е ужасно нелогично. Гледаш тотала, гледаш използваемите помещения, мериш с рулетка, гледаш разпределение и си решаваш.

# 701
  • Мнения: 4 475
Скъпо, евтино - поне са написали хората точно колко е. Този апартамент 77.75 тук ще ти го продадат като поне 120 кв.м. - който е ходил по огледи на НС знае:

А това изобщо какво значение има??? Нали купуваш конкретен апартамент, а не квадрати? Каква е разликата дали ще ти предложат даден апартамент като 120 квадрата ......на квадрат или като 100 квадрата .........? И в двата случая цената за този имот, с тази квадратура и особености е все 240 000, нали?
Пък защо у нас е прието така, а там онака не е толкова важно. Единствено ни пречи да сравняваме коректно.
Има причина да бъдат приети единни мерки и теглилки . Има причина по един и същ начин да отмерваме времето. Има причина да ползваме един и същ календар. Дори скоро ще имаме една парична единица.
Когато  си поръчваме обувки от другия край на света  да знаем кой номер на колко сантиметра отговаря.
 Това уеднаквяване позволява и на клиентите, и на продавачите да пестят време и нерви докато ползват съвременни средства за комуникация.
Няма драма в цената. Нека тя бъде такава ,каквато продавачът иска, но нека коректно да обяви какво предлага срещу това и всеки според парите си ще се ориентира, но без да е пропилял половината си годишен отпуск в огледи на имоти, които не би гледал. И след като е направен на глупак да бъде обвиняван и в ''туризъм''.
Днес времето също е пари.

# 702
  • Мнения: 42 088
Ами съвсем нямаме единен номер обувки. А даже и където уж са по една система, пак ММ на Еко носи 44, на на Найк +46.
Важното е в страната да е еднакво, все пак в страната обикаляш. А и в добрата оферта има подробности, общата квадратура с ИЧ е само за нотариалния акт.

# 703
  • Мнения: 2 365
Ами, като не искаш да четеш неточни описания от неясно колко компетентни брокери, се обръщаш към източника:
например
 Ап. 15  - 79,72 m² ( с общи части )
застроена площ - 69.01 м2
Ако си направиш труда да си сумираш площите на отделните помещения ще си сметнеш и т.н. "светла площ" - 57.17м2
И така се поразхождаш по етажите и си избираш точно по своите критерии по отношение на етаж, изложение, брой помещения и размери на отделните помещения.
Обаждаш се на инвеститора, уреждаш си среща и някой подробно ти обяснява каквото те интересува.
Недостатък - ако държиш да купиш във въведена в експлоатация  сграда, изборът е доста  ограничен. Няма пълна радост Simple Smile.

# 704
  • Мнения: 314
И аз не знам каква е тази обсесия да се гледа цена на кв.м., особено от купувачите е ужасно нелогично. Гледаш тотала, гледаш използваемите помещения, мериш с рулетка, гледаш разпределение и си решаваш.

По твоята логика бензиностанциите също не е правилно да обявават цена за литър, защото за "купувачите е ужасно нелогично". По-добре всяка бензиностанция да си пуска цена за различна мярка, примерно една за 100гр,друга за 300гр, за 5л и т.н.
И ако някой се съмнява да ходи да мери с рулетка Wink

Общи условия

Активация на акаунт