Политиката в България - Тема 5

  • 494 072
  • 18 099
  •   2
Отговори
# 12 570
  • Мнения: 5 658
 Само в България пишман сценарист, завършил история, може да се взема насериозно за теми като - финанси, информационни технологии, право.

# 12 571
  • Мнения: 589
Много хубаво, че някой спомена Капитан Андреево. Само че точно Иван Христанов ПП-тата го изхвърлиха, както и Методи Лалов от ДБ и други някои идеалисти, които вярваха в Промяната, а не в Подмяната. Наскоро Иван Христанов имаше голямо интервю по БНР, сигурно е достъпно. С  голямо огорчение той каза следното: Ние ги махнахме, те ги връщат. Говореше за бившите си колеги.

"Огромният напредък" по Шенген засяга около 1% от търговията и е на цената да обгрижваме разни не дотам желани лица. Хубавото е, че те нямат желание за нашите грижи, предпочитат да ги получават в други държави.

Повишението на доходите не догонва и инфлацията и тепърва ще му берем гайлето, като почнат да гърмят бомбите в бюджета. Вече започнаха всъщност - с Енергийния фонд. ПП се опитват да лъжат, че "запушили течовете" и оттам са дошли пари за пенсии. Нищо подобно. АВ ни набълбука се със заеми, оряза капиталовата строителство и написа един супер оптимистичен бюджет с приходи от ПВУ, които няма да дойдат. Не само това, ще трябва и да връщаме.

# 12 572
  • Пловдив
  • Мнения: 4 756
За Шенген и Еврозона се работи от години. В чакалнята на ЕЗ ( задължителна стъпка) бяхме приети през 2020. От тотава насам стъпки обаче няма.

Последна редакция: сб, 30 мар 2024, 07:29 от marzeliva

# 12 573
  • Мнения: 5 658
Ох, не мога слушах го ...как няма някой вдъхновен да възпее технологичните познания и експертиза на ТЙ Sweat Smile.

# 12 574
  • Мнения: 589
Сега например Борисов предлага на ППДБ да изчистят процедурите за избор на регулатори и неуредените въпроси по споразумението, докато минат изборите. На мен ми се струва практично, иначе, като знаем с какво мъка се случва всичко напоследък, дори най-рутинните процедурни въпроси, след изборите ни чакат нови месеци застой и блокиране на всичко. Обаче Киро се разпени, НЕ, НЕ, било ловене на риба в мътна вода. Каква мътна вода, нали има парламент, всичко трябва да мине през парламента, в комисии, те пак са там и имат решаващата дума. Защо да е риба в мътна вода? Или ги е страх, че некомпетентността им ще лъсне още повече предизборно? Или се надяват да са в по-силна позиция след изборите и да се разпореждат еднолично?

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:52 от Petrof

# 12 575
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 981
А можеха да ни спестят едни 100 млн. лева, ако бяха договорили всичко в началото. Ама не. И бившият министър на ел.управлението се жалва какво бил правил и ненаправил неговият наследник Йоловски. Не знам в какъв свят са живели тези девет месеца.

# 12 576
  • Мнения: 3 925
Скрит текст:
Aйде Тошко Йорданов с идеи за нови методи на гласуване.. Готвят се да управляват
 

Мама_Нана, изобщо не си наясно със схемите в ЕСО и НЕК, я питайте Корни защо токът от АЕЦ се изнася за Сърбия, кои имат заводи там от Бг олигарсите? Защо не изнасяме тока от ТЕЦовете, ами си го включваме тук в микса на битовите потребители .. Това че енергетиците са кресливи и в губещи предприятия се раздават средни заплати по 4-5 К е друга тема. Нека им съборят заплатите без да ги съкращават, не може производството да е спаднало с 40% заплати и персонал да са същите.
От години в този район се наливат пари за откриване на нови бизнеси и преквалификация - резултатът е отремонтирани градове, но нови работни места и преквалификация -0
От написаното не става по ясно. Целенасочено ТЕЦ-овете ги направиха губещи и като огромен замърсител за света, ще ги закрията. Естествено алтернатива няма. Говори се, че се работи, изгражда се концепция, от която печелят определени кръгове.
Каква е политиката за електроенергийния сектор? Как ще се отрази на потребителите?
До 2022 година изнасяме, през 2023 година ставаме вносител, случайно съвпадение с управлението на ППДБ.

Да ти обясня - още преди 15тина години фармабосовете и тези от металургията си изнесоха предприятия в Сърбия, но след като си подсигуриха износа на тока от АЕЦ Козлодуй, защото той е най-евтин. Всичко това ГЕРБ и бСП се опитват да го заметат под килима като ни наместят микса в БГ, а сега и като прехвърлят загубите от НЕК към ЕРПтата.
Тецовете са голям замърсител и само сляп не би видял облаците край Раднево, години на ред ревяха че искат да дишат, сега да не би да спряха да дишат? ТЕЦовете също са определни кръгове, някой да забрави Ковачки, това че най-големите са държавни и плащаме с данъците си техните загуби ..
Къде са налятите пари за модернизиране? Къде са парите за преквалификация на миньори и енергетици?
Вярваш, че някой ще купува енергия на 70ст KW/h oт тецовете, при положениe, че имаме АЕЦ за 10 ст KW/h, а на международните борси и солари за почти без пари.

# 12 577
  • Мнения: 15 317
Скрит текст:
Сега например Борисов предлага на ППДБ да изчистят процедурите за избор на регулатори и неуредените въпроси по споразумението, докато минат изборите. На мен ми се струва практично, иначе, като знаем с какво мъка се случва всичко напоследък, дори най-рутинните процедурни въпроси, след изборите ни чакат нови месеци застой и блокиране на всичко.
Обаче Киро се разпени, НЕ, НЕ, било ловене на риба в мътна вода. Каква мътна вода, нали има парламент, всичко трябва да мине през парламента, в комисии, те пак са там и имат решаващата дума. Защо да е риба в мътна вода?
Скрит текст:
Или ги е страх, че некомпетентността им ще лъсне още повече предизборно? Или се надяват да са в по-силна позиция след изборите и да се разпореждат еднолично?
Целта на ППДБ не е да се изработи процедура за избор на регулаторите, а да си осигурят гарантирано 50% от всички регулатори да са посочени от тях и съответно избрани. Ако може повече още по добре.
Сами не се усещат как изпадат в противоречие. Трябва да бъдат избрани най-добрите от предложените, но половината да са "техни", а принципно всеки може да предлага т.е. всяка партия, гражданска квота ....

# 12 578
  • Мнения: 589
ТЕЦовете са минало, в това няма спор. Няма никакъв смисъл да ги спонсорираме повече, то излиза по-евтино да внасяме ток отвън.

Причината, според мен, да внасяме ток през 2023 беше, че по времето на Радев ремонтираха около 5 пъти АЕЦа и някак счупиха ПАВЕЦ Чаира. Последното не съм сигурен кога е станало, но разбрах, че е заради престъпна небрежност и непровеждана с години задължителна профилактика. Няма нищо общо с ТЕЦовете. ТЕЦовете трябва да се затворят, тук няма алтернатива. Работещите в тях ще бъдат компенсирани повече от добре.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 13:02 от Petrof

# 12 579
  • Мнения: 18 602
Йоловски, че нищо не направи за електронно управление  е факт (не че предните нещо направиха). Всеки ден се сблъскав с проблеми на незавършената дигитализация. Проблеми по които трябва да се вземе отношение.
Скрит текст:
Какво се прави със старите дискети, на които има документи, но няма шрифтове за тях? Предават ли се и ако да - къде, ако се унищожават кой и как ги унищожава? Ако трябва да се предава кореспонденция от имейли какво правим? ако имаш личен подпис - добре. Но електронен подпис имат повечето институции от 2-3 години. Ако трябва да предаваш архив какво правиш - принтираш имейла и биеш печати? като се задръсти пощата сама се чисти.  как да запазваме имейли от 20 години назад? Сроковете на електронните документи същите ли са като на писмените? Как да защитаваме служебната коренспонденция от пирати? Защо не чуваме нищо за борба с пиратството - колко души годишно са осъдени за malware, колко за фишинг, колко за интернет-измами? Какви регулации се предлагат в Интернет? За теча на данни от НАП защо няма осъдени? хакерските Пробивите в ГДБОП, пДАНС, МВР, МВнР, ЦИК, президентство какво трябва да ни говорят? Как може да махаме хартиените документи, щом нямаме електронна сигурност. Ако утре ни "изгорят" стажовете заради хакерски атаки, а няма хартиен документ какво правим? Ако пък има едновременно и хартиен и електронен документ - какъв е смисълът - да се създава двойна работа?
 

Но кой го предложи Йоловски? Не бяха ли ПП?

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 12:17 от Лорд Сняг

# 12 580
  • Мнения: 1 168
Причината, според мен, да внасяме ток през 2023 беше, че по времето на Радев ремонтираха около 5 пъти АЕЦа и някак счупиха ПАВЕЦ Чаира. Последното не съм сигурен кога е станало, но разбрах, че е заради престъпна небрежност и непровеждана с години задължителна профилактика. Няма нищо общо с ТЕЦовете. ТЕЦовете трябва да се затворят, тук няма алтернатива. Работещите в тях ще бъдат компенсирани повече от добре.
Проблемите с ПАВЕЦ Чаира май не са баш при Радев. През 2019г се възлага на НЕК да се направи ремонт. Те избират австрийци да го правят, вместо да го възложат на Тошиба, които всъщност да доставили агрегатите и още нещо си. Това е по времето на Теменужка Петкова като министър на енергетиката.

# 12 581
  • Мнения: 13 510
Йоловски, че нищо не направи за електронно управление  е факт (не че предните нещо направиха). Всеки ден се сблъскав с проблеми на незавършената дигитализация. Проблеми по които трябва да се вземе отношение.
Скрит текст:
Какво се прави със старите дискети, на които има документи, но няма шрифтове за тях? Предават ли се и ако да - къде, ако се унищожават кой и как ги унищожава? Ако трябва да се предава кореспонденция от имейли какво правим? ако имаш личен подпис - добре. Но електронен подпис имат повечето институции от 2-3 години. Ако трябва да предаваш архив какво правиш - принтираш имейла и биеш печати? като се задръсти пощата сама се чисти.  как да запазваме имейли от 20 години назад? Сроковете на електронните документи същите ли са като на писмените? Как да защитаваме служебната коренспонденция от пирати? Защо не чуваме нищо за борба с пиратството - колко души годишно са осъдени за malware, колко за фишинг, колко за интернет-измами? Какви регулации се предлагат в Интернет? За теча на данни от НАП защо няма осъдени? хакерските Пробивите в ГДБОП, пДАНС, МВР, МВнР, ЦИК, президентство какво трябва да ни говорят? Как може да махаме хартиените документи, щом нямаме електронна сигурност. Ако утре ни "изгорят" стажовете заради хакерски атаки, а няма хартиен документ какво правим? Ако пък има едновременно и хартиен и електронен документ - какъв е смисълът - да се създава двойна работа?
 

Но кой го предложи Йоловски? Не бяха ли ПП?

С една държавна агенция още работим с дискети. Фирмата, в която работя всичко е електронно. В деловодство от всичко принтят и класират за архив, върви и хартията и електронното, защото нормативната уредба си е старата.

Имали сме случаи от институция да ни върнат електронно подписан документ с печат - вярно с електронно подписания документ, защото няма подпис и печат.

Това пък ми напомни за онези акции след Росенец, които правеха с електронно подадени документи - е от тогава нищо не се е променило, както и идеята на ХИ за електронно правосъдие.
А за промени съм скептична, като гледам как всяка промяна прави още по-голяма каша.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 13:05 от zari65

# 12 582
  • Мнения: 18 602
Точното  с електронното управление и електронната сигурност и въобще регулациите в Интернет сме много, много, много назад от съвременния свят. Разбира се вината за това не е само на днешните управляващи - аз от 2008 чакам модернизация в този сектор, още Станишев я обещаваше.  При Борисов нещата изпаднаха в застой, защото оттук няма как де краде. Но новите не направиха нищо ново, а Йоловски освен, че се оплака от натиск нито не направи. Ще се наложи да повторя нещо което преди два поста написах в спойлер
--
Какво се прави със старите дискети, на които има документи, но няма шрифтове за тях? Предават ли се и ако да - къде, ако се унищожават кой и как ги унищожава? Ако трябва да се предава кореспонденция от имейли какво правим? ако имаш личен подпис - добре. Но електронен подпис имат повечето институции от 2-3 години (изключвам банките). Ако трябва да предаваш  личен архив на ДА "Архиви" какво правиш - принтираш имейла и биеш печати? като се задръсти пощата сама се чисти.  как да запазваме имейли от 20 години назад? Сроковете на електронните документи същите ли са като на писмените? Как да защитаваме служебната коренспонденция от пирати?  За авторски права и това че в Германия няма Читанка-митанка или Замунда, а се плаща като в Озона да не отварям дума. И че първата глоба е 500 евро, втората хиляда, а за трети път да ползваш торенти могат и компютъра да ти вземат...
Защо не чуваме нищо за борба с пиратството - колко души годишно са осъдени за malware, колко за фишинг, колко за интернет-измами? Колко стотици милиони са върнати в хазната от глоби над такива лица? Какви регулации се предлагат в Интернет? За теча на данни от НАП защо няма осъдени? хакерските Пробивите в ГДБОП, пДАНС, МВР, МВнР, ЦИК, президентство какво трябва да ни говорят? Как може да махаме хартиените документи, щом нямаме електронна сигурност. Ако утре ни "изгорят" стажовете заради хакерски атаки, а няма хартиен документ какво правим? Ако пък има едновременно и хартиен и електронен документ - какъв е смисълът - да се създава двойна работа? Какво се прави, за да се популяризира купуването на стоки чрез дебитна или кредитна карта? Как се популяризира заплащането на билети в градския транспорт чрез дебитна карта?

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 13:06 от Лорд Сняг

# 12 583
  • Мнения: 406
От написаното не става по ясно. Целенасочено ТЕЦ-овете ги направиха губещи и като огромен замърсител за света, ще ги закрията. Естествено алтернатива няма. Говори се, че се работи, изгражда се концепция, от която печелят определени кръгове.
Каква е политиката за електроенергийния сектор? Как ще се отрази на потребителите?
До 2022 година изнасяме, през 2023 година ставаме вносител, случайно съвпадение с управлението на ППДБ.
Първо, те са си замърсител, никой не ги прави такива. Второ, така или иначе трябва да се съобразяваме с регулациите. Светът е глобален и се насочва към възобновяеми източници, нещо, което ние не можем да игнорираме, дори и да искаме.

Причината да изнасяме през 2021-2022 е високите цени на електроенергия заради войната в Украйна. Всички предупреждаваха, най-вече ПП-ДБ, че това няма да трае винаги и когато цените се стабилизират, пак ще губим.

Но дори и да нямаше таксите върху подобен тип енергия, срещу възобновяемите източници те пак са губещи. Защото не произвеждат толкова много енергия, не е безплатна и най-вече не трябва държавата да плаща на хиляди хора (тези пари идват от данъкоплатеца, не се дават даром). Таксите са направени, за да може този преход да стане по-бързо. Гърците го правят и печелят от това вече, ние още се мъчим да спасим някакви централи, които са огромно бреме върху джоба ни като данъкоплатци.

# 12 584
  • Мнения: 5 902
Той Бойко поне това, което правеше, да беше качествено. А то не е, и се разпада, и е грозно. Така че за мен не е чак такъв напредък. Ама да, сега разбрах, че се прави некачествено, за да има ремонти и да има работа за хората. Ок..

Варненските ремонти са ярък пример за това. Булевардът няма т.нар. Акт16 вече няколко години, сега ул. Прилеп и там положението е оле-мале, околовръстното.... Бързаше се да се раздадат парите и после другите да се оправят.
Кой да ги прави тия ремонти? Кой да строи качествено? Хайде на живо строител може и да не сте виждали ама поне на репортажите от жълтите павета и протеста на магистралчиците не съобразявате ли с какви кадри разполага бранша. Ами то компетентността им е подобна - като почнеш от тия дето разстилат асфалта с греблата и стигнеш до проектантите.
Няма и няма и да има качество в много много браншове.
Ами поне нещо да се прави и да идат пари и за преправяне. Макар, че за последното ще намалеят потоците, предвид каква река тече към Украйна.

Общи условия

Активация на акаунт